Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kóros feledékenység

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. Április 14. 21:14
Csak a legnagyobb szeretettel megy. Alzheimer, amikor a feledékenység kórossá válik. Korunk egyik legrettegettebb betegsége, amivel úgy tűnik, mind többeknek kell szembenézniük.

Nők Lapja Café: Egészségügyi katasztrófa előtt állunk? - Egyre több az alzheimeres megbetegedés
  1. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 17. 14:4830.

    Egyáltalán nem 'kötelező' sérelem ahhoz, hogy sajnos a teljesen elbutult, külvilággal kapcsolatát veszített idős emberrel a legszeretőbb család se tudjon mit kezdeni...vagy otthon, vagy 24 órás fizetett ápoló kell, mert önmagára is veszélyes lehet az idős ember, elbitangolhat, értelmi képességei egy egy-két éves szintjére zuhannak, vagy az alá, ha már nem ismeri fel a családtagjait. Képtelenség családban ápolni egy bizonyos súlyossági fok után, mert rámegy mindenki anyagilag, lelkileg, kapcsolatilag.

    előzmény:
    380cc (10)
    2014-04-15  08:40
  2. 2015. január 17. 14:0829.

    Bocs', hogy pont beléd kötök, de pont itt akadtam ki...Ápoltál már szülőt a nap 24 órájában,   pelenkáztad, ugráltál neki, mert elhagyta magát,voltál vele türelmes ugyancsak napi 24 órát, miközben hála helyett láttad, hogy azt hiszi csak bántod? Mondtál le az egész életedről, amit előtte elterveztél, hogy csinálni fogsz? Unokákhoz se mehetsz, csak max 1-2 órára, amig valaki van otthon helyetted(felváltva mehettek el hazulról), de a gyerekek se nagyon jöhetnek, mert némelyik idős már ki nem állhatja őket. Na ezt csináld úgy 4-5 évig, aztán gyere vissza nekem azzal a nagy szeretettel.


    Ui.: moderáltam magam, mert először spontánabban fogalmaztam.

    előzmény:
    380cc (10)
    2014-04-15  08:40
  3. 2015. január 17. 13:5428.

    "/Ilyen a liszt, cukor, bab, stb./" Cukor többféle van és elég régóta fogyasztjuk, bár nem ilyen mennyiségben az tény. A másik kettőt pedig évezredek fogyasztja az emberiség. Akkor is így jó a szám, ha Európába a bab nem egészen 500 (de nem 2-300!) éve került.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (3)
    2014-04-14  21:29
  4. 2014. Április 16. 20:3927.
    Volt egy szomszédunk, 70 év körüli egyedül élő férfi, vagy két éven át tanúi voltunk a leépülésének, végül mikor már egy héten harmadszorra kellett a rendőrség segítségét kérnie a lányának, akkor elhelyezték otthonban. A bácsi elindult és a ház sarkánál már nem tudta, hova indult, még kevésbé azt, hogy hogyan kerül haza. Később már azt sem, mi az a haza...
    előzmény:
    abraxas (15)
    2014-04-15  10:27
  5. 2014. Április 15. 18:0626.

    Semmi összefüggés nincs a két betegség között.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (3)
    2014-04-14  21:29
  6. 2014. Április 15. 16:5425.

    Teljesen egyetértek Veled. Szépen gondoskodtatok nagyid megfelelő gondozásáról. Nem várható el, hogy a család tagjai saját megélhetési lehetőségeiket feladják idős beteg ápolásáért. Még kevésbé ilyen esetben , amikor a gondozás is szakértelmet igényel.

    Más volt a nagycsalád és sokkal kevesebben élték meg azt a kort, amikor már ilyen fokú demencia jelentkezik . Akkoriban a vének 60-70 évesek voltak  .Mi is 70 felettiek vagyunk és tettünk félre arra az estre, ha ápolásra szorulunk, hogy megfelelő helyre mehessünk !

    előzmény:
    abraxas (15)
    2014-04-15  10:27
  7. Torolt_felhasznalo_141175
    Torolt_felhasznalo_141175
    2014. Április 15. 16:5224.

    Sajnos a mi családunk és érintett,  nagybátyám volt, hosszú évekig alzheimer kóros, az utolsó 5 évében feküdt és semmit sem tudott a világról.Végtelenül tisztelem és hálás vagyok a nagynénémnek, hogy végig ápolta, gondozta  nagy türelemmel  és szeretettel.

    Nem tudom, hogy bírta ezt végig csinálni.

     

    Szerencse a szerencsétlenségben, hogy  Ő is már nyugdíjas volt.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-04-14  21:14
  8. 2014. Április 15. 15:4323.

    Sokan vannak hasonló helyzetben.

     

    előzmény:
    csitar (22)
    2014-04-15  12:02
  9. 2014. Április 15. 12:0222.

     

    Sziasztok!

     

     

    Végig olvastam a hozzászólásokat, nem fűzök hozzá semmit.  mindenki vonja le belőle a maga tanulságait. Van bőven.

     

    Leírom a mi esetünket.

     

     

    Anyukám 89. éves. Fizikailag jól van, mentálisan baj van a rövid távú emlékezetével.  Nem emlékszik, hogy épp mi történt vele 10 perce, fél órája, stb.

     

    Minden régi dologról tökéletesen lehet vele beszélgetni, sőt épp az aktuális beszélgetésbe is simán bekapcsolódik.

     

    Eddig a legrosszabb dolog az volt, hogy a piacon  - bevásárlás közben, mert  már fáradékony  - leültette egy padra a gondozónője, hogy ott várjon, ő viszont hazament- persze ez utólag derült ki, addig mindenkit az infarktus kerülgetett, míg meg nem találtuk a ház lépcsőházában a lépcsőn üldögélve.

     

    Ketten vagyunk testvérek. A húgom még dolgozik, én a strokon átesett férjemről gondoskodom napi 24 órában.

     

    Otthonba nem akartuk beadni, ezért ápoló személyzet gondoskodik róla a nap 24 órájában. 

     

    Természetesen heti rendszerességgel megyünk, ill. napi többszöri telefon beszélgetés van közöttünk.

     

    Heti 5 alkalommal jár délután nyugdíjasklubba, ill. hozzánk többször családi ebédekre, ünnepekre. 

     

    Félelmetes látni, ahogyan fokozatosan veszti el a memóriáját, amit ő nem is érzékel / azt szajkózzák, hogy a rejtvény fejtés a legjobb agytorna, nos ezt én cáfolom.  Anyukám ma is tökéletes rejtvényfejtő / vajon hogyan, ha az előtte lévő dolgokra egyáltalán nem emlékszik? / , mindössze 1%-ban, ha hibázik, ill. nem tudja a megoldást, ellenőriztem, ez pedig bárkivel előfordulhat /.

     

    Az tapasztalati tény, hogy ezt csak és kizárólag egyedülálló családtag tudja ápolni, más családtag ideiglenes beugrásával vagy külső segítség igénybevételével, és még ez a megoldás sem tökéletes.

     

    Aki nincs ilyen helyzetben aktiv részvétellel benne, az semmit sem tud erről,

    nem kivánok senkinek ilyen helyzetet, azzal együtt, hogy mi még viszonylag " könnyű " helyzetben vagyunk, mert megismer bennünket és még " élvezi " is a mindennapjait. 

     

     

     

     

     

     

        

  10. 2014. Április 15. 11:1421.

    Van egy Szabó Magda novella Nenő címmel (Az alvók futása kötetben), mindig ez jut eszembe, amikor ilyen, halálukig másokért dolgozó vénlányról olvasok.

    Annak ellenére, hogy a novellában nem festik le tragikusnak a sorsát, nem éli meg rosszul, mindig összeszorul a gyomrom, ha olvasunk.

     

    A mi családunkban is volt egy ilyen nenő, végiglakta a rokonokat, mindenhol él 10-20 évet, ahol szükség volt rá, végül a nagyapáméknál halt meg, nagyon idősen (kapálás közben, nem lehetett rávenni a pihenésre). Nem tudom boldog volt-e, szerintem nem. Igazából a kortársaihoz képest is alig dönthetett valamiben önállóan.

    előzmény:
    antironia (20)
    2014-04-15  11:08
  11. 2014. Április 15. 11:0820.

    EGyikünk se tudja beleképzelni magát abba a helyzetbe.  Mai, emancipált női gondolkodással mi ezt így látjuk. De nem tudhatjuk, hogy akkoriban ez mennyire volt "természetes". Ettől függetlenül nem gondolnám, hogy "főnyereménynek" gondolhatták az ilyen vénlányok, de lehet, hogy tragédiának sem.

     

     

    előzmény:
    abraxas (19)
    2014-04-15  10:56
  12. 2014. Április 15. 10:5619.

    Az is egy érdekes kérdés, hogy hogyan élhette meg ezt a 6-8 gyerek közüli vénlány... Nem jutott/kapott férjet,  nem lehetett családja, hát övé lett ez a szívás is. Ez gondolom a testvéreknek kényelmes, de annak akinek ez a sors jutott...

    előzmény:
    antironia (17)
    2014-04-15  10:50
  13. 2014. Április 15. 10:5418.

    A 2. bekezdéstől kezdve teljesen egyetértek veled.

     

    előzmény:
    abraxas (15)
    2014-04-15  10:27
  14. 2014. Április 15. 10:5017.

    Több ember között oszlott meg a vigyázás az öregekre is és persze a gyerekekre is.

     

     

    Hát igen... 6-8 gyerek esetén szinte minden családban maradt egy "vénlány", akire az idős szülők gondozása hárult.  Vagy legalábbis a nagyobb része, mert ezek a nők rendszerint eleve ott maradtak,együtt laktak a szülőkkel.

     

     

    előzmény:
    Csendike (14)
    2014-04-15  10:11
  15. 2014. Április 15. 10:4716.

     

    Az Alzheimeres beteg otthoni ápolása orvosi szempontból is ellenjavallott. 

     

     

    Egyedül nem lehet, de hogyan költöztessék magukhoz: A kér szobás panelbe? És ki adja fel a munkáját?

     

    Na ez az! És mi lesz vele, az ápolóval...?  Nem csak a pszichés oldalát nézve, hanem mondjuk meghal az A-es hozzátartozó, és ott áll - több év munkanélküliség után - egy 50-60 közötti ember, aki már nem fog találni újból munkahelyet. 

     

    előzmény:
    abraxas (15)
    2014-04-15  10:27
  16. 2014. Április 15. 10:2715.

    Hát persze, hogy jobb volt régen.

    Olvassatok szociográfiákat. A nagycsaládban aztán ápolták az öregeket, meg foglalkoztak velünk. Pláne egy parasztgazdaságban, ahol minden dolgos kézre szükség volt, ott aztán volt kapacitás szegény dédi ápolgatására. Hátsó szobába, jó esetben ágyban fekve hagyva, naponta megetetve. Mert napi 10-16 óra kemény fizikai munka után aztán volt erő és türelem megetetni az öregeket, és beszélgetni. Ahhha

     

    Aki pedig az Alzheimerrel papol, az látott már közelről ilyen beteget? Próbált vele együtt élni? A nagymamám súlyosan demens, Alzheimerrel fűszerezve. Nem lehet otthon ápolni. Mégis hogyan? Apám, anyám dolgozik, mi több száz kmre, de ha ott is lennénk, egy ilyen beteg 0-24 felügyeletet igényel.  Egyedül nem lehet, de hogyan költöztessék magukhoz: A kér szobás panelbe? És ki adja fel a munkáját?

    A szüleimnek megmondta az orvos, hogy ne tartsák otthon, mert szerencsére fizikailag jól van, és talán még 10 évig is velünk maradhat. Azt mondta a doki, hogy a hozzátartozók elébb rámennek az ápolásra sajnos mint a beteg, mert lelkileg szinte elviselhetetlen így látni a szerettünket, és naponta megbirkózni vele.

     

    Erre van az idősek otthona és társai. Eladtuk a lakását, vettünk belőle egy idősek otthonában egy apartmant, így naponta többször ránéznek, főznek és mosnak rá. A szülők pedig kétnaponta beugranak hozzá. Szerintem ez a legtöbb amit ma megtehet az ember az idős hozzátartozójáért. Persze ránk is köpködnek, de aki megszólja anyuékat annak kívánom, hogy csak egy hétre tapasztalja ezt meg.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-04-14  21:14
  17. 2014. Április 15. 10:1114.

    A témához :

     

    Bárhogyan is nézzük, ilyen betegségekkel küzdők az életkor kitolódásával egyre többen lesznek.Bár ez egy olyan  állapot, amit sokan már fiatalon is megélnek, leépülnek.

    Azért a valahai nagyobb családokban  - úgy gondolom - mégiscsak egyszerűbb vagy jobb  ápolási lehetősége voltak a nagy családokban több felnőttel,  mint mostani családi viszonyokban.

    Több ember között oszlott meg a vigyázás az öregekre is és persze a gyerekekre is.

    Ma, gyakorlatilag  - a kevés gyerek miatt - egy - két emberre hárul ez a  sziszifuszi munka,  az egész teendő.

     

    Lehet, hogy mire véget ér a rémálom, már a gondozó is gondozásra szorul, ha másért nem, hát az idegei miatt.

     

  18. 2014. Április 15. 09:5613.

    Erre mondom azt, hogy a mai magyarországi állapotokért nem csak a kb 50 évig regnáló maszopp a felelős ( bár elévülhetetlen  bűneik vannak).

    A  nemesség/kiváltságos osztály  által  végletekig megnyomorító, évezredes  életvitele-kiváltsága által elkövetett szintén elévülhetetlen tettei  is hozzátartoznak.  

     

    Nem csak fizikailag tartották  állati sorban emberek millióit, hanem ennek folyamodványaként szellemileg is letarolták, ha úgy tetszik lefejezték a népet.

     

     

    Itt, persze fejet hajtok az emberségesen viselkedő és a lehetőségekhez képest normális életet megengedő bitokosok előtt, de ők nagyon kevesen voltak. Sajnos.

     

    Ezt a megnyomorított/megtört  tömeget vitték be az etársak egy olyan megsemmisítő rendszerbe, mely egyedül és kizálóag nekik volt jó.

    A mások vagyonából élősködő, buta-primitív  és megtévesztett végrehajtók által.

     

     

    előzmény:
    Szállófelhő (11)
    2014-04-15  09:07
  19. 2014. Április 15. 09:1412.
    Tényleg nem tudom, mi lesz a szüleinkkel: négyen vannak, 72-73 évesek, egyelőre jól tartják magukat, egy-egy betegség vagy műtét során persze már gondoztuk őket, amennyire igényelték. Mivel egykorúak, nagyjából egyszerre öregszenek. Négyen háromfelé laknak, Nagy-Budapest területén szanaszéjjel. Gyerekeink ugyan nagyjából felnőttek, viszont éppen családalapítás elébe néznek. Mi még dolgozunk az elkövetkező 20-25 évben biztosan. Öregek, unokák, munka - nem fogunk mi negyvenes, ötvenes-hatvanas éveinkben unatkozni. És reméljük, nem rokkanunk bele mi magunk...
    előzmény:
    tamtamtam (8)
    2014-04-15  07:21
  20. 2014. Április 15. 09:0711.
    Olvasd el Sánta Ferenc: Sokan voltunk c. novelláját, hogy mennyire jó volt régen...
    előzmény:
    olgy (2)
    2014-04-14  21:14
  21. 2014. Április 15. 08:4010.

    Jól írtad amúgy, ürügy.

    Mert ahol valaki a gyerekekre hivatkozva szakítja meg az idős rokonnal a kapcsolatot,ott mindíg van valami más a háttérben,ott van valami baj.

    Aki szívből szereti a szülőjét,és fordítva,ott ez nem történik meg! Ott mindíg van valami komoly sérelem a háttérben,mert komoly ok nélkül nem hagyja az ember magára a másikat.Csak ez a sérelem legtöbbször rejtve marad mások számára. 

     

    előzmény:
    tamtamtam (8)
    2014-04-15  07:21
  22. 2014. Április 15. 08:369.

    Már hogyne lenne kifogás.

    Eleve akinek van 1-2-3 gyereke,ott kevesebb a szabadidő,jóval kevesebb a pénz,stb. Ez mind megnehezíti egy idős rokon ápolását,vagy teljesen ellehetetleníti. Ha valaki hónapról-hónapra él,gyereke van és dolgozik,annak szinte fizikai képtelenség egy idős rokon 24 órás ápolásának megoldása,de még néha az is hogy mondjuk naponta kétszer átmenjen hozzá. Talán napi egyszer megoldható,de azt borítékolom,hogy kb max két hónap után dől ki az illető,mert nem lehet ennyi mindent bírni egyszerre. (csak egy átlagos családot nézzünk,apuka dolgozik heti 6 nap 12 órát,evidens hogy ő nem tud sok mindent tenni.Anyuka nagyon nagyon nagyon kivételes és szerencsés esetben dolgozik mondjuk 8-16-ig.Ilyen munkahely baromi kevés van.Reggel felkel 6kor,elviszi az 1-2-3-4 gyereket a különféle intézményekbe (ugye ezt neki kell csinálnia mert a divatos nevelési elvek szerint nem szabad a nagyobb tesóra bízni az ilyesmit mert sérül a kis lelke),majd bemegy fél 8ra dolgozni,mert ugye sehol sem úgy van hogy 8ra beesel,majd 4kor elindulsz,ebédidőt mindenhol le kell dolgozni. délután 4kor jó esetben elindul,összeszedi a gyerekeket,majd elindulnak együtt a mamához,ekkor már 5 óra körül biztosan van,ott rendet rakni kaját vinni vagy éppen megfőzni,mire ezzel végez,lesz 7 óra,elindulnak haza 8óra,és otthon még senki nem csinált semmit,senki nem vásárolt,senki sem főzött,satöbbi. Szerintem ezt max két hónapig lehet bírni. Oké,lehet kaját rendelni meg satöbbi,de egy átlag családot pont az jellemez,hogy ilyesmire nincs pénz,ápolónőre meg pláne nincs. Úgyhogy a család,meg a gyerekek igencsak lehet akadályozó tényező,a pénz hiánya pedig pláne. (és akkor még nem beszéltem arról hogy orvoshoz is kell vinni esetleg az időset,a gyerek lehet beteg,sőt anyuka is lehet beteg,ilyenkor ki megy?Apuka,akinek a jövedelmétől függ a család,aki nem tud kivenni szabadnapot,a táppénz meg kirúgási alap?)

    A másik meg: nem biztos,hogy mindenki olyan jóban van a szüleivel,hogy ápolja őket. Én anyukámmal kifejezetten nem vagyok jóban,annak örülnék a legjobban ha soha többé nem kellene még csak beszélnem sem vele,nemhogy még ápoljam vagy pelenkázzam.Az egész gyerekkoromat átordította,legszebb szava rám a rohadék volt.Ezek után pelenkázgassam? Hanyagoljam miatta a gyerekeimet meg a férjemet? Biztos lehetsz benne,hogy nem. Csinál amit akar,vagy ott van a tesóm,majd megoldja ahogy akarja. Arról nem beszélve,hogy 3 gyerekkel nem fogok hozzá órákat utazni,magamhoz nem veszem mert hely sincs és nem fogom tönkretenni a családom életét ezzel,illetve ha dolgozni fogok,akkor időm sem lesz,és gondolom te sem gondolod hogy majd a férjem vagy a gyerekeim fogják felügyelni meg tisztábarakni a nagymamát,pláne ilyen előzményekkel amit anyám művelt egész életében.

    (egyébként halkan hozzáteszem:ha az emberek tudnának egymással együttélni,és szeretetteljes viszony lenne,akkor én is egy szó nélkül,hálásan ápolnám anyámat,amiért felnevelt szeretett,satöbbi.De így még ha tudnám sem oldanám a dolgot,mert nem érdekel.Ha őt nem érdekeltem én gyerekkoromban,ha képes volt teljesen tönkretenni és a mai napig egy gonosz dög csak szuperul álcázza,akkor ő sem fog engem érdekelni.Sajnálom.)

     

    előzmény:
    tamtamtam (8)
    2014-04-15  07:21
  23. 2014. Április 15. 07:218.

    "A fiatalnak gyemekei vannak"

     

    Ez nem kifogás. Többek között épp ezért kellene minél többet törődni az idősebbekkel: mert azoknak a gyerekeknek nagyon is nagy szükségük lenne a nagyszüleikre. Kár, hogy sokan ezt fel sem fogják, még akkor sem, ha egyébként az anyagi helyzetük, a munkahelyük, stb. megengedné, hanem azzal az ürüggyel szakítják meg a kapcsolatot az idősekkel, hogy "mert nekik a gyerekeikkel kell törődniük". 

    előzmény:
    olgy (2)
    2014-04-14  21:14
  24. 2014. Április 15. 05:597.
    Ez nem teljesen állja meg a helyét!. A cukorbetegség egyik fő rizikófaktora a érelmeszesedésnek, ami az agyi vérkeringést is rontja. De az Alzheimer kór egészen más . Ez csak azért fontos, mert más a gyógyítása is. Érdemes ideggyógyászhoz elmenni, aki megállapítja a  zavar, (elbutulás ) fajtáját. Leggyakoribb ok az agyi érelmeszesedés, utána következik Alzheimer, és nem elhanyagolható az alkoholos elbutulás sem, főleg a pálinkásoknál.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (3)
    2014-04-14  21:29

Címlap

top