Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ne szólj bele, majd a gyámhivatal eldönti, ki az apja a babádnak

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. július 30. 11:02
A gyámhivatal nálad is jobban tudja, kivel háltál, ha válás után gyereked lesz. Tényleg döntenek helyettünk, hiába nyilatkozik minden érintett, hogy ki az apja a születendő gyermeknek.

Nők Lapja Café: Majd a gyámhivatal eldönti, ki az apja a babádnak
  1. 2014. augusztus 2. 13:51113.
    Nem értelek. Mi a racionális és érthető? Én arról beszéltam, ha egy házasságra 3 hónapot kell várni, akkor miért nem elég 3 hónap a válásra? Csak a válás kimondására, egyéb ügyek húzódhatnak persze. Azt is értem, ha egy gyerek a házasság fennállása alatt fogant, az automatikusan a férj nevére lesz anyakönyvezve. Na de egy másfél évig (vagy tovább)húzódó válásnál? Amikor egyértelmű, hogy nem a férj az apa, hanem az élettárs? Biztosan vannak kivételes esetek, de amíg eddig tart egy válási hercehurca, több hasonló probléma marad. Akkor is, ha logikus  a törvény és a nem tudása ugye nem mentesít...
    előzmény:
    KN18 (112)
    2014-08-02  12:19
  2. 2014. augusztus 2. 12:19112.
    Szerintem meg teljesen racionális és érthető.
    A házasság alapvetően egy érzelmi kötelék,  a felbontása egy folyamat míg teljes elszakadás megtörténik. Vannak azért nem egyszer olyan esetek, hogy a válófélben lévő felek össze-össze borulnak, aminek simán lehet következménye egy terhesség. Tehát a gyermek a válás kimondása előtt fogant, így nem kell azanyának külön bizonygatnia, hogy ki az apa.
    A terhesség meg nem 3 hónap hanem 9.



    előzmény:
    eda-1952 (111)
    2014-08-01  20:56
  3. 2014. augusztus 1. 20:56111.
    Tudod én sem értem.. Amikor férjhezmentem, még nem volt várakozási idő, mintha hallottam volna, hogy lett erre 3 hónap. Él még most is? Na kérem: ha 3 hónapot elégnek tart a törvényhozó, hogy két ember eldöntse együtt akarnak-e élni, akkor az ellenkezőjére miért nem elég 3 hónap? Bemennek, bejelentik és 3 hónap múlva elválnak ott, helyben. Ettől persze még lehet néhány menet, ha van gyerek vagy közös vagyon, meg vita, de legalább már nem házasok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676497 (108)
    2014-08-01  18:31
  4. 2014. augusztus 1. 19:07110.
     KN18: Szerintem egy felelősségteljes felnőtt nőnek, akinek van élettapasztalata, tudja, mit vár az élettől és tudja, mit vár egy kapcsolattól, van, hogy el tudja dönteni rövid idő alatt is, hogy a partnere megfelelő.

    Szerintem ez temperamentum kérdése is - van, akinek évtizedekre van szüksége, mások meg akár pár nap vagy hét alatt el tudják dönteni. Az általam ismert felnőtt pasik - kapaszkodj meg - 90%-a már az első találkozásnál eldöntötte, hogy márpedig ez a nő a felesége lesz. Akik nem, azok még tizenévesen találkoztak a párjukkal.

    Saját példám - 29 évesen 5 nap ismeretség után költöztem össze a férjemmel, alig 9 hónapra rá már gyereket vártam, ennek több, mint 10 éve. Nem tartom hebehurgya, elhamarkodott lépésnek, és bár voltak jobb és rosszabb napok, ma is úgy gondolom, hogy ha külön is mennénk, nem találkoztam még olyan emberrel, aki a férjemnél jobb apa és férj lenne.

    Volt osztálytársaim 16 évesen jöttek össze, cirka 20 év kellett, hogy eldöntsék, családot akarnak alapítani, az esküvőig még nem jutottak el.

    Két szélsőséges példa - melyik a normális? Nekem az enyém, nekik meg az övék. Mégis mi a frászkarikának szólnék bele az ő dolgukba? Én ösztönösen hozok döntéseket, ők meg jól meggondolják, majd újra. Nekik az működik, nekem meg ez.

    Miért tartana sokáig egy válás?
    Még ha megegyezés is van, pl. rosszkor adják be a válókeresetet, ítélkezési szünet van, nagy az ügyteher a bíróságokon stb. Ritka, hogy pár hónap alatt vége.

    előzmény:
    KN18 (90)
    2014-08-01  09:53
  5. Torolt_felhasznalo_676497
    Torolt_felhasznalo_676497
    2014. augusztus 1. 18:36109.
    "Tehát: ügyfél bemegy érdeklődni, mi teendője van, ha terhes és az apuka
    nem a férje. Megkapja a felvilágosítást és az ügyintéző nem tudja, hogy
    ügyfél tulajdonképpen jogilag még házasságban él...Honnan tudná?"

    Dehát jelen esetben az ügyfél nem élt jogilag házasságban! Csak még nem telt el 300 nap a válás kimondása után. Honnan a fenéből tudhatná? Én sem tudtam mostanáig.
    előzmény:
    eda-1952 (100)
    2014-08-01  11:51
  6. Torolt_felhasznalo_676497
    Torolt_felhasznalo_676497
    2014. augusztus 1. 18:31108.
    Szerintem a cikkíró sem azt gondolja, hogy a Gyámhivatal szimpatia alapján dönt.

    Elhiszem. Normális ember utálja a bürokráciát.
    Nagyon remélem, hogy aki kitalálta, a pokol legmélyebb bugyrában fő.

    Szerintem, ha két ember elhatározza, hogy nem kíván tovább együttélni, az volna a helyes, hogy bemegy az akármilyen hivatalba, és bejelenti azt. És annyi. Ideje volna a XXI. században már felnőtt emberekként kezelni a felnőtt embereket. 
    előzmény:
    eda-1952 (87)
    2014-07-31  21:13
  7. 2014. augusztus 1. 16:17107.
    Itt szó nincs arról, hogy egy válófélben lévő ne legyen boldog. Csak annyi, hogy a születendő gyermekét és önmagát se tegye ki felesleges jogi eljárásoknak.


    "minden második házasság válással végződik" ebbe pont annyi igazság van, mint:
    "mint ahogyan a papír nélküli kapcsolatok sem tartanak tovább átlag 3-5 évnél."
    előzmény:
    kutyaful (105)
    2014-08-01  13:55
  8. 2014. augusztus 1. 15:29106.
    Ahol minden második házasság válással végződik, enyhén szólva képmutatás úgy tenni, mintha a jelenség nem létezne. Tévedés ne essék, nem tartom jónak (bár még mindig jobb, mint fogcsikorgatva, boldogtalanul leélni egy életet a "tisztesség" kedvéért), de tény, hogy nem kivételes eset.

    Ha a pár hónap mondjuk kettő-három lenne, részben még igazat is adnék neked, de szerintem erőteljesen életidegen elvárni bárkitől is, hogy a papír kedvéért elzárja magát a párkapcsolat örömeitől. Ha egy házasság kipurcan, ott a válás már általában csak a formai lezárás. Ha a felek már elváltak ágytól-asztaltól, miért is ne kezdhetnének új életbe?
    idézet:
    kutyaful (105)
    2014-08-01 13:55:58

    Azért azt nem hinném, hogy minden második házasság válással végződik, ebben pici túlzást érzek!


    De, sajnos létezik a jelenség, mint a mellékelt ábra is mutatja, hiszen jogszabály is készült hozzá. Olyan-amilyen, de készült! Én sem tartom jónak, de ezt már leírtam.


    Nem kell a "tisztesség kedvéért" leélni egy életet rossz házasságban, de mindenkinek sokkal jobb egy törvényileg is rendezett helyzetből újrakezdeni bármit. Az ágytól-asztaltól elválás ezt jelenti, nem pedig azt, hogy ha kipurcant a házasság egyszerűen pakolok és megyek, majd pedig ha adódik valami gubanc, akkor kapkodok fűhöz-fához, mert gyorsan el kéne válni! Ha meg nem megy egyik napról a másikra, akkor meg pityergek és fel vagyok háborodva.


    Ne zárja el magát a párkapcsolat örömeitől senki, persze, de akkor legyen tisztában azzal, hogy esetleg az új életét annak a papírnak a hiánya fogja megnehezíteni (pl.új gyerek), amit most annyira le sem sz.r...és akkor megint nem ér siránkozni.


    előzmény:
    kutyaful (105)
    2014-08-01  13:55
  9. 2014. augusztus 1. 13:55105.
    Ahol minden második házasság válással végződik, enyhén szólva képmutatás úgy tenni, mintha a jelenség nem létezne. Tévedés ne essék, nem tartom jónak (bár még mindig jobb, mint fogcsikorgatva, boldogtalanul leélni egy életet a "tisztesség" kedvéért), de tény, hogy nem kivételes eset.

    Ha a pár hónap mondjuk kettő-három lenne, részben még igazat is adnék neked, de szerintem erőteljesen életidegen elvárni bárkitől is, hogy a papír kedvéért elzárja magát a párkapcsolat örömeitől. Ha egy házasság kipurcan, ott a válás már általában csak a formai lezárás. Ha a felek már elváltak ágytól-asztaltól, miért is ne kezdhetnének új életbe?
    előzmény:
    Nesyna (99)
    2014-08-01  11:37
  10. 2014. augusztus 1. 13:50104.
    Ne haragudj, de kiragadsz részleteket a kontextusból, így sok értelme nincs vitatkozni. Felhoztam más lehetőséget is, mint az általad vázolt, de ez a helyzet kiváltó okára vonatkozik. Ez nem változtat azon, hogy a törvényi szabályozás konszenzus esetén logikátlan, fölösleges ráfordításokkal jár nemcsak az érintettek részéről, hanem hivatali oldalon is.
    előzmény:
    KN18 (96)
    2014-08-01  10:45
  11. 2014. augusztus 1. 13:41103.
    Olvasatomban a 10-11 hónap nem "pár", ahogy a másfél év sem az. Tesóm tavaly szeptemberben adta be a papírokat (ügyvéd által ellenjegyzett megállapodás mindenről), múlt héten volt a második tárgyalása, de ha a bíró nem jóindulatú, és szorítja be az utolsó ítélkezési napra, akkor csak ősszel került volna rá sor. Saját esetemben a 95 január végén beadott kereset alapján 96 májusában választottak el úgy, hogy nem vitattunk semmit, és nem volt min megosztozni.

    Az utolsó mondatodat elvileg nem vitatom, gyakorlatilag viszont adófizetőként előnyösebbnek tartanám, ha - a cikkben is leírt - egyértelmű, megegyezéses esetekben nem pazarolnának időt és pénzt fölösleges procedúrákra.
    előzmény:
    asztanaviszta (97)
    2014-08-01  11:11
  12. 2014. augusztus 1. 13:32102.
    A konkrét esetben, amit említettem, a csaj éppen azért volt kiakadva (nemcsak értelmes, de szavahihető is), mert - mivel nem volt számára egyértelmű - a helyzetet pontosan vázolva rákérdezett, és a bíróságon kapta azt az információt, hogy ha a végzésben szerepel a tény, akkor az és az apasági nyilatkozat a párjától elég ahhoz, hogy a gyereket a tényleges apára anyakönyvezzék. Csak az apasági nyilatkozat előkészületeinél bukott ki, hogy nem így van. (Itt is az lett a megoldás, hogy expressz összeházasodtak a szülés előtt, bár csak utána akartak.)

    Jogos a felvetésed, sokan kérdeznek rosszul, vagy felejtenek el érdemi körülményeket említeni, de ettől még előfordul, hogy a hivatal hibázik. (Kollégám tart például most ott az exével pereskedve, hogy többedszer bírságolják meg a gyámhivatali ügyintézőt, mert sorozatban lövi a bakot a határozataival.)
    előzmény:
    eda-1952 (100)
    2014-08-01  11:51
  13. 2014. augusztus 1. 12:07101.
    "Ha egyetértés van, akkor pár hónap alatt lezajlik a válás."
    Sajnos nem így van és nem is értem: Ügyvéd készítette megállapodás, teljes egyetértés, határozottan "baráti" válás: és több, mint egy év, közben olyan tárgyalással, ami 10 perc volt, míg a bíró megnézte a papirokat és kitűzte az új tárgyalás (6-7 hónap múlva) időpontját.
    előzmény:
    asztanaviszta (97)
    2014-08-01  11:11
  14. 2014. augusztus 1. 11:51100.
    Elolvastam még egyszer és nem! Se jogász, se GyH-s nem vagyok, de egyértelmű: a bíróság nem foglalkozik a születendő gyerek apaságával, a végzésben azért volt benn, hogy a szemmel láthatóan terhes anya gyerekének nem a férj az apja, hogy nem kell foglalkozni gyerektartással és hasonlóval. Erre szükség lehet, hiszen olyan is előfordulhat, hogy a nő terhes, aztán mégis válnak. Az ismerősödet sem akarom bántani, de nagyon nem mindegy, mit mond az ügyfél..(ügyfelekkel volt dolgom elég és én is voltam az persze..)) Tehát: ügyfél bemegy érdeklődni, mi teendője van, ha terhes és az apuka nem a férje. Megkapja a felvilágosítást és az ügyintéző nem tudja, hogy ügyfél tulajdonképpen jogilag még házasságban él...Honnan tudná? Olyan hibát nem tudok elképzelni, hogy megmondja és előbbit mondják neki, annyira egy ügyintéző sem lehet hülye. Szóval a téves informálás oka lehet információhiány is.
    előzmény:
    kutyaful (93)
    2014-08-01  10:19
  15. 2014. augusztus 1. 11:3799.

    Már a cikk első mondata is ellentmond a történetnek:


    "Teljesen hétköznapi sztori a miénk, dióhéjban annyi csak, hogy elváltam a férjemtől, majd új párra találtam, és új életet kezdtem vele."


    Aztán pedig abban az értelemben folytatja, hogy előbb(!) talált új párra, mint ahogy elvált volna!


    Tényleg egyszerűbb lett volna, ha tiszta helyzetet teremt, hisz' a válópere folyamatban volt, nem hiszem, hogy olyan nagy megpróbáltatás várni pár hónapot.


    KN18-cal értek egyet!


    Hogy prózai példát hozzak: amíg nem ettem meg a levest, addig nem kezdek bele a mákostésztába.


    Viszont az kétségkívül baromság, hogy ha mindenki egyetért abban, hogy kié a gyerek, akkor fölösleges az egész hercehurca! Elég lenne a volt férj részéről egy "lemondó" nyilatkozat, az apától egy "elismerő" nyilatkozat, mindegyik a célszemély által aláírva és punktum. Válás után senkinek semmi köze a másikhoz.


  16. 2014. augusztus 1. 11:1498.

    A byróság nem üldöglélhet kénye-kedve szerint az aktákon.


    Előírás van arra, hogy a beadástól számítva mikorra kell kitűznie az első időpontot.


    Az elhúzódásnak sokszor az az oka, hogy elfelejtenek valamilyen szükséges iratot beadni, változtatnak a feltételeken.

    előzmény:
    kutyaful (92)
    2014-08-01  10:15
  17. 2014. augusztus 1. 11:1197.

    Ha egyetértés van, akkor pár hónap alatt lezajlik a válás.


    Nem kell másokra kényszeríteni a saját normáinkat, de akkor tudomásul kell venni, hogy a törvényi szabályozás sem a mi szánk íze szerint való.


     

    előzmény:
    kutyaful (94)
    2014-08-01  10:29
  18. 2014. augusztus 1. 10:4596.
    Tehát nem a törvény és a szabályozás rossz, hanem a volt házas felek nem törődnek a helyzet rendbetételével.


    Akkor meg főképp nem a gyámhatóságot, meg az ügyintézőket kell szidni, mert amikor nekik már nagyon fontos ők nem ugrálnak a válni kívánók igényei szerint.
    előzmény:
    kutyaful (94)
    2014-08-01  10:29
  19. 2014. augusztus 1. 10:4195.
    "egyikük se töri össze magát, hogy hivatalosan is elváljanak. Ha nekik így jó, milyen jogon akar belepofázni bárki? "
    Ha ők nem rendezik a jogi dolgaikat, akkor miért háborognak a szabályozás miatt? 


    Senki nem szól bele, a nők háborognak a családjogi törvény miatt.
    előzmény:
    kutyaful (92)
    2014-08-01  10:15
  20. 2014. augusztus 1. 10:2994.
    Szerinted ez a normális. Számomra is magától értetődő, hogy minél előbb tiszta helyzetet teremtek magam körül. Viszont kettőnk között az a különbség, hogy én nem akarom a saját normáimat rákényszeríteni másokra, és el tudom fogadni, hogy mindenki úgy éli az életét, ahogy akarja (értelemszerűen, amíg ezzel nem okoz kárt másoknak).

    Tesóm most vált el több évi különélés után, neki is csak akkor lett
    sürgős, mikor szerelmes lett. Ügyvédi megállapodásba foglalták még a
    szétköltözéskor az összes ügyüket, mégis közel egy évig tartott a két,
    egyébként formális tárgyalás összehozása. (És a perekre sajnos általában
    nem a megegyezés a jellemző...)

    Miután te nem váltál, fogalmad sincs, meddig tart egy per, de el se tudod képzelni, hogy ebben a kérdésben is ne neked lenne igazad.
    előzmény:
    KN18 (90)
    2014-08-01  09:53
  21. 2014. augusztus 1. 10:1993.
    Eda, tájékozódott, és azt mondták, hogy a végzésbe foglalt terhesség bejelentése elég, ha a párja apasági nyilatkozatot tesz. Egyszerűen az illetékesek sincsenek tisztában a jogszabállyal, és rosszul informálják az ügyfeleket. (Ismerettségi körömben is most fordult elő ugyanez az eset, onnan tudom.)
    előzmény:
    eda-1952 (91)
    2014-08-01  10:02
  22. 2014. augusztus 1. 10:1592.
    Talán nem lenne ekkora az aránya az ilyen eseteknek, ha egy-egy válóper nem húzódna évekig. Általában nem az első veszekedés után szokták beadni a papírokat, hanem amikor már végképp befulladt a kapcsolat, és remény sincs helyreállítani. A bíróság utána még üldögél az aktákon, amíg úri kedve tartja - egész konkrétan nekem majdnem két évig tartott, mire elválasztottak, pedig se gyerekünk, se vagyonunk nem volt. Hát bocsánat, nem lett volna kedvem egyedül nézegetni a falat otthon, míg nem teszik rá a pecsétet a (szerinted) "tisztességes", elvált női mivoltomat igazoló dokumentumra csak azért, hogy az erkölcscsőszök bólogassanak.

    Egy kapcsolat halála után a gyászidőszak normál esetben fél-másfél év, ha ez már a hivatalos házasság alatt lezajlott, és a válóper csak pontot tesz a végére, akkor miért is kéne úgy tenni, mintha még nem zártuk volna le az ügyet? Nem nagy mutatvány a válás, csak hosszadalmas. Lehet, hogy egy harmincas nő inkább a biológiai órájára koncentrál, mint az adminisztrációra.

    Arról nem is beszélve, hogy vannak "felelőtlen" emberek, akiknek kevésbé fontos, hogy papírjuk legyen az éppen aktuális érzelmi állapotukról. Magam is ismerek olyat, aki évekkel ezelőtt elköltözött a férjétől, rátalált a párjára, akivel boldogan élnek mindenféle igazolás nélkül. Az exférje is hasonlóan gondolkodik, egyikük se töri össze magát, hogy hivatalosan is elváljanak. Ha nekik így jó, milyen jogon akar belepofázni bárki? Más kérdés, hogy szerintem se szerencsés ennyire lazának lenni, mert bármikor történhet váratlan esemény, ami kellemetlenül érintheti őket. Erre akár finoman még fel is hívhatnám a figyelmüket, hátha nem is gondoltak ilyen bonyodalomra - de az, hogy vadidegenek habzó szájjal fikázzák őket, visszataszító számomra. Szvsz kívülállóknak kb annyi joguk van, hogy rácsodálkozzanak a tőlül eltérő mentalitásra.

    Honnan tudod, hogy a cikkíró meddig próbálta rendbe hozni a házasságát, mi alapján és hány év után döntött a válás mellett? Simán belefér, hogy a házasság vége után a gyerekeivel volt elfoglalva, nem a pereskedéssel, és csak az új szerelem döbbentette rá, hogy jó lenne hivatalosan is letenni az előző köteléket, de a harmadik baba nem várta ki a procedúra végét. De ha nem így történt, hanem csak éltek bele a világba, akkor is mi jogon ítélkezel fölöttük? Ezen a fórumon jót még a családtagjaidon kívül másról nem nagyon mondtál, viszont annál hangosabban teszed a megjegyzéseket boldog-boldogtalanra. Nem tudom, mi az oka a belőled csöpögő rosszindulatnak, de nem cserélnék veled, az biztos.
    előzmény:
    KN18 (86)
    2014-07-31  21:09
  23. 2014. augusztus 1. 10:0291.
    Valóban normális, főleg hogy  a válóperek nagyon el tudnak húzódni. De ha gyereket vállalok és előre látszik, hogy esetleg valami gond lesz, akkor időben tájékozódom és nem háborgok egy jogszabály miatt és nem fogom a gyámhivatalra, hogy ő akarja meghatározni, ki a gyerekem apja...))) Az előre pedig azt jelenti, hogy mindenki tudja aki nem házasságba szül gyereket, hogy apaságot intézni kell, ha időben érdeklődnek, akkor nem a gyerek születése után éri őket kellemetlen meglepetés.
    előzmény:
    turrita75 (89)
    2014-07-31  23:40
  24. 2014. augusztus 1. 09:5390.
    Szerintem simán normális, hogy ha megszakadt egy közösség, akkor szélsebesen elválnak, teret adva az új kapcsolatnak.
    Akkor senki nem kerül kellemetlen helyzetbe sehol.


    Miért tartana sokáig egy válás? 


    Gondolom egy felelősségteljes felnőtt nő nem néhány hónapos kapcsolatba vállal gyermeket. Míg megismeri az új párját, addig simán el lehet válni.

    előzmény:
    turrita75 (89)
    2014-07-31  23:40

Címlap

top