Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ne prédikálj, mutass példát!

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. szeptember 19. 12:15
Minden szülő azt szeretné, ha a gyermekéből egyszer erkölcsös felnőtt válna. Lehetőleg olyan, mint ő. De biztos, hogy a felmenők értékrendje az utódoknál is működni fog? Egyáltalán ez tanítható? Vekerdy Tamás pszichológussal erre kerestük a választ.

Nők Lapja Café: Ne prédikálj, mutass példát!
  1. 2012. szeptember 19. 17:068.

    Az iskolarendszer mindegyike emberi tákolmány tele emberi gátakkal. Ettől nem kisebb a szerepe a szülői példamutatásnak. Nem tökéletesnek kell lenni, az nem megy senkinek. Tendenciában, krízishelyzetben, nagy döntésekben viszont nem szabad eltolni a tetteket. Ebből tanul a gyerek. A hibákból, a hibafelismerési hajlandóságból, képességből, a rugalmasságból és az iskola épp ennyire tévedhet, de tendenciában és alapeszmékben konzekvensen jól kell döntenie, cselekednie.

    És a szülő-iskola igen hiányos kommunikációját is jó lenne bevállalni mindenkinek, akit érint. Együtt sokan jót és jól akarva több eséllyel mutatnak jó példát és mutatják a küzdelmet és a tévedéskor lehetséges javítási képességet, helyzetfelismerést stb. Hiúsági kérdésként, kihanemén jánosként sem a szülő, sem az iskola nem képes jót mutatni.

    előzmény:
    fotipeter (2)
    2012-09-19  12:15
  2. ORP
    ORP
    2012. szeptember 19. 16:587.

    elolvastam...

    csak 1 kérdés: Tényleg nincs átmenet Summerhill és Amy Chua (anyatigris harci himnusza) között? Báár, a könyvet nem olvastam, és a lánya blogját sem...

     

     

    Egy másik olvasmány 

    T.L.Friedman És mégis lapos a Föld könyvében olvastam egy idézetet (fejből írom, lehet, hogy nem pontos)

    "A leggyorsabb oroszlán jut prédához. A leggyorsabb antilopból nem lesz préda. Nem az a lényeg, hogy oroszlán, vagy antilop leszel (legyél), hanem az, hogy gyorsabb, mint a társaid"

     

    hmm?

     

    Üdvözlettel

    Péter

     

     

    előzmény:
    fotipeter (2)
    2012-09-19  12:15
  3. 2012. szeptember 19. 14:246.
    Bocs akkor felreertettem
    előzmény:
    bababetű (5)
    2012-09-19  14:18
  4. 2012. szeptember 19. 14:185.

    Én nem a cikkre írtam, azt nem olvastam, nem érdekel.

     

    Fóti Péter írása tetszett.

    előzmény:
    Amarynda (4)
    2012-09-19  13:40
  5. 2012. szeptember 19. 13:404.

    bar igaz lenne!!!

    Akkor az en peldam meg sok mase akiknek valami szenvedelybetegseg olte meg a gyereket annak ellenere hogy jo csaladban eltek, voltak kozos ebedek, megbeszelesek es programok, a szulok meg hirbol se ismertek az ivast meg drogozast most mind elnenek.

     

    De nem igy van. Sajnos.

     

    A genetika nagyon meghatarozo. Aztan jon a neveles hatasa. Kb. 20 % ban, legalabbis a "tudosok " ezt allitjak.

     

     

    előzmény:
    bababetű (3)
    2012-09-19  12:44
  6. 2012. szeptember 19. 12:443.

    Nagyon jó írás, minden szavával egyetértek !

     

    ( habár egy racionális önzetlennek a dicséret érdektelen, mert önzetlenségből cselekszik, mégis meg kell dicsérnem )

    előzmény:
    fotipeter (2)
    2012-09-19  12:15
  7. 2012. szeptember 19. 12:152.
    O, ha mindez ilyen egyszerü lenne: A gyerekek morális fejlödése egy nagyon összetett folyamat. Legtöbbjük akár csak szüleik konformisták vagy irracionális követök lesznek, és nem racionális altruisták. Ebben a zsákutcás fejlödésben nagy szerepe van a tradicionális iskolának is, amelyben nincs lehetöségük a gyerekeknek az életükkel kapcsolatban bármit meghatározni, kipróbálni. Racionális altruistákat ezért csak nagyítóval kereshetünk. Bövebben irtam erröl:

    http://www.tani-tani.info/a_gyermek_moralis

Címlap

top