Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tilos osztálypénzt szedni

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. augusztus 17. 15:27
Szinte minden iskolában elvárják, pedig az oktatás ingyenes; nem kérhetnek kötelező pénzt a szülőktől.

Nők Lapja Café: Tilos osztálypénzt szedni
  1. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2012. augusztus 23. 17:4560.
    Uramatyám, most már kiderült, hogy nemcsak éhbérért tanítom, nevelem más gyerekeit, de még tolvaj is vagyok. De én esküszöm, hogy tankötelezettsége idejére szigorúan magántanulónak adnám a gyerekem, és otthon tanítanám, ha azt gondolnám, tolvajok a nevelői, akik maguknak teszik el az osztálypénzt, vagy akár tíz forintot is belőle. MErt lopás szempontjából nincs különbség az összeget illetően. Remélem, a te gyereked is otthon tanítod, és nem bízod rá a pedagógusokra az erkölcsi nevelését!!!! (hozzáteszem, hogy középiskolában nálunk is tűnt el diákkézen osztálypénz. De tanárén még nem hallottam ilyet.) Nem gondolom, hogy bármelyik pedagógusnak megérne ennyit a tanári pályája, etikája, élete.
    előzmény:
    girl27 (57)
    2012-08-23  11:48
  2. 2012. augusztus 23. 14:1959.

    Nálunk minden kirándulás után tételes elszámolást kell készíteni, csatolni a belépőket, buszjegyeket stb., és beírni, ki mennyit fizetett ( a tanár is, saját zsebből "kirándulunk"!) mennyi a maradék, mennyit kapnak vissza fejenként a gyerekek, velük aláíratni, ha átvették: na ezt mind ellenőrzi és aláírja a SZMK-s szülő, és megy az irattárba. 

    Rég nem szedünk "osztálypénzt", és nálunk nem kapnak "ajándékot" a tanárok. Pedagógusnap, névnap, rég a múlté. Már a tanévzáró után is elég egy váza, régebben még a felmosóvödörben is virág volt. A szülők anyagi helyzete mellett ez természetes is.

    Csak ezt a köpködést fejezné már be mindenki, elkeserítő, hogy a remek fizetésünk mellé még meg is aláznak.

    előzmény:
    girl27 (57)
    2012-08-23  11:48
  3. 2012. augusztus 23. 12:1258.

    Mindezt tapasztalatból írom.

     

    4 éven keresztül kezeltem osztálypénzt. Én is azt mondtam, hogy első a családi megélhetés. Fizessen villanyszámlát, étkezést a gyerekének stb.

     

    De! A nem fizetők közül egynek sem volt annyi vér a pucájában, hogy oda jöjjön hozzám és négyszemközt!!!!! megmondja mindezt.

    Kerestem volna más megoldást a fizetés kiegyenlítésére.

    Pl volt iskolai papírgyűjtés, amiről hónapokkal előbb tudtunk. Ha hozott volna újságot, hát én bevésem neki a havi 500 ft-ot, amit az osztály kapott a gyűjtött papírok után.

    Vagy volt iskolabál, ahová kerestek ruhatárost, büfést, dekoráció készítéshez embert. ha oda jön és azt mondja: bocs, pénzt nem tudok adni, de este beállok ruhatárosnak, akkor el is van intézve a dolog és én is tudok a többi, felháborodott szülőnek érvelni, hogy így járult hozzá a közösségi élethez.

    De ilyen nem történt.

     

    Ráadásul a többi gyerek által összehordott újsággyűjtési pénzt is bedobták a közösbe és abból lett kifizetve a kirándulás buszköltségének nagyobbik része.

     

    Még mindig igazságtalannak tartod ahogy vélekedem erről. Hidd el, hogy a szociális érzékenységem végét jártam már. Mert a több állásban dolgozó szülők érve ellen nem tudok és nem is kívánok tiltakozni.

    Igazuk van, ha tetszik, ha nem.

     

    A gyermekvállalás felelősségébe pedig az anyagi mérlegelés is beletartozik. Illetve az is, hogy a gyerekemnek megmagyarázom, hogy mire futja a családnak és mire nem. De biztosan nem kezdek el ilyen ügyekben másokat hibáztatni.

    Igen, én is mondtam hó végén a gyermekeimnek, hogy nincs csoki, édesség, mert arra már nem futja más, vagy épp kényeztető nyaralás hetekig, csak egy szerény, pár napos pihenés.

    Megértették és a szülői imázsunk sem sérült. Többre értékelték az igyekezetünket és azt a pár napot, amit mégis csak sikerült kigazdálkodni a pihenésre. Vagy a fizetéskor kapott csokit...

     

    lehet én vagyok a kivétel, de szerintem a gyerek nyugodtan megtapasztalhatja a lemondást is és a közösen hozott áldozatokat.

    Ha nem futja, akkor nem megy kirándulni.

    Másokat hibáztatni azért, mert futja nekik kirándulásra és ezért lelkiismeretfurdalást okozni másnak - szintén nem tisztességes dolog.

     

    De, ha már a tanárok is a képbe kerültek...

    Az osztályfőnök kijelentette, hogy akkor Ő kifizeti azoknak a költségét, saját zsebből, akinek nem futja. Biztosan olyan sok fizetést kap, ugye?

    Ilyenkor hová tűnik a betyárbecsület, hogy azt mondja a szülő: ezt azért már nem!

     

    Csak rövidre lehet zárni ezt a problémát. Nincs osztálypénz, mindenki fizeti a gyereke után a felmerülő költségeket.  

     

    előzmény:
    csutak51 (45)
    2012-08-19  21:29
  4. 2012. augusztus 23. 11:4857.
    Amikor én voltam iskolás, mindig volt osztálypénz felelős, főleg a gimiben és az illető rendszeresen abból vett magának a büfében péksütit. Ha az osztálykirándulás 30 ezerbe került és megmaradt plusz 5 ezer, azt simán eltette. Csak az utolsó év végén derült ki. El tudom képzelni, hogy a tanárok is simán megcsinálják ezt.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  5. 2012. augusztus 23. 11:3456.
    Azt sem igazán értem,hogy a fénymásolásért miért kell külön fizetni,egyaltalán mit kell annyit fénymásolni?A tanuláshoz elvileg ott vannak a méregdrága könyvek,egyebet meg,miért a mi költségünkön?
  6. 2012. augusztus 23. 11:3155.
    Hát nálunk külön szed az iskola pénzt a fénymásolásra,meg tisztálkodószerekre.Az osztálypénz meg igenis "kötelező",mert ha 22 szülőből 19 megszavazza, akkor mit tudsz csinálni?
    A nagyobbik gyerekem másik suliba jár,ott nincs külön pénz a wc papírra, stb.,viszont fogalmam sincs,mire fizetjük az ossztálypénzt,azon kívül,hogy a tanárok évvégi ajándékát finanszírozzuk belőle.Majd,a szalagavatóra,meg a bankettre kell, állítólag!Hát nagyon kíváncsi vagyok!
  7. Torolt_felhasznalo_141175
    Torolt_felhasznalo_141175
    2012. augusztus 20. 11:2454.

    Nem igazán szólt egy szülő sem.Ezért javasolta az ofő, hogy a második évben azok ne fizessék az osztánypénzt, akik első évben fizették.Én is többször morgok, hogy mindig csak pár gyerek vesz részt az  osztályból az iskola életében, de nem tudunk mit tenni.

    Az én gyerekem mindig ott marad pakolni a bulik után , mindig segít, de más gyerekre nemigen ,az ofő is hiába próbálkozik.

    Arra gondoltam, hogy következő szülőin felvetem a témát, de úgy is csak hallgatni fognak.

    Pl tavasszal nyert a suli egy pályázaton és a sulinak vendégül kellett látni a képviselőiket, lányomat jelőlték ki szervezőnek, de nehezen ment, mert szinte senki sem akart semmit vinni, pedig ezek nem nagy összegek, egy kis házisüti egy ásványvíz...A végén jól sikerült és megdicsérték, sokat dolgozott érte.Nem értem mások, miért ilyen közömbösek.

    Mindenesetre én büszke vagyok rá, hogy ilyen és remélem ilyen is marad! 

    előzmény:
    csutak51 (53)
    2012-08-20  09:42
  8. 2012. augusztus 20. 09:4253.

    S a hét szülő, aki fizette a kirándulását mind a 30 gyereknek, semmit sem szólt? Nem tettétek szóvá a következő szülőin, amikor ez kiderült??

    Nem álltatok fel, kérdeztétek meg a miért-et, meg azt, hogy akik nem fizettek, mikorra pótolják??

     

    Változatlanul nem értem az osztályfőnököt sem!

    Ha ez a helyzet, hogy pár lovacska húz, a többi meg élvezi a jót, nem hagynám szó nélkül!

     

    Minimum abbahagynám a húzást, és hangot adnék nemtetszésemnek a szülőiken.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141175 (52)
    2012-08-20  08:47
  9. Torolt_felhasznalo_141175
    Torolt_felhasznalo_141175
    2012. augusztus 20. 08:4752.

    Szoktak a suliban rendezvények lenni, ahol hozzá lehetne jutni egy kis pénzhez.A farsangon is a lányom osztálya árult, de a gyerekek nagy része semmit sem segített.Az én lányom és páran vásároltak a szendvicshez, elkészítették , árulták,de a többiek csak kajáltak.

     

    előzmény:
    csutak51 (42)
    2012-08-19  21:04
  10. Torolt_felhasznalo_141175
    Torolt_felhasznalo_141175
    2012. augusztus 20. 08:4451.
    Ezek a szülők nem , azért nem fizettek, mert csorók.Budai gimi a szülők nagy része nem szegény.
    előzmény:
    csutak51 (42)
    2012-08-19  21:04
  11. Torolt_felhasznalo_141175
    Torolt_felhasznalo_141175
    2012. augusztus 20. 08:4050.
    Ez mind utólag derült ki, a következő szülőin.
    előzmény:
    cselefendi (39)
    2012-08-18  12:17
  12. 2012. augusztus 19. 22:3449.

    Ez az egész állásfoglalás csak arra jó, hogy a nem kötelező dolgokra, úgymint kirándulás ill. a kényelmi holmikra (úgymint WC-papír, pzs)  beszedendő pénzeknél bizonyos szülők előránthassák érvelésként a kalapból. Persze, az ő gyereke ugyanúgy rájár a pzs-re, mint a másiké, aki be is fizette a rávalót. (Én pedig hiába fizettem be a pénzt, a gyerekem vitte az otthonit, mert a közösből vásárolt olcsót nem tartotta elég puhának).

     

    Képmutatásnak érzem annak hangoztatását, hogy az oktatás ingyenes -  a járulékos dolgok is legyenek azok? Ha pl. a gyerek magántanuló lenne, akkor bejárnánk az iskolába elhozni a ráeső tisztasági ellátmányt?

     

     

    Az eü-ben már régen elfogadtuk (sajnos) azt, hogy otthonról viszünk be ezt-azt ill. mi vesszük meg az egyébkébt tényleg járó gyógyszert.

  13. 2012. augusztus 19. 22:0648.

    A fiam 30 éves, a lányom most lesz 10. osztályos a középiskolában.

     

    A fiam óvodás korától fogva szmk tag voltam, mindig az adott intézményben. 

    Az osztálypénz mindig nagyon hasznosnak bizonyult. 

    A lányomék általános iskolai osztályában szerzett tapasztalatok a legfrissebbek. Havi 500 forintot szavaztunk meg, és ebből nagyon sok mindenre futotta. A faliújságtól az év végi osztálykirándulásba való pénzig minden. Az osztálykiránduláson mindig beszálltunk a busz költségbe, mikulásra és gyereknapra mindig volt közös bowling is a gyerekeknek és sorolhatnám tovább. 

     

    Az osztálypénzre azért is van igazából szükség, mert mindig van olyan szülő, aki urasan elfelejti beadni a tisztasági csomagot, a mikulásra, stb-re szánt pénzt. Így pedig, ha osztálypénzt szedünk, akkor azt általában könnyebb volt "bevasalni" a szülőkön. 

     

    Nem tudom, ez a cikk egyszerűen kritikán aluli. Sem az általános iskolai osztályban, sem pedig a  középiskolai osztályában a lányomnak nem volt egyetlen szülő sem, aki tiltakozott volna ellene. Pedig voltak nem kifejezetten jómódúak. 

  14. 2012. augusztus 19. 21:5347.

    Jesszpepi, ez havi 3500 ft/gyerek. Ez szorozva az osztálylétszámmal....

     

    Ugyan, mire szedtek ennyi pénzt?

    előzmény:
    Lola*** (31)
    2012-08-18  07:16
  15. 2012. augusztus 19. 21:4946.

    Amikor Te jártál suliba, HÁNY munkanélküli szülő volt az osztályotokban? Vagy hány devizahiteles?

     

     

     

    előzmény:
    feleselek (30)
    2012-08-17  22:36
  16. 2012. augusztus 19. 21:2945.

    Hozzátenném még, hogy szerintem a gyerekek is tudják egymás között, kinek a szülője fizette be, kié meg nem.

     

    Borzasztó érzés lehet ez annak a gyereknek, aki családjának vagy nem telik osztálypénzre/kirándulásra, vagy csak hanyagságból nem fizeti be a szülője a pénzt!

     

    A gyerekek (vagy szüleik) -akár egymás közötti- megszégyenítése/megbélyegzése kevesebbet nyomna a latban, mint egy "örök emlék"-osztálykirándulás??

     

    Hát, néhány gyereknek valóban tán egy életreszóló "örök emlék" lehet az ilyen!

     

     

    előzmény:
    November5 (29)
    2012-08-17  22:18
  17. Torolt_felhasznalo_325942
    Torolt_felhasznalo_325942
    2012. augusztus 19. 21:1944.

    Ne haragudj,  eleve nem értem, miért nem mondott a 7 befizető nemet a kirándulásra?

     

     

    Azt gondolom, hogy az a 7 szülő befizette rendesen amit kellett és eszükbe sem jutott az, hogy van olyan szülő ( vagy éppenséggel a többség ), hogy nem fizetik be.

     

    Amúgy teljesen ellene vagyok az ilyen pénzek szedésének.

    Mert bármennyit szednek, soha nem elég, azonkívül ellenőrizhetetlen a pénz útja.

    Ezenkívül pedig ha mégis sikerül beszedni, valahogy mindig sikerül elrugaszkodni a valóságtól.

    Lásd a szalagavatós topikokat a lehetetlen és észszerűtlen  költekezésről ruhaügyben.

     

    És ezekre a ktg- ekre aztán rémesen megcsapolják a családi kasszát.

    Hiába  tiltakozik néhány szülő, a drágáűbb és puccosabb ruhabeszerzések a nyerők mindig.

    És akkor még a ballagásokról, évvégi  dolgokról egy szót sem beszéltem..................

    előzmény:
    cselefendi (39)
    2012-08-18  12:17
  18. 2012. augusztus 19. 21:1143.
    Ha ugyanannyit, havonta, részletekben, ám a saját számládon tennéd félre, nem ugyanott lennél év végére?
    előzmény:
    KN18 (38)
    2012-08-18  11:47
  19. 2012. augusztus 19. 21:0442.

    Én sem értem, mi a csudának kell kirándulni menni, ha a nagytöbbség nem fizette be a pénzt rá?

    Nem értem az osztályfőnököt sem, miért döntött úgy, hogy 7 gyerek pénzéből kirándulni viszi az osztályt???

     

    Azt sem értem, hogy ha nyilvánvaló, hogy a többség szüleinek nem futja az osztálypénzre/kirándulásra, miért kell mégis osztálypénzt szedni/kirándulni menni???

     

    Miért "kötelező" osztálykirándulást szervezni, ha egyszer nem futja rá????

    Miért nem lehet valamiféle "munkával" -pl apró tárgyak készítése és rendezvényeken árusítása, előadások betanítása a gyerekekkel, azokra jegyárusítás, stb - összegyűjtetni a gyerekekkel a kirándulás árát, és oda menni, amire a gyűjtött pénzből futja?

    Nálunk gazdagabb országokban is gyűjtenek így!

     

    Ha meg nem futja, hát tudomásul kell venni, és nem menni!

     

    Ha a más pénzéből kirándul az osztály java, mit tanul abból meg, aki nem fizette ki??? Szerintem azt, hogy majd MÁS fizet/ad/dolgozik helyettem.

    Helyes ez?? Nem!

    S ha pénz nélkül is, törikszakad, kirándulni megy az osztály, hogyan tanulja meg a gyerek azt, hogy "addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér!" ??

     

    Utána meg csodálkozunk a felelőtlenül eladósodó felnőtteken......

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141175 (37)
    2012-08-18  11:35
  20. 2012. augusztus 19. 18:2441.
    ezek az iskolával kapcsolatos cikkek egyre idegesítőbbek! nem elég, hogy a társadalomban amúgy is egyre kevésbé ismerik el a pedagógusokat, még ilyen hangnemben kell cikkeket írni, hogy aztán lehessen megint a szemét pedagógusokról kommentelni. hogy lehet az, hogy a sok nagyon okos szülőből aligha 1-2 akarná egy napra is kipróbálni, milyen más gyerekére (mondjuk olyan 25-30 főre) vigyázni, ne adj Isten, nevelni őket.
    csupa olyan problémáról esik szó a hozzászólásokban, ami nem a pedagógusok felelőssége, hibája, hanem a szülőké. csak persze mindig könnyebb másra mutogatni! természetesen vannak szélsőséges esetek (mindkét oldalon), de attól nem kell általánosítani. mint például a cikkben, hogy az intézmény benyeli a pénzt... ha ezt megteszi, akkor ott a szülőknek a sarkukra kell állni, nem pedig sopánkodni! és persze azt se felejtsük el, hogy ha véletlen tanárként úgy döntök, hogy nem viszem el azt osztályt kirándulni, mert nekem nincs jogom senki pénzével gazdálkodni, és mondjuk nem akarom vállalni a felelősséget 30 gyerekért, akkor én leszek a szemét, aki megfosztja az élményektől őket...
    egyszer mi lenne, ha már annyira az iskoláról kell írni a tanév közeledte révén, akkor a pedagógusok kemény munkájáról, odaadásáról szólnának a cikkek?! (még akkor is, ha vannak negatív esetek is) biztos vagyok benne, hogy mindenki életében van legalább egy pedagógus, akire élete végéig emlékezni fog vagy egy iskolai program, amit örök életére a szívébe zárt. ha nincs ilyen, akkor nem biztos, hogy csak a rendszerrel van baj!
    jó lenne végre pozitív kommenteket olvasni! egyedül vagyok?
  21. 2012. augusztus 18. 17:5240.

    Minden szavaddal egyetértek.

    Ráadásul tényekkel lehet ezeket  a dolgokat bizonyítani. Sokkal több igazságtalanságot szül mindig a "nagy közös kalap", mint az egyéni dolgok külön kezelése.

    előzmény:
    November5 (29)
    2012-08-17  22:18
  22. 2012. augusztus 18. 12:1739.
    Ne haragudj,  eleve nem értem, miért nem mondott a 7 befizető nemet a kirándulásra?Én bizony nem fizetném a többi 23gyerekét (mondom ezt úgy, hogy volt, akinek befizettem, de ez más...ők nem tudták és ez azért nem ugyanaz)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141175 (37)
    2012-08-18  11:35
  23. 2012. augusztus 18. 11:4738.

    Számomra lényegesen kényelmesebb havi részletekben kifizetni, mivel ikreim vannak így mindíg minden kettő és egyszerre kell és pontosan egyszerre is válik feleslegessé.

     

    Nálunk is voltak már nagyon nehéz helyzetek, de a gyerekemet soha nem hoznám kényelmetlen helyzetbe, azzal, hogy kimarad olyan dolgokból amit később már nem lehet pótolni. 

    előzmény:
    tamtamtam (32)
    2012-08-18  08:11
  24. Torolt_felhasznalo_141175
    Torolt_felhasznalo_141175
    2012. augusztus 18. 11:3537.

    Nem olvastam végig a topikot, de osztálypénzről van véleményem.Legkisebb gyerekemnél a 30-as létszámból 7-en fizettük be az osztálypénzt.Felhábiritónak tartom, mert ha én kitudom fizetni más is.Egyedül nevelem őket és nem kapok gyerektartást.Ez a 7 szülő fizette az egész osztálynak a kirándulást.Még, jó, hogy az ofő talált elég olcsószállást és így eltudtak menni.

    Szülőin meg nagyon hallgattak,az ofő meg mondta, hogy akkor a második évben fizessenek azok , akik első évben nem.Nem tudom fizettek-e, de gyanitom, hogy nem. 

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27

Címlap

top