Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Konzumfuggo gyerekek

-Tiffin-
Létrehozva: 2006. augusztus 24. 15:29

Ehhez a temahoz 10eves unokaocsem adja az apropot. Helyes, eszes kisfiu, de nala olyan nap, hogy nem kap semmit, nem telik el. Szuleit nem azzal fogadja, hogy "szia anyu es apu", hanem a dolyfos es kovetelozo kerdes: "Ajandek?"

Barhova megyunk, neki koltenie KELL a szulei penzet. Eloszor a wurlitzerbe kell bedobni, akkor ha szol a zene lehet biliardozni, de az is csak 5 percig erdekes, mert akkor meg jegkrem, hamburger, sult krumpli kell. Moziba nem a filmert megy, hja kerem, oda Sprite es popcorn is kell, nemcsak ugy parasztosan.

Igaz, van mit a tejbe apritani, igy faltol falig all a jatek. Talalgathattok, hogy meddig jatszik vele. Bingo! 10 percig, ha sokat mondok.

Szerintetek ki a hibas? A szulok, vagy altalaban a vilag valtozott meg? Mi ha kimentunk a strandra, valaszthattunk, EGY dolgot kerhettunk. Langos, fagyi, akarmi. Mami szinalt jegbehutott limonadet es meggyes pitet, ezzel kihuztuk este 6-ig.

A lakotelepi nyarak meg ugy zajlottak, hogy vittunk le egy pledet, meg a babainkat, es szinte csak enni mentunk fel. Voltak kisebb csetepatek, de mindet elinteztuk magunk kozott. Ma mar nem latok baratokat kerekezni vagy lanyokat babazni az utcan. A gumizas is kiment a divatbol.

Csak en latom igy, hogy a mai gyerekeknek csak az a buli, ahol lehet valamit venni, penzt kolteni?

  1. 2006. augusztus 25. 12:2046.
    Eszembe jutott egy történet. a kolléganőm mesélte, hogy a lánya discmant szeretett volna karácsonyra (3 évvel ezelőtt), de nem azt kapott, hanem táskát, ruhát, mittudomén. Mire a kölök (14 éves lány) másnap elkezdett ordítani, hogy ő nem kapott semmit és milyen dolog, hogy az anyja nem veszi meg, amit akar. Erre megpofozta. Én meg nem mertem elmondani neki, hogy az akkor 13 éves fiam egy 5 ezer forintos órát kapott ajándékba karácsonykor és nagyon örült neki, azóta is megvan, vigyáz rá. Soha egyik gyerekem sem mondta azt, hogy ő többet, vagy mást akart ajándékba, mint amit kapott. Talán egyszer kérdezte meg az akkor 4-5 éves lányom, hogy a Mikulástól egy kisebb játékot lehet kérni, vagy csak csokit és mesekönyvet hoz?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2006. augusztus 24. 19:4645.

    Kicsit érdekesen írsz....nehezen értem, de igyekszem.

    Nem lesz MINDEN gyerek olyan, én csak a tendenciát írtam. Illetve a véleményem róla. Ha az utolsó mondatod jól értem, a fiad nem is egyke...

    előzmény:
    erika0710 (42)
    2006-08-24  18:24
  3. 2006. augusztus 24. 18:4244.
    Azt hiszem pontosan ez a lenyeg.

    Ha a szulo nem maniakus fogyaszto, a gyerek sem lesz az.
    előzmény:
    guess (7)
    2006-08-24  15:49
  4. 2006. augusztus 24. 18:2443.

    Mamox ratapintott a temara, van tesoja de 12 evvel idosebb nala. De pesze a nover is megkap mindent es keveset segit otthon. Abszolut akarnok es onzo, bar meg kell mondanom, szinjeles az egyetemen, okos, baratsagos. Csak ha az anyja ott van a szobaban egy csatot nem talal meg es egy neylonharisnyat nem tud felhuzni egyedul. O is megkapott minden futyuseggu lovat kiskoraban, van, amivel nem is jatszott, sot egyszer egy magneses kirakot kapott amit sirva bontott ki, mert neki nem az kellett.

    Amugy hala a jo egnek nem minden gyerek ilyen, ezt nem mondtam, csak novekszik a tendencia.

    En 13 eves koromban ismertem a Puma es Adidas markakat, ha volt egy ilyen cuccom, vigyaztam ra, mint a szemem fenyere. De ma mar 2evesen Benetton jar...ez nem is baj, hiszen jo minoseg, kisteso is hordhatja majd. Nem mondom, hogy a kinaibol kell vasarolni, de ne ugy adjuk ra a gyerekre, hgoy tudod, ez 10ezer forintos benetton am, amit viselsz.

    A 11 eves unokahug felulmulja az en peldamat. Bar most kapott unokaocsem MP3-lejatszot, eredetileg ugyan Discmant szant neki az anyukaja, de draga kisfia kozolte vele, hogy az mar nem meno... 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2006. augusztus 24. 18:2442.

    Na azén fiamis 2oéves de nemmulikel nap, hogy ne vegyem a kolát,vagy üdsit, és sok-sokcsokit, márkás doplgokat a saját fizujából vesz, amig nem volt én vettem, de nemkövetelőzik, énigy neveltem, nekemnemaatott meg a  - minden-

    probáltam a gyerekeknek de mindkettő kedves,aranyos és rendes

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_131132 (41)
    2006-08-24  17:47
  6. 2006. augusztus 24. 17:4741.
    Annyit mondanék, hogy nem minden mai gyereknek az a buli, hanem bizonyos mai gyerekeknek...Általában azoknak, akik egykék, és papa-mama mást se csinál, mint a kívánságait lesi. Én sajnálom őket...
    előzmény:
    -Tiffin- (1)
    2006-08-24  15:29
  7. 2006. augusztus 24. 17:4440.

    Szép!!

    és aztán megy a siránkozás, hogy a gyerekek "márkaversenyt" rendeznek a suliban... és lenézik akinek nem márkás a cucca.

    De mindig mondtam, hogy ezt a szülők gerjesztik. Egy kétéves tuti nem hisztizik a benettonért... De ha már belenevelik, hogy csak akkor vagy valaki, ha benettonod van, tuti 12évesen hisztériázni fog érte.

    előzmény:
    Hill (36)
    2006-08-24  17:27
  8. 2006. augusztus 24. 17:4039.

    Típusosan egykeként viselkedik, aki kb 6-7 éves koráig testvér nélkül nevelődik. Utána már túl nagy lesz a korkülönbség a testvéri kötődéshez és ha egyáltalán, akkor inkább anyáskodva-apáskodva kötődik.

    De tény, hogy sokan azért képesek normálisan nevelni egykéket is, még szerencse.

    előzmény:
    Hill (38)
    2006-08-24  17:32
  9. 2006. augusztus 24. 17:3238.
    Szerintem nem kell ebbe belekeverni az "egykeseget". Ha a szulo nem neveli az ertekek megbecsulesere a gyereket, akkor mindegy hany gyereke van. Nem minden "egyke"-szulo bekepzelt, onzo, ertekeket nem becsulo szemely. Egyebkent is, mi az egyke? Ha mar tervben a masodik gyerek akkor nem egyke az elso, de ha meg nincs, akkor "tipikus egyke" ?? 
    előzmény:
    Mamox (35)
    2006-08-24  17:26
  10. 2006. augusztus 24. 17:3237.
    Összeverődnek a gyerekek... Csak épp már a lányok is cigizni...
    előzmény:
    -Tiffin- (1)
    2006-08-24  15:29
  11. 2006. augusztus 24. 17:2736.
    Egy gyerek-partin, besetal a szobaba az egyik baratnom akkor alig 2 eves kisfia: "Uj kabatom van, Benetton."   
    előzmény:
    -Tiffin- (1)
    2006-08-24  15:29
  12. 2006. augusztus 24. 17:2635.

    Ez az én szememben egyke-probléma. Tapasztalatom szerint még kevéssé tehetős szülők is meglehetősen elkényeztetik az egyetlent, míg méretes nagycsaládokban akkor is jól beosztanak mindent, ha viszonylag magas a jövedelem.

    Részben ugyanez az oka, hogy már alig vannak kis barátok-barátnők, hiszen elkényeztetett akarnokokkal ugyan ki akarna (tudna) együtt játszani? Másrészt, kevesebb a gyerek, kevesebben tudnak összejönni monduk egy lakótelepen is. De pl nálunk az utcában 15 házban két gyerek van az én négyemen kívül, meg három épphogy nagykorú fiatal. 

    A probléma másik része, hogy tényleg jobban féltjük a gyerekeket, mert van is mitől.

    előzmény:
    -Tiffin- (1)
    2006-08-24  15:29
  13. 2006. augusztus 24. 17:0734.
    Sziasztok!Két dolgot szeretnék csak hozzáfűzni:az egyik, hogy a múltkor egy plazában gondolkodtam el rajta, hogy mi fenének ennyi áru, túl sok, zavaróan , idegesítően sok.A másik, kicsit elkanyarodva az alaptémától, sajnálom a mostani kicsiket, hogy ebben a felpörgetett, idegesítő, térgyakkal zsúfolt világban élnek, soha egy kis nyugalom, villózó, túl hangos és gyors Tv, túl gyors beszéd, fene tudja hény funkciós játékok, minden túl színes, túl édes, gejl, és már a lassabb tempójú dolgok uanalmasak, ingerszegények.Visszatérve a témára, hibásak a szülők, mert ha kezdettől fogva a saját értékrendjük szerint nevelik a gyereket, akkor a kicsi számára is az lesz az érték.De hibás a környezet is amiben élünk, mert erre az eszetlen fogyasztásra ösztönöz, és kevesen olyan bátrak, hogy erre nemet merjenek mondani.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2006. augusztus 24. 16:4033.
    Szerintem a szülő a hibás. Nekem 11 éves húgom van, féltestvérem. Azóta az ő szülei is elváltak. Apukám úgy kényezteti, mint egy kis hercegnőt. Minden hétvégén vele van, ilyenkor folyik az ajándék a plázákból. Eddig játékok mentek, most már kamaszodik, ilyen ruha, olyan cipő. A gyerekszobában saját play station, pocket play station, dvd, tévé, video, saját digitális fényképezőgép van, laptop-ról nem is beszélve, mobilból a legújabb trendi szerinti, kb. 2-3 havonta dukál neki új. A húgom értékrendje zéró, mindenről tudja, mibe kerül, de azt nem, hogy mennyi idő ennyi pénzt előállítani. Pénz nem számít, zsebpénzt még életében nem kellett beosztania. Ha lefogy a feltöltőkártya a mobilból, csak megereszt otthonról egy hívást és Apu ugrik azonnal és tölti. A gyerek a fél világot bejárta már. Sportolni nem sportol, olyan kövér, mint egy malac. Felgyorsult világ? Nem hiszem. Az osztálytársai nem ilyenek. Utálják, kiközösítik. Egyébként pedig egy tüneményes, érző kislány. Csak előtte lobog ez az anyagias álarc. Karácsonyra, szülinapra nem tudunk mit venni neki, minden ünnep egy csalódás számára, hiszen egy hétvégén bezsebel annyi ajándékot, amennyiből a nagymamája él egy egész hónap alatt  . Szomorú  . Mi nem így nőttünk fel és jobb is volt!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2006. augusztus 24. 16:3432.
    Vannak szülők, akik azért halmozzák el csemetéjüket, mert nekik nem volt semmijük, vagy legalábbis kevés. Van, aki azért nem vállal egy gyereknél többet, hogy mindent megdhasson neki.Anyagilag. Az tény, hogy ma más minden, mint a mi gyerekkorunkban.  Az én babáim, könyveim még megvannak. De a mostaniakat nem fogjuk tudni eltenni évtizedekre. Kivéve egy-két maradandót alkotó cég termékeit. Szerintem az embernél természetes, hogy mindent meg akar adni a csemetéjének. Kinek-kinek más az elég. Pénztárcától is függ, na és attól is, hogy ki mennyit tud foglalkozni a gyerekeivel. Sok szülőnek az ajándékozás afféle pótlás, mivel nem tud  (vagy nem is akar)annyi időt tölteni a gyerekével, amennyit kellene. Én mindig is többre értékeltem a saját készítésű holmikat, én is csináltam már ezerféle cuccot a gyerekeimnek, rokonoknak.
    előzmény:
    -Tiffin- (1)
    2006-08-24  15:29
  16. 2006. augusztus 24. 16:3231.

    Azon kívül, hogy a nevelésen múlik a dolog, szeretném megjegyezni, hogy sokat változott a világ! Én is az utcán babáztam, bújócskáztam lámpakapcsolásig, 5-6 évesen már, de most a 8 éves gyerekemet csak a ház elé engedem le, ameddig látom. Mert nem biztonságos és féltem.

    Amikor gyerek voltam, velem a szüleim közel se játszottak annyit, mint én a gyerekemmel. Nem lehetett ennyi mindent kapni, viszont akkor jobban éltünk, szinte mindent meg tudtunk venni, már ami volt a boltokban. A választék bővülésével nőnek az igények is. Ha akkor lett volna McDonalds, engem is elvittek volna. Ha lett volna ennyi féle chips, csoki, ekkora választék a cipőkből, ruhákból, mindenből, akkor válogathattam volna én is. De akkor azt kellett venni, ami volt, az egyféle papucsot, a párféle csokit, stb. Ha nincs kínálat, nem alakulhat ki a kereslet, az igény sem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2006. augusztus 24. 16:3130.

    Ezert adok en decoupage-kepeket...egy szalveta 40 Ft, egy keret 600, 2 ecset 100, lakk es ragaszto 500, fafestek keretre 400.

    Amugy igazad van, ha pl. egy jo pulcsit akarsz kotni, a fonal biztos kerul annyiba, mint egy kesz pulover...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979748 (29)
    2006-08-24  16:27
  18. Torolt_felhasznalo_979748
    Torolt_felhasznalo_979748
    2006. augusztus 24. 16:2729.
    Egyébként az sk ajándék sokszor legalább olyan drága, mintha az ember boltban venné! Csak persze van "hozzáadott értéke", az idő, szeretet...És nem csak odaadni jó, hanem a készítés közben elgondolni, hogy biztos fognak neki örülni... De szerintem olcsónak nem annyira olcsó.
    előzmény:
    -Tiffin- (24)
    2006-08-24  16:07
  19. Torolt_felhasznalo_979748
    Torolt_felhasznalo_979748
    2006. augusztus 24. 16:1728.
    Szerintem is a szülők hibája. És szerintem nem is egyenes arányban függ össze a pénzzel.

    Nálunk Anyukám mindig azt mondta, hogy az ember vegyen minőségi terméket ha teheti, így szép és jó játékaink voltak de csak mértékkel. Bár már mindketten felnőttek vagyunk a testvéremmel, még mindig kézzel készített ajándékkal lepjük meg a családot (egy-egy könyv azért kivétel) és Anyuék is a mai napig kreatív ötletekkel állnak elő.

    Ismerek olyan családot is, akik meglehetősen gazdagok és a gyerekek hozzáállása az élethez tényleg egyedi, de egyáltalán nem rossz. Megszokták, hogy nincs elérhetetlen vagy megszerezhetetlen dolog, de ez csak abban segít nekik, hogy könnyebben kitűzzék a céljaikat és hajtsanak értük (munkával, tanulással). Míg sok ismerősöm, akik nem túl jó körülmények közt nőttek fel és mindig azt hallották, hogy jaj, nekünk ez nem fog menni, mi szegények vagyunk, nem tehetjük meg ezt vagy azt, még akkor sem mer lépni a céljai érdekében, amikor már jobb körülmények közt él.

    Emellett a boltban gyakran látok nem túl tehetősnek kinéző (és ezt finoman fogalmaztam) családokat, ahol nem tejet, zsemlét, hanem chipset és csokit pakolnak a kosárba, nem is keveset.

    Így szerintem az okos nevelés és példamutatás a kulcs.
    előzmény:
    -Tiffin- (1)
    2006-08-24  15:29
  20. 2006. augusztus 24. 16:0927.
    A nagy csudat vagy te bolond. Orulhet a gyereked, hogy ilyen anyukaja van. 
    előzmény:
    Chérie (21)
    2006-08-24  16:05
  21. 2006. augusztus 24. 16:0826.
    Éjszakánként varrtad, és még mindig kedves ajándék!Látod, hogy mennyivel többre értékelik az ilyet, mint az esetleg sebtében lekapott  "trendi" cuccot. Nincs róla fotód?
    előzmény:
    Chérie (21)
    2006-08-24  16:05
  22. 2006. augusztus 24. 16:0725.
    DE jó ilyet hallani!
    Egyszer egy általános iskola bejáratánál álltam, apuka jött kisfiáért. Első kérdése ze volt:
    McDonalds vagy Burger King?
    Azt hittem rosszul hallok!!!
    előzmény:
    urino (22)
    2006-08-24  16:05
  23. 2006. augusztus 24. 16:0724.

    En is imadom az SK ajandekokat! Baratnom pl. egy macis decoupage-kepet kapott tolem. Mindennel egyutt kijott 3000 Ft-bol, de egyedi lesz majd a kicsije gyerekszobaja. A sajatomenak is ilyeneket csinalok, nekem ne vigyorogjon a Disney Hamupipoke vagy Micimacko minden sarokbol.

    Amugy addig jo, mig a szulok megveszik mindezt, de mi lesz, ha a gyerek kikerul a feszekbol? Tud majd takarekoskodni?

    Es igazatok van, ennyi ajandeknak mar nem is orul senki, csak rutin lesz, mint a fogmosas. Kicsomagol, 5 percig jatszik vele, sarokba hajitja. Ezzel finito.

    Erdekesebb egy kedvenc konyv, vagy epitoszett, amit nagy becsben tartanak a gyerekek, de ha 100 van belole, elveszti a varazsat...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2006. augusztus 24. 16:0623.
    Még valami eszembe jutott.
    Mi soha nem voltunk gazdagok, mindig jól be kellett osztani anyunak a pénzt, sokszor hallottam, hogy erre most nincs pénz. De éppen ezért dolgoztam már nyaranta középsuliban, meg egyetem mellett, és ettől sok élménnyel és tapasztalattal gazdagodtam.
    és most, hogy magam tartom el már jó ideje, és jut pénz olyasmire, ami nem volt beterveve, olyan hihetetlen nagy élmény, olyan boldogság. De túlzásba sose viszem, mert akkor lelkifurdalásom lesz, és racionalizálok.
    előzmény:
    -Tiffin- (1)
    2006-08-24  15:29

Címlap

top