Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ez IBS?

pompidouenne
Létrehozva: 2015. július 11. 16:49

Sziasztok!


 


Gondolom van hasonló topik, mégis leírnám a saját nyűgömet, hátha sorstársaknak van jó ötletük, vagy tanácsuk.


 


Pár éve ért egy trauma, egy ismerősöm meghalt vastagbél rákban fiatalon pár hónap alatt. Pár napig sokként ért a hír, de "csak" sajnálkoztam az eset felett. Aztán eszembe jutottak a szülés óta fennálló kisebb-nagyobb emésztési gondjaim, és beparáztam, mi van, ha nekem is...Úgyhogy elmentem tükrözésre, ami negatív lett. Valamiért mégsem nyugodtam meg, és mivel egy év múlva egy kerti party után ment a hasam, megijedtem, miért, úgyhogy újra megcsináltattam a vizsgálatot, megint negatív. Közben rájöttem, hogy jó pár évvel ezelőtt egy ilyen party után jártam már így, tehát valószínű az előre pácolt hús jó kis NA-glutamát tartalma okozhatja. Legalábbis egy ideig így véltem, és rendeződni is látszottak a dolgok a következő évben. Aztán volt egy más jellegű műtétem, ami miatt két antibiotikum kúrát is beszedtem, illetve ezután nem sokkal mentem vissza dolgozni. Akkor kezdődtek a gondjaim. Néha, úgy másfél-két hetente, minden előzmény nélkül rohanás a WC-re, néha akkor is ha már reggel-tök normálisan- voltam. Anélkül, hogy effektíve idegesnek éreztem volna magam. Közben csináltattam vérképet, de az semmit sem mutatott, minden szuper érték. Végül úgy fél év után felkerestem már a korábbi dokimat, aki azt mondta, hogy mivel mindenezek előtt évekkel volt egy bakteriális fertőzésem, az most is fellángolhat antibiotikum hatására, vélhetően ez volt a gond. Normix kúrát írt fel, majd ezután szedjek probiotikumot. Nos, egy hónapi kutya bajom sem volt, aztán megint kezdődött. A legnagyobb ijedtség volt, mikor egy reggel kétszer is szaladtam és mindkétszer vért láttam benne, olyan nyákosat. Sikerült pár nap múlva megcsináltatni a tükrözést, ahol az égvilágon semmi, a nyálkahártya végig ép, még gyulladás sincs. Igyekeztem megnyugodni-ez közel 3 hete volt- de aztán azóta mégis fordult elő olyan, hogy mentem napi háromszor, vagy csak egyszer, de az olyan rohanós volt, ma megint elmentem, tök normális, de utána éreztem még kutyorog a hasam, meg mintha felfújódott volna a gyomrom alatti rész, és mintha újra menni kellett volna. Tökre begőzöltem, egyre rosszabb lett, de visszatartottam, Bevettem egy Dikecelt, meg egy Frontint és jobb lett. Én ezt nem értem. Ez mind csupán rejtett idegi alapon lenne?! Ha a vastagbél tükrözés negatív, akkor oké? A vékonybél az nem lehet ludas? Nem akarom mindenáron ráfogni valamire, de jó lenne, ha minden visszatérne a régi kerékvágásba e téren, mert nagyon rossz!


Van valakinek hasonló problémája és kiderült valami?


 


Köszönöm szépen..

  1. 2015. július 20. 19:4413.

    Mostanában meg kétszer volt olyan, hogy el voltam WC-n, normálisan, rá nem sokra meg úgy éreztem azonnal mennem kell és beparáztam. Ahogy sikerült megnyugodni, elmúlt és nem is kellett menjek...


     


    Ma is volt ilyen időszak, meg egész nap valahogy köldök felett éreztem olyan idegesség félét, vagy ne is tudom hogy mondjam. Igen rossz.

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-07-11  16:49
  2. 2015. július 20. 19:4212.

    A kaja érzékenységet még egyik doki sem hozta fel. Én mondtam, hogy lehet el kellene menni, erre azt mondta, hogy nem rossz  ötlet.Persze, 50 ezer Ft...Bár az az ételintolerancia vizsgálat, gondolom glutént, laktózt lehetne nézetni valahogy máshogy is, de senki sem mondta még. Meg az nem tudom lehet-e úgy, hogy néha csak 2-3 hetente jelentkezik, hisz ezeket rendszeresen eszem.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139320 (8)
    2015-07-12  14:43
  3. 2015. július 20. 19:3911.

    Szia!


     


    Én bármire hajlandó voltam, csak nézzék meg és -remélhetőleg- mondják, hogy nincs ott semmi végzetes...

    előzmény:
    delfin38 (9)
    2015-07-13  12:44
  4. 2015. július 13. 15:0010.

    Én meg gluténérzékeny vagyok.Arra meg van gyorsteszt is(nem a patikában kaphatóra gondolok,EMA stb).De mondjuk véres hasmarsom nem volt.Sima hasmarsom igen,borzasztó hasfájás keretében,és fogyás.Nem irigylem a topikindítót,remélem hamar megtalálja a megoldást.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139320 (8)
    2015-07-12  14:43
  5. 2015. július 13. 12:449.

    Pár hétig vezett szisztematikusan táplálkozási naplót, és figyeld, mire lehet válasz a csak ritkán visszatérő hasmenés.


    Minden elismerésem, h. minimálisnak mondható tünettel ennyiszer bevállaltad a tükrözéseket! Én a konkrét IBS-diagnózis mellett is megúsztam (eddig - és remélem, örökre!). Mondtam: csak akkor megyek rá, ha már úgy visznek! Inkább fizettem a legtutibb UH-ért, speckó tesztekért, csak ne nyúlkáljanak belém alul-felül! Bár nekem az ilyesmitől komoly fóbiám van, még gégészhez se járok épp emiatt, csak végszükségben 

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-07-11  16:49
  6. Torolt_felhasznalo_139320
    Torolt_felhasznalo_139320
    2015. július 12. 14:438.

    Laktóz- és gluténérzékenység ki lett zárva?


    Nekem az előbbi van, az elején én is csak a fejem kapkodtam a random hasmenések között, hogy ezt most mitől volt, aztán szelektív diétával kiderült a turpisság...

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-07-11  16:49
  7. Torolt_felhasznalo_773465
    Torolt_felhasznalo_773465
    2015. július 12. 10:297.

     


     


    Hasnyálmirigy enzimhiány is lehet. Tippem: Csináltatni kellene egy terheléses keményítő tesztet, kiszámolni az ATT indexet (Althausen szám). Nem sok doki csinálja, sőt, van olyan is, aki nem is ismeri ezt a képletet, de akármilyen nehéz jó orvost találni, mégiscsak a végére kellene járni, ha hasmenés nem játék. Ha 70-nél magasabb ez az Althausen számod, akkor enzim hiányod van. Én is dettó így jártam, ahogy Te, állandó hasmenés, a végére kiderült, hogy enzim hiány, keverve egy jó kis gluténérzékenységgel. Kreon, és a glutén kiiktatása, megoldotta a problémát. Én is mindenfélét kipróbáltam, vegetáriánus étrend, paleolit, ilyen-olyan divatdiéták, semmi nem változott, a probléma maradt. Attól tartok, neked se oldódik meg. Hiába eszel krumplit, meg kevés folyadékot,  akármit variálhatsz a kajával, ha enzim hiányod van, a diéta nem fog segíteni. Nálam a paleo egy kicsit javított, valószínűleg azért, mert ugye az teljesen kiiktatja a glutént, de mégse volt az igazi megoldás. Járj a végére, ezt tanácsolom, a legjobb indulattal. A sok hasmenéstől előbb utóbb aranyered lesz, kiszáradsz, legyengülsz, én is így voltam már a végén, mire rászántam magam a teljes kivizsgálásra. Keress egy jó gasztroenterológust. Ne háziorvost, ő nem tudja ezeket, amiket vizsgálni kell Nálad. Üdv: Kémikus

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-07-11  16:49
  8. 2015. július 11. 21:516.

    Bár szeretem a krumplit, mégsem eszem én sem hetente, ahogyan kellene. Inkább pároltan zöldeket, vagy szezámos panírban, az a gyengém, imádom.


    Mert most ezt sulykolják, hogy egészséges, jó, stb.


    Az avocado az tényleg az emésztőrendszer szappana.

    előzmény:
    pompidouenne (5)
    2015-07-11  21:37
  9. 2015. július 11. 21:375.

    valamiért ma pont krumpli kívántam:-) adtál jó vacsiötletet:-)


    Bár egy ideje kevés krumplit eszem, inkább párolt vagy zöldköret van helyette.

    előzmény:
    Zsánna (2)
    2015-07-11  17:23
  10. 2015. július 11. 21:364.

    Szia!


     


    Az a fura, hogy amióta egészségesebben táplálkozom, mintha több gondom lenne e téren...Már jó pár éve sokkal inkább odafigyelek arra mit eszem, és mégis:-( Persze vétkezem néha, meg a csoki az a gyengém, de a korábbi étkezéseimhez képest azt gondolom sokkal minőségibb amit megeszek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383651 (3)
    2015-07-11  17:53
  11. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. július 11. 17:533.

    Az étkezés  minősége,  halmazállapota nagyon fontos.


    Manapság divatos mindenféle lékúra, béltisztítás miatti teljes bélűrítés - ezt a bélbolyhok nem szeretik.Nem is funkcionálnak úgy ahogy azt kellene, az egész trutyit átengedik az emésztőrendszeren, pont ezért.


     


    Lehet hogy oda kellene figyelni jobban az étkezésre, neked is.


     

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-07-11  16:49
  12. 2015. július 11. 17:232.

    Az emésztőrendszert is karban kell tartani.


    Heti minimum egy, de inkább kettő alkalommal avocadot enni, és szintén legalább heti egy alkalommal héjában sült krumplit, kis olajjal. A főtt nem jó! erre a célra.


    Csináld, és nem lesz gond!


    A traumát pedig felejteni, nem kell bevonzani,  amire nincs szűkség!

    előzmény:
    pompidouenne (1)
    2015-07-11  16:49

Címlap

top