Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Unokát akarok!

N?k Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. augusztus 26. 14:18
Ha az ember elért egy bizonyos kort, egyre nagyobb külső nyomással találja szemben magát, leginkább a saját szülei részéről.

Nők Lapja Café: ,,Nem fogom megérni, hogy unokám legyen" - működik az érzelmi zsarolás?
  1. 2014. augusztus 28. 18:3659.

    Az első bekezdésedre röviden és tömören-> könnyű más farkával verni a csalánt. Hosszabban: aki ilyen esetekben orvos létére a megtartást javasolná azt úgy vágnám ki az állásából mint macskát kakálni. Mert akkor annak inkább lenne helye egy fanatikus életmegóvó közösségben, mint egy orvosi praxisban.


    Másik: én ugyan fiatalon vállaltam a saját kettőnket ( párom idősebb nálam ), és igen, albérletbe, mert nekünk a büdös életben nem lesz sajátunk, ezt pontosan tudom, így nem volt mire várni. Hogy miért nem, azt itt nagyon nem részletezném, röviden: saját hülyeségünk és segíteni akarásunk a szüleim felé. Mondjuk az a helyzet, nem tartom szörnyű intézménynek az albit egy korrektül megírt szerződéssel a fenekünk alatt, anyagilag se jövünk ki rosszabbul mintha hitelt fizetnénk. De ettől függetlenül vaskosan meg tudom érteni, aki inkább tanul, utazik, urambocsá' inkább sajátra gyűjt elsősorban. Arról nem beszélve, hogy ott vannak az egyéni tényezők: ki mennyire érett meg egy gyerek vállalására, egyáltalán mennyire szerepel a vágyai között, egészségi állapot és ezer más ok arra, hogy ki miért vállal korán vagy épp későn, esetlegesen sosem vállal gyereket. Másrészt nem csak a lakhatás a gond. Hanem pl a munkahelyek nem léte, bizonytalansága, az inkorrekt munkáltatók, nagyon alacsony bérekhez irtó magas kereskedelmi árak, a kismamákat egyáltalán nem védő törvények és lehetne még sorolni hosszan. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (58)
    2014-08-28  17:50
  2. 2014. augusztus 28. 17:5058.

    Persze, egy orvos azt mondja, mert neki nem kerül az semmibe. Nem neki kell felnevelni. Persze, hogy azt mondja. Ahogy sokszor - előre tudhatóan - fogyatékos gyerek kihordására is rábeszélik a szülőt. Aztán utólag kiderül, hogy jobb lett volna elvetetni, mert annyira súlyos volt a fogyatékosság. Csak épp  a tájékoztatás nem úgy szólt, vagy már későn jött. Volt is erről valami riport annak idején. Rossz volt nézni a kislányt, akinek se keze, se lába nem volt. De az orvos lelkendezett ezek után is, hogy ejhaj, mekkora boldogság is a gyerekvállalás. Ja, mert nem ő kínlódik a beteg gyerekkel.


    Egyébként szerintem nemcsak azért tolódott ki a gyermekvállalás, mert manapság sokan egyetemet végeznek és később kezdenek dolgozni, meg sokak szerint önző módon (nem az én véleményem, hangsúlyozom!!) a fiatalok uram bocsá' utazni szeretnének még a babavárás előtt. Hanem az is, hogy régebben, ha jött a gyerek, sokkal könnyebb volt tanácsi lakáshoz jutni. Nem kellett méregdrága albérletbe menni, vagy a szülők nyakára szülni. (Mondjuk sok szülő nem is engedné.) Az én szüleim is anno úgy jutottak tanácsi lakáshoz, hogy volt két gyerek, pénzük meg semmi, pedig már marhára nem pályakezdők voltak. Akkoriban valami potom pénzt kellett csak befizetni, de még azt is úgy kérték kölcsön. Utána a tanácsi bérlakás bérleti jogát kellett fizetni, ami persze nem volt kevés, de akkor is megfizethetőbb volt sokkal, mint ma egy albérlet, egy hitel vagy hasonló. Ha csak a saját szüleimre gondolok, az ő mentalitásukkal manapság a híd alatt laknának, az tuti. Mert hogy önerőből sose vennének lakást, az biztos. De akkor még könnyebb volt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (56)
    2014-08-27  21:08
  3. 2014. augusztus 27. 21:4457.

    Ezt pont Czeizel professzor mondja, akinek most 70+ is lesz egy gyereke! (Azért e.ü. szempontból ez már egy férfinél is necces...)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (55)
    2014-08-27  20:53
  4. 2014. augusztus 27. 21:0856.

    Biológiailag tuti... létbiztonság szempontjából manapság nem éppenséggel...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (55)
    2014-08-27  20:53
  5. 2014. augusztus 27. 20:5355.

    "hova vállalna valaki 25 évesen gyereket??"


    Ezt úgy mondod, mintha valami falrengető képtelenség lenne. Pedig a 25 év nem is olyan régen átlagos szülő kor volt.


    Czeizel is azt mondta, hogy az az ideális, ha a szülések az anya húszas éveiben történnek, és az első még 25 éves kor előtt.


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (51)
    2014-08-27  12:01
  6. 2014. augusztus 27. 17:1454.

    Miért ne beszélnék meg?


    De ha már a pár eldöntötte, hogy szeretne egy vagy több gyereket , akkor már részletkérdés, hogy mikor születnek meg. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (48)
    2014-08-27  07:48
  7. 2014. augusztus 27. 15:3953.

    Mondjuk mi is ilyenek vagyunk. Pláne én...


    De totál meg tudom érteni, hogy Te más típus vagy így mások a vágyaid, elképzeléseid. Aszerint élj, ahogy Te boldog vagy. Soha ne másoknak akarj megfelelni, mert az biztos belépő a boldogtalanságba. Más élje a saját életét, Te meg a magadét. Nekem ez az elvem. Majd, mielőtt lehunyom a szemem, szeretném azt érezni, hogy úgy éltem, ahogy az nekem jó volt, nem pedig úgy, ahogy azt valakik tőlem elvárták. Ismerek elég sok mártír öregasszonyt, akik leéltek egy életet, és mást sem hallasz tőlük, csak panaszkodást. Hogy milyen szar életük volt, mi mindent másképp csinálnának, ha újrakezdhetnék. És mikor megkérdeztem, hogy de hát miért nem tette meg ezeket a dolgokat, amiket elmulasztott? A válasz az volt, mert mit szóltak volna mások... Az volt az élet rendje, az volt a társadalmi elvárás, stb. stb.  Az tette fel a koronát az egészre, mikor az egyik még egy pohár italt sem mert meginni az ablak előtt, hanem előtte besötétített, mert hát mit szól a szomszéd, ha látja, hogy ő felhajtott egy pohár italt... Ehhh, ilyenkor tényleg az az érzésem, hogy az ilyen élet nem ér egy kalap szart se. Már bocs.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (43)
    2014-08-26  20:05
  8. 2014. augusztus 27. 15:3052.

    "Sajnos sok férfi nem éri meg a hatvanéves kort." Így igaz. Ha még csak a hatvanat nem érné meg... De manapság úgy hullanak a fiatalok, mint a legyek  (ha férfi, ha nő). Viszont erről a legkevésbé azok a fiatalok tehetnek, akik (még) nem vállalnak gyermeket. Nota bene: szerintem mindig a fiataloknak kell eldönteni, hogy mikor vállalnak gyermeket és hányat. És a saját érzelmi, anyagi, stb. helyzetüket kell nézni, mert az ő élethosszig tartó felelősségük lesz ez. Nem pedig azon szempont alapján, hogy hány évesek a szülők. Nem a szülő felelőssége lesz az egész.

    előzmény:
    H??tpettyes Katicabog??r (45)
    2014-08-26  23:07
  9. 2014. augusztus 27. 12:0151.

    Magyarországon a férfiaknál a várható élettartam nincs 72 év.


    Tehát ha megszeretné élni a nagypapa az unokája 20. életévét, akkor 26 évesen már apukának, 52 évesen nagypapának kell lennie.


    Manapság, amikor 23-24 évesen jönnek ki a fiatalok az egyetemről és nincs biztos állás stb. hova vállalna valaki 25 évesen gyereket??


     


    A jövőbeni nagyszülők pedig pont a fordítottját érik el, ha folyamatosan kérdezgetnek, meg megjegyzéseket tesznek a gyereküknek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (39)
    2014-08-26  19:09
  10. 2014. augusztus 27. 11:3450.

    De igen, van, akinek megfordult a fejében. 39. hsz.



    Szerintem rajtam kívül is.

    előzmény:
    H??tpettyes Katicabog??r (45)
    2014-08-26  23:07
  11. 2014. augusztus 27. 11:3049.

    Szerintem úgy értette, hogy normálisan azért van a házasság, hogy szülessenek gyerekek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (48)
    2014-08-27  07:48
  12. 2014. augusztus 27. 07:4848.

    Az utolsó mondatodat nem értem. Úgy gondolod, hogy egy normálisan működő párkapcsolatban nem kell megbeszélni a gyerekkérdést?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (47)
    2014-08-27  07:07
  13. 2014. augusztus 27. 07:0747.

    Szerintem a gyerek is tisztában van vele, hogy a szülei várják az unokát, még akkor is, ha erre nem hivják fel direkt vagy indirekt módon rendszeresen  a figyelmét. 


    Amúgy pedig azt gondolom, hogy normálisan működő szülő - gyerek kapcsolatban ez nem kérdés (mint ahogy normálisan működő párkapcsolatban sem).

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (39)
    2014-08-26  19:09
  14. 2014. augusztus 27. 00:0346.

    Az a vicc,amikor olyan  szülő követelőzik az unokáért,aki maga is későn szült.

    előzmény:
    H??tpettyes Katicabog??r (45)
    2014-08-26  23:07
  15. 2014. augusztus 26. 23:0745.
    Rendkívül érzéketlen és önző hozzászólásokat olvastam. Az senki fejében nem fordult meg, hogy a gyerekének is szüksége lenne a nagyszüleire és egyébként az is nagy boldogság, ahogy az ember figyelheti a gyereke és édesapja/anyja szeretetteljes kapcsolatát? Nekem volt benne részem pár évig, de sajnos a bátyáméknak már nem. Sokat vesztettek. Sajnos sok férfi nem éri meg a hatvanéves kort.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (0)
     
  16. 2014. augusztus 26. 20:1744.

    Abszolút igazad van, nem biztos, hogy a szülő önző, lehet, hogy a fiatalok azok. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (6)
    2014-08-26  15:48
  17. 2014. augusztus 26. 20:0543.

    Ó, a férjemmel ilyen gond nincsen, többnyire én kérem meg rá, hogy ne szóljon vissza az ilyenekért anyukájának, hanem szépen hagyjuk rá. 


    Anyukája ilyen minden lében kanál típus, nagyon különbözik tőlünk, emiatt szokott lenni konfliktus is. Vele ellentétben mi kicsit ilyen otthonülősebb, konzervatívabbak vagyunk. Ő viszont állandóan pörög, ide-oda megy/utazik, és szerinte nekünk is ezt kellene inkább tennünk, ahelyett, hogy gyerekre gondolunk. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (37)
    2014-08-26  19:00
  18. 2014. augusztus 26. 19:4842.

    Köszi a tanácsot, de ettől nem kell félni, ennél sokkal jobban félek attól, hogy valakit megbántok a kíváncsiskodásommal. (azért valami nyoma mégis csak maradt a gyerekkoromnak...)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (41)
    2014-08-26  19:42
  19. 2014. augusztus 26. 19:4241.

    Hát igen. Nem véletlen szeretnéd ezt, hogy ne legyen elutasító a válasz. Kimondtad a kulcsszót: a fél életedet rátetted arra, hogy OLYAN legyen a kapcsolat, hogy erről tudjatok beszélgetni a gyerekeddel. Akkor nyilván olyan is lesz, és nincs is okod félelemre. A mi kapcsolatunk nem erről szólt. Talán pont azért vagyok én is ilyen távolságtartó. Egy jó tanácsot viszont elfogadhatsz (ha nem sértelek meg vele, hogy kéretlenül adom): ha nem beszél róla, ne faggasd - még szeretetből sem. Csak azért merem ezt írni, mert volt egy barátnőm. Egy álomvilágban élt (mármint az eredeti családját tekintve), mindig is irigyeltem. De amikor férjhez ment, és nagyon sokára jött össze nekik a baba, már nem is ettől volt idegbeteg, hanem az állandó számonkéréstől. Mert a szülei minden megáldott találkozásnál ezzel nyitottak: jön-e már az unoka. Az első években direkt nem akartak, később meg nem is nagyon jött. Aztán volt pár sikertelen beültetés, mire nagy nehezen spontán összejött a baba. De a szerencsétlen sokszor már sírt, hogy nincs is kedve hétvégén elmenni a szülőkhöz ebédelni, mert még az előszobáig sem jutnak, már teszik fel a nagy kérdést. Mondom neki, mert aggódnak, szeretnek. Azt mondta, érti ő, de hát úgyis ők lennének az elsők, akiknek elmondaná. Na attól meg aztán pláne a falra mászott, mikor nem is közvetlenül kérdezték meg, hanem jöttek a célozgatások: XYlonka még csak egy éve ment "firhe", de már jön is a baba...  Teljesen lerombolta ez a dolog a szüleivel való kapcsolatát. Egyébként is elég prűdek voltak, de ezzel nagyon kiakasztották. A húga Ausztriába ment férjhez egy gazdag pasihoz. Úgy tudom, nincs gyereke. Ő szerencsésebb, nehezebben tudják ezzel csesztetni, mivel messze van. Telefonon meg csak nem hívják ezzel napi szinten.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (38)
    2014-08-26  19:02
  20. 2014. augusztus 26. 19:1740.

    Egyetértek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (39)
    2014-08-26  19:09
  21. 2014. augusztus 26. 19:0939.

    Félreértitek. A cikkbeli "zsarolást" egyáltalán nem kell komolyan venni. Az, hogy a leendő nagyszülők morfondíroznak ezen, dünnyögnek, kérdezgetnek, egyáltalán nem jelenti azt, hogy ők akarják megszabni, mikor legyen unoka.


    Inkább arról van szó, hogy nagyon várják már és örülnének, ha lenne.


    A másik meg, hogy a gyerekeknek is szükségük van nagyszülőkre. Így teljes a család. Még teljesebb, ha a nagyszülő megéri az unoka 20. születésnapját legalább. Persze ehhez időben kell szülni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (33)
    2014-08-26  18:21
  22. 2014. augusztus 26. 19:0238.

    Félig-meddig igazad van. Valóban általánosítottam, de az ilyesféle beszélgetéseket kizárólag a szűk családon belül tartom elfogadhatónak. Sokadik unokatesónak nem számolnék be róla, hogy miért nincs gyerek még sok év után sem, de azt hiszem, a szülők azért beletartoznak abba a körbe, ahol az emberek beszélgetnek és elmondják, hogy mit miért úgy csinálnak, ahogy.


     


    Én is majdnem idegen vagyok anyámmal (amikor elmondtam neki, hogy több mint egy év kísérletezés után végre terhes lettem a lányommal, fél órán keresztül sírt, hogy jaj,  mi lesz most velünk... :( ), de a fél életemet arra tettem rá, hogy a saját gyerekeimmel ne így legyen. Még nem igazán tudom, mi lesz az eredmény, de remélem, ha egyszer megmerem kérdezni valamelyiküktől, hogy lesz-e valaha unokám, nem az lesz a válasz, hogy semmi közöm hozzá.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (36)
    2014-08-26  18:55
  23. 2014. augusztus 26. 19:0037.

    Na erről a másik végletről meg ugyanaz a véleményem. Ehhez sincs semmi köze anyósodnak, hogy mikor és hány gyereket vállalsz. Már bocsánat, de felnőtt nő vagy, nem kell sem engedélyt kérned, sem megbeszélned vele az intim szférádat. Talán egy kivételt tudnék elképzelni, ha ő tartana el benneteket. Mert már ilyet is láttam, hogy a fiatalokat az egyik szülő tartotta el és ő azért ellenezte az unokát, mert azt mondta, hogy bocs, de egyedül nem tudok még több embert eltartani. Ebben viszont neki is igaza volt. Ha ez a helyzet nem áll fenn, akkor a mamának joga lesz örülni, ha mégis jön az unoka - az ő megkérdezése nélkül. De ha örülni nem is, kénytelen lesz elfogadni.


    Én ennél sokkal kevesebbért is lepattintottam már srácot. Mikor azt vettem észre, hogy túlzottan nagy anyuci befolyása. Azt kell választani, aki anyucinak tetszik. Uhhh, az ilyen paliktól menekülni szoktam. Mert ha rá hallgat az ifjú, később a mama fog mindent megmondani, mi hogyan legyen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (22)
    2014-08-26  17:33
  24. 2014. augusztus 26. 18:5536.

    Én most az idegenekre értettem. Mert TE is - feltételezem - hogy általánosítottál abban a hsz-ben, ahol ezeket soroltad fel. (hogy jönnek a kifogásokkal, stb.)


    Családtagok meg, családja válogatja. Én - őszintén szólva  - anyámmal sem szoktam megbeszélni a magánéletemet. Régen sem tettem, amíg egy fedél alatt éltünk, most meg még annyira sem. És ha ne adj isten, nem lenne a párom, akkor sem ő lenne a bizalmasom. Annyira másképp élünk, annyira különbözőképpen éltük meg a fiatal- és a későbbi éveinket, hogy gyakorlatilag semmi metszéspont nincs. De nem baj. Mi két külön világ vagyunk.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (34)
    2014-08-26  18:44

Címlap

top