Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mennyire súlyos a probléma

esther54
Létrehozva: 2016. május 19. 18:42

Én egy nagymama vagyok, aki 3 éves kisunokájáért aggódik. Kb. egy éve feltűnt nekünk, hogy a kicsi talán nem megfelelően fejlődik. Nekem legjobban az volt a feltűnő hogy nem figyel eléggé. Neurológus vizsgálta tavaly, minden rendben talált, de valakiben mégis felmerült az autizmus gondolata. Szakemberhez vitték a szülei, aki szintén nem tartotta komolynak a problémát, végül mégis olyan papírt küldött ki, hogy csak olyan óvodába veszik fel ahol van képzési lehetőség. Sprektum zavart írt. Máris hordják szenzomotoros fejlesztésre, de a heti fél óra nem elég. Olyan helyre költöznek hamarosan, ahol  speciális bölcsödébe fog járni. Gondolom ott hatékonyabb lesz a fejlesztés. Szeretnék válaszokat kapni olyanoktól akiknek ugyanilyen problémájuk van. Még egyáltalán nem beszél értelmesen. Mondja ő egész nap, de szinte csak magának. Ha valamit akar, odahúz bennünket.Kirakó játékban, színekben nagyon jó. 

  1. 2016. május 22. 15:1521.

    Nem, a facebook nem az én világom. :-)


     

    előzmény:
    esther54 (20)
    2016-05-22  10:33
  2. 2016. május 22. 10:3320.

    Jó sok bajom van. Emailt sem tudok írni, valamiért nem nyitja mg. Egyébként is rettentő lassú a netem. Facebook -on nem vagy fenn?


     

    előzmény:
    Kriszisz (19)
    2016-05-22  10:15
  3. 2016. május 22. 10:1519.

    Lánykám már nagy, 12 éves. Nem volt könnyű együtt élni ezzel az egésszel, volt egy nagyon rossz évünk, amíg megemésztettük a dolgot, és mindent átszerveztünk, azóta működünk ahogy tudunk. 3 évesen már egyértelmű jelei voltak az állapotának. Az orvosokkal, egyéb "szakemberekkel", a környezetünkben élő tuskóbb emberekkel való hadakozás még mindig előfordul. De gondolom ez így is marad, nincsenek illúzióim.


    Egy jó gyermekpszichológus is biztosat tud mondani, vagy gyermekpszichiáter, de kevés az igazán jó.


    Nagyon lassan megtanult valamennyire beszélni lánykám, kb. 7 évesen kezdett egy-egy szót mondani, és most egyszerű, 2-3 szavas mondatokat tud alkotni, ragozás nélkül. Ez már egy jó szint ahhoz képest, hogy az autisták kb. fele egyáltalán nem tud beszélni. 

  4. 2016. május 21. 22:0218.

    Örülnék ha esetleg te is megadnád a facebook elérhetőségedet privát üzenetben. Én valamiért nem tudok írni. Ott üzenetben bátrabban kérdeznék, és írnék.

    előzmény:
    Kriszisz (14)
    2016-05-21  13:00
  5. 2016. május 21. 21:4617.

    Egyelőre nem tudok mást kérdezni, hamarosan viszik pszichológushoz. Nem tudom ő is meg tudja állapítani?


    A te gyereked hány éves? Hogyan élitek meg? Ő tud beszélni?

    előzmény:
    Kriszisz (14)
    2016-05-21  13:00
  6. 2016. május 21. 18:4616.

    Azért szomorú, hogy ennyire nem veszik számitásba, hogy egy kisgyerek nem hall rendesen és csupán ezért más.

    előzmény:
    etilany (15)
    2016-05-21  16:41
  7. 2016. május 21. 16:4115.

    Nekünk a  szomszédban volt hallássérült kisfiú. Neki későn, csak elsős korában vették észre, mi a konkrét probléma. Ő beszélt, de keveset és majdnem érthetetlenül, és sokszor úgy volt, hogy szólítottuk a  nevén és fel sem pillantott. Őt is szegényemet diagnosztizálták mindenfélének amikor iskolába ment, figyelezavartól elkezdve autizmusig volt ott minden, míg ki nem derült, hogy semmi baj az értelmi képességeivel, csupán csak halláskárosodása van. Azóta hallókészüléke van, és nem is volt több gondja a suliban.

    előzmény:
    esther54 (8)
    2016-05-19  21:08
  8. 2016. május 21. 13:0014.

    Szia!


    A gyerkőcöm autista, kérdezz bátran, szívesen válaszolok. Spektrum zavart akkor szoktak a diagnózisra írni, amikor erős az autizmus gyanúja, de még kicsi a gyerek ahhoz, hogy ezt biztosra mondják. Sajnos a nem figyelés,  és nem beszélés, valamint az, hogy eszközként odahúz titeket ahhoz a dologhoz, amit el akar intéztetni, tipikus jelek. Nem tudom, hol laknak a szülők, de érdemes lenne elvinni másik szakemberhez is, mindenkinek jobb lenne a lehető leghamarabb biztosat tudni. 


     


     

  9. 2016. május 19. 22:0213.

    Nagyon köszönöm a válaszodat.Ha nem tartod tolakodásnak, privát üzenetben megadhatnád a facebook elérhetőségedet. Én nem tudok privit írni. Azt hiszem ott jobban el tudnám mondani.

    előzmény:
    Lillaréka (12)
    2016-05-19  21:33
  10. 2016. május 19. 21:3312.

    Ha van még kérdésed szivesen válaszolok.. akár a menyednek is. 


    de holnap is csak igy délután estefelé jövök 

    előzmény:
    esther54 (1)
    2016-05-19  18:42
  11. 2016. május 19. 21:3011.

    Az öregkori romlás szerintem más.. 


     


    szerintem kifejezetten igy kérdezz rá a menyedtől.. BERAt csináltak -e a kicsinél. 


    a lányomnál is mindenféle fejlesztést kitalált a nevtan... meg mindenfélét mondtak.. még azt is hogy autisztikus tünetei vannak.  közben meg csak nem hallotta amit kérnek tőle. 


     


    Logopédia osztályba járt áltsuliban..  de ugyanazzal a tananyaggal amit a rendes osztályokban tanultak.. csak kevesen voltak és naponta volt logopédiai fejlesztés. Ez azért jó volt igy... A gimi human- angol - német..  jó tanuló volt..  bár itt is volt fejlesztő pedagógus.. akihez ment heti egyszer.. leginkább a helyesírást gyakorolni.. később már csak beszélgetni- 

    előzmény:
    esther54 (9)
    2016-05-19  21:11
  12. 2016. május 19. 21:2510.

    A védőnő először.. amikor gyanakodni kezdtem..   3 éves volt akkor a lányom.. és a védőnő is csak azzal a fülhallgatós- módszerrel nézte.. és azt mondta.. oh.. csak egy kis nátha miatt van bedugulva a füle


    aztán elmentünk a fül- orr gégére.. onnan elküldtek audiologiára.. ahol 3 szor egymás után is vezetéses zavart állapitottak meg....  első körben orrmandula kivétel---   mivel nem javult.. nem változott semmi.. ezért két tubusmütét követte  ami után szintén nem javult semmit. A győri audiologia mindhárom esetben vezetéses zavart diagnosztizált és 30dbles romlást... amit szerintük a  tubus majd megold. ERRE  hagyatkozott a fül -orr -gégész.. - Aztán a 3 után már kissé kiborultam...  már nagycsoportos volt ekkor a lányom...  igy intézett nekünk időpontot a Heim Pálba...  ahol végre megcsinálták   a BERA-t..  - ilyenkor nyugalmi állapotban vizsgálják a hallását... itt derült ki hogy a hallósejtek vannak elhalva.. - néhány hét múlva hallókészüléket kapott.. Már elsős volt ekkor. 


     


    Azóta is készüléke van...  elfogadta...  jól tanul és  aki nem tudja, hogy hallássérült nem is veszi észre....  bár.. neki azért koncetrálnia kell hogy ne kezdjen hadarni és rendesen artikuláljon.. hajlamos elharapni a szóvégeket. 


    70dbeles a beszédfrekvencián a hallásromlás. 


     


    évente kell mennünk ellenőrzésre.. ilyenkor beállitják a készüléket is újra.


    Nem egyszerű ha a menyedről van szó.. és neki sem egyszerű anyaként elfogadni hogy gond van a gyerekkel. 


    Mutasd meg neki amit irtam.... 


     


    Tényleg azért gondoltam rögtön erre hogy nem hall jól a kicsi unokád mert a lányom totál ezeket a dolgokat produkálta.  Még a kirakós játékokban is kenterbe verte a családot. 5 évesen úgy römizett  hogy simán megvert mindenkit. 
    Közben meg lemaradt a beszéddel. én eszméletlen sokat foglalkoztam vele... mire behozta a lemaradást.... de szerencsére sikerült. 

    előzmény:
    esther54 (8)
    2016-05-19  21:08
  13. 2016. május 19. 21:119.

    Egyszerre írtunk. Nem tudok hallássérültről a családban. Az én apukám volt hallássérült, de már csak a 80. éve után.

    előzmény:
    Lillaréka (7)
    2016-05-19  21:02
  14. 2016. május 19. 21:088.

    Én is gyanakszom ilyesmire.Csak nagyon nehéz beleszólni. Tudom, az unokámról van szó.A múltkor is megkérdeztem a menyemet, hogy vizsgálták-e a hallását. A válasz az volt, hogy már kérdeztem, és igen. Persze fogalmam sincs, lehet hogy a védőnő a státusz vizsgálatokon. És a lányodat hogyan kezelték?

    előzmény:
    Lillaréka (6)
    2016-05-19  20:39
  15. 2016. május 19. 21:027.

    Nem figyel, ha szólok hozzá csak ritkán néz oda. 


    nekem ezek után nagyon is gyanús hogy nem hall jól.. 


     


     


    mert volt hogy mentem a szobába, közben beszéltem, és odafigyelt hogy ki jön be


    persze hogy észreveszi, hiszen megérzi az ajtó nyitását, a lépteket ahogy a padló rezzen. 


     


    Biztosan nem siket az unokád... de vagy vezetéses zavara van.. ez a jobbik eset... könnyű műtéttel korrigálható...és rendbe jön.. 
    vagy... hallókészülékre lesz szüksége...  mert komolyabb a baj.  


    én igy látatlanban és a tapasztalatimra hagyatkozva,  olyan 50-60 db hallásromlásra tippelek az unokádnál a beszédfrekvencián... 


    de ne legyen igazam. 


     


    a hallókészülék miatt nem szabad elkeseredni..  nagyon gyorsan megszokják a gyerekek és jól korrigálható vele a hallás. pillanatok alatt kerülnek helyre az addig hibásan ejtett szavak mássalhangzói..


     


    a szülők gondoltak  hallássérülésre? van hallássérült a felmenők között.. akár ük-szülőknél.. vagy sokadik unokatesóknál??  

    előzmény:
    esther54 (4)
    2016-05-19  19:37
  16. 2016. május 19. 20:396.

    Nekem hallássérült a kislányom... 


    19 éves.. 


    de amikor 3-4 éves volt pontosan ilyen tüneteket produkált. 


    a megkésett és érthetetlen beszéd..


    a kirakó - játékok a puzzle... amiben elképesztően gyors és ügyes volt.. jobb mint bárki a családból. 


    a hallását mindenképpen nézzessétek meg... és ne sima fülhallgatós- hangmutagatós módszerrel.. hanem BERA-val. a Heim Pálban csinálnak ilyet... 


     


    én éveken át küzdöttem...  mert itt Győrben mellédiagnosztizálták.. a fül -orr gégén.. és az audiologián.. aztán a nevtanban is....  


    közben csak nem hallott-- egészen pontosan nem hallott jól- a szavakban a mássalhangzókat rosszul hallotta- hát rosszul is rögzült rosszul mondta-a kapott utasitást nem értette, mert nem hallotta jól. és még sorolhatnám....


    most érettségizik... felsőoktatásba készül...  áltsuliban kitünő volt.. most a gimiben is 4.5 körüli van az átlaga.  és mindez... azok után hogy a nevtan rá akarta sütni, hogy értelmi sérült... pedig egyszerűen csak nem hallott-. 

    előzmény:
    esther54 (1)
    2016-05-19  18:42
  17. 2016. május 19. 19:485.

    Igazából azt szeretném tudni, hogy akinek fejlesztették a gyerekét, az mennyire volt hatékony? Egyáltalán nem önálló, sem az öltözködésben sem az evésben. /Rendkívül rossz evő/.

    előzmény:
    esther54 (4)
    2016-05-19  19:37
  18. 2016. május 19. 19:374.

    Én sem a beszéd hiányát tartom a legnagyobb problémának.Nem figyel, ha szólok hozzá csak ritkán néz oda. A hallásával nem hiszem hogy probléma lenne mert volt hogy mentem a szobába, közben beszéltem, és odafigyelt hogy ki jön be.Én már el is hiszem, hogy ez a sprektum zavar, csak azt nem tudom hogy mennyire lehet sikeres a fejlesztés.Mostanában alig lehet emberek közé vinni, nem szereti a társaságot. Viszont mikor elvitték óvodába/ logopédiai gyakorlásra/, szeretett bemenni a gyerekek közé. 


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (3)
    2016-05-19  19:19
  19. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. május 19. 19:193.

    Önmagában a beszéd miatt én még nem aggódnék. Nálunk is van a rokonságban későn beszélni kezdő gyerek, 4 évesen még gyakorlatilag semmit nem mondott az alapszavakon kívül. Mindent megértett, minden "utasítást" végrehajtott, csak épp megszólalni nem volt hajlandó (járt óvodába, ott sem). Megnézte gyermekpszichológus, azt mondta, teljesen egészséges, majd beszél, ha lesz kedve hozzá. Most 5 éves, és szó szerint be nem áll a szája... :)

    előzmény:
    esther54 (1)
    2016-05-19  18:42
  20. Torolt_felhasznalo_194589
    Torolt_felhasznalo_194589
    2016. május 19. 18:552.

    Nincs ugyanilyen problémám, de azt tudom, hogy egy 3 évesnek még nem kell értelmesen beszélnie.

    előzmény:
    esther54 (1)
    2016-05-19  18:42

Címlap

top