Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

7 mítosz az egykékről

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2013. október 2. 00:36
Amikor Kína 1971-ben bevezette az egy család-egy gyerek politikát, sokan azt jósolták, hogy elkényeztetett, zsarnok generáció lesz a sok kis egykéből. A gyakorlat azonban azt bizonyította, hogy az egygyerekes családban felnőtt utódok ugyanolyan sokfélék, mint azok, akik nagy családba születnek. Az, hogy milyen lesz egy gyerek, sokkal inkább a szülőktől függ, semmint a gyerekszámtól.

Nők Lapja Café: Zajos, önző, akaratos? - 7 mítosz az egykékről
  1. 2013. október 3. 15:5318.

    Apám tetsvére is önző,pedig nincs köztük nagy korkülönbség,ráadásul van egy olyan "kihanénem,Te kishülye vagy" stílusa,mindenkit kioktat,mef fellenzik állandóan.Nem is tartják  a kapcsolatot apámmal.

     

    Persze,az önző tetsvérek témájára senki sem szokott reagálni,ez megtörné a világbékét,ha valaki ezt le merné írni,szidni csak az egykéket lehet,a társadalo mrothadékait

    előzmény:
    ladybird65 (15)
    2013-10-02  16:39
  2. 2013. október 2. 22:5217.

    Nincs ingyenkaja.. max 50%os..
    és nincs ingyentankönyv sem.  max könyvtári amiből a  munkatankönyv- munkafüzet és a nyelvkönyv is fizetős.

     

    Az meg, hogy meddig dekkol otthon 20on egykétezertért az kizárólag a korkülönbségtől függ. 

    Próbálj megélni, havi 23ezerből.  jó mulatást hozzá. 

    előzmény:
    Lióra (12)
    2013-10-02  14:36
  3. 2013. október 2. 22:3516.

    Kivétel erősíti a szabályt?

    A lányom egy német cég gazd vezetője volt szülés előtt. Gyorsan szült kettőt, akkor még visszavárták, de bevállalt egy harmadikat is. Nem féltem, meg fog állni a lábán a gyes után is.

    A nagyobbak 2 évesen szobatiszták voltak, 3 éves kortól egyedül öltöznek. Ha megkérdezik tőlük, hogy kit szeretsz a világon a legjobban, mindkettő a másikat mondja. Vita néha van, többnyire nagyon jól elvannak kettesben a szobájukban. Imádják a kicsit is. A szóhasználatuk kifejezetten választékos, óvónénik ámuldoztak rajta.

     

    Kedvezményekre nincsenek igazán rászorulva.

    Ja, és a nullárol indultak, becsületes munkával -rengeteggel - és folyamatos tanulással. Protekció sem volt.

     

    Így is lehet.

    előzmény:
    Lióra (12)
    2013-10-02  14:36
  4. 2013. október 2. 16:3915.

    Szerintem az elkényeztetésnek meg a gyerekek számának nem sok köze van egymáshoz.

    Nekem volt régen egy barátnőm, ő nem egyke volt. Első gyerek volt, igaz, 9 évig egyke volt, mert akkor született húga (az ő kívánságára). De nála elkényeztetettebb embert még életemben nem láttam. Szerintem egy királyi udvar legifjabb sarja nem volt úgy elkényeztetve, mint ő. Voltak is emiatt konfliktusai bőven. Azért sajnálom valahol, mert most más idők járnak és baromira nem kényezteti el az élet (igaz, mások sem). Szóval ő most felnőtt fejjel kezdi megtanulni, hogy az élet néha pokolian kemény. 

    Aztán volt olyan kollégám is, aki tényleg egyke volt. De mesélte, hogy már gyerekkorában is minden nyáron dolgoznia kellett, ha egy farmert akart venni magának. Amikor az esküvőjére készült, emlékszem, minden fillért félretett, másodállást vállalt, a cigiről leszokott, stb. Kérdeztem tőle, hogy a szüleid egy fillérrel sem szállnak be a lagzi költségeibe? Azt mondta, hogy nem, sose adtak neki egy fillért sem. Nekem kicsit fura volt, mert ő tényleg egyke volt. Mindenesetre azt elhatározta, hogy neki nem egy gyereke lesz, hanem több és ő segíteni fogja őket. Szóval nem a szülői mintát akarta követni. 

  5. 2013. október 2. 14:4914.
    Tesók száma IS a környezet része. Szóval nem CSAK ez határozza meg...
    előzmény:
    Pilizota (13)
    2013-10-02  14:46
  6. 2013. október 2. 14:4613.
    Szerintem nem a testvérek száma határozza meg, felnőttként ki milyen lesz. Hanem a környezet.(otthon, iskolában, ahol a hobbijait űzi, vagy ahol sportol)
  7. 2013. október 2. 14:3612.

    Mindn egyes előítélet igaz az egykékről.

    Mint ahogy minden háromgyerekes családra igaz,hogy azért vállalnak annyi gyereket,mert anyának nincsen kedve dolgozóba járni,otthon dekkolhat tizenévig,kapnak egy csomó szocpolt,meg ingyenkaját-tankönyvet.

    Ez így igaz.

    előzmény:
    Asta (11)
    2013-10-02  11:38
  8. 2013. október 2. 11:3811.
    Ennyi baromságot egy helyen már régen nem olvastam!
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-10-02  00:36
  9. 2013. október 2. 09:4710.

    Tényleg nem.

     

    Jó, úgy döntött az író, hogy egy gyereket vállal. Biztos vannak ésszerű okai, de ezeknek a magyarázatoknak a nagy rész baromság.

     

    "Mivel az egykéknek kicsi koruktól bőséggel rendelkezésükre áll a felnőtt segítség és támogatás, hamar megtanulják, hogyan kell öltözni, enni."

    Ez is milyen hülyeség már...Azért mert felöltöztetem, nem tanul meg jobban öltözni. Akkor tanul meg, ha próbálkozik, amíg mondjuk a tesók mellett vár a sorára, közben próbálja ellesni tőlük, mint hogyan...

     

    "Az egykék valóban megszokják, hogy otthon minden úgy történik, hogy nekik jó legyen - ám közösségbe kerülve nagyon hamar rájönnek, hogy ezt a viselkedést a többi gyerek nem tolerálja"

    => Na persze...Az a gyerek, akinek otthon habosra volt nyalva a ..., közösségbe kerülve hirtelen belátja, hogy ez itt nem megy. Aha...

     

    "Az egykék ilyen szempontból valóban mások - mivel leginkább felnőtt társaságban töltik az idejüket, ők ezt a mintát követik."

    => Miért olyan jó, ha a gyerek felnőtt mintát követ?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_822629 (9)
    2013-10-02  09:33
  10. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2013. október 2. 09:339.
    Á, igazából az egész írás szót sem érdemel...
    előzmény:
    évi* (8)
    2013-10-02  09:22
  11. 2013. október 2. 09:228.

    Elég vicces ezt a verekedős dolgot említeni...

     

    Egyke gyerek naná, hogy nem verekszik otthon - nincs kivel. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_822629 (6)
    2013-10-02  05:56
  12. 2013. október 2. 09:137.

    Röviden:

     

    "Ahhoz, hogy gyereket nevelj, először magad kell megneveld."

     

    "Nincs hülye gyerek, csak hülye szülő"

     

    Ez a két rövid idézet mindenre magyarázatot ad...

    A cikkre is és arra a pár hsz-re is, amit itt olvastam...

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-10-02  00:36
  13. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2013. október 2. 05:566.

    Na igen, nálunk is a 3., a legkisebb a zajos, akaratos, olykor verekedni próbáló. Az elsőszülött nagyfiam pont nem főnök. :) 

     

     

    előzmény:
    kacsa76 (5)
    2013-10-02  05:01
  14. 2013. október 2. 05:015.

    Lefogadom, hogy igazad van... Akinek több gyereke van, az nem tud ilyen utálkozva, undorodva beszélni a többgyerekes családról.

     

    Engem nem zavar, ha vki önigazol, de ha ezt úgy teszi, hogy másokba nagyot rúg, az gusztustalan. Többet is idézhetnék, na de ez: "Ha igazán zajos, verekedős, akaratos gyereket akar valaki látni, látogasson el inkább egy nagycsaládba, és figyelje meg, hogyan viselkednek az elsőszülött gyerekek. Ők azok, akik megszokták, hogy másokat irányítanak, hogy mindig annak kell történnie, amit ők akarnak, és különösen szeretnek a kisebb tesókkal főnökösködni."

    Én is el tudok képzelni zajos, verekedős, akaratos nagytesót, de ismeretségi, ovis körökben a nagy átlagra ez pont nem jellemző, konkrétan egy ilyen se jut eszembe... Egyébként többgyerekes családokban inkább pont zajos, verekedős kistesókat ismerek. Az akaratosság meg olyan, hoyg egy ideig eléggé életkori sajátosság, aztán valahogy leépül.

    De ez most komoly?! Úgy akar sztereotípiában gondolkodást ledönteni, hogy közben másik sztereotípiát állít fel? Véletlenül se azt mondja a nagytesókról, hogy ők azok, akik megtanulták, hogy a másik érdekeit is szem előtt kell tartani, és gyakran a kisebb felett is anyáskodnak. 

    Teljesen felháborító. Mondom ezt úgy, hogy én kétgyerekes család kisebbikje vagyok, tehát nem én érzem sértve magam.

     

    Ahogy a nagycsaládos gyerekről is rögtön van egy sztereotípia, úgy az egykékről is. És sokan úgy is viselkednek, hogy ezt megerősítsék. Nyilván. Mások meg úgy, hogy pont nem.

     

    Én nem azt vettem észre, hogy az az ismerkedés menete, hogy "nincs tesója ennek a gyereknek? Hú, de önző lehet."

    Inkább azt, hogy "hú de nyafka, akaratos hisztis gyerek. Nincs tesója? Lám, azért..." Pedig lehet, hogy tesóval is ugyanilyen lenne...

    Merthogy nem a gyerek megy ilyen prekoncepcióval barátkozni a homokozóban, hanem a szülő figyeli meg, hogy melyik gyereknek milyen a családi háttere.

     

    Szerintem egyébként a szülő szempontjából könnyebb kettőt nevelni. Az elején nehezebb, de hamar könnyebb lesz. Biztos azért ezt mondom, mert nekem kettő van... :) Aki nálam nyugisabb, türelmesebb, annak meg simán elhiszem, hogy 3-4 gyerekkel még könnyebb.

     

    Jaj, nem állom meg, még egyet idézek...

    Istenem, de gáz ez a cikk... Szóval az egykékről írja: "Így lesz a modoruk általánosságban jobb, a beszédük tisztább és választékosabb."

    Jobb, tisztább, választékosabb - kihez képest?! Saját magához képest TALÁN... De mégis azt sugallja, mintha a tesós gyerek modoránál, beszédénél lenne "jobb, tisztább, választékosabb".

    előzmény:
    lilla123 (2)
    2013-10-02  00:36
  15. 2013. október 2. 01:384.

    Az egykéknek az a legnehezebb,hogy meg kell küzdeniük az irántuk táplált társadalmi előítéletekkel, az egykéről,amint megtudják,hogy egyke,elkezdik támadni,gyakran megkérdezik pl,hogy miért nem mondod anyukádéknak,hogy csináljanak kistesót,meg ilyenek.

    Ahogy megtudják az emberről,hogy egyke,egyből felvázolnak egy egész személyiséget,ami persze közel sem igaz.Ahogy a testvérrel rendelkező embereket sem lehet általánosítani,meg az etnikomukat sem,  úgy  az egykéket sem

    Sokszor  a több gyerekkel rendelkező szülők tüzelik a gyerekekeiket az egykék ellen.

    Persze,amit az ember nem ismer,azt hajlamos túlmisztifikálni.

    Végül,de nem utolsóssorban,nagyon sok embernek az az egy db gyerek is nagyon nehezen jön össze,nem kellene még plusz lelkifurit beléjük tolni,amkor egy lakás árát költötték el,hogy legyen egy gyerekük.Minden gyerek,minden ember önálló,megismételhetetlen és egyedi és mind egyenrangúak vagyunk.

    Jó,Johnny kissé felsőrangúbb:))

  16. 2013. október 2. 01:303.

    unalmas

    ismeerek jópár zajon,önző kezelhetetlen tesósat is

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2013-10-02  00:36
  17. 2013. október 2. 00:362.
    Szerzőnek egy gyereke van, és meg akarja magyarázni, miért jobb, mintha lennének testvérek is?

Címlap

top