Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kiadványszerkesztő

Arnen
Létrehozva: 2011. november 27. 18:40

Sziasztok!

 

Van itt olyan, aki OKJ-s kiadványszerkesztő tanfolyamot végzett, és el is tudott vele helyezkedni?

Én nemrég kitaláltam, hogy ezzel szeretnék foglalkozni, és úgy érzem menne is, csak félek, hogy nem fogok tudni elhelyezkedni vele.

Légyszi írjátok meg, hogy melyik suliban tanultatok és általánosan hány év gyakorlatot várnak el a cégek a jelentkezőktől vagy azért szóba állnak pályakezdőkkel is? 

 

Nagyon köszönöm előre is a válaszokat! 

  1. 2015. október 20. 18:2419.

    ehhez inkább webdesign tudásra lenne szükséged, nem...? kiadványszerkesztésnél azt fogod tanulni, hogy adj le klassz nyomdakész terméket... webes grafikánál nem ugyanazok a szempontok, mint egy nyomtatott anyag esetében, mások a helyes arányok stb.


    a linkelt oldalon van webdesign tanfolyam is...

    előzmény:
    Innowin (18)
    2015-10-20  17:34
  2. 2015. október 20. 17:3418.

    Sziasztok!

    Remélem sikerül újraéleszteni a topikot :)

    Szeretném a véleményeteket kikérni erről a tanfolyamról:
    http://designertanfolyam.hu/kiadvanyszerkesz to-tanfolyam


    A tematika elég hosszú, de nem tudom ez elég is-e. Én nagyjából 10 éve foglalkozok weboldal készítéssel. Elsősorban programozással és keresőoptimalizálással. És most szeretnék egy picit tovább fejlődni ezen a téren, hogy kiegészíthessem vele a weboldalak készítéséhez szükséges tudásomat.

    Elsősorban weboldal grafikákhoz és mock-up-ok készítéséhez lenne szükséges grafikus ismeretekre. Facebook hirdetési kampányokhoz is eddig mindig grafikust béreltem fel és ezeket a költségeket is meg tudnám spórolni, illetve élvezet lenne ezeket a feladatokat is házon belül elvégezni.

    Nem tudom, hogy ez-e a legmegfelelőbb tanfolyam, de első ránézésre ár/érték arányban jónak tűnik számomra. De nem tudom vannak-e esetleg személyes tapasztalatok az intézménnyel kapcsolatban, vagy a tanfolyamukkal kapcsolatban.

    Előre is köszönöm a konstruktív hozzászólásokat.

  3. 2011. december 11. 19:1216.

    A portfólió nekem is eszembe jutott már.

    Hát igen, az ismeretség! Sajnos nekem nincs ezen a területen ismerősöm, de egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy valami mással foglalkozzak. Engem ez a szakma nagyon érdekel, és nem akarok valami olyat dolgozni, ami nem érdekel és csak kényszerből kell csinálnom. 

    előzmény:
    Catilina (14)
    2011-12-09  18:37
  4. 2011. december 9. 18:3815.
    Bocs, az előbbit természetesen nem magamnak, hanem neked írtam :)
    előzmény:
    Arnen (1)
    2011-11-27  18:40
  5. 2011. december 9. 18:3714.

    Áltatni nem szeretnélek: ahhoz, hogy munkát kapj, sokszor fontosabb hogy legyen egy megfelelő helyen dolgozó ismerősöd, aki tudja, mire vagy képes, és beajánl. Enélkül ebben a szakmában (is) nagyon nehéz ma elhelyezkedni. Nem azért mondom, hogy elkeseredj, hanem hogy felkészülhess. Ha megvan a tanfolyam, csinálj magadnak portfóliót, az segíthet.

     

    Sok sikert hozzá!

    előzmény:
    Catilina (13)
    2011-12-07  21:28
  6. 2011. december 7. 21:2813.
    Azt, amelyik azt mondja, hogy mind a kettőt megtanítja. Remélhetőleg be is tartja. :)
    előzmény:
    Arnen (12)
    2011-12-07  17:17
  7. 2011. december 7. 17:1712.

    Köszi a választ!

    Szerinted melyiket lenne érdemesebb elvégezni?

    Én a tervezéshez és a szerkesztéshez is szeretnék érteni, mert úgy van, ahogy mondtad: a két munkakör összeolvadt már. 

    előzmény:
    Catilina (11)
    2011-11-30  23:41
  8. 2011. november 30. 23:4111.

    Lehet, hogy az árban azért van különbség, mert más cég csinálja, vagy az időtartamában, de az is lehet, hogy a dtp-tanfolyamon biztosítanak gépeket is a gyakorláshoz, vagy egyszerűen mélyebben belemennek a gyakorlati részekbe, mint a sima kiadványszerkesztőin, szóval komplett dps-s programismeretet kapsz az elméleti tudás mellett, pl.: Adobe CSX (X helyére bármelyik verziószám behelyettesíthető), Quark, Corel, mindenféle webszerkesztők satöbbi.

     

    Régen a kiadványszerkesztő nagyobb rangban volt, mint az, aki az utasításai alapján a kiadványt összerakja, de most már elég kevés cég engedi meg magának, hogy olyan szerkesztőt foglalkoztasson, aki gyakorlatban nem hajtja végre a munkát, csak eltervezi, ezért a két munka mára összeolvadt.

    előzmény:
    Arnen (10)
    2011-11-30  17:31
  9. 2011. november 30. 17:3110.

    Akkor ezek szerint érdemes a kiadványszerkesztőt ÉS a grafikust is elvégezni?

    Egyébként az fura, hogy a sima és a DTP között nincs különbség, mert a sima tanfolyamának ára 108 ezer, a DTP-é meg 240.

    Sima (ebből találtam OKJ-sat is, de most nem találom)

    http://www.ruander.hu/kiadvanyszerkesztes.html

     

    DTP:

    http://www.vallalkozosuli.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=102&Itemid=125&gclid=COzT5pHk3qwCFcWGDgod3V0erA

     

    Az Oktáv lapján most nem találtam ilyet, lehet, hogy már nincs? 

     

    előzmény:
    Inde (9)
    2011-11-29  09:20
  10. 2011. november 29. 09:209.

    Érdekes, amit írsz, mert elég határozott elképzelése van a hirdetőknek. Általában kb. hasonlókat írnak egy hirdetésben: Legyél profi ebben, legyél bravúros abban stb.

    Nem tudom ki az aki ezek után jelentkezik, talán az aki halál el van szállva magától. :)

    A második felével egyetértek, mára már nem nagyon van olyan, hogy csak kiadványszerkesztő, mert helyette grafikust keresnek aki mindkettőhöz ért, sőt már ezt is kezdik bővíteni webfejlesztéssel.

    előzmény:
    Catilina (8)
    2011-11-28  13:14
  11. 2011. november 28. 13:148.
    Az „iszonyatprofiság” – szerintem – nem feltétel (általában 3 éves gyakorlattal keresnek, fiatalokat), csak jókor kell lenni jó helyen, és nem árt, ha a számítógéppel mindent meg tudsz csinálni. Régen rengeteg dtp-st kerestek, ma már elvétve, és ha keresnek is, nem elég, ha csak kiadványszerkesztő vagy, mellette vagy rendszergazdai feladatokat is vinned kell, vagy webprogramozói ismereteket várnak el. Nem kizárt, hogy mindkettőt.
    előzmény:
    Inde (7)
    2011-11-28  10:53
  12. 2011. november 28. 10:537.

    2005-ben végeztem az Oktávban.

    Én is gondolkoztam egy grafikus képzésen, de iszonyat nehéz elhelyezkedni azon a területen. Iszonyat profinak kell lenned, különben labdába sem rúghatsz! :) 

    Nincs különbség a kiadványszerkesztő és a DTP kiadványszerkesztő között, mert a kettő egy és ugyanaz. DTP, vagyis Desktop Publising. :)

    előzmény:
    Arnen (6)
    2011-11-28  10:15
  13. 2011. november 28. 10:156.

    Köszönöm a válaszokat.

     

    Hát, akkor  nem valami rózsás a helyzet, lehet, hogy leteszek róla, és inkább a grafikussal próbálkozom, mert azt én is láttam pár stúdió honlapján, hogy keresnek.

    Talán ha vége a válságnak, akkor a cégek ismét költeni fognak reklámozásra, és akkor lesz rá kereslet.

     

    Inde, te mikor végezted el? És melyik suliban?

     

    Azt  meg tudnátok mondani, hogy mi a különbség a sima kiadványszerkesztő és a DTP-kiadványszerkesztő között?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  14. 2011. november 28. 07:375.

    Nekem kiadványszerkesztői végzettségem van. Nem bántam meg, hogy elvégeztem a sulit, mert élveztem, de nem tudtam azóta sem elhelyezkedni azon a területen. :(

    Szerintem szinte lehetetlen. Mert ha megnézed nem is látsz álláshirdetést. Grafikust szoktak keresni, de az más.

    előzmény:
    Arnen (1)
    2011-11-27  18:40
  15. 2011. november 27. 21:024.

    Nekem se sikerült ....

    Illetve egy gyorsnyomdában dolgozom , nagy ritkán kell szerekeszteni ezt-azt, de semmi különös .

    Leginkább csicskamunka ....

    előzmény:
    Arnen (1)
    2011-11-27  18:40
  16. 2011. november 27. 21:013.

    Szia!

    Nekem több közeli ismerősöm is rendelkezik ilyen végzettséggel, érettségi után csinálták, de még 10-15 évvel ezelőtt. Kiadványszerkesztő, reklámgrafikus, DTP operátor... Akkor elég nagy kereslet volt, rengeteg reklámügynökség futott fel, és a cégek egy csomót költöttek marketingre, szóval bőven akadt meló és még tapasztalat nélkül, akár kezdőként is be lehetett kerülni.

    Az elmúlt 2-3 évben nagyon leült a piac (itt is...), mert a válság miatt a reklámköltségeken sokat faragtak a vállalatok, azaz SOKKAL kevesebb a megrendelés és a munka. A legtöbb ügynökség leépített, sokan csődbe is mentek. Szerintem most már csak ismerősön keresztül, ismerősnél, ill. sok éves gyakorlattal lehet elhelyezkedni.

    Amit írtam, azok budapesti tapasztalatok. 

    előzmény:
    Arnen (1)
    2011-11-27  18:40
  17. 2011. november 27. 20:412.

    Szia!

    Én 1986-ban végeztem el a nyomdaipari sulit, ami azóta már meg is szűnt, ha jól tudom. Utána folyamatosan dolgoztam, az azóta már szintén megszűnt Fényszedő Központban kezdtem, majd több kisebb kiadóban. Az utolsó munkahelyemről 4 éve jöttem el, illetve elküldtek, azzal a jelszóval, hogy nincs munka... És azóta sem találok a képzettségemnek és végzettségemnek megfelelő állást... Jelenleg adatrögzítő vagyok.

    Szóval... ha nincs ismeretséged, és nem tudsz bekerülni valahová csókos módon, akkor sajnos sok jóra ne számíts szerintem :( 

    Ráadásul nagyon sok önképzőköri jelölt van: számítógépe van, és onnantól fogva már kiadványszerkesztő, de fogalma nincs arról, mi az a fattyúsor, hogy az nem a nyomda ördöge, mikor egy bekezdés véget ér egy elválasztójellel és nincs meg a további szöveg, hanem a tördelő trehánysága...

    Sajnos ilyet és hasonló bakikat nem egy híres napilapban, magazinban látni... De hát jókor voltak jó helyen az ott dolgozók.

    Ráadásul rengeteg ismerőstől hallom, hogy nagyon pang a piac. Csak azt nem tudom, hogy az ilyen VVOLivér, és társai könyveit ki csinálja vajon... 

    Egyébként lehet, hogy mégis az én készülékemben van a hiba?

    Bocsánat, hogy kicsit hosszúra nyúltam és sok sikert!

    előzmény:
    Arnen (1)
    2011-11-27  18:40

Címlap

top