Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Lázzal orvoshoz mikor?

hilde
Létrehozva: 2011. július 11. 13:47

Sziasztok,

 

A véleményetekre, tapasztalataitokra vagyok kíváncsi. A helyzet a következő: kisebbik lányunknak (15 hónapos) 3 napig elég magas láza volt.  Nem vittem rögtön orvoshoz, mert: a nagyobbik lányunkat anno, már másnap vittem, és akkor mondta a doki, hogy 3 nap után szokták csak elvinni (persze ha egyéb súlyosbító tünet nincs), meg ráadásul neki is (szintén kb. 15 hónapos volt akkor) 3 napig volt magas láza, csak ugye én már előbb elvittem, mondta a doki, hogy piros a torka, antibiotikumot kapott, aztán kiderült, hogy csak a 3 napos lázat szedte össze. Na most ebből okulva a kicsinél kivártam a 3 napot. Ma elvittem orvoshoz, mivel a 3. (sőt 4.) nap után nem jöttek elő a 3 napos láz után szokásos pöttyök. Kiderült, hogy borzasztó  csúnya a torka, sőt a füle is piros és fájt neki, amikor vizsgálták. De itthon meg eszegetett, ahogy általában ilyen hőségben eszünk, meg a fülét sem piszkálta. És most iszonyú lelkiismeretfurdalásom van, hogy ha hamarébb elviszem, akkor már gyógyulgatna, stb.

Ti mikor viszitek el a gyerkőcöt dokihoz?

  1. 2016. május 20. 12:2140.

    + ha nem vagy benne biztos, hogy kell orvos, vagy nem, akkor inkább menj feleslegesen, mint baj legyen.


    Láz + pontszerű kis bevérzések a bőrön => Orvos azonnal.

    előzmény:
    évi* (39)
    2016-05-20  12:19
  2. 2016. május 20. 12:1939.

    Minél kisebb a baba, annál kevesebbet várunk az orvoshoz menéssel. 


    Én úgy szoktam, hogy figyelem őket, és annak megfelelően megyünk / nem megyünk orvoshoz:


    - Láz, de amúgy jól van, nem csecsemő: várhatunk pár napot, hogy kiderüljön, merre alakul: Indul-e egy hasmenés pl., vagy kezd-e fájni valami, vagy csak simán elmúlik.


    - Egyéb tünet nélküli lázzal 3 nap után orvos, derüljön ki, mi az.


    - Láz + némi hasmenés: Ha itatható, és nem fekszik el nagyon, akkor maradhat.


    Láz + erős torok / fülfájás => Nincs mire várni, úgyis kezelni kell. Ilyenkor nem maga a láz, ami miatt orvoshoz megyek, mert az önmagában nem veszélyes, ha nem lázrgörcsölnek.

    előzmény:
    évi* (38)
    2016-05-20  12:13
  3. 2016. május 20. 12:1338.

    Szia, 


    1. Miért lennél rossz anya?


    2. Ne pánikolj, ezek a kórságok jönnek mennek, lesz belőle elég.


    3. Mivel nem vagyunk orvosok, és ha azok is lennénk, sem látjuk a gyerekedet, ezért felelősséggel annyit mondhatunk, hogy mutasd meg orvosnak.


    (Én csecsemő és gyermekszakápoló vagyok szakmám szerint + 3 gyerekem van.)

    előzmény:
    anita154 (35)
    2016-05-20  09:36
  4. 2016. május 20. 11:3237.

    Vidd orvoshoz, ilyen pici gyereket mindenképp.

    előzmény:
    anita154 (35)
    2016-05-20  09:36
  5. 2016. május 20. 10:3336.

    Nekem azt mondta az orvosunk, hogy 39 felett mindenképp jobb, ha látja.


    Ha 39 alatt van a láz, és nincs semmi nagyon extra tünet, akkor 3 napot lehet várni.

    előzmény:
    anita154 (35)
    2016-05-20  09:36
  6. 2016. május 20. 09:3635.

    Sziasztok! 


    A 9 hónapos kislányomnak másfél napja 39,38.7 fokos láza van. Ő az első baba és hallodtam a 3 napos lázról. De nem tudom,hogy most elvigyem orvoshoz? Vagy egyáltalán mikor kell láz esetén elvinni? Lehet,hogy most rossz anyának gondoltok,mert nem tudom mit tegyek de egy picit bepánikoltam. 


    Légyszi segítsetek! 

  7. 2011. július 11. 16:3734.

    Én is táblázatozok ha betegek :)

    De engem eddig minden doki megdícsért érte, mert mindig viszem magammal a papíromat, ebből ők is rögtön átlátják a helyzetet. Arról nem is beszélve, hogy nekem mekkora segítség, hogy ki mikor mit kapott, mennyi volt a láza, stb.

    előzmény:
    Vaníliásmuffin (32)
    2011-07-11  15:46
  8. 2011. július 11. 15:5433.

    Miért lennél pocsék anya??? Semmi más tünete nem volt a kicsinek, nem visított fájdalmában, nem kapkodott a füléhez. 

     

    Az első gyerekemmel történt egyszer, hogy lázas volt - nem nagyon, gyógyszerrel 38,5 alatt maradt, de mégiscsak lázas volt. Ki akartam hívni az akkori doktornőnket, aki közölte velem, hogy ha nincs semmi más tünet, akkor ő is csak a láz 2. napján fog bármit is látni LEGKORÁBBAN. (Később kiderült, háromnapos láza volt.)

     

    Hidd el, hogyha pocsék anya lennél, nem idegesítenéd magad ezen ennyire :). Most már nyugodj meg, minden rendben lesz, bújjatok össze és mélyedjetek el egy izgalmas mesekönyvben :). 

    előzmény:
    hilde (23)
    2011-07-11  14:44
  9. 2011. július 11. 15:4632.

    5 éve a lányom bekerült a Lászlóba hányós-hasmenős vírussal. Neki nem volt láza, de több szobatársnak igen, s ők 38 fok felett kértek  lázcsillapítót. A nővér közölte, hogy kórházban 38,5 alatt nincs lázcsillapítás. S ez volt  5 éve.

     

    Az a baj, hogy nagyon sok gyerekes nincs tisztában a lázcsillapítás "kultúrájával". Amikor megvan a baba, de előbb, még várandósan se lenne hátrány, előre utána kellene nézni, hogyha baj van, azaz pl. hirtelen magas láz, mi a teendő? Egyáltalán mikortól láz? Ha láz, mi számít magasnak? Milyen gyógyszert lehet adni, mennyit belőle, és mi a hatóanyaga? Ha nem vitte le az a gyógyszer, sem a hűtőfürdő, mikor adhat MÁS hatóanyagú gyógyszert?

     

    Tudod, hány szülő van, aki otthon csak EGYFÉLE lázcsillapítót tart? Nálunk van olyan gyógyszer, ami soha nem hat a lázas lányomra, azt ugye minek tartsam, de még ezen kívül is van háromféle hatóanyagú.

     

    A szomszédban van egy kismama, s habár két gyereke van, egyszerűen nem tud lázat csillapítani. Ha nem megy le az első gyógyszerre, hívja az éjszakai ügyeletet, és vérig van sértődve, amikor elmesélik neki, hogy létezik hűtőfürdő, tessék megcsinálni, és 4 óra múlva a gyerek kaphat más gyógyszert, a lázcsillapítás nem az ügyelet hatásköre (az persze más, ha sem hűtőfürdő, sem gyógyszer nem viszi le a MAGAS lázat, akkor jön az Algopyrin-injekció). A múltkor kérdeztem, mit használ lázra? Mondta a kúp nevét, nem ismertem, ezért megkérdeztem, mi a hatóanyaga? Nem tudta... Utánanéztem, paracetamol. De  ő miért nem tudja, hogy mit ad a gyerekének?

     

    Két gyerekem van, de amikor lázas betegek, nem szégyellek táblázatot vezetni, hogy mikor, mennyit adtam be nekik és miből, hogy hatott a lázára, mikok kapott hűtőfürdőt is, és az hatott-e. A dokinál, ha kontrollra megyünk, elviszem, ha kéri meg is mutatom. Még sosem nevetett ki miatta sem a saját gyerekorvos, sem az ügyelet. 

     

    A "világ fejlettebbik részén" sajnos van olyan ország (direkt nem írom le, mert az ottani anyukák nekemugranak...), ahol a szülők rendszeresen túladagolják a paracetamolt a gyerekeknek, ami súlyos következménnyel jár, járhat. Bármelyik lázcsillapítót túl lehet persze adagolni, de a paracetamolt sokkal könnyebb (Panadol), mint pl. az ibuprofén, és hát ott  sok (volt?) az ilyen eset. Mindent lehet jól és rosszul is használni. 

     

    Nem az a baj, ha valaki "paramami" és  akár tapasztalatból, mint ahogy pl. te, elviszed hőemelkedéssel, mert ismered a gyereked, mint ahogy írod, hogy sajnos gyakran kórház a vége. De az baj, hogy a felelőtlen, lázcsillapítót esetlegesen túladagoló, vagy feleslegesen adogató  szülők miatt ilyen "ajánlásokat" kell tenni. 

     

     

     

    előzmény:
    ninamyers (25)
    2011-07-11  14:49
  10. 2011. július 11. 15:3531.

    NEM vagy pocsék anya!!!

    hidd el, ha kamasz lesz a kölök, akkor ennek az ezredrészéért is a szaranya falra küld :) erről a kolléganőm azt hitte, hogy léátezik a neten. szerencsére még nem, tuti ott lennék napont 20 x is :)egy nagykamasz meg egy kiskamasz anyjaként.

     

    előzmény:
    hilde (23)
    2011-07-11  14:44
  11. 2011. július 11. 15:3330.
    na, ezért egyszer én is álltam 2.5 órát az ügyeleten. aztán soha többet. máshogy oldottuk meg a drnővel a dolgot. nem írom le, mert nem kell osztás :) nekünk bejött, ez a lényeg.
    előzmény:
    hilde (20)
    2011-07-11  14:36
  12. 2011. július 11. 15:1929.

    Ugyan már !! Ne foglalkozz azzal, hogy ki mit hogy csinál !

     

    Mindig úgy csináld, ahogy te érzed. Se az orvossal, se senki mással ne foglalkozz. Ha bárki pampog, egyik füleden be, másikon ki.

     

    Most így döntöttél, mert bizonytalan voltál, meg a segg ügyeletes orvos ezt mondta neked régebben.

     

    Legközelebb saját szívedre, megérzésedre hallgass, ne érdekeljen, ki mit mond.

    előzmény:
    hilde (23)
    2011-07-11  14:44
  13. 2011. július 11. 15:1728.
    Köszönöm
    előzmény:
    pingvini (26)
    2011-07-11  15:02
  14. 2011. július 11. 15:1627.
    Köszönöm.
    előzmény:
    ninamyers (25)
    2011-07-11  14:49
  15. 2011. július 11. 15:0226.

    Semmi rosszat nem tettél vele! Pont ez a dolgok rendje, várni 2-3 napot, ha marad a láz orvoshoz. Sokkal rosszabb lenne, ha potyára kapott volna antibigyót, mert minden cir-carral orvoshoz rohansz, és majd ha kap egy komoly fertőzést már nem hat neki, pedig akkor kellene!

    Mindent jól csináltál, csak most nem volt szerencsétek, és komolyabb a dolog a 3 napos láznál, ennyi.

    Nem is biztos, hogy ennyire egyértelmű lett volna, ha az első napon viszed, ill. az sem baj, hogy kicsit edződött az immunrendszere.

    2 gyerekem van, mi a héten 2 nap hűtőfürdőztünk, alig akart lemenni a láz, orvos a 3. napon látta, kapott bigyót, de azt a tanácsot kaptuk, hogy még várjunk 2 napig, és csak akkor kezdje szedni, ha nem múlik a láz, és milyen jó, hogy így tettünk, mert a 3. nap estéjétől, mint amit elfújtak.

    Valamikor így van, valamikor úgy.

    Figyelted, vitted amikor kellett és meg fog gyógyulni, nyugodj meg!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  16. 2011. július 11. 14:4925.

    Szia!

     

    Ne hibáztasd magad, minden szülő követ el hibákat!

    A gyerkőc így is- úgy is meggyógyul!

     

    Hogy megnyugtassalak, éppen a múlt héten hallottam egy új orvosi ajánlásról, ami állítólag a világ fejlettebbik részén már bevett gyakorlat, és most a magyar orvosokat igyekeznek rávenni (csak a sok paramami miatt nehéz), ez pedig az, hogy egyrészt 37.5-ig nem beszélünk még hőemelkedésről sem, és (most jön a durva rész!) 38.5-ig nem ajánlatos lázat csillapítani sem!!! Igen, 38.6-tól kell csak csillapítani! Az oka ugyebár elég köztudott, a láz segít a kórokozók kinyírásában.

    Az ajánlás azt is tartalmazta, hogy Magyarországon a szülők indokolatlanul gyakran és hamar, akár alacsonyabb láznál is orvoshoz viszik a gyereket, míg valóban csak 3 nap után lenne szükséges.  

     

    Amúgy én extra paramami vagyok (egy 1 kilóval született gyerekkel talán nem meglepő) és mi 37.1-el is az ügyeleten landolunk:( Sajnos általában be is jön, 5 esetből 3-szor maradunk is min. 1 hétig a kórházban:(  

    előzmény:
    hilde (1)
    2011-07-11  13:47
  17. 2011. július 11. 14:4724.
    Szerintem jo lenne, ha vegre osszeszedned magad es onbizalmad, es nem masoktol kerdezgetned,hogyan is kene viselkedned, hanem magabiztosan viselkednel ugy,ahogyan jonak latod!!
    előzmény:
    hilde (23)
    2011-07-11  14:44
  18. 2011. július 11. 14:4423.
    Hát most már kellőképpen pocsék anyának érzem magam, amiért eddig húztam-halasztottam az orvoshozmenést, és szinte minden normális ember rögtön viszi a gyerekét.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2011. július 11. 14:4322.
    Én 38 fok felett mindenképpen viszem, legkésőbb másnap. Egy 15 hónapossal különösen nem várnék, de én a "nagyokat" is viszem, nem várok 3 napig.
    előzmény:
    hilde (1)
    2011-07-11  13:47
  20. 2011. július 11. 14:3721.

    Én rögtön viszem ha lázas, de legkésőbb másnap reggel. Inkább viszem fölöslegesen, mint hogy nagyobb baj legyen belőle.

    Jobbulást a picinek, te pedig nyugodj meg, két nap múlva már jobban lesz a gyógyszertől!

     

    előzmény:
    hilde (1)
    2011-07-11  13:47
  21. 2011. július 11. 14:3620.

    Sajnos "lázas alkat", az apjától örökölte, neki is mindig minden miatt magas láza volt.

     

    Én a nagyobbikat egyszer vittem el ügyeletre, amikor a kúp ellenére is 39 körül volt a láza (illetve egy picivel alatta), azt mondta egy nagyon "kedves" dokibácsi, hogy: kedves szülők, tartsák 39 fok alatt a lázat! Ennyi. És szépen hazaküldött bennünket. Meg úgy nagyjából megvizsgálta a gyereket. Ja, meg persze majd a legközelebbi rendelésre vigyük el a gyereket a háziorvoshoz. Na az 2 nap múlva volt, mert ez pont szilveszter éjfélkor történt.

    előzmény:
    menyus81 (19)
    2011-07-11  14:32
  22. 2011. július 11. 14:3219.

    Túl jó pár lázas és beteg állapoton, én így cselekszem láz esetén:

     

    ha eléri a 39-et, akkor valószínű valami baktériumot szedett össze, ebben az esetben a lázcsillapító is csak minimálisan viszi le a lázát-azonnal viszem dokihoz, hogy kapjon antibiotikumot (már ha kell, de mindig szokott kelleni)

     

    39 alatti láznál nem viszem el, hacsak nincs vmi más tünete is (pl. indok nélküli sírás, vagy panaszkodik, hogy fáj, vagy nem eszik, vagy bmi más), mert a 39 alatti láz szerencsére nálunk másnapra magától elmúlik (legalább is eddig mindig így volt)

     

    Ki kell tapasztalni, hogy a Te gyereked mennyire "lázas alkat", van, akinek már egy pici betegség is nagy lázat csinál... ha pedig bizonytalan vagy, inkább vidd el mielőbb, ne foglalkozz azzal, hogy a doki mit mond...

     

    Elég durva hozzáállás a részéről, hogy csak 3 napnyi láz után kell(ene) elvinned hozzá.

    előzmény:
    hilde (1)
    2011-07-11  13:47
  23. 2011. július 11. 14:2418.
    Hát én is remélem, hogy gyorsan meg fog gyógyulni. Tény, hogy legközelebb már nem leszek ilyen béna.
    előzmény:
    bababetű (17)
    2011-07-11  14:20
  24. 2011. július 11. 14:2017.

    Ne legyen lelkiismeretfurdalásod ! Meg fog gyógyulni !

    Egyébként meg ki fogod tapasztalni, ha a gyerekre nézel, hogy mennyire súlyos állapotban van, azonnal kell orvoshoz rohanni, vagy nem. 

     

    SZERINTEM 15 hónapos gyerekkel azonnal, lévén pici, hamar kiszáradhat. 

     

    Inkább egyszer menjen az ember feleslegesen, ha az orvos meg dünnyög, hát hadd dünnyögjön. 

    előzmény:
    hilde (14)
    2011-07-11  14:11

Címlap

top