Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mitől család a család?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2011. február 23. 19:55

Kedves fórumozók!

 

Szerintetek mitől család a "család"?  A benne nevelődő gyerekektől? Vagy attól az anyagi és érzelmi biztonságtól,amit két, párban élő ember nyújthat egymásnak? Ez a biztonság élettársi kapcsolatra is érvényes, vagy csupán a házasságkötéssel teremtődik meg? Mit gondoltok?

 

Köszönjük válaszaitokat! 

 

Nők Lapja

  1. 2014. március 26. 20:5765.

    https://docs.google.com/forms/d/1aS5fO_TfuUuA3gafBnIXqfhiO YsfdsDl5VXpcYUkNEw/viewform

     

    Az én kérdőívem linkjét szúrtam ide be, témaköröm a Családi kommunikáció. Számomra a legfontosabb érték a család, ezért is lett ez a szakdolgozati témaköröm. Szeretném ha minél többen kitöltenék. Köszönöm szépen így előre is hogy hozzájárulnak munkám sikerességéhez :)

  2. 2011. február 27. 20:3664.

    Sziasztok!

     

    Számomra a szűk család: Apa, Anya, Gyerek(ek). A bővebb családhoz tartoznak a nagyszülők, a szülők testvérei, unokatestvérei, stb.

     

    Mi attól vagyunk család, mert érezzük, tudjuk, hogy összetartozunk. Családtagnak ÉREZZÜK a másikat. Ezt nem lehet erőltetni, vagy van ez az érzés, vagy nincs!

     

    Természetesen nem a papíron múlik, hogy ki kinek a családtagja. Az együtt élő pár (+ gyerekek) is  ugyanúgy családnak számítanak, ha megvan bennük az ÖSSZETARTOZÁS érzése.

     

    Mariann

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  3. 2011. február 24. 16:4863.

    Szeretne  majd egy kislányt.

     Úgy magyarázta egy interjúban,hogy attól,hogy ő meleg, még  esetleg elvenne egy nőt,egy oylat,aki nagyon megragadná,ő is élné az életét,meg a nő is élhetné tovább,mert ahogy Johnny fogalmazott: a szex és a kapcsolat számára nem ugyanaz és nem feltétlen tartozik össze.

    előzmény:
    bigacsiga2 (62)
    2011-02-24  16:42
  4. 2011. február 24. 16:4262.
    Johny az melyik kategória? 
    előzmény:
    elsi1 (45)
    2011-02-24  00:40
  5. 2011. február 24. 10:3361.

    Az előbb leírtak a véleményem szerinti szűk családhoz tartoznak.

    A tág család az én és a párom/férjem rokonai, unokatestvérek, nagynénik, nagybácsik, stb...

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  6. 2011. február 24. 10:2760.

    Nekem családnak számítunk mi is a párommal kettesben. "Igazi" család akkor leszünk, ha gyerek lesz, de szerintem két egymást szerető, együtt élő ember is családot alkot. A család összetartó ereje a szeretet.

    Családnak nevezik azokat is, akik együtt élnek például 2 szülő, 2 gyerek, de a szülők nem is foglalkoznak a gyerekkel, ne adj' Isten verik őket, tehát a szeretet legkisebb szikrája sem található meg. Őket a törvény és a vársági kapcsolat teszi családdá, de nem a szeretet.

     

    Az igazi család nekem tehát minimum két egymást szerető ember, illetve (későbbiekben) az ő gyerekeik, akiket a szeretet köt össze.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  7. 2011. február 24. 09:1859.

    Számomra a két, párban élő ember 'házaspár', vagy ha nem házasodtak össze, akkor 'pár'. A család a gyerekektől lesz család.

     

    A biztonság? Ez jó kérdés. Nálunk a rokonságban nem volt válás, sem az én családomban, sem a férjem családjában, így mindkettőnk számára egyértelműen biztonságos köteléket jelent a házasság.

     

    De egyébként meg azt látom, hogy a házasságok éppúgy felbomolhatnak, mint az élettársi kapcsolatok, illetve az élettársi kapcsolatok lehetnek éppoly erősek, mint a házasság.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  8. Torolt_felhasznalo_420565
    Torolt_felhasznalo_420565
    2011. február 24. 09:1258.

    A család (együttélési formától függetlenül) két egymást szerető ember olyan szoros kapcsolata, ami kizárja a külvilágot, a rokonokat, egyéb érdekeket.

     

    Nem kompromisszumok és lemondások sorozata, hanem azonos habitus, életfelfogás, neveltetés, értékrend, célok, kölcsönös tisztelet és szeretet köti össze az embereket egy családban. Ahogyan olvastam valahol:

     

    "Az igazi párok nem egymás szemébe néznek, mert akkor könnyű elesni, hiszen nem látod, hová lépsz. Az igazi párok egy irányba tekintenek."

     

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  9. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2011. február 24. 09:0757.

    Első dolog, amikor a két ember az együttélést nem folyamatos kompromisszum kötéseknek éli meg, hanem eléggé egyek! A család békéjének a lételeme az anyagi és érzelmi biztonság! Ebbe érdemes csak gyereket is vállalni később.

    Ma már nem az esküvő megléte tartja össze az embereket, élettársak is képesek leélni együtt az életet. A házasok, nem házasok is szét is mennek. A tendencia szerint egyre nagyobb %-ban.

    Kevés a huzamos jó kapcsolat, lehet benne akár gyerek, akár házasok, vagy csak együtt élnek.

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  10. 2011. február 24. 09:0056.

    A szuk csalad = No + Ferfi akik hazasok + a gyerekeik, akkor is ha mar felnottek.

     

    A tagabb csalad a tobbi rokon, akkor is ha keves es/vagy rossz a kapcsolat...:)

     

    No es ferfi csak par, nem csalad.

     

    Az elettarsi kapcsolatok joval instabilabbak mint a hazassag.

     

    Onamitani persze lehet, nagyon nepszeru es ingyenes.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  11. 2011. február 24. 08:0155.

    A mi kisbabánk decemberben született meg. Nem vagyunk házasok, nem is tervezzük azt, hogy házasok legyünk. Én voltam már férjnél, mégis sokkal a Páromat sokkal inkább érzem társamnak, mint eddig bárki mást.

    És szerintem a család nem a papír miatt család.

    Hisz végülis melyik verzió számít összetartóbb családnak?

    Amikor a Párom hazajön a munkából első útja a babához vezet, megszeretgeti, játszik vele, együtt fürdetjük, mindeközben mi is beszélgetünk, a kislányunk lefektetése után engem is megszeretget?

    Vagy az, amikor hazaér a férj, és ha elkezd sírni a gyereke, akkor egyből szól a feleségnek, hogy "sír, vedd el", és nincs semmiféle igazi érzelmi összetartás ?

     

    Többen írták, hogy a szemükben az élettársi kapcsolat alacsonyabbrendű, meg, hogy nem értik, miért jár a családi adókedvezmény, stb. Ezen az alapon azon az egynapon múlik minden? Amikor fehér ruhát vesz a nő, igeneket mondanak, és utána buli van? Egy napon múlik az, hogy milyen szoros két ember kapcsolata? Mert ettől eltekintve a mi életünk is ugyanolyan mederben zajlik, ahogy bármely házaspár élete...

     

    És azért jár a családi adókedvezmény az élettársi kapcsolatban levőknek is, mert adva van egy APA, egy ANYA, meg egy GYEREK, tehát egy CSALÁD!

     

    És mivel annyira egyszerű elválni, nem gondolom, hogy az a papír annyira összekötő erő lenne. 

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  12. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2011. február 24. 07:5454.

    A család a gyerek után lesz család. Addig csak egy kapcsolat. És mindegy, hogy élettársi kapcsolat vagy házasság. A lényeg a biztonság. és igen, inkább az érzelmi. Szerintem...

    idézet:
    Citroncs (27)
    2011-02-23 20:52:25

    A csalad akkor kezdodik amikor egy ferfi es egy no osszekoti az eletet. Az hogy utana lesznek e gyerekeik mas kerdes. De ettol fogva hivatalosan is csalad es a tavolabbi szemelyek is beletartoznak a csaladjukba. Apos anyos sogorno stb.

     

    Raadasul en ugy  gondolom hogy ha ket ember szereti egymast meg mindig nem egyenes kovetkezmeny hogy akarnak/lesz e gyerekuk/

     

    Attol hogy nekem nincs gyerekem a ferjem a hivatalosan is legkozelebbi csaladtagom. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_513548 (27)
    2011-02-23  20:52
  13. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2011. február 24. 07:5053.

    A család a legnagyobb kitolás az emberrel. Beleszületsz, és onnan aztán nincs menekvés. Ez lenne a hagyományos családfelfogásom.

     

    tessék? 

     

    amíg 18 éves vagy muszáj a családban élned, ahová születtél 

    szökhetsz, de visszavisznek és büntetik a szülőket, meg esetleg téged is 

     

    utána meg szabadon döntesz 

    de meg van arról az emberről a véleményem, aki letagadja, elhagyja a szüleit (bizonyos extrém esetektől eltekintve)

    idézet:
    fórumozok (16)
    2011-02-23 20:31:55

    Nem tudom hogy ez ma igy van e? De en anno mar 16 eves koromban egyedul laktam alberletben, dolgoztam eltartottam magam. Akkoriban ha volt az embernek munkahelye es eltartotta magat mar 16 evesen sem vittek vissza a szulokhoz.

     

    De lehet hogy ez ma maskent van.

     

    Itt ahol elek , egyaltalan nem visznek vissza gyereket mar 14 evesen se ha nem akarja, hanem mas neveloszulokhoz helyezik el. De ha pl. egy fiatal lany terhes lesz akar 14 eves kora alatt az allam segit neki abban hogy legyen hol laknia. Itt nagyon szem elott tartjak a szemelyes szabadsagot, a gyerekek sem korlatozhatok ebben.

     

    Ez nem mindig jo , de ez a torveny. 

    előzmény:
    fórumozok (16)
    2011-02-23  20:31
  14. Torolt_felhasznalo_845529
    Torolt_felhasznalo_845529
    2011. február 24. 03:3352.
    Mi a helyzet az un. patchwork-csaladokkal?
    előzmény:
    bigacsiga2 (42)
    2011-02-23  23:46
  15. Torolt_felhasznalo_845529
    Torolt_felhasznalo_845529
    2011. február 24. 03:3051.

    Inkább legyen valakinek (egymás után) 5 élettársi kapcsolata

     

    Fals. Ha mar ennyire koveted a katolikus vallast, SZUZEN kell ferjhezmenni. Szoval elettarsi kapcsolatOK hazassag elott?

    előzmény:
    birerzsi (50)
    2011-02-24  01:20
  16. 2011. február 24. 01:2050.
    Erre látod nem gondoltam, hetero párokból indultam ki. Én inkább engedném az egynemű pároknak is a házasságot, de ez már mellékes.
    idézet:
    virupa (23)
    2011-02-23 20:40:40
    Én katolikus neveltetést kaptam, és valahol úgy érzem, a házasság: SZENTSÉG. Inkább legyen valakinek (egymás után) 5 élettársi kapcsolata, mint hogy egyszer is elváljon a férjétől. Méghogy egyneműek házasságkötése? Ilyen alapon már akár a kutyájával is megesküdhetne valaki, mert -- teszem azt -- őrá indul be legjobban szexuálisan, és erről ugye, nem tehet. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (23)
    2011-02-23  20:40
  17. 2011. február 24. 01:0449.
    Az élettársaknak? Miért??? Ha nem akar valaki házasodni, szíve joga, de nem értem, miért jár az ilyen pároknak az a támogatás, ami a "normál" családoknak.
    idézet:
    virupa (5)
    2011-02-23 20:21:10
    Ja, értem már, mire gondolsz: amikor 30 pár él együtt egy területen, mindenki szexel mindenkivel, és hol ezzel él egy lakásban, hol azzal. De ez nem élettársi kapcsolat, hanem KOMMUNA. Kéretik a kettőt nem összekeverni!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (5)
    2011-02-23  20:21
  18. 2011. február 24. 00:5848.

    A család a szeretettől, a megbecsüléstől, egymás kölcsönös tiszteletétől, a bizalomtól család. A családom tagjai a férjem, a gyerekem, a testvérem, az ő családja, a szüleim, a férjem szülei, a közeli rokonaink.

    Azok, akikkel vérségi kötelék fűz össze, akikre számíthatok a bajban. Akik mindig is ott voltak és mindig is ott lesznek nekünk.

    A család nem a gyerektől lesz család és főleg nem a papírtól. Nem is értem, miért gondolják annyian, hogy ha van egy okmány, ami szerint valakihez tartozom, akkor az már valami magasabb szintje a létezésemnek. 

     

    idézet:
    girhes (6)
    2011-02-23 20:23:04
    Ezt nagyon szépen megírtad! Minden szavaddal egyetértek. 
    előzmény:
    girhes (6)
    2011-02-23  20:23
  19. 2011. február 24. 00:5247.
    Az élettársaknak? Miért??? Ha nem akar valaki házasodni, szíve joga, de nem értem, miért jár az ilyen pároknak az a támogatás, ami a "normál" családoknak.
    idézet:
    virupa (5)
    2011-02-23 20:21:10

    Miért? Ha egy szülőpárnak, akik élettársak és van 3 gyerekük, akkor nem kell enniük, öltözködniük és rezsit fizetni, közlekedni? Nem is értem, mért nem volt már a kezdet kezdetétől így a szabály. Jómagam a lakcímkártyát venném mérvadónak, és ha fél évnél régebb óta élnek együtt bejelentve, ugyanazokat a jogokat és kedvezményeket adnám meg nekik, mint a házaspároknak. Mindig is így gondoltam.

     

    Szerinted Bódi Guszti és Margó + gyerekeik, unokáik nem szép család? És ők sincsenek megesküdve. Lehet, hogy otthon így látták, és ezt követték. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (5)
    2011-02-23  20:21
  20. 2011. február 24. 00:4146.
    Szerintem a savát-borsát a gyerekek adják meg, de lehet jó család "csak" egy házaspár vagy akár élettársak is, ha megfelelően tudnak együttműködni, és megvan a kölcsönös szeretet és megbecsülés köztük, valamint hasonló dolgok fontosak számukra.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  21. 2011. február 24. 00:4045.

    Család lehet két férfi,két nő és esetleg  azok gyerekei is,vagy egy szülő és gyereke(i)Arábiában 1 férfi 4 nő is család,Nepálban 2 férfi 1 nő is.Szóval nincsen lefektetve semmi.

    De a gyerek nem feltétel.

    Két ember is egy család

    Nem feltétel  a papír sem.Nem  a család nagysága dja meg az értékét,van,ahol nő és férfi papír nélkül szeretetben neve és van,ahol hites feleségek kívánják mindennap a férfjük halálát.

    előzmény:
    borcsa (43)
    2011-02-24  00:10
  22. 2011. február 24. 00:3844.
    Amikor összeházasodtunk a párommal számomra evidens volt, hogy onnantól mi egy 2 fős mikrocsalád vagyunk. Egymásnak, egymással, egymásért. A szülők, tesók lettek a bővebb család. Amióta megszületett a kislányunk ezt a szüleink is tudomásul vették, addig nem igazán akarták elfogadni, hogy mi ketten, S és S-né saját önálló családdá lettünk.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  23. 2011. február 24. 00:1043.

    Végigolvastam a hozzászólásokat, és noha sok szépet írtatok már a családról, mégis hiányérzetem van. Ezért én egy kicsit más szemszögből közelítem meg a kérdést.

     

    A családot szokták együtt emlegetni a hazával (hazaszeretettel) és Istennel --- ezek azok az értékek, amelyek elveszni látszanak a mai világban, mely erkölcsi értékválságban szenved.

    Miért baj az, ha nincs értéke a családnak? Ha pl. egyre több család bomlik fel? A házasság és a család az emberi társadalom sejtje, alappillére kellene legyen, és ha ezek nem jól működnek, felbomlanak, a nagyobb közösségek, társadalmak, népek, nemzetek életére is a káosz, a diszfunkcionalitás lesz jellemző. Ha nincsenek egészséges sejtek, miért csodálkozunk azon, hogy nincsen kaptár és nincsen méz? Pedig az emberek sóvárognak a méz után... (Értem méz alatt a szilárd értékeket, biztonságot, harmóniát, egyetértést, összefogást, egymásért való felelősséget, felebaráti szeretetet és megbecsülést.)

     

    Mit tudunk tenni? Lehet, úgy érezzük nem sokat. Pedig kicsiben kell elkezdeni. (Minden nagy változás először kicsiben indult el...) Amikor pl. olyan sokan élnek ideig-óráig tartó élettársi kapcsolatokban, vállaljuk az egy életre szóló házastársi hűséget. (Ezzel nem azt mondom, hogy az élettársak nem hűségesek egymáshoz.) És ne féljünk gyermekeket vállalni sem! Természetesen mindenki a lehetőségeihez mérten, hogy azután tisztességesen fel is tudja nevelni őket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  24. 2011. február 23. 23:4642.

    Ha egyszerűen akarjuk meghatározni a család fogalmát, akkor a következőt mondhatjuk: a családot más csoportoktól az különbözteti meg, hogy különnemű személyekből áll, akik különböző (legalább két) generációhoz tartoznak. A család reprodukálja önmagát; vagyis nem új tagok fölvétele révén egészül ki, hanem „önerőből”.       

     

     

    előzmény:
    bigacsiga2 (41)
    2011-02-23  23:43

Címlap

top