Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

OKJ és felnőttképzés ??

Torolt_felhasznalo_721651
Torolt_felhasznalo_721651
Létrehozva: 2013. október 10. 14:08

Tegyetek már tisztába, legyetek szívesek, felnőttképzés téren, teljesen új nekem ez az egész, de gyorsan meg szeretném érteni.

 

1. Mik az alapvető szabályok, előfeltételek?

 

2. Hol érdemes OKJ-s képzést végezni, vagy mindenhol ugyanazt a színvonalat nyújtják? (csak az ár változó?)

3. A diplomámtól teljesen eltérő területen szeretnék elvégezni egy képzést, de ezen a kiválasztott területen semmilyen végzettségem nincs, ettől függetlenül választhatok felsőfokú szintű szakképesítést? (az alapfokú mellé azon a oldalon, ahol keresgélek, az van írva, hogy "iskolai végzettség nélkül").

 

Például:

tegyük fel, hogy történelem bölcsész szakot végeztem és bolti eladónak szeretnék tanulni (ááá..) úgy, hogy mikor külföldre megyek 1-2 évre nyelvet tanulni, akkor a lehető legtöbbet hozhassam ki a dologból.

4. Hol, mit milyen szintenérdemes?

Vagy mi mást érdemes? (vendéglátást tudom, igen, esetleg más?)

5. Tanulhatnék pl gyógyszertári asszisztensnek is minden előképzettség nélkül?

6. Ha könyvelőnek tanulnék, azt is tudnám külföldön használni?

 

Olyanok hozzászólásainak örülnék a legjobban, akiknek konkrét tapasztalatuk van ezen a téren és ajánlani is tudnak intézményt!

 

Köszi!

(ui: nem írok sem blogot, sem cikket ebből, csak mielőbb jelentkezni szeretnék valahová, és kb mindegy, hogy hová, :D szinte minden érdekel! Mondjuk a következők pl nem igazán : fizikai "szak"-munkák, mint pl burkoló, autószerelő, stb. és a szépségipar egyes területei, mint pl műkörmös, fodrász, masszőr, stb - szóval az ehhez hasonlókat kizárom, a többi jöhet!)

  1. 2016. június 6. 12:3013.

    Az intézményekkel kapcsolatban azt javaslom, hogy mindenképp nézz utána mielőtt bárhova is jelentkezel. Nagyon nagy különbségek vannak árban, és színvonalban is. Nézd meg gyűjtőoldalakon, blogokon a különböző képzéseket, ott megtalálod azt is, hogy milyen intézmények és hol indítanak tanfolyamot. Ha szerencséd van még véleményt is találsz az adott intézményről ;)

  2. 2014. február 25. 14:1212.
    Szia, eltérő a színvonal és az előfeltétel is. Itt meg tudod nézni előfeltétel alapján (8 általánostól felsőfokú végzettségig akár variálható - jellemzően inkább 10 osztály, érettségi) http://kepzesnet.hu/. Vélemények is vannak. Itt meg egy cikk, h mit érdemes tanulni: http://kepzesnet.hu/cikkek/milyen-okj-tanfolyamot-erdemes- elvegezni-2014-ben. Sok sikert
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721651 (1)
    2013-10-10  14:08
  3. 2013. október 11. 14:2411.

    Szia!
    Akkor ügyesen írtam :D Én elsőre gyermek és ifjúsági felügyelő tanf-ra gondoltam.Eü-t végeztem amúgy,gondoltam valahol "rokon"szakma.Na amikor felhívtam a kinézet "sulit",ígértek szépet,jót.Ráadásul nem szabták meg hova megyek gyakorlatra,kiválaszthattam én.Kérdeztem mégis merre induljak?Hát mehetek pl a helyi családsegítő,gyerekjóléti szolgálathoz.,Oké,be is mentem,megkérdeztem,aranyosak voltak,rábólintottak.Aztán persze hívogattam más tanfolyamosokat is,és kiderült,hogy pont azon a területen pl gyerekjóléti téren nem dolgozhatok mert nem ide illő.Csak 3 és 7 év közötti gyerekeket gondozó nevelőotthonokban,amiket viszont szép lassan megszüntetnek(lakásotthon lesznek helyettük):Felhívtam egy önk. munkaügyisét is,ő csak tudja felvennének-e pl gyerekjólétibe.Na ő kikereste a megfelelő jogszabályt,és elmagyarázta.A lényeg:amire jó pénzért(több mint 150.000 lett volna) elvégzem,minimális esély lett volna munkát találnom.Így újra körbenéztem,és mivel fülest kaptam egy ősszel megüresedő dajka helyről a helyi oviban,nekifutottam a dajka képzésnek.A poén az,hogy persze nem dajkaként kaptam új munkát :D

    Amúgy  a felnottoktatás.org oldalán találtam nekem megfelelő tanfolyamot.Volt távoktatásuk is,a lányom mellett ez külön jó volt.

    A megfelelőt nehéz eldönteni,tény,de szerintem itt is csak azt érdemes elkezdeni,ami nagyon érdekel!


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721651 (8)
    2013-10-11  10:27
  4. Torolt_felhasznalo_721651
    Torolt_felhasznalo_721651
    2013. október 11. 10:3410.

    *gyanús..

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721651 (9)
    2013-10-11  10:33
  5. Torolt_felhasznalo_721651
    Torolt_felhasznalo_721651
    2013. október 11. 10:339.

    Igen, azt feltételezi, hogy mindenképpen dolgoznék, bár tudom, hogy ez Mo-on bűn és főleg nagggyon ganyús... Akár ingyen is - no ezt meg aztán főleg ferde szemmel nézi az állam. Nehogymá képezd magad a saját költségeden és még egy cég is jól járjon tökingyen, míg amúgy is mindkét fél adózik. 

    Az rendben van, hogy a nav leemel a számláról egy kisebb vagyont teljesen jogtalanul és utána lapítanak, s csak hónapokig tartó utánajárás után hajlandók nagy kegyesen visszautalni. Semmi elnézést, vagy hasonló.. Netán megtérítenék a kiesett kamatot, utánajárás költségeit, kiesett munkanapokat, stb. Arra "sajnos nincs módjuk".

    De én ne dolgozhassak ingyen. 

    Én ezeket a "dolgokat", ahogy Te írtad, nagyon csípem ám itt kishazánkban..

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_207835 (6)
    2013-10-11  09:27
  6. Torolt_felhasznalo_721651
    Torolt_felhasznalo_721651
    2013. október 11. 10:278.

    Persze, érthető volt, én is így fogok tenni, csak egyelőre olyan nehéz kiválasztani a kb 400-ból azt az egyet-kettőt, ami érdekel. Tényleg sok jól hangzó foglalkozás név van a listán, s nagyon sokat meg sem tudok különböztetni egymástól.

    Te mit tanlutál végül és hol? Utána mennyire ent könnyen az elhelyezkedés ezzel a "szakmával"?

    Köszi!

    előzmény:
    piripanna (4)
    2013-10-10  20:02
  7. Torolt_felhasznalo_721651
    Torolt_felhasznalo_721651
    2013. október 11. 10:247.

    Köszi a választ, én is így tudtam.

     

    Röhögni fogsz, de itthon túlkínálat lehet önkéntesekből a nonprofit szektorban, mert jópár helyre jelentkeztem még az utolsó egyetemi évem alatt (folyékony felsőfokú angol nyelvtudással, irodai tapasztalattal, office+egyéb programok ismeretével, fordítónak, lótifutinak, bárminek) kihangsúlyozva, hogy INGYEN JÖNNÉK. A többség arra sem vette a fáradtságot, hogy visszavakkantsa, hogy kösz nem.Részemről a magyar nonprofit szrvezetek elmehetnek, ahová akarnak, úgysem csinálnak semmi hasznosat, malmozni meg otthon is tudok. (tisztelet a gyér kivételnek, akikkel tartom a kapcsolatot és néha utalok egy kis pénzt + megosztom a  posztjaikat).

     

    Külföld szóba jöhet, nonprofit téren, még inkább is, mint a vállalati szféra, ezt is feltérképezem.

    START kártya sztem nálam már nem játszik, már pár éve dolgozom, de majd utánajárok.

    előzmény:
    Szállófelhő (3)
    2013-10-10  15:19
  8. Torolt_felhasznalo_207835
    Torolt_felhasznalo_207835
    2013. október 11. 09:276.

    "És azt hogyan lehet kijátszani."

     

    Ez nem volt szerencsés mondat. Ez már feltételez bizonyos dolgokat.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721651 (2)
    2013-10-10  14:21
  9. Torolt_felhasznalo_207835
    Torolt_felhasznalo_207835
    2013. október 11. 09:225.

    2013-ban megújult az OKJ képzési jegyzék. A jövőben jóval kevesebb szakma közül lehet választani, 1300 helyett 638 szakképesítés lesz.

    Hosszabbak és drágábbak lettek szeptembertől a képzések.

    Miért nem azokat a szakokat írod le ami érdekel?

    Előbb nézd át a képzési jegyzéket és döntsd el, hogy melyik érdekel. Általánosságban nem lehet tanácsot adni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721651 (1)
    2013-10-10  14:08
  10. 2013. október 10. 20:024.

    Szia!

     

    A legegyszerűbb szerintem:kinézel egy szakot,kiválasztod a legszimpatikusabb tanfolyamot,felhívod őket,alaposan kikérdezed-aztán utána nézel,kérdezel annak amit mondtak.

    Saját példa:tavasszal néztem szét OKJ-s képzések terén.Kiválasztottam egyet ami tetszett,anyagilag is jó volt, stb.Neten próbáltam utána nézni a szervezőknek,volt jó és rossz vélemény is.Telefonáltam,persze mondtak szépet-jót.Pl az elhelyezkedésről,gyakorlati helyről.Na ennek is utána néztem,kiderült,ez csak "duma" volt,ezzel a képesítéssel pont ott nem foglalkoztathattak volna mint amit ők mondtak.

    Nem tudom érthető voltam-e? :D (Ja végül én is olyan tanfolyamra jártam,amihez az eredeti végzettségemnek semmi köze.Ha a beiskolázási feltételeknek megfelelsz,ez szerintem felsőfokúnál sem akadály,Az meg,hogy milyen előfeltétel kell a beíratkozáshoz,le van írva))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721651 (1)
    2013-10-10  14:08
  11. 2013. október 10. 15:193.

    Önkéntes szerződéssel foglalkoztathatnak, és nem csak államigazgatásban és nonprofit szervezeteknél. (Külföldi cég külföldön ez alapján nem, mert nincs magyar joghatóság alatt. Ott a hazai joga érvényesül.) De azért én azt gondolom, a versenypiacon tevékenykedő cégek ugyan ne foglalkoztassanak már ingyenes munkaerőt...  Viszont egy nonprofitnál dolgozni önkéntesként valóban jó tapasztalatszerzést jelenthet. Kevesen vannak úgyis az önkéntesek, mivel kevesen engedhetik meg maguknak, hogy hónapokig bevétel nélkül legyenek. 

    Ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony is lehetséges, amire a 2004. évi CXXIII. tv. 9-16.§ szabályoz, és még szja-mentes is. (De teljesen ingyenes nem lehet, mert a Munka Törvénykönyve szerint munkabért kötelező fizetni.) Valamint a START-kártyás foglakoztatás is felmerülhet, ez kedvező a foglalkoztató számára. 

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721651 (2)
    2013-10-10  14:21
  12. Torolt_felhasznalo_721651
    Torolt_felhasznalo_721651
    2013. október 10. 14:212.

    Még az is érdekelne, hogy hogyan lehetnék gyakornok egy cégnél, ha már nincs nappali jogviszonyom?? Szívesen dolgoznék ingyen is pár hónapig (mert az legalább a végzettségemnek megfelelő lenne).

    Erről is konkrét tapasztalat érdekelne leginkább (akár külföldi is), mert odáig nekem is megvan, hogy írok a HR-esnek, stb. Csak érdekelne, hogy van-e valamilyen jogszabály erre, ami kötik a cégeket országos szinten? És azt hogyan lehet kijátszani.

    (egy barátnőm szerette volna ugyanezt elintézni, egy papírt írattak vele, hogy lemond minden juttatásról, de még ígysem merték végül felvenni, mert nem tudták, nem-e kerülhetnek bajba emiatt később - nemzetközi cég, Bécs)

Címlap

top