Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Aradi vértanuk

sboglarka
Létrehozva: 2006. október 6. 09:03
Emlékezzünk a 13 aradi vértanura:

Lahner György, Aulich Lajos, Damjanich János, Knezich János, Leiningen-Westerburg Károly, Poeltenberg Ernő, Török Ignác, Nagy-Sándor József, Dessewffy Aristid, Kiss Ernő, Lázár Vilmos, Schweidel József, Vécsey Károly
  1. mgx
    mgx
    2015. március 8. 20:5619.

    Kedves SBoglarka!


    Tudom, hogy az aradi 13-ról indított topik már régi, 2006-os, de én csak most olvastam, és nem is lenne vele semmi bajom, ha pontosan idézte volna a 13 aradi vértanú nevét! Egyébként csodálom, hogy senkinek sem tűnt fel a hiba!


    Tehát most jelzem: Nem Knézich János (császárhű osztrák tiszt) volt a vértanú, hanem Knézich Károly tábornok (mellesleg én egyenesági leszármazottja vagyok, egy a több mint száz ma is élő között). Nem vigasztalásul, de láttam olyan listát is, ahol ugyanez a hiba szerepelt, ráadásuk Lahner Györgyöt pedig Lakner Jánosként említik.... Ezek a Jánosok!!!!

  2. 2006. október 6. 11:0418.

    Bár nem konkrétan az aradi vértanúkkal, de a szabadságharc végével kapcsolatos az, ami gyakran eszembe jut. Az utolsó (mint ma már tudjuk: vesztes) csata előtt a vezérkari találkozón ott volt Görgey és Kossuth is. Az 'eligazításon' résztvevők között egyre több volt, aki sejtette-tudta a harc végkimeletelét és kételyeket fogalmaztak meg a folytatás, az öldöklés értelmében-hasznában. Akkor Görgey kijelentette, hogy ha a következő csata is vesztes lesz, ő vállalja, hogy leteszi a fegyvert és beszünteti a szabadságharcot. Kossuth erre kijelentette, hogy amennyiben elvész a szabadságharc, ő öngyilkos lesz. A csata, a szabadságharc további történetét és a két történelmi személyiség további életútját ismerjük.

    Amit én ebben a történetben érdekesnek tartok, az a nép, a "köz szája" és a történetírók későbbi vélekedése a résztvevőkről. Görgey, aki hű tábornoka volt mindvégig a szabadságharcnak (és a harc vezetőinek) a fegyverletétel miatt árulónak kiálltatott ki. Kossuth, aki elmenekült az országból, kivonva magát az osztrák hatóságok ítélkezése alól, nemzeti hős lett. És ezt tanították-tanítják 150 éve (bár lehet, ma már nem, de 20 évvel ezelőtt, mikor én jártam suliba, még igen) . Görgeynek nem hogy elismernék azt a vezetői-emberi kvalitását, hogy felismerte a biztos vereséget és - az emberek további kínjait, veszteségeit megelőzve - vállalta a fegyverletételt (és esetleges kivégzését is! ) ; nem: ő az az áruló, aki végleg megbuktatta szabadságharcunkat. Kossuthban meg csak a szabadságharc szent vezetőjét látják a legtöbben a mai napig - taktikai, diplomáciai hibáit, néha naívan rebellis hozzáállását senki sem vizsgálja. Már a történészeken kívül.

    ÉS NE ÉRTSE FÉLRE SENKI: nem Kossuthot akarom árulónak vagy hazugnak beállítani, sem pedig Görgeyt isteníteni. Csupán azon filozofálgatok, hogy mennyire hitelesek, mennyire jogosak mindazok a jelzők és gondolatok, melyekkel történelmi személyiségeinket leírjuk.

    Elnézést a kissé OFF hsz-ért.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_708784 (10)
    2006-10-06  10:16
  3. 2006. október 6. 10:5917.
     *Damjanich János imája a kivégzés hajnalán:*
    *"Mindenség Ura! Hozzád fohászkodom! Te erősítettél engem a nőmtől való elválás borzasztó óráiban, adj erőt továbbra is, hogy a kemény próbát: a becstelen, gyalázatos halált erősen és férfiasan állhassam ki. Hallgasd meg, ó, Legfőbb Jó, vágyteli kérésemet! Te vezettél, Atyám, a csatákban és ütközetekben - Te engedted, hogy azokat kiállhassam, és a Te védelmező karod segített némely kétes küzdelemből sértetlenül kilábolni - dícsértessék a Te neved mindörökké!
    Oltalmazd meg, Mindenható, az én különben is szerencsétlen hazámat a további veszedelemtől! Hajlítsad az uralkodó szívét kegyességre a hátramaradó bajtársak iránt, és vezéreld akaratát a népek javára! Adj erőt, ó, Atyám, az én szegény Emíliámnak, hogy beválthassa nékem adott ígéretét: hogy sorsát hitének erejével fogja elviselni.*
    *Áldd meg Aradot! Áldd meg a szegény, szerencsétlenségbe süllyedt Magyarországot! **Te ismered, Uram, az én szívemet, és egyetlen lépésem sem ismeretlen előtted: azok szerint ítélj fölöttem kegyesen, s engedj a túlvilágon kegyes elfogadást találnom. Ámen..."*
    *Damjanich Emíliámnak vigasztalásul*
    előzmény:
    sboglarka (1)
    2006-10-06  09:03
  4. 2006. október 6. 10:4116.
     
    előzmény:
    sboglarka (1)
    2006-10-06  09:03
  5. 2006. október 6. 10:4015.

    Az Aradi 13 Vértanu utolsó szavai:

    AULICH LAJOS: Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam. Es halálommal is szolgálni fogok. Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom megértik azt a szolgálatot.

    DAMJANICH JÁNOS: Legyőztük a halált, mert bármikor készek voltunk elviselni azt.

    DESSEWFFY ARISZTID: Tegnap hősök kellettek, ma mártirok... Igy parancsolja ezt hazám szolgálata.

    KISS ERNŐ: Istenem, az újkor ifjusága egész ember lesz-e? Árpádok dicső szentjei virrasszatok a magyar ifjuság felett, hogy Krisztusé legyen a szivük és a hazáé az életük.

    KNEZICS KÁROLY: Milyen különös, hogy Haynau biró is keresztény és én is az vagyok. Csak az ördög keverhette igy össze a kártyákat.

    LAHNER GYÖRGY: Krisztus keresztje és a bitófa oly rokon. És az isteni áldozat mellett oly törpe az én áldozatom.

    LÁZÁR VILMOS: Ki tehet arról, hogy ilyen a magyar sorsa? Krisztus keresztje tövében érett apostollá az apostolok lelke es bitófá tövben kell forradalmára éni a magyar lelkeknek.

    LEININGEN KAROLY: A világ feleszmél majd, ha látja a hóhérok munkáját.

    NAGY-SÁNDOR JÓZSEF: De rettenetes volna most az elmúlasra gondolni, ha semmit sem tettem volna az életemben. Alázatosan borulok Istenem elé, hogy hősse, igaz emberré, jó katonává tett.

    POLTENBERG ERNŐ: Minket az ellenség dühös bosszúja juttatott ide.

    SCHWEIDEL JÓZSEF: A mai világ a sátán világa, ahol a becsletért bitó, az árulásért hatalom jár. Csak egy igazi forradalom, a vilag új forradalmi embersége söpörheti el ezt az átkozott, meghasonlott világot.

    TÖRÖK IGNÁC: Nemsokára Isten legmagasabb itélőszéke elé állok. Életem aranyi súly csupán, de tudom, hogy mindig csak Őt szolgáltam.

    VÉCSEY KÁROLY: Isten adta a szivet, lelket nekem, amely népem és hazám szolgalatáért lángolt.  

    előzmény:
    Ugor (11)
    2006-10-06  10:18
  6. 2006. október 6. 10:4014.

    Mivel nagyon sokan nem is tudják ma Magyarországon hogy miért is nem koccintunk, ezért ez már átment egy "szokásba" amit szerintem már néphagyományként megtartunk.  

    előzmény:
    Ugor (11)
    2006-10-06  10:18
  7. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2006. október 6. 10:2813.
    Borsodival??   Na, ennyire azért nem vagyok nacionalista...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_416983 (12)
    2006-10-06  10:22
  8. Torolt_felhasznalo_416983
    Torolt_felhasznalo_416983
    2006. október 6. 10:2212.
    én a koccintásról azt hallottam, hogy csak 150 évig nem szabad. emlékszem, 1999 október 6-án felmentünk páran a Gellért-hegy tetejére, elénekeltük a himnuszt gitárkísérettel és ünnepélyesen koccintottunk(Borsodival!)...persze, lehet, hogy nem lett volna szabad, de jó buli volt! alig találtunk le utána:-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_708784 (10)
    2006-10-06  10:16
  9. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2006. október 6. 10:1811.
    Persze, hogy hallottuk, a fogadalom 150 évre szólt, tehát ma már lehet koccintani sörrel is Magyarországon.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_708784 (10)
    2006-10-06  10:16
  10. Torolt_felhasznalo_708784
    Torolt_felhasznalo_708784
    2006. október 6. 10:1610.

    Én is olvastam, a legnagyobb gondot szegény Damjanich jelentette a hóhérnak, mivel a lába is el volt törve, nem állithatták könnyen a bitó alá. Egy horror-sztoriba is beillene, amit ott műveltek.

    És biztosan azt is sokan hallottátok, hogy azért nem koccintanak a magyarok sörrel, mert az osztrákok koccintottak vele, a 13 vértanú halálos itélete után.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_416983 (9)
    2006-10-06  10:10
  11. Torolt_felhasznalo_416983
    Torolt_felhasznalo_416983
    2006. október 6. 10:109.
    Hú, tök jó ez a topic! A férjem német, és épp tegnap meséltem neki, hogy micsoda kínszenvedés volt gyerekfejjel ezeket a rettentö bonyolult neveket megtanulni, hát még leírni! Mára megígértem neki, hogy megkeresem e neveket, és lám, nem is kell keresnem!
    A témához: egyszer volt szerencsém olvasni arról, hogy azok a vértanúk, akiket felakasztottak, csak szörnyü szenvedés után haltak meg, ugyanis nagyon erös, szikár testfelépítésüek voltak. Név szerint sajnos nem tudom..
    előzmény:
    sboglarka (1)
    2006-10-06  09:03
  12. Torolt_felhasznalo_708784
    Torolt_felhasznalo_708784
    2006. október 6. 10:038.
    Sziasztok. Én Aradon élek, itt talán erőteljesebb az emlék. Ha tehetem, én is ki szoktam menni a földi maradványokat őrző emlékműhöz, és végre áll a szobor is, mely emléküket és a szabadságharc emlékét őrzi, de nem is a helyszin a lényeg, hanem, hogy ne feledkezzünk meg róluk. Örülök, hogy elinditottad ezt a topicot.
    előzmény:
    sboglarka (1)
    2006-10-06  09:03
  13. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2006. október 6. 09:467.
    Én értettem a kérdést. Nekem némi bűntudat, hogy én például fejből nem tudom elsorolni a nevüket. De nem is akarom megtanulni. Ötöt, vagy hatot tudtam volna segítséhg nélkül. De nincs is szükségem rá, hogy mind megtanuljam. Az én ifjúságomból fakadóan tisztelem a kort, a vele kapcsolatos emlékeket, a történelemtanulásom egyik legemlékezetesebb részlete volt, minden presszió nélkül, szívesen tanultam az 1848-as szabadságharcról, szívesen játszottam huszárokkal, emelkedett hangulatban nézem a róla szóló filmeket, szívesen olvastam regényeket arról a korról. Közelebb nem kerültem hozzá.
    előzmény:
    catzilla (6)
    2006-10-06  09:40
  14. 2006. október 6. 09:406.

    Félreértettél: nem Téged vagy topicodat neveztem nagymagyarkodónak - erre semmi okom nem lenne. Az emlékezést magam is fontosnak tartom, csak túl gyakran látok-hallok olyan megemlékezést, amely (szerintem) nem az aradi vértanukról szól, hanem arról, amit belemagyaráznak.

    A kérdéseket, amelyeket feltettem, nem provokációnak szántam, hanem komolyan gondoltam. Előre is köszönöm a válaszokat!

    előzmény:
    sboglarka (5)
    2006-10-06  09:35
  15. 2006. október 6. 09:355.
    Függetlenül a kialakult belpolitikai helyzettől fontosnak tartottam a vértanuk neveit megemlíteni. Jó esetben mindenki ismeri a nevüket 2006 őszén is. Az akkori események üzenete sokféle lehet, ahány pártállás, érzület, töbféle magyarázat létezhet. Számomra azt üzeni, hogy magyar célokért harcoló, gazdag, több esetben nem is magyar származású politikusok, tábornokok meghaltak a magyar szabadságharc elvesztése okán. Rangjukon aluli módon.
    Azt gondolom, hogy semmiképpen nem jogos tőled képmutatásos nagymagyarkodásnak nevezni azt, ha egyetlen valaki ezen a fórumon indít az emlékükre egy topicot.
    Nem szeretnék távoli vizekre evezni, egyéb érdekcsoportok kedélyeit sem szeretném borzolni, de ha Magyarországon annyi helye, csatornája és képviselete van a holokauszttal kapcsolatos események és tragédiák megemlékezéseinek, akkor azt hiszem, nem nagymagyarkodás csendesen felsorolni 13 nevet.
    előzmény:
    catzilla (2)
    2006-10-06  09:19
  16. 2006. október 6. 09:314.
    Azt üzenik hogy voltak emberek akik meghaltak eszmékért, célokért, küzdöttek az igazságukért. Na ezt ma , 2006 őszén meg lehet nézni ki az aki megteszi. Köppönyegforgatás, na az van.. 
    előzmény:
    catzilla (2)
    2006-10-06  09:19
  17. 2006. október 6. 09:213.

    Emlékezzünk!

    (és aki napi politikára akarja a nevüket felhasználni forduljon fel!)

    előzmény:
    sboglarka (1)
    2006-10-06  09:03
  18. 2006. október 6. 09:192.

    Hm... igaz, de hogyan? (már azon túl, amit képmutatásos nagymagyarvagyokságnak hívnak)

    Kérdések: kinek mit mondanak ezek a nevek? Milyen következtetéseket, (követendő) példákat, gondolatokat ébresztenek ezen emberi sorsok bennetek? Mi az üzenete ma, 2006 őszén ezen történelmi eseménynek?

    előzmény:
    sboglarka (1)
    2006-10-06  09:03

Címlap

top