Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tejmentesen- Finomat!

Torolt_felhasznalo_864347
Torolt_felhasznalo_864347
Létrehozva: 2016. Április 20. 13:52

Sziasztok!


Azért indítom ezt a topikot, mert a mai világban - szerintem - elég sokan vagyunk, akik egészségügyi okokból, vagy saját elhatározást követve tejmentes életet élnek. Ebben a topikban megoszthatjuk azokat a recepteket, ötleteket, amivel színesebbé tehetjük ezt a korlátozott, de mégis határtalanul sokszínű életmódot...
Főleg azok tudnak igazán bekapcsolódni a receptek elkészítésébe, ötletek írásába, akiknek van gabona ital készítő gépük. Akiknek nincs, arra is van mód, hogy gép nélkül készítsünk ilyen italokat, leveseket, turmixokat, krémeket stb...

Remélem, sokan leszünk, és megosztjuk tapasztalatainkat, ötleteinket egymással :)

  1. 2016. június 6. 14:4824.

    Sziasztok, újra itt.

    Hoztam pár képet a szombati főzőcskémről, és drága Gusztikámról, aki a konyha ablakon keresztül szemlélte, hogy mit alkotok.
    Épp levettem a függönyt, amit úgy tűnik kicsi drágám érzékelt, így leült a huligánok kalitkájának tetejére, és onnan beszélgetett nekem, és nyakát nyújtogatva leste mit csinálok.
    Egyem a drága kicsi szívét...

    Szóval most először úgy készítettem spenótot, hogy kölessel sűrítettem, és nagyon finom lett.Máskor is így fogom csinálni, csak nem az automatába fogom a spenótot turmixolni, hanem a sima turmix géppel, mert szeretem, ha  darabos, nem krémes.


    SPENÓT kölessel sűrítve


    Spenót alapja az automatába:
    2 adagolópohár rizs
    1/2        "     köles
    1/2        " kókuszreszelék
    1 evőkanál paleolaj
    4-5 közepes fokhagyma
    2 teáskanál szárított zöldség keverék (Gabonatej-től vásárolt)
    1 teáskanál só
    víz maximum jelzésig

    Mikor az alap készen lett, megvártam, míg kicsit meghűl, majd nyersen hozzá turmixoltam a spenótot. Picit utána kellett sózni, de különben nagyon finom lett.



    Készítettem mellé sült oldalast, és hagymás krumplit- mennyei ebédem volt.

    Legyen szép napotok!

  2. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. május 5. 13:1123.

    Sziasztok!


    Kicsit rosszul érzem magam, mert másik topikból hozom el a receptet, melyet jtfun80 . Kértem, hogy hozza el nekünk ide, de nem hozta.A szikkadt kenyerek felhasználásáról szól a topik- szupi jó ötletek vannak ott. :)

    Íme az egyik:


    Banán Betty
    Hozzávalók:


    4 csésze, kockára vágott barna kenyér
    ˝ csésze dió és mazsola keveréke
    2 szem savanykás alma, felkockázva
    1/3 csésze kókuszreszelék
    3 nagy banán
    3 csésze cukormentes, 100%-os narancslé
    3-4 cm-es vaníliarúd megőrölve
    sűrű diótej


     


    Elkészítés:


    A kenyérkockákból 3 csészényit lerakunk a tepsibe. Megszórjuk a dió és mazsola keverékével, almadarabkákkal, granolával. A maradék 1 csészényi kenyérkockát a tetejére halmozzuk, a tetejére rászórjuk a kókuszreszeléket.
    Elkészítjük az öntetet: a banánt, a narancslevet és a vaníliát összeturmixoljuk, majd az egészet ráöntjük a tepsi tartalmának tetejére.
    A sütőbe tolva átmelegítjük, majd amikor kivesszük, ráöntünk 1 adag sűrű diótejet. Még 5 percre visszatoljuk a sütőbe.


     


    A recept a Nyitott Szemmel magazinból származik. Természetesen tehéntejjel is elkészíthető...


    A dió tejet mi a Vegital automatáival is el tudjuk készíteni- szerintem nagyon finom ez az édesség. :)


    Tuti kipróbálom!

  3. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. május 4. 13:0922.

    Így igaz. Fontos tudni az okát- az enyémet én tudom.
    Volt tavaly egy műtétem, és javasolták, hogy boci tejet ne igyak, tejterméket is mértékkel. Nekem allergiám nincs, csak egészségmegőrzés miatt csinálom így. Túrót eszem - abban nincs korlátozás-, de joghurtokat nem igazán, vagy csak minimális mennyiséget, margarinokat pedig növényi alapúakat veszem. Tejfölt nem használok már vagy nagyon ritkán laktóz menteset, tejszínt a gabonaital gépemmel készítek, ami a tejföl helyett is kiváló számomra.

    előzmény:
    szizsuzsóka (21)
    2016-05-04  06:43
  4. 2016. május 4. 06:4321.

    Fontos tudni, hogy mi a tilalom oka . Tejfehérje allergia, tejcukor bontó enzim hiánya. Mostanában sokan azért nem isznak tejet, mert van egy olyan irányzat, mely szerint nem egészséges. A tejfehérje allergia abszolút  tejmenetességet indokol.  A lactase hiánya pótolható tablettával. Ha valaki nem iszik tejet, nem lesz baja, de a hiányzó fehérjét és kalciumot pótolni kell . Ez különösen nőkre vonatkozik és a változó korban  különösen . 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_864347 (20)
    2016-04-30  22:36
  5. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 30. 22:3620.

    A gabona italokban nem lehet éreazni. A gabonák íze sokkal karakteresebb :) De én nem tudok helyette mást amitől tej kinézete lesz az italoknak, és a selymessége is meglenne kókusz nélkül. Anyukám szerette a kókuszt, én soha nem vettem- egész addig, amíg közölték, hogy tejet nem ihatom...

    előzmény:
    sziga (19)
    2016-04-30  20:05
  6. 2016. Április 30. 20:0519.

    Az a baj, hogy annyira utálom a kókuszt, hogy mindenben érzem :(

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_864347 (8)
    2016-04-24  20:43
  7. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 27. 11:1718.

    Málnás-diós bomba
    Ez a recept is azoknak szól, akik gabonaital készítő gépet használnak.
    Én az ebédem egyik fontos hozzávalóját - árpa italt- készítettem az automatával. Az elkészült árpaitalból finom spenótot készítettem.

    Az árpa ital a következő módon készült:
    1 AP árpa
    1,5 AP kókuszreszelék
    1 TK Paleolaj (vagy valamilyen finomabb olaj)
    1 EK eritrit
    1 TK Himalaya só
    Víz minimum jelzésig


    Az árpa ital szűrésekor fennmaradó szűrleményből készült a málnás-diós bomba.

    Elkészítés:
    A szűrleményt egy tálba tesszük, hozzáadunk annyi kekszreszeléket, hogy keményebb tészta-szerű masszát kapjunk.A tészta lágyságától függően hozzáadunk 1-2 evőkanálnyi málna szörpöt (vagy friss málnát összetörve ízlés szerint), valamint 10-15 deka eritrittel elkevert dió őrleményt, fél citrom levét, és 1 teáskanálnyi vanília őrleményt. Mindezt összedolgozzuk, és szükség esetén kekszreszeléket teszünk még hozzá annyit, hogy a masszából golyókat tudjunk formázni.
    Egy kis tálkába instant kakaóport, vagy karob-port teszünk-ízlés szerint finomabbra őrült cukor helyettesítővel keverve- és ebbe forgatjuk a kész golyócskákat.
    A finom édességet hűtés után azonnal fogyaszthatjuk. :)

    Jó étvágyat! :)

    Nessy


     


     

  8. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 26. 13:5317.

    Én is kíváncsi lennék ezekre a blogokra, de inkább azokra a receptekre, amelyek beváltak ezekből a blogokból ötleteket merítve! :)

    előzmény:
    klaris (14)
    2016-04-25  11:34
  9. 2016. Április 25. 19:1916.

    Megkérdezhetem mik ezek a kedvenc blogok?

    előzmény:
    klaris (14)
    2016-04-25  11:34
  10. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 25. 12:0215.

    Szia, légy üdvözölve :)


    Ti készítitek a rizs ill kókusz ételeket/italokat? Ha igen, mivel?  :)
    Erről mesélj légyszike, löszi :)

    előzmény:
    klaris (14)
    2016-04-25  11:34
  11. 2016. Április 25. 11:3414.

    Sziasztok!


     


    Csatlakoznék, nálunk az egész család laktózra allergiás úgyhogy mindenféle alternatívát használunk, de főleg rizs kókusz készítményeket. Már 5 éve így van úgyhogy teljesen beépült a mindennapokba. Sok receptet találni a neten nekem vannak kedvenc blogjaim is ahonnan eddig minden sikerült és bevált. Laktáz ezimet nem szoktunk bevenni egyszerűen nem eszünk tejeset és kész. Szedünk rendesen kálciumot, kalcimuskot, meg Balance probiotikumot meg mulitivitamint plusz C-vitamint így jól vagyunk. Kíváncsi vagyok hogy a következő lurkó is laktózérzékeny lesz-e... 

  12. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 25. 07:1213.

    Megnéztem a videót- szuper egyszerű a süti, köszi!

    előzmény:
    gemini2005 (11)
    2016-04-24  20:54
  13. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 24. 23:4212.

    A rizstejet veszed? Mert ha igen, az nagyon drága...
    A videót megnézem, de most alszom egy kicsit, holnap meló :)

    Jó éjt :)

    előzmény:
    gemini2005 (11)
    2016-04-24  20:54
  14. 2016. Április 24. 20:5411.

    Szia én már régebb óta használok rizstejet a kávémba, de volt már mandulatej. Semmi markáns ízük nem volt.  


    Viszont megcsináltam egy édesség receptet, nem kell hozzá tej, és hűtős, nem sütős. Ha gondolod, van hozzá viedó is

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_864347 (1)
    2016-04-20  13:52
  15. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 24. 20:5310.


    Rizs tej készítése a Jázmin gabonaital automatával:


     


    1/2   AP  fehér rizs
    1,5 AP kókusz reszelék
    ízlés szerint 1-1,5 evőkanál eritrit (cukor helyett)
    csipet só
    1 teáskanál olaj (finomabb fajta)
    Víz a gép maximum jelzéséig.


    30 perc alatt 1,3 liter rizstejet kapunk, amiből lehet akármit készíteni.
    Én most tejbegrízt fogok készíteni belőle, mert megmozdult egy 2-es koronám, és baba kaját készítek magamnak :)

    előzmény:
    milla55 (7)
    2016-04-24  19:14
  16. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 24. 20:479.

    Légy üdvözölve :)


    Nekem csak javasolták, hogy ne igyak tejet. Nagyon szerettem, de felfújt mindig, így megvettem egy gabona ital készítő gépet, és máris iszom növényi alapú tejet olcsóbban, mint a bolti. Olyan boldog voltam, mert nagyon szerettem a tejet.


    Ha tud az ismerős is receptet, szeretettel várjuk! :)


    Változatos ételeket lehet készíteni boci tej nélkül is. :)


     


    A saját receptjeim Gabona ital készítő automatával készülnek- vagyis a hozzájuk szükséges tejet/tejszínt/kását/ turmixot azzal készítem. :)

    előzmény:
    milla55 (6)
    2016-04-24  19:13
  17. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 24. 20:438.

    Szia. Hiszed vagy nem, a kókuszt nem fogod érezni egy pillanatra sem! Az a tej-állag és szín miatt kell, de szinte íztelen a tej esetében :)

    előzmény:
    sziga (5)
    2016-04-22  20:24
  18. 2016. Április 24. 19:147.

    Esetleg rizs tejet csinálni? Vagy szója tejet.

    előzmény:
    sziga (5)
    2016-04-22  20:24
  19. 2016. Április 24. 19:136.

    Sziasztok!


    Nagyon örülök ennek a topiknak.ismerősöm lánya is tej allergiás.Szeretnék csatlakozni.


    Az arcán nem pattanások vannak, inkább olyan kiütések.Két hónapja javult a helyzet mióta nem iszik tejet.Persze sok mindenben tej van, pl bolti sütemények.


    Orvos mondta,hogy ez tej allergia lehet.


    Nagyon jók a receptek.Továbbítom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_864347 (1)
    2016-04-20  13:52
  20. 2016. Április 22. 20:245.

    Szia!


    Nincs valami tipped, hogy a kókuszreszeléket mivel lehetne helyettesíteni? Ha valamit nagyon utálok, az a kókusz :(


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_864347 (2)
    2016-04-20  14:16
  21. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 21. 15:144.

    Szép napot mindenkinek!


    Egy újabb finomságot hoztam - remélem, ízleni fog! :)


     


    Rizstejszínnel (sűrűbbre készített rizstej)  dúsított csirkeragu burgonyapürével



    Vettem egy tálca csibe felső combot (ez 5 db-os lett), és abból készült a számomra fincsi kaja.

    Egy jó nagy lábasba beletettem 1,5 evőkanál kókusz olajat, és azon megdinszteltem 1 jó nagy fej hagymát laskázva. Mikor üveges lett, beletettem a megmosott, előkészített combokat, tettem hozzá 3-4 közepes gerezd fokhagymát , 1 evőkanál Vegeta Naturella (só és adalék mentes) fűszerkeveréket, és fedő alatt lassú tűzön párolni kezdtem.
    Közben 1 nagyobb pasztenákot, 3 közepes sárgarépát megpucoltam, felkarikáztam,és félretettem. Mikor a hús kicsit már főtt magába (kb fele idő), beletettem az előkészített zöldségeket, és tovább főztem.

    A csoda gépembe 1 mérőpohár rizsből, 1,5 mérőpohár kókuszreszelékből, 1 teáskanál olajjal, 1 teáskanál eritrittel, két csipetnyi sóval sűrűbb rizs tejet készítettem, ami tejszín állagúnak felel meg.


    Mikor elkészült a zöldséges csibe, kivettem a tejszín sűrűségű tejből 2 decinyit, belekevertem 2 evőkanál tápióka keményítőt, és a tűzről pár perce levett zöldséges csibéhez kevertem. Mikor meggyőződtem róla, hogy nem lett csomós a belekevert egyveleg, visszatettem a tűzre,  hozzátettem egy 20 dekás Bonduelle zöldborsót (a borsó a kedvencem, szinte mindenbe teszek, ami zöldséges), és összeforraltam.


    3-4 burgonyát kevés himalaya sóval kevés vízben megpároltam, és a megmaradt rizs tejszínt hozzáadva pürét készítettem belőle.
    Ezzel tálaltam a zöldséges ragut. :)


    Számomra fenséges volt :)

    Jó étvágyat hozzá! :)


    Nessy

  22. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 21. 10:383.

    Zöldséges zellerkrém leves...


    Ezt a receptet azoknak szánom, akik valamilyen okból nem fogyasztanak tehén tejet, valamint természetgyógyász vagy egyéb szakember javaslatára sok zellert fogyasztanak - lehetőleg nyersen. (vízhajtásra kiváló, hatása nyersen sokszorosa!)

    Lássuk hogy is készült ez a finomság. :)

    Elször a gabonaitalt készítettem el a ttp://www.gabonej.hu oldalról már több éve vásárolt gabonaital készítóvel.Rizsből készüt, fűszerel gazdagítva ( A gép 1,3 litert készít 30 perc alatt)

    Hozzáalók:

    Fél AP  nyers rizs
    Másfél AP  kókuszreszelék
    2 teáskanál eritrit,
    1 teáskanál fűszerkevrék (Vegeta Naturella -só és tartósító mentes)
    1 mokkás kanál só(Himalájai)
    1 teáskanál olaj (paleolaj)
    víz maximum jelzéisig

    Közben, amíg a gabonaital készül, a következőket készítjük el (2 személyre, vagy 1 személyre 2 alkalomra)

    1 nagyobb pasztenák (vagy fehér répa)
    3-4 sárgarépa
    1 fej vöröshagyma egészben
    2-3 gerezd fokhagyma
    15-20 dkg zöldborsó (vagy tetszés szerint 1-2 szem burgonya vagy 15-20 dkg zöldbab)

    Az összetevőket 1 csirkehúsleves kockával ízesített, kevés vízben , zöldséglevesnek megfelelően felvágva a zöldségeket megpároljuk, és félretesszük ha kész. Amint a gabonaital is elkészült, leszürjük, és kicsit hülni hagyjuk. A kiöblített automatába visszatesszük már langyosan a gabonaitalt, és 3 hosszabb zeller szárat, vagy egy közepes nagyságú zellert nyersen vékony szeletekre vágva beletesszük, és a turmix programmal elegyítjük a zellert a gabonaitallal. Amikor kész, a párolt zöldségekhez adjuk a tej-zeller turmixot, és csak 2-3 percig összeforraljuk.Aki nem szereti egészben a főtt hagymát és fokhagymát, a turmixolásnál a párolt zöldségektől kivéve, a tejes-zelleres turmixhoz lehet tenni, így pépes állagú lesz. Pirított zsemlekockával (ha nincs benne burgonya), vagy apró kifőzött levestésztával tálalva mennyei levest ehetünk. :)

    Jó étvágyat! :)

    Nessy
  23. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 20. 14:162.

    Elsőként leírok egy számomra nagyon finom ital receptet- talán mások is szeretik :)


    Rövidítések:
    AP = adagoló pohár (kb 1-1,5  decis
    tk= teás kanál
    ek= evőkanál
    mk= mokkáskanál


    Gesztenye ital
    Hozzávalók:


    10 dkg főtt, natúr gesztenye (vagy akinek nincs, massza is jó)
    0,5 AP fehér rizs
    1 AP kókusz reszelék
    1tk finom olaj (Paleolaj pld)
    csipet só
    1 ek eritrit (vagy más cukor helyettesítő)
    1 ek rum aroma
    víz a tartály max jelzéséig


     


    A felsoroltakat betesszük a gépbe, és 30 perc múlva elkészül a finom ital.
    Az ital leszűrésével keletkezett szűrleményből kekszreszelék , plusz gesztenye massza, 1 ek valamilyen lekvár vagy rum aroma hozzáadásával gesztenyés golyók készíthetők, melyet csoki reszelékbe vagy egyszerűen csak vaníliás porcukorba forgatva tálalhatunk. :)


     


    Egészségünkre! :)


     


    Nessy

Címlap

top