Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Eü ellátás külföldön

Torolt_felhasznalo_177225
Torolt_felhasznalo_177225
Létrehozva: 2017. július 18. 18:51

Sziasztok!


OLyan külföldön élő magyarokat keresek ,aki részletesen elmesélnék milyen az orvosi ellátás ott,ahol élnek.


Milyenek az orvosok,ápolók,nővérek?


ott is olyan pénzéhesek mint nálunk vagy van hivatástudatuk?


pl.kimegy az orvos a beteghez a lakására?


könyörögni kell az orvosnak, hogy felírjon egy receptet  vagy kitöltsön egy űrlapot?


hogy van ez kint?


nagyon kíváncsi vagyok a válaszokra!

  1. 2017. augusztus 5. 19:2425.

    Igen, a tavolsag. Visszakoltozni arrafele nem szeretnek, de a gyerekemet se lenne jo 18 evesen olyan messzire tudni magunktol.


    Tudom, hogy szinvonalas a kepzes. Az itteni se rossz, ha elit egyetemre megy, de sokszorosan dragabb sajnos, mint Ausztraliaban. Ezert is nezegeti a lehetosegeket a fiam. Nemetorszag/Svajc is elkepzelheto, mivel jol beszel nemetul.

    előzmény:
    Amarynda (23)
    2017-08-05  10:58
  2. 2017. augusztus 5. 19:2024.

    Muhibak, ezt nem tudnam megmondani sem Mo-on, sem itt, hogy pontosan mit is takar. Meg valoszinuleg jobban ugyved-, mint orvosfuggo, ha erted, mire gondolok.


    Nem lehet mindenert beperelni az orvost v apolot. Jol neznenk ki. Panaszt lehet tenni, azt kivizsgaljak, ilyenekrol tudok. De a pereskedes szerintem kevesbe jellemzo, mint pl USA-ban.


    Mas szempontok: nagyon erosen protokol alapu az orvoslas. Jobban fokuszban van az eloirt menetrend sokszor, mint a beteg. Varolistak hosszuak. Az alapellatas penzhiany miatt elegge minimalizalt pl diagnosztikai teren. Az elmult idoszakban egyre inkabb. A beteget nem vallalja fol konkretan egy-egy orvos, (pl korhazban kezeloorvos), hanem team work szeruen sokan latjak, foglalkoznak vele (mikor ki van ott), de ennek reven nincs igazi gazdaja a betegsegnek/esetnek. Most hirtelen ennyi jut eszembe. De ezek csak arra, hogy miert nem idealis. Ha van egyaltalan olyan.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_177225 (19)
    2017-07-28  19:11
  3. 2017. augusztus 5. 10:5823.

    Miert? a tavolsag miatt? vagy mas okbol? itt nagyon magas szintu az orvoskepzes nagy a kovetelmeny es az ara sem olcso.

    előzmény:
    Caithleen (12)
    2017-07-20  10:13
  4. 2017. augusztus 5. 10:5622.

    koszonom szepen, jo lenne ha mar otthon is javulna az ellatas. nem azt mondom hogy elerjen erre a szintre (az nem valoszinu) de azok a gusztustalan etelek, lerobbant epuletek semmi privat szfera szerintem nagyon rossz hatassal vannak a gyogyulasra is. nemcsak az orvos vagy az apolok munkaja szamit hanem mas tenyezok is fontosak szerintem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_177225 (16)
    2017-07-20  17:53
  5. 2017. július 28. 19:4721.

    Dánia.


    Nem volt külön fizetendő díj, a várakozás pont olyan hosszú mint Magyarországon, alja nép ott is van csak ott drogosok főleg. Betelefonálsz, eldöntik hogy sürgősségi vagy időpontot kapsz.


    Szombati bicikli baleset, röntgen amin az ápolónő megállapította, hogy nincs szilánkos törés, de a végső diagnózis csak hétfőn, mert akkor lesz orvos. (Sima törés volt)  Szeged nagyságú városban.

  6. Torolt_felhasznalo_177225
    Torolt_felhasznalo_177225
    2017. július 28. 19:2120.

    volt már úgy,hogy elkezeltek vagy félrediagnosztizáltak?


    mi számít orvosi műhibának?


    tényleg beperelhető az orvos vagy az ápoló,ha elszúr valamit? van következménye ,ha valaki hibázik? vagy ott is eltusolják?


    miért nem illik influenzával orvoshoz menni? annak komoly szövődményei lehetnek. ilyenkor mi a teendő?

    előzmény:
    Christine (17)
    2017-07-20  18:28
  7. Torolt_felhasznalo_177225
    Torolt_felhasznalo_177225
    2017. július 28. 19:1119.

    pont ezt akartam kérdezni,hogy milyen az orvosok hozzáállása a betegekkel,de megelőztél:)


    Mit értettél azalatt,hogy más szempontokból?


    kint mi számít műhibának?


    tényleg bármiért beperelheti az ember az orvost vagy az ápolókat?

    előzmény:
    Caithleen (18)
    2017-07-21  09:27
  8. 2017. július 21. 09:2718.

    Gyakran jarok Mo-ra, evente legalabb 3x. Volt olyan ev, amikor 6x.


    Nagyjabol kepben vagyok, hiszen az anyukam, tesom, tagabb csaladom ott el, akikkel napi szintu kapcsolatban vagyok, plusz jo par orvosbaratunk van.


    Tudom, hogy nem idealis az otthoni egeszsegugyi helyzet, de ahogy irtam, az ittenit sem tartom annak, mas szempontokbol. Az, mondjuk, markans kulonbseg, hogy itt a pacienssel szembeni udvariassag, partnerszintu hozzaallas alap.


    Nincsen tevenk, sorozatokat nem szoktam nezni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_177225 (15)
    2017-07-20  17:42
  9. 2017. július 20. 18:2817.

    Nekem vegyesek az itteni tapasztalataim. Futottam bele itt is nagyon pocsék hozzáállású dokiba és nagyon jókba is. Szóval ember és környék függő. De összességében azt mondanám elég jó a színvonal. Ha az ember elfogadja hogy normál esetben egy hónap mire szakorvoshoz jut és hogy vannak némely betegségtípusok amik itt más megítélés alá esnek pl. influenzával vagy megfázással, egyéb légúti problémákkal itt nem illik orvoshoz menni. Vagy hogy rákszűrés csak 3 évente van 50 fölött pedig öt évente. Mondjuk cserébe viszont ingyen van az összes fogamzásgátló. Szóval ha megszokja az ember a rendszer sajátosságait akkor elég jó itt az egészségügy. Ja és egy orvos kivételével mindig mindenhol emberként kezeltek eddig. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_177225 (14)
    2017-07-20  17:18
  10. Torolt_felhasznalo_177225
    Torolt_felhasznalo_177225
    2017. július 20. 17:5316.

    köszi a választ!


    szerencsés vagy,hogy ilyen helyen élsz!


    jó egészséget kívánok!

    előzmény:
    Amarynda (10)
    2017-07-20  10:00
  11. Torolt_felhasznalo_177225
    Torolt_felhasznalo_177225
    2017. július 20. 17:4215.

    A mi orvosunk szerint most az a trend ,(Ő szerinte!) hogy mindenkinek a rendelőbe kell bemenni,még akkor is, ha nem tud, nem képes rá,mozgáskorlátozott stb


    csak pénzért hajlandó házhoz kijárni. külföldi példákra,(német ,osztrák stb) hivatkozott,mondván ott sem járnak házhoz,és nemsokára nálunk is megszüntetik.


    a gyógyszeremet állandóan elfelejti felírni. mondjuk ki : hanyag,rossz orvos. a pénz a mindene! ha megfizeted ellát,ha nem ,akkor nem.


    tudom,menjek máshoz,de ez nem egyszerű, orvoshiány van,nem fogadnak el új beteget.


    Az orvosaink,nővérek Angliába mentek!


    milyen gyakran szoktál Magyarországra jönni?


    Szoktál orvossorozatokat nézni? mennyi igazság van bennük?

    előzmény:
    Caithleen (9)
    2017-07-20  09:44
  12. Torolt_felhasznalo_177225
    Torolt_felhasznalo_177225
    2017. július 20. 17:1814.

    Az  elmúlt 12 év alatt nagyon sok minden változott.


    pl elmentek Angliába a nővérek,orvosok.


    az utóbbi 3 évben nagyon leromlott a helyzet mind az anyagi mind az emberi részét illetően.Van ,aki csak pénzért hajlandó bármit is tenni.


    a beteg kiszolgáltatott,visszaélnek az orvoshiánnyal. szinte büntetik a beteget,hogy így gyakoroljanak nyomást a kormányra.


    a mi háziorvosunk is közéjük tartozik, szabad orvosválasztás papíron létezik csak, a gyakorlatban nehéz megvalósítani.


    most még riogat is hogy még rosszabb lesz az ellátás "olyan mint a többi külföldi országokban pl.német,osztrák stb".


    ott nem tudom ,milyen.


    Az angol eü.a leírtak szerint mégse annyira rossz,mint a mienk most vagy tévedek?

    előzmény:
    Christine (8)
    2017-07-20  08:39
  13. Torolt_felhasznalo_177225
    Torolt_felhasznalo_177225
    2017. július 20. 17:0013.

    Szia!


    Köszi a választ! megírnád az olaszról is a véleményed?


    Örülök,hogy gyorsan és jól végződött a férjed betegsége. Jó egészséget kívánok mindkettőtöknek!

    előzmény:
    soleluna (7)
    2017-07-19  20:58
  14. 2017. július 20. 10:1312.

    A gyerekem nezegeti a Melbourne-i orvosegyetemet is, mint lehetsegest...


    Hat ettol azert egnek all a hajam.

    előzmény:
    Amarynda (10)
    2017-07-20  10:00
  15. 2017. július 20. 10:0411.

    Ja igen, a minden  hivatalosan itt elo embernek aki kap Medicare ellatast ingyen vagy ha dolgozik bizonyos terites elleneben jarnak a vizsgalatoki. Pl. nyugdijas, kisjovedelmu szamara ezek ingyenesek a gyogyszerek is egysegaron vannak (eleg olcso)k.b egy munkas oraberenek a negyede minden ami rajta van az allam altal tamogatott gyogyszerek listajan.


    aki  jo jovedelemmel rendelkezik azok tobbet fizetnek a gyogyszerekert. a mutetek es egyeb ellatasok allami korhazban minden ingyenes. szules es egyebek is beletartoznak. az en rakmutetem es a vele jaro rekonstrukcios mutet is ingyen volt 94 ben.

  16. 2017. július 20. 10:0010.

    Ausztraliaban elek 30 eve es sajnos rengeteg mutetem volt es betegsegem van ami allando orvosi felugyeletre szorul. az itteni orvosi ellatas vilagszinvonalu, a borravalozas ismeretlen . nekem a mindenkinek jaro allami ellatas mellett van privat biztositasom is ami tobbek kozott azzal jar hogy nem kell varolistara kerulni maganklinikan valasztott orvos, szoba stb jar a betegnek.


    Nem olcso  de mivel en beteges vagyok nekem nagyon fontos. amikor 39 evesen rakmutetem volt akkor meg allami korhazban 1994 ben akkor is fantasztikus volt az ellatas. etlaprol tortenik az etkeztetes a noverek tisztelettudoak kedvesek. Rendesen meg vannak fizetve altalaban max 10 beteg jut egy muszakban egy noverre.


    minden kerdesre valaszt kapsz , jogod van masik orvos velemenyet is kikerni . a fogaszat a "legrazosabb" ott akinek nincs privat biztositasa a varolista eleg hosszu es kizarolag surgossegi ellatas van soron kivul.


     


    az altalanos tapasztalataim nekem nagyon jok. Most epult fel a vilag egyik legkorszerubb es legdragabb korhaza Del Ausztralia fovarosaban Adelaideben. megnezheted az interneten tegnap volt eloszor nyitva kozonseg elott , de nemsokara ellatja majd a betegeket is. Royal Adelaide Hospital a neve.

  17. 2017. július 20. 09:449.

    En Angliarol irtam.


    Nem ertem, mi a trend (az orvos szerint), hogy elfelejtik felirni a fontos gyogyszereket?


    Nem hinnem...


    Varolista itt is van, es nem is tul idealis. Az NHS eleg nagy problemakkal kuzd.


    Minap meg azt olvastam a rak tulelelesi aranya rosszabb az europai atlagnal. Szoval nem fenyeznem tul az itteni helyzetet sem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_177225 (5)
    2017-07-19  19:41
  18. 2017. július 20. 08:398.

    Hasi ultrahangra olyan 3-4 hetet vártam legutóbb. Nem kellet semmit fizetni, pontosabban szólva a a fogorvoson és a szemészen kívül itt eddig minden ingyen volt. Egy időben sokat kellet járnom. Általában egy-két hónap a várakozási idő a kórházi beutalásoknál, ha a kapott időpont nem megfelelő jelezheted és adnak másikat. Ha az ember magánúton megy és nem a háziorvoson keresztül akkor persze itt is van fizetős ellátás, de eddig amit hallottam aszerint az se feltétlen gyorsabb.


    A szociális ellátások nagy része itt nem orvos függő, bár gondolom van olyan is, abban nem vagyok jártas. Egy időben volt ingyenes gyógyszerre meg sok másra jogosító kártyánk, az se a dokitól függött, hanem a jövedelem mértékétől. De a tartósan krónikus betegek gyógyszerezése általában ingyenes ha jól tudom.


    Nem jártam Magyarországon 12 éve. Orvosos sorozatokat inkább nem nézek, elég nekem az életben nézni őket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_177225 (6)
    2017-07-19  19:57
  19. 2017. július 19. 20:587.

    En jelenleg Kanadarol tudok konkret tavalyi esetet irni. A ferjemmel het elejen eszleltuk a problemat, konkretan egy duzzanatot. Pentekre kertem neki idopontot a haziorvoshoz. O megallapitotta, hogy igen, ez lehet rak gyanu, ezert irt egy javaslatot masnapra a korhazba. Szombat delelott bement a korhazba, itt eloszor csak beszelgettek vele, majd csinaltak verkepet es par ora varakozas utan csinaltak tudoszurest, ultrahangot es CT-t is. Hetfon reggel 9-kor mar hivtak is, hogy beigazolodott a nyanu es keszuljon, mert masnap megmutik. Kedden megmutottek, szerdan mar haza is kuldtek. Penzrol sehol nem volt szo, hiszen az ellatas ingyenes. Egy sima szakorvosi vizsgalatra egyebkent itt is sokara kapsz idopontot, de ha komoly dologrol van szo, akkor azonnal. 


    Olaszorszaggal kapcsolatban is vannak tapasztalataim, de az mar kevesbe pozitiv.

  20. Torolt_felhasznalo_177225
    Torolt_felhasznalo_177225
    2017. július 19. 19:576.

    Szia!


    Köszi a választ!


    A külföldi filmekből ez nagyjából kiderült,de nem tudtam,hogy igaz-e vagy csak fikció.


    Van várólista? Mennyi időt kell várni pl.egy hasi ultrahangra? mindent az állam fizet? vagy neked kell még pluszban fizetni?


    mondok egy példát: nálunk most 2-3 hónapot kell várni egy hasi uh-ra DE ha fizetsz a biztosításodon kívül 13000 ft-ot akkor másnap mehetsz.


    és mindent a betegnek kell intézni,hosszú telefonálások után kaphatsz csak időpontot,de ez bármely szakorvosi vizsgálatra igaz.


    Az űrlap alatt azt értem pl.igazolás közgyyógyhoz,segélyhez,ápolási díjhoz stb ezek igazából szociális ellátások de orvosnak kell igazolni hogy tényleg rászorulsz.ennek ellenére vannak csalók.


    Szoktál Magyarországra jönni?


    Szoktad nézni a BBC orvos sorozatait: casualty, holby city,doktorok? mennyire valósághű?

    előzmény:
    Christine (2)
    2017-07-19  11:02
  21. Torolt_felhasznalo_177225
    Torolt_felhasznalo_177225
    2017. július 19. 19:415.

    Szia!


    Köszi a választ! Te hol élsz/laksz?


    A mi háziorvosunk nem ír se receptet, se beutalót ha te nem kéred,pedig tudja,hogy szükséged van rá! úgy kell emlékeztetni rá.és még így is van hogy elfelejti,most épp a szívgyógyszeremet nem írta fel, amit mindennap kell szednem.


    Azt mondta ez külföldön is így van ez a trend. utána érdeklődtem és kiderült, hogy hazudott,ezért szerettem volna tudni az igazat.

    előzmény:
    Caithleen (3)
    2017-07-19  16:11
  22. 2017. július 19. 18:304.

    külföldön HOL....???


     


    Timbuktuban, Venezuelában, vagy Szomáliában...????


    :-D

  23. 2017. július 19. 16:113.

    Milyenek az orvosok,ápolók,nővérek?


    Emberbol vannak, szoval ahany, annyifele:-) Erre igy nehez lenne valaszolni.


     


    ott is olyan pénzéhesek mint nálunk vagy van hivatástudatuk?


    A penzehest nehez megallapitani egy olyan rendszerben, ahol igazabol ki van iktatva a penz a paciens es az egeszsegugyi dolgozo viszonyabol.


    Plusz hozza kell tennem, hogy Mo-on sem lehet mindenkire rahuzni en bloc a penzehes kifejezest.


     


    pl.kimegy az orvos a beteghez a lakására?


    Igen, kimegy a haziorvos, indokolt esetben. Napkozben a sajat haziorvos (pontosabban vmelyik orvos a rendelobol, ahova az illeto regisztralva van), ejszaka/hetvegen pedig a teruletileg illetekes ugyeletes orvos, szinten indokolt esetben.


     


    könyörögni kell az orvosnak, hogy felírjon egy receptet  vagy kitöltsön egy űrlapot?


    Az urlapot nem tudom. Nem kell konyorogni. Ha indokoltnak latja, felirja. Nem gyogyszereznek foloslegesen, es az se nagyon jellemzo, hogy a beteg diktalna' (pl konyorges utjan), hogy felir-e gyogyszert.


    En voltam konkretan olyan szituban, hogy javasoltak verkep miatt egy gyogyszert, de en ugy dontottem, nem szeretnem elkezdeni. Elfogadtak.


     


     

  24. 2017. július 19. 11:022.

    Jelenlegi Angol és régebbi Kanadai tapasztalataim vannak. Az orvosok nem ismerik a hálapénz fogalmát, nem várják el, nem fogadják el és nem is szokás adni sehol semmiféle orvosnak. Beteghez kijáró orvos, na ez nem igazán létezik. Itt Angliában elvileg létezne, de a gyakorlat az hogy inkább telefonálásra ösztönzik az embereket. Sürgősségi életveszélyes esetben a 999 a hívószám, ha pedig bizonytalan az ember akkor 111 és ott eldöntik mentőt küldenek e, vagy pedig időpontot foglalnak az orvosi rendelőbe. De a háziorvos nem igazán jár ki. Receptet akkor írnak ha indokolt és errefelé nem divat a gyógyszerhalmozás. Kanadában a legtöbb receptköteles gyógyszert darabra kapod vagyis ha egy hétig napi három tablettát írt az orvos akkor pontosan ennyit fogsz kapni. Angliában hasonló, de nem annyira szigorú. De pl. fogamzásgátlón kívül semmiből nem írnak fel több havi adagot.


    Milyen űrlap kitöltésére gondolsz? Itt minden számítógépen online megy. A röntgen felvételeim eredményét cd-n kapom meg, azzal kell visszamenni a dokihoz. A beutalást szintén online végzi a háziorvos, majd később jön egy postai értesítő az időpontról és a tudnivalókról.

Címlap

top