Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Vasárnap zárva a bolt?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2010. december 13. 22:15

Kedves fórumozók!

Baj lenne, ha vasárnap zárva lennének az üzletek?

Gondolom, ezt mindenki másképp éli meg, szokásainak, igényeinek, korának és értékrendjének megfelelően. A szüleink idejében még így volt, és Ausztriában máig nem engedélyezte a szakszervezet, hogy a hét egyetlen pihenő napján bárki dolgozzon vagy vásároljon. Vajon helyes-e, hogy nálunk bevezették a 24 órás nyitvatartást? 

 

Kérlek, szóljatok hozzá a ténához!

Köszönöm szépen: 

Koronczay Lilla

  1. 2010. december 14. 10:1376.

    ezzel pont az a gond hogy nem akkor kell a boltnak nyitva lenni amikor a legtöbb ember dolgozik - mert akkor ugye ki tud elmenni vásárolni?

    Akinek van pénze vásárolni az általában dolgozik ilyenkor, akinek meg lenne ideje boltba menni mert egész nap otthon van annak meg ugye pénze nincs. (nem tej-kenyérről van szó természetesen)

    Régen más volt elég sok minden. A munkarend is többek között, de még akkor is tovább voltak nyitva az áruházak mint ahogy a legtöbb ember végzett a munkahelyén ahol akkoriban nem nagyon volt túlóra sem.

    Szerintem inkább rendes szabályozás kellene  a hétvégi munkával kapcsolatban hogy tényleg megkapják a nekik járó pótlékot azok akik ilyenkor (is) dolgoznak.

    előzmény:
    csotolade (72)
    2010-12-14  10:01
  2. 2010. december 14. 10:0975.

    Kilenctől hatig dolgozom. Minimum. Jobb napokon. Nem tudok hétköznap vásárolni. Tudom: önző szempont, dögöljek meg, szegény kereskedelemben dolgozó kárára élek.

     

    Az ő szempontja pedig: 6 nap munka 7 helyett annyit jelent, hogy 6/7 annyi munkavállaló kell, azaz a kereskedelemben dolgozók 15%-a várhat elbocsájtásra. És ha azt hiszik, hogy majd a munkáltatójuk lenyeli a többletköltséget, akkor igen naívak. Kevesebb munkaidőre elég kevesebb ember.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  3. 2010. december 14. 10:0874.
    Én ha nagybevásárlást csinálok, csak a férjemmel együtt tudom, mert csak neki van jogsija. Ő reggel 6-7 órától este 7-9 (sokszor 10) óráig dolgozik, szombaton se jön haza 5-6 óránál korábban. Mégis meg tudjuk oldani, hogy két hetente, havonta találjunk egy olyan estét, amikor el tudunk menni bevásárolni. A tejhez, kenyérhez nem kell multiba járni, sőt a vasárnap sem kell hozzá. A tartós élelmiszert, tisztító szereket, pedig nem kell kétnaponta megvenni. Eszembe sem jutna a vasárnapi pihenést (de a szombatit sem! olyankor max a piacra szaladok ki korán reggel) vásárlással tölteni.
    előzmény:
    ardian (59)
    2010-12-14  08:50
  4. 2010. december 14. 10:0373.

    "Éppen nem szeretnék leragadni a nyolcvanas években, nem szeretném újra azokat a nehéz időket."....

     

    szerény véleményem szerint most nehebben élünk...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_516372 (39)
    2010-12-14  00:09
  5. 2010. december 14. 10:0172.

    Sziasztok!

    Én sem helyeslem a vasárnapi nyitvatartást.Sajnos a jó dolgokat nem tudjuk átvenni nyugatról,csak a hülyeségeket.Pedig nem ártana megnézni,hogy ha ott müködik az,hogy megörzik a hagyományaikat és ugyanakkor modern dolgokattól sem zárkóznak el.Müködik.De mi magyarok sajnos hajlamosak vagyunk mindent eldobni csakhogy újat mutassunk ami lehet hülyeség.Kb. 18 éve még zárva voltak a boltok vasárnap,müködött minden.Mindenki be tudott vásárolni szombaton.Ha másnak az az egy nap szabadnap,mert éppen akkor tud bevásárolni,az eladóknak is kell az az egy szabadnap.Legyenek inkább nyitva hétköznap egy órával tovább,de vasárnap ne.Szerintem.

    Szép napot!

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-12-13  22:15
  6. 2010. december 14. 09:4871.

    Anyukádat megértem, de nézd meg ezt:

     

    http://nivo.blog.hu/2010/12/08/segedanyag_a_kdnp _nek

    előzmény:
    dujuor (64)
    2010-12-14  09:19
  7. 2010. december 14. 09:4870.

    erről beszélek az előző hsz-ban.

     

    sajnos rengeteg család él hasonlóan.

     

    Vegyük át a vasárnapi zárvatartást, de akkor vegyük át a többit is, egy ember napja ne 24 + x órából álljon, ezt sokáig senki sem bírja idegileg.

     

     

    Nem idevágó a példa de tegnap láttam egy esetet.

     

    Tömött 47-es villamos, mert csúcsidőben is csak kb. 10 perc elteltével jött  végre egy...

     

    Leszáll egy harmincas férfi, látom ám, hogy nagyban verekedik egy idősebbel...

     

    majd ordibálás, stb. az idősebb utánaköpött......

     

    majd lent a megállóban két néni nagy cvekkerekkel várakozott és az egyik ezt mondta:

     

    nagyon hülyék lettek az emberek....

     

    igaza van, de miért is lettek hülyék?????

     

    szerintem a választ mindenki tudja.

    előzmény:
    ardian (68)
    2010-12-14  09:41
  8. 2010. december 14. 09:4569.

    Jó reggelt!

     

    részemről helyeselném mivel én úgy dolgozom, hogy egyéb időben is el tudom intézni a vásárlásaimat.

     

    DE:

     

    mi van azokkal az emberekkel, akik csak ezen az egy napon vannak otthon, ekkor kell minden ilyesmit elintézniük?

     

    Mert sajnos sokat vannak szerintem. (mi vagyunk köztudottan a modern kori rabszolgák...)

     

    Persze, hogy Ausztriában betiltották.

     

    Mert ott működik minden normálisan.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-12-13  22:15
  9. 2010. december 14. 09:4168.

    Hogyan tudtok rá időt szánni hétköznap? Elmondom, mi fél 6-kor kelünk. Mindenki reggelizik, tisztálkodik, elpakolunk, felöltözünk, 7-kor kell ibdulnunk otthonról. Én 4-ig dolgozom hivatalosan, de ritkán sikerül pont akkor elindulnom. Az út haza egy óra. Inkább fél 6, mire hazaérek. Elmegyek a gyerekekért (nagyinál várnak rám, mert ők el tudják hozni őket előbb, külüönben már kinéztek volna minket az oviból, bölcsiből), kb. 6-ra érünk haza. Vacsora, fürdés, egy kis játék, mese, 8-kor lefekvés, hogy fél 6-kor fel tudjanak kelni. Néha én picit tovább tudok fennmaradni, de az igazság, hogy legtöbbször mi is elalszunk, mert a kicsi még többször felkel éjszaka, ezért nem zavartalan az éjjeli alvás.

     

    Biztos én csinálom rosszul, de több nem fér a hétköznapokba.

    előzmény:
    dujuor (65)
    2010-12-14  09:22
  10. 2010. december 14. 09:3967.

    hát... nekünk csak úgy működik a házfelújítás hogy tulajdonképpen anyósomék intéznek helyettünk egy csomó mindent. Mi kinézzük szombaton az alatt a 3 óra alatt ami rendelkezésünkre áll, hétvégén eldöntjük hogy melyik csempét/fóliát/ajtót/akármit választjuk, hol a legolcsóbb, és a többit ők intézik hét közben. Még szerencse hogy ők már nyugdíjasok, közel laknak és szívesen segítenek, bár szerencsésebb lenne ha mi is el tudnánk intézni mert így azért akadnak "mellényúlások".

    Nem arra nem jut időm hogy a neten megnézzem hogy mit lehet kapni, hanem arra hogy bemenjek a boltokba és megnézzem hogy egyáltalán mit árulnak, mert nyitvatartási időben mindketten dolgozunk. (itt nincs se OBI, se Baumax) A neten egyébként is csak a "multik" kínálata van fent, de sokszor még az se igazán.

    előzmény:
    dujuor (65)
    2010-12-14  09:22
  11. 2010. december 14. 09:2866.

    Én támogatnám. Aki nem érzi, hogy miért is lenne fontos ez, az töltsön el pár hétvégét Bécsben, és rögtön megérti.

    A modern kapitalizmus már így is maximálisan kifacsarja az embereket, azzal, ha felmerül egy ilyen lehetőség, hogy a vasárnap legyen valóban pihenőnap, azt ki kell használni. Nem kell magunkat modern "rabszolgasorsba" nyomni a munkáltatók által. A pénz nem mindig minden.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-12-13  22:15
  12. 2010. december 14. 09:2265.

    És még egy, amit elfelejtettem.

     

    Mi is házat felújítani készülünk, nekünk sem egyszerű időt szánni rá, mégis megy. Általában hétköznap. Ami pedig az itthon maradást illeti. Sajnos egész évben nem tudtam kivenni a szabimat, ezért kivetették velem. Gyakorlatilag a jól megérdemelt szabimat töltöm.

     

    És gratulálok a házfelújításhoz. Én már most a fejemet fogom, pedig gyakorlatilag bele sem kezdtünk még. 

     

    dujuor

    előzmény:
    dujuor (64)
    2010-12-14  09:19
  13. 2010. december 14. 09:1964.

    Kedves ardian!

     

    Mielőtt ideírunk valamit érdemes tájékozódni. Igen, itthon vagyok egész pontosan 1 hónapot. Fiatal vagyok, fiatalon keztem dolgozni, 8 év óta egész pontosan. Most iskolába járok, nem tingli-tangli oktatásra. Általában 11-kor el kell indulnom itthonról, és 21-re érek haza. Ezt 3 hónapja csinálom, és még 3 hónapig fogom is. Emellé közalkalmazott vagyok, kevés fizetéssel (így nem tartok bejárőnőt, a 40 nm mellé nem kell, meg tudom csinálni), nem vet fel a pénz, és a férjem 12-16 órát dolgozik naponta, hétvégén jó lenne, ha pihenne.

     

    Az az egy igaz, hogy nincs gyermekünk. De nekünk is lesz előbb-utóbb, akkor majd ráérek a saját véleményemet módosítani. Most mégis ezt csinálom, ezt érzem. És szerintem a gyermek nem lehet semmire sem kifogás.

     

    Kocsim nincs, csak két erős lábam, és érdekes módon még is meg tudom oldani. Akkor is amikor dolgozom, akkor is amikor suliban vagyok. Áldott ez az egy hónap, bár tanulással telik.

     

     Anyukám kereskedelemben dolgozott. Borzasztó volt, hogy hétköznap 20 után ért haza, szombaton dolgozott, vasárnap takarított, pihent, és az advent idején hétvégén vasárnap is nyitva voltak + ha leltár volt, akkor egész héten alig láttam. Ha ez nekem akkor rossz volt, biztos rossz lehet a mai gyerekeknek is, hogy nem látják az anyjukat. 

     

    dujuor

     

    előzmény:
    ardian (60)
    2010-12-14  08:53
  14. 2010. december 14. 09:1163.

    Tudom, hogy sajnos ez így van. És az ilyen gerinctelen munkáltatóból kinézem azt is, hogy a kötelező zárvatartás miatt időarányosan csökkenteni fogja a béreket.

    előzmény:
    kivi39 (53)
    2010-12-14  08:25
  15. 2010. december 14. 09:0362.

    Hát igen. 4 éve pl. építkezünk. Kevés pénzből jó minőségű anyagokat, ami passzol is a többihez, nos, azt sem lehet két perc alatt pikk-pakk megvenni. Dolgozni meg ugye kellett, mert az építketzéshez kábé az kell, mint a háborúhoz: pénz, pénz és pénz. Sőt, én abban az évben a kivett szabadságom alatt is dolgoztam, külföldön.

     

    Mondhatták a mesteremberek, hogy milyen jó kis bolt van az X úton, ha az a kis bolt rhétköznap reggel 8-tól 4-ig van nyitva. (Nem tudom, ki vásárol ott...) M?i csak az átkozott multikban tudtunk vásárolni, mert nyitva voltak hétvégén, és főleg estefelé is, mert napközben ástunk, vakolatot vertünk, sittet hordtunk.

    előzmény:
    limun (61)
    2010-12-14  08:59
  16. 2010. december 14. 08:5961.

    egyetértek, ercsa. Nem az élelmiszerek beszerzése jelentene gondot, hanem pont a nagyértékű vásárlásokat lenne sokkal nehezebb megoldani. Mi kisvárosban élünk, ahol hét közben esélytelen ilyesmit elintézni mert minden bezár mire én végzek a munkahelyemen (a multikon kívül persze, de azok elsősorban élelmiszert árulnak). Marad a szombat, ami nagyjából egy 3órás időtartamot jelent csak, 9-től délig. Hát ez nagyon nem elég ahhoz hogy körülnézz több boltban is ha nagyobb dolgot szeretnél venni, nem csak kaját. Ráadásul ha nem döntesz aznap akkor ugye legközelebb csak a következő szombaton jutsz megint el vásárolni. Ilyenkor legtöbbször sajnos nem marad más, mint hogy átrobogunk más városba vásárolni, ami egyrészt nem olcsó mulatság, másrészt ugye nem itt költjük el a pénzt (nem itt lesz forgalma a boltosnak, nem itt kap érte valaki fizetést).

    Azért nem tudok sajna szabit kivenni (a férjemmel együtt persze) mert pl bútort kellene vennünk és nekünk kell igazodni a boltokhoz. Ha nincs nyitva az itteni bolt akkor megyek oda ahol beengednek szombat délután vagy akár vasárnap is. (amíg beengednek mert van olyan ami nyitva van, persze)

    előzmény:
    ercsa1 (11)
    2010-12-13  22:38
  17. 2010. december 14. 08:5360.

    Bocsi, de abból, hogy otthon sütöd a kenyeret, nekem nagyon úgy tűnik, hogy otthon vagy.

     

    Ja, úgy más. Próbáld ki úgy, hogy mindketten a férjeddel 40 órás, feléfelé rugalmas munkaidőben dolgoztok, van két kisgyerek és nincs bejárónőd.

    előzmény:
    dujuor (14)
    2010-12-13  22:42
  18. 2010. december 14. 08:5059.

    Ki mondta, hogy azért kellenek, mert a lista, buta magyar plázázik...

     

    mi pont azért szeretjük, mert rengeteget dolgozunk. Hétköznap nem érünk rá várárolni, mert mire este hazaérünk a két kisgyereknek is szüksége van néhány nyugodt rára, esti étkezésre, fürdésre és időben való lefekvésre. Hétvégén meg mindent magunk végzünk el, nem vagyunk olyan úri népek, akikhez kertész és bejárónő jár, sőt, mesterembert sem szívesen engedek be, mert mindig az a vége, hogy valami kárt csinálnak.

     

    És tudod, olyankor nagyon jó, hogyha a férjem vasárnap szétszed valamit, és kiderül, hogy az a csavar, ami elgörbült pont akkora méret, ami nincs otthon, nos, olyankor nagyon jó, hogy ki lehet szaladni a baumaxba a jó méretért és nem kell egy hétig várni a dolog megjavításával.

     

    A tartalmas programokat is éppen az szolgálja, hogy ha szombaton szép az idő, de vasárnapra zuhogó esőt mond, akkor nem maradunk otthon szombaton, mert be kell vásárolni, hanem elmegyünk kirándulni, fürdeni, és vasárnap maradunk otthon, akkor tesszük rendbe a lakást és megyünk el bevásárolni.

    előzmény:
    kis_elefánt (7)
    2010-12-13  22:34
  19. 2010. december 14. 08:4758.
    Ez a hétvégi nagybevásárlásosdi a multik bejövetelének következménye. Anno az átkosban mindenhol egyforma árak voltak, mindenki közelében legalább 3 bolt volt, ahova napi szinten járt az ember. Aztán ahogy jöttek a nagy áruházak, ahol mindig akcióztak, a kisboltok ellehetetlenültek, mindenki feneke alatt kocsi van, kialakult a nagybevásárlás intézménye. A multik elemi érdeke, hogy vasárnap is nyitva tartsanak. Az, hogy a dolgozóknak ez jó vagy rossz, más kérdés. De még én is, aki otthon dolgozom, hétvégén járok vásárolni, hét közben nincs idő lődörögni és messze is vannak tőlem a nagyobb üzletek.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-12-13  22:15
  20. 2010. december 14. 08:4457.

    Régen más idők voltak... Más munkarenddel.

    Bár engem most sem zavarna, ha nem lennének nyitva vasárnap a boltok, de ez csak én vagyok.

     

    Inkább azon tudok jót vigyorogni, hogy amikor ünnepnapon egy! vagy két napra bezárnak az üzletek, mindenki megőrül, bezsong, és úgy vásárol, mintha háborúra vagy tudomisén, világvégére készülne.

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-12-13  22:15
  21. Torolt_felhasznalo_628072
    Torolt_felhasznalo_628072
    2010. december 14. 08:4056.

    A felgyorsult, megváltozott életrendünk következménye sokmindenre ráteszi a bélyegét. A munkarendünk is ehhez a ritmushoz igazodik.

     

    Igaz, hogy amikor még gyermek voltam szombaton csak 11 óráig tartott nyitva minden üzlet, de nem is volt ekkora árukészlet. Hiába voltak vágyaink, ha azt az akkori rendszer kereskedelme nem volt képes azt  kielégíteni.

     ( Drága nagyapám nyugalmazott mozdonyvezető,  a Déliből cipelte haza nekünk Tolna megyébe a banánt, mert itthon nem lehetett kapni, még pult alól sem... De arra is emlékszem amikor rendszerváltás idején tömegével hozták haza a magyarok a hűtőládát az autóik csomagtartóján, mert itthon nem lehetett, vagy csak méregdrágán volt elérhető.)

     

    Mindenkinek jár(járna) a pihenés, a vasárnapi pihenőnap, de sokaknak ez a munkarend  adja az egyedüli   megélhetést.

     

    Sok munkáltató tiszta nyereségvágyból dolgoztat és tart nyitva 24 órában hétvégente is, és az is igaz, hogy tömegével járnak sokan csak vásárolgatni, céltalanul vagy unalmukban, vagy mert tele vannak az emberi kapcsolataik feszültséggel, amit valahol muszáj levezetni.

     

    Azért mert az üzletek 24 órában nyitva vannak, még nem muszáj mindenkinek éjszaka, vagy vasárnap  vásárolni járni.

     

    És sajnos el tudok olyan családot is képzelni, ahol a 24 órás nyitvatartás, munkarend mellett,  a megélhetésért folytatott küzdelem dúlja szét teljesen a családi összetartozást... Ahol anyuka és apuka csak minden 8. vagy 9. hétvégén tud 1-1 napot közösen együtt lenni a családdal, amikor közös programot lehet szervezni.

     

    Értem én az osztrák szakszervezetet, csak mi még sok tekintetben nem élünk olyan éltszinvonalon,  mint a nyugati szomszédaink.

     

    Sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnék arra, hogy a marketinges szakemberek -megfelelő törvényi háttérrel, persze- elérjék azt,  hogy az üzleteinkben lévő magyar, jó minőségű termékekre essen a magyar vásárlók választása.

     

    A tudatos vásárlással a magyar gazdaság motorját lehetne lendíteni, és akkor nem kellene 24 órás nyitvatartás mellett  vasárnap is  dolgoznia sokaknak.

     

     

     

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-12-13  22:15
  22. 2010. december 14. 08:3955.
    Kérdés, hogy hány embert bocsátanának el amiatt, ha nem lenne hátvági nyitvatartás, azt hiszem ez érintené érzékenyebben az eladókat.
    előzmény:
    kivi39 (53)
    2010-12-14  08:25
  23. 2010. december 14. 08:3054.
    Plusz 50%, ami br 2000 ft, ami nettóban nem ér annyit, hogy együttlégy a családoddal
    előzmény:
    kivi39 (53)
    2010-12-14  08:25
  24. 2010. december 14. 08:2553.
    Én nagyon sok eladótól hallom, hogy semmilyen pótlék nincs hétvégére. Sőt, sok helyen fix bér van, amibe "természetesen" beletartozik a vasárnapi munka is. Semmilyen külön pénz nem jár érte.
    előzmény:
    hengergo (52)
    2010-12-14  08:19
  25. 2010. december 14. 08:1952.

    De arra semmi szükség, hogy minden "közért" nyitva legyen.

     

    Semmi nem írja elő, hogy minden boltnak nyitva KELL lennie, egyáltalán nem kötelező. Ez csak egy lehetőség, amivel valami okból kifolyólag sok "közért" él.

    A LEHETŐSÉG és a KÖTELEZETTSÉG nem ugyanaz. Most ezt a lehetőséget tervezik elvenni.

     

    Ha egy üzletnek nem érné meg nyitva lennie, nem tenné.

     

    Nincs értelme a 80-as évekkel előjönni (ezt már nem a te hozzászólásodra írom), teljesen más volt az életritmus akkor, nagyot változott a világ. A napi tizenórás munkaidő, az élethosszig tartó tanulás miatt foglalt esték és szombatok miatt az emberek rákényszerülnek a vasárnapi vásárlásra.

     

    Egyébként ha ismert lesz, hogy milyen vonzata lesz a vasánapi zárvatartásnak - elbocsátások, pótlékok megvonása miatti fizetéscsökkenés (tudom, nem mindenhol van ilyen, de ahol van, érzékenyen fogja érinteni az embereket), tömegnyomor és diliház a hét többi napján -, szerintem az eladók sírják vissza legelőször a mostani rendet.

    előzmény:
    gerdamama (40)
    2010-12-14  00:14

Címlap

top