Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

GYED utáni táppénz-GYED ös

KicsiGeszti
Létrehozva: 2010. szeptember 20. 18:13

Sziasztok! Tapasztalt pénzügyesek-munkaügyisek segítségét szeretném kérni! 2009 májusában szültem, előtte, 2009. márc. 15-től, tehát kb. 2 hónapig táppénzen voltam. GYED-en vagyok jelenleg, ami ugye 2011. májusban jár le. Olvastam a jogszabályt, de sajna nem igazodom ki rajta, ezért két kérdésem van, mégpedig azzal a törvényhellyel kapcsolatban, amely úgy fogalmaz, hogy (lehet, hogy nem pontos) ha nincs elegendő biztosítási időm, akkor a korábbi keresetet kell alapul venni az összeg kiszámításánál. Szóval a kérdéseim:

 

1.  Ha én még a GYED időtartama alatt terhes leszek, és ezért átváltok táppénzre, akkor jól értelmezem-e, hogy táppénzként a korábbi keresetem X %-át fogom kapni, a fenti jogszabályhely alapján? Tehát kb. uazt az összeget kapom táppénzként, mint az első gyerekem születése előtt? 

 

2. Ha ezt követően TGYÁS-t és GYED-et kapok, akkor ezeknek az alapja a táppénzem lesz-e, vagy pedig uaz a kereset lesz az alapja, mint a táppénznek? (remélem, érthető, szóval a táppénz időtartama biztosítási időnek minősül-e vagy sem)

 

3. Ha netán nem jön össze a teherbeesés a GYED időszakának végéig, akkor először ki kell vennem a szabijaimat, majd dolgozni kezdek. A kérdésem az, hogy ha ebben az esetben mondjuk a szabi ideje alatt terhes leszek, szóval még nem lesz meg a szükséges biztosítási idő (180 nap talán?) és azonnaltáppénzre megyek, akkor mi lesz a táppénzem alapja? A korábbi keresetem, esetleg a gyed-em? Ha a gyed lesz az alap, akkor annak a 60 %-a lesz a táppénz, majd ennek a 60 %-nak a 60 %-a a majdani következő gyed?

 

Nagyon megköszönném, ha vki válaszolna a kérdéseimre, mert tudni szeretném, hogy merjek-e vállalni most 2. gyereket, vagy majd csak akkor, ha visszamegyek dolgozni, és letelik a 180/360 nap biztosítási idő. 

  1. 2010. szeptember 20. 21:0614.

    Remélemnem teremtesz le engem is. Az előző hozzászólók nem írtak ám olyan dolgot ami miatt ezt érdemelnék.

     

    A lényeg: Nyugodtam szülj nem kell megvárni a 180/360 napot. A szerződésben szereplő béred alapján fogják számolni. (nem a minimálbér 2-szerese alapján) Saját tapasztalat. Érdemes beszuélni a mukátatóval, ha nincs benne a szerződésben az, hogy a béred követi az infrációt, hogy utólag kerüljön bele, mert ebben az esetben az elmúlt GYED-en (első gyerekkel) eltöltött évek inflációjával emelt összeget leigazolhatja a munkáltató, vagyis így magasabb lesz a TGYÁS-od, és GYED-ed mint az előző volt. (persze, csak akkor, ha az előzőnél műszakpótlékok, és egyéb jövedelemnövelő béred nem volt)

     

    Mégegy: nem csak tanultam, de saját tapasztalatom is van a témában. 2005 óra folyamatosan TGYÁS-on, és GYED-en vagyok felváltva a 3 gyerekemmel.

    előzmény:
    KicsiGeszti (1)
    2010-09-20  18:13
  2. Torolt_felhasznalo_949731
    Torolt_felhasznalo_949731
    2010. szeptember 20. 20:4713.

    3. kérdés: nem lesz meg a 180 napod, Gyes, Gyed egyéb ellátás nem lehet másik ellátás - ez esetben táppénz alapja - ezért a minimálbér kétszerese alapján számolnak

    viszont: 2011 májusáig vagy GYED-en, és lehet hogy a jövő évi jogszabályok mást fognak mondani, bár nem valószínű

     

     

    előzmény:
    KicsiGeszti (1)
    2010-09-20  18:13
  3. 2010. szeptember 20. 20:4012.

    Örülök, hogy láttad a mosoly jelet a mondatom végén, nem bunkóságból írtam:-)

     

    előzmény:
    KicsiGeszti (11)
    2010-09-20  20:38
  4. 2010. szeptember 20. 20:3811.

    Bocsánat, hogy durván fogalmaztam, nem akartalak megbántani titeket. Csak azért írtam, mert a topikindítóban is írtam, hogy mely jogszabályhellyel kapcsolatban kérdem a három kérdésem, és erre írtátok ketten, azt, amit. Jogszabályszöveg olvasása alapján nem jól, én is csak az olvasásig jutottam, ezért kértem, hogy olyan írjon, aki tapasztalt a témában, hogy ne legyen sok téves infó.

     

    Elnézést még egyszer a "leteremtésért", tény, hogy jobban járok, ha konkréten utánakérdezek...

     

    Picipanka: ha nem lennék "okoskodó", nem élnék meg a szakmámban:) Amúgy tényleg fárasztó tudok lenni, anno terhesen is lefárasztottam a dokit a hülye kérdéseimmel és aggodalmaskodásommal, no de ez más tészta. A poénod tetszik, de azért nem veszem magamra, hisz nem ismersz. Nem tartom magam rossz "piranyának", bár még van mit fejlődnöm ;-) No, a témát lezártnak tekintem.

    előzmény:
    KicsiGeszti (6)
    2010-09-20  19:09
  5. 2010. szeptember 20. 20:0710.

     Éppen írni akartam de olyan tirpák módon reagáltál a neked segíteni szándékozóknak, hogy nem merek....

    Az isten mentse az hozzád hasonló okoskodó anyukáktól a jövőben  az ovónénit, tanárnénit stb.

     

     Dédnagyanyám szavaival élve: Milyen anya az ilyen?: Piranja:-)

    előzmény:
    KicsiGeszti (1)
    2010-09-20  18:13
  6. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2010. szeptember 20. 19:279.

    Hú, ne legyél már annyira magadtól elszállva. 

     

    Ketten leírtuk a választ, amúgy meg érdeklődj az oep-nél és ne lepődj meg, ha ott is többféle megoldást fogsz hallani.

    előzmény:
    KicsiGeszti (6)
    2010-09-20  19:09
  7. 2010. szeptember 20. 19:268.

    Ha olyan nagyon értesz hozzá akkor minek kérdezel.

     

    Mit is írtam tévesen? Szeretek tanulni.

     

    előzmény:
    KicsiGeszti (6)
    2010-09-20  19:09
  8. 2010. szeptember 20. 19:096.
    manócska is tévesen írta. Kérem, hogy olyan írjon, aki ezzel foglalkozik nap mint nap! (főleg a harmadik kérdés érdekel) Ezekszerint többet értek én hozzá, mint itt olyanok, akiknek ez a munkájuk?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  9. 2010. szeptember 20. 18:535.

    1.Ha a gyed ideje alatt leszel terhes ne válts át táppénzre, mert a táppénzed alapja a min.bér lesz azért, mert a "megbetegedésed megelőzően nincs legalább 180 napod amelyben munkabérben részesültél.

     

    2.A Tgys-nek és a Gyednek nem a táppénz az alapja hanem a Te esetedben a legutolsó besorolás szerinti alapbéred / szerződés szerinti béred /.

     

    3.Amennyiben szabadságról mégy táppénzre abban az esetben is az első eset szerint kapod a táppénzed tehát a min.bér alapján.

    A gyed nem alapja a táppénznek.

     

    előzmény:
    KicsiGeszti (1)
    2010-09-20  18:13
  10. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2010. szeptember 20. 18:374.
    Valóban, van egy kiegészítő szabály, tehát ha azért nincs figyelembe vehető jövedelem, mert tgyás-ban, gyed-ben részesültél előtte, akkor az a jövedelem az alap, amelynek alapján ezt a korábbi ellátást folyósították, amennyiben ez kedvezőbb.
    előzmény:
    KicsiGeszti (3)
    2010-09-20  18:31
  11. 2010. szeptember 20. 18:313.
    Köszi, hogy válaszoltál! Miért a minimálbér lesz a táppénzem alapja, miért nem a korábbi bérem (bruttó 170 kb)? Én úgy értelmeztem, hogy ha nincs meg a biztosítási idő, és sztem GYED utáni közvetlen táppénznél nincs meg, akkor a korábbi kereset lesz az alap. Rosszul értelmezem?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_822629 (2)
    2010-09-20  18:26
  12. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2010. szeptember 20. 18:262.

    1. a táppénz alapja a minimálbér vagy a szerződés szerinti béred (ez utóbbi akkor, ha a nem éri el a minimálbért). A szülés előtti táppénzed lehet, hogy magasabb volt, mint ez lesz, mert akkor átlagból számoltak.

     

    2. A gyed-re és tgyás-re ugyanez vonatkozik. 

     

    3. nem muszáj dolgzoni, maradhatsz gyes-en is. De ha visszamész, akkor a felhalmozott szabival kell kezdeni. Ha táppénzre mész és nem lesz meg addig 180 nap, akkor megint a fentiek lépnek életbe. 

    előzmény:
    KicsiGeszti (1)
    2010-09-20  18:13

Címlap

top