Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fotós vállalkozás?

Bernadett111
Létrehozva: 2015. június 8. 15:27

Sziasztok!


Érdeklődni szeretnék a gyed alatti vállalkozás indításáról. Ha jól tudom a gyermek másfél éves kora után van rá lehetőség, és csak a megszerzett jövedelem után kell adózni. Legalábbis ezt olvastam. A másik kérdés, hogy itt magyarországon tényleg csak akkor van lehetőség fotós vállalkozás elindítására, ha elvégzi az ember a két éves okj-s tanfolyamot?

  1. 2015. július 21. 07:3130.

    Ilyen alapon lehetne bárki, bármilyen vállalkozó, ráfogjuk, hogy művész .


    Egy fotós az szolgáltat díjazásért, melyet a fogyasztó igénybe vesz és fizet érte. Gondold már el, ha bárki csinálhatna bármit minden képzettség nélkül, ki szavatolná a minőséget?


    A fiam sem tanulta ezt a szakmát hivatalosan, de nyert már nagyon komoly országos elismerést, de ez nem azt jelenti, hogy akkor már lehet fotós vállalkozó.

    előzmény:
    decentral (27)
    2015-07-20  22:21
  2. Torolt_felhasznalo_799254
    Torolt_felhasznalo_799254
    2015. július 21. 07:1829.

    de, bizonyítványhoz van kötve. kötelező a papírok megléte.


     

    előzmény:
    decentral (27)
    2015-07-20  22:21
  3. 2015. július 20. 22:2228.

    Máté Bencére akartam utalni.

    előzmény:
    decentral (27)
    2015-07-20  22:21
  4. 2015. július 20. 22:2127.

    Arról fogalmam sincs, hogy Vállalkozóként milyen papírok megléte kötelező, de szerintem nincs ez a dolog bizonyítványhoz kötve. Nem hinném, hogy egy autodidakta festő ne lehetne jogi értelemben Vállalkozó, akárcsak egy táncos, egy zenész, stb. A művészeti ágakban szinte biztos, hogy nem kötelező papírok megléte. Kivételt jelent az építész szakma, ahol kamarai tahság nélkül nem kaphat az ember jogosultságot arra, hogy házakat tervezhessen. De ez logikus is. Egy rosszul komponált fotó maximum akkor eshet a fejedre, ha szöget rosszul ütötted be a falba :)


    Magyarország 8egyik) leghíresebb természetfotósa szerintem például autodidakta, de ez nem hiszem, hogy bármiben is akadályozná. Aki egyszer már letett az asztalra valamit, van egy jó gyűjteménye a munkáiból, attól általában nem kérdezik meg, hogy milyen papírja van. Kivétel az oktatás, oda kell a pedagógiai végzettséget igazoló okirat.


    A fotózás meg egyébként olyan dolog, hogy akinek van affinitása a dologhoz, az autodidakta módon is elsajátíthatja a szakmát, akinek meg nincs, azon az akármilyen tanfolyam sem segít. Természetesen egy jó mestertől mindig sokkal egyszerűbb megtanulni valamit, mint egyedül megszerezni a tudást.

  5. 2015. június 28. 09:2426.

    Ma már szerintem minden fotósnak van honlapja, és ott meg lehet nézni a munkáit. 

    előzmény:
    Jordán Petra (23)
    2015-06-23  12:00
  6. 2015. június 23. 12:1925.

    A könyvét felesleges megvenni, az ingyenes hírlevelek vannak benne kopi-pésztelve. 


    Az első könyvben még benne is maradt egy ilyen részlet, hogy "ahogy ebben a hírlevélben olvasod" vagy valami ilyesmi. A második kiadásból már gondolom, eltüntette a lektor.

    előzmény:
    Bernadett111 (9)
    2015-06-09  11:24
  7. 2015. június 23. 12:1724.

    Az adózási kérdésedet nem egészen értem: persze, hogy a bevétel után kell adózni, mi más után kéne? 


     


    Ez komolyan nem hiszem el, minek válaszol valaki olyan kérdésre, amiről halvány fingja nincs?


    Még hogy a bevétel után! Légy erős drágám, egy vállalkozónak akkor is adóznia kell, ha egy kanyi fillér bevétele sincs!


    A kismamákat nem vágom, mert lehet hogy már kapnak valami kedvezményt, de amúgy fizetni kell járulékot vagy katát, nem is értem, hogy írhat valaki ilyet...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_140624 (2)
    2015-06-08  16:01
  8. 2015. június 23. 12:0023.

    Nem tudom, hogy milyen papírok kellenek, de ha belegondolsz, egy papír nélküli fotós alkalmazásakor semmi garanciája nincs az embernek, hogy az illető ért a géphez. Persze a papír megléte sem biztosíték, de a hiánya biztosan negatív hatással van a felkérésekre.

  9. 2015. június 21. 22:2722.

    Köszönöm a válaszokat!

    előzmény:
    Bernadett111 (1)
    2015-06-08  15:27
  10. 2015. június 20. 15:1921.

    Akkor elmondom hogy hogy lesz valakiből fotós: először is a tudásának megfelelő géppel kezd, amit majd akkor cserél le komolyabbra, ha már ezt kívülről-belülről ismeri és becsukott szemmel tud rajta mindent beállítani. Eközben persze elsajátítja az elméletet, történetet, ETIKÁT, stb. Elolvas 10-15 könyvet, megismerkedik az otthoni és külföldi neves fényképészek munkáival, fórumokat látogat, napi sok órában fényképeket nézeget és elemez, elmélkedik és utánaolvas hogy az a fotó hogyan készült majd megpróbálja saját maga is elkészíteni, mert ezáltal tanul. Így telik az első kb 2 év, majd elkezd workshopokra járni, ismer már egy pár fényképészt, elkezd ilyen körökben mozogni. Szert tesz egy MESTERRE, aki a fényképezés java részét megtanítja neki, műhelytitkokat leshet el, miközben cipeli a mestere felszerelését amikor terepen vannak. Ekkorra már ismeri az utómunka folyamatait és érti a fontosságát (te tudod használni a photoshop vagy a lightroom legutóbbi verzióit?), tudja használni az erre való szoftvereket illetve ekkorra már rendelkezik olyan fényképezőgéppel, ami ennek a pár éves fejlődésnek megfelelő szintű, mondjuk középkategóriás (az egyszerűség kedvéért tegyük fel, hogy most csak digitális fotózásról beszélünk, analógról nem, arra számolj rá még egy pár évet) és azt a már említett módon, szemet behunyva is úgy használ hogy tökéletesen exponált képet készít. Nyilván ilyesmivel hogy fehéregyensúly, kromatikus aberráció meg klónozás már egyáltalán nem lehet zavarba hozni, illetve kisujjból rázza az éppen aktuális fotós trendeket.

    Még folytathatnám de fogy a karakterem úgyhogy még annyit hogy a fentiekből lesznek az igazi FÉNYKÉPÉSZek, akik szeretik és tisztelik a szakmát és nem csak azt látják benne hogy óóó kisbabát meg menyasszonyt én is tudok fotózni, pénzért ráadásul, csak egy kurva papírt kéne összekaparnom róla, hogy legálisan lehessek tehetségtelen és képzetlen fotós kisiparos, akiből minden fán terem 20. Ha te azzal kezdtél volna, hogy a fenti fázisokon (és még azokon is túl) már mind átestél, több éve tanulod és gyakorlod a szakmát és az elkészített képeid száma a 100 ezerhez közelít, elhasználtál 1-2 gépet, és már éppen azon gondolkodsz, hogy hogyan tudnál ebből megélni, akkor úgy tekintenék rád mint egy leendő szakmabelire....de így még mindig csak egy kókler vagy aki valószínűleg meg is elégszik azzal, hogy az.

    előzmény:
    Bernadett111 (17)
    2015-06-19  09:15
  11. 2015. június 19. 12:4120.

    Akarhogy is van, Te ebben az orszagban elsz. Ha nem tetszik, valtoztass rajta! Az almaidat meg a lehetosegeidhez szabd - lehet, fotos most nem tudsz lenni, de par ev mulva, mikor mar a gyerekek nagyobbak, siman elvegzed a kello tanfolyamot. Szerintem nem kene ennyire turelmetlennek lenni, az elet nem szalad el, viszont jol megmegezed onmagadnak az ilyen  "Ez az ország egy nagy nulla, tele megkeseredett, irigy emberekkel!" hozzaallassal!

    előzmény:
    Bernadett111 (17)
    2015-06-19  09:15
  12. 2015. június 19. 09:5819.

    A legtöbb szakma gyakorlásához, vállalkozás indításához kell a szakképzettséget igazoló papír. Miért pont a fotós lenne kivétel?


    Ismered a mondást: messziről jött ember azt mond, amit akar.

    előzmény:
    Bernadett111 (17)
    2015-06-19  09:15
  13. Torolt_felhasznalo_799254
    Torolt_felhasznalo_799254
    2015. június 19. 09:5018.

    inkább magukat fotósnak kiadó, szakmát hígító nullákkal.

    előzmény:
    Bernadett111 (17)
    2015-06-19  09:15
  14. 2015. június 19. 09:1517.

    Tényleg érthetetlenül fogalmazok ezek szerint. Az okj-s papír vállalkozás indításához kellene. Győrben és Pesten indít ilyet az oktáv. Két kisgyerek mellől nem tudok bejárni, se nagymama, se senki. Ezt sem lehet érteni? Nemrég beszélgettem egy Angliából hazatért anyukával. Elvégzett egy pár napos fotótanfolyamot és már kezdhette is hirdetni magát. Csodálatos képeket csinál. Ott nincs papírhoz kötve, nem kell rögtön vállalkozást indítani, legalábbis ezt mesélte. De bezzeg itthon! Ez az ország egy nagy nulla, tele megkeseredett, irigy emberekkel!

    előzmény:
    fonzsi (14)
    2015-06-15  21:45
  15. Torolt_felhasznalo_799254
    Torolt_felhasznalo_799254
    2015. június 16. 07:4216.

    Győrben nincs normális fotós suli. Pesten van, de oda el kell járni, ha meg akarod tanulni rendesen és jó akarsz lenni. tényleg hígul ez a szakma is, és inkább az a szomorú.

    előzmény:
    Bernadett111 (12)
    2015-06-13  14:33
  16. Torolt_felhasznalo_799254
    Torolt_felhasznalo_799254
    2015. június 16. 07:4015.

    te is érdekes vagy azért. az OKJ-s nem jó, mert elavult, de a két éves valamit érő tanfolyam se jó, mert nem tudsz két gyerek mellől utazgatni. most akkor rendesen akarod csinálni vagy nem? amúgy fonzsinak teljes mértékben igaza van.


    rendes géped van-e? vagy be akarsz-e ruházni rá?

    előzmény:
    Bernadett111 (11)
    2015-06-13  14:24
  17. 2015. június 15. 21:4514.

    Te most tulajdonképpen engem győzködsz, vagy magadat? Tehetség nélkül max fotós kisiparos lehetsz, a sok százezer másik mellett, biztos lesz munkád, igénytelen megrendelőknek. Olyanoknak, akik épphogy hajlandók fizetni neked egy tízest mondjuk egy egész napi munkáért, ahelyett hogy megcsináltatnák a fotózást a szomszéddal, aki szintén "fotós, most vett egy tök jó gépet". De ma már inkább az utóbbi jellemző. A fotós elmélet nagyon nagy része önszorgalommal, otthonról elsajátítható, ehhez nem kell OKJs hülyeség. Ha annyira nagy szerelmed lenne a fotózás, már a kisujjadból ráznád az elméletet. 

    előzmény:
    Bernadett111 (12)
    2015-06-13  14:33
  18. 2015. június 13. 14:3613.

    Bár nem is értem, azt írod azért is hagytad abba, mert annyi az ilyen kókler. Aztán azt írod, hogy ezek nem veszélyeztetik a tehetséges fotósok megélhetését.

    előzmény:
    fonzsi (10)
    2015-06-13  12:41
  19. 2015. június 13. 14:3312.

    Szomorú, hogy ennyi a megsavanyodott és rosszindulatú ember. Mindig is az álmom volt a fényképezés, most vagyok itthon a babákkal, most gondolkodom, hogy majd hogyan tovább. Okj-ra nem tudok eljárni sem Pestre sem Győrbe, heti két napot, a legkisebb 8 hónapos. Nincs segítségem. Akkora baj, hogy ettől függetlenül szeretném megvalósítani az álmomat? Ettől függetlenül szeretnék fejlődni, tanulni, egyenlőre könyvek formájában tudom ezt megvalósítani. Nagyon sokat fotózok, gyakorlok ismerősökön, keresnek is. A shutterstock oldalra is bekerültem. Nem fogom hagyni hogy megkeseredett és nem elég kitartó emberek elvegyék a lelkesedésemet.

    előzmény:
    Bernadett111 (11)
    2015-06-13  14:24
  20. 2015. június 13. 14:2411.

    Hű, köszi ezt az igen kedves hozzászólást! Erről a két éves OKJ-ről én csak rosszakat hallottam, azt mondják elavult. Szeretnék tanfolyamokat végezni, de jobbakat és rövidebbeket, mert két pici baba mellett nem tudok két évig pénteken és szombaton Budapestre utazni. Ez így már érthető? Sok évet is ülhet valaki a padban, ha nincs hozzá tehetsége, érzéke. Szerintem aki igazán tehetséges annak mindig lesz munkája. A stílusod alapján nem is csodálkozom, hogy nem sikerült.

    előzmény:
    fonzsi (10)
    2015-06-13  12:41
  21. 2015. június 13. 12:4110.

    Én többek között ezért is adtam fel a fotózást nem olyan régen, 5 év után, mert annyi az ilyen kókler, ki nemhogy rendesen kitanulná a szakmát, még egy OKJra sem veszi a fáradságot, hogy legalább az elmélettel tisztában legyen. Ma már minden bokorban fotós terem mert annyira elérhető árúak a középkategóriás vagy akár a profi gépek is és azt hiszik a wannabe "fotósok" hogy elég megvenni a felszerelést, mert a tudás az vele jön. Szerencsére az ilyen vállalkozáskák nem szoktak túl sokáig kitartani és nem veszélyeztetik a tanult, szakképzett, és főként TEHETSÉGES fotósok megélhetését. Bár amíg szar van, addig veréb is van szóval.............


     

    előzmény:
    Bernadett111 (1)
    2015-06-08  15:27
  22. 2015. június 9. 11:249.

    Köszönöm szépen, ez nagyon jó ötlet!!

    előzmény:
    KN18 (8)
    2015-06-09  07:43
  23. 2015. június 9. 07:438.

    Iratkozz fel Vida Ági Hírleveleire, rengeteg fontos és hasznos infóhoz hozzájuthatsz szakértőtől, ingyen. Kezdő vállalkozóként alapmű a könyve.

    előzmény:
    Bernadett111 (1)
    2015-06-08  15:27
  24. 2015. június 8. 22:467.

    Köszönöm az eddigi válaszokat! Igen, úgy néz ki lenne igény rá, nem Budapesten élek, itt nincs minden sarkon fotós.


    Manta köszi a tippet, nem tudtam hogy vannak könyvelői kérdezz felelek fórumok. Ezt találtam a neten:


    "Gyed esetén a gyermek egyéves korát követően szabadon folytatható a vállalkozói tevékenység, anélkül, hogy a minimális járulékfizetési kötelezettség fennállna, azaz a járulékokat csak a tényleges jövedelem után kell leróni abban az esetben is, ha az érintett a munkaviszonyában továbbra is fizetés nélküli szabadságon van."


    Bár ma egy ismerősöm azt mondta, hogy másfél év után lehetne vállalkozást indítani.


    És olvastam olyat is, aki azt hiszem fotóriporterként indított vállalkozást, és úgy már nem is kellett okj. Ezért érdeklődöm, milyen lehetőségek lennének okj-s papír nélkül.

Címlap

top