Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

11 dolog, amit nem tanítottak az iskolában, de kellett volna

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. augusztus 14. 15:27
Az iskolában sok fontos dolgot megtanultunk; például azt, hogy az Amazonas a világ leghosszabb folyója vagy azt, hogy nyolc kettes alapú logaritmusa három, de azért volt, ami kimaradt a tananyagból.

Nők Lapja Café: 11 dolog, amit nem tanítottak az iskolában, de kellett volna
  1. 2012. augusztus 19. 09:2134.

    Kedves Cikíró! Nem lehetséges hogy te lógós kislány voltál iskoláskorodban?:) vagy az órák alatt a barinőddel pletyiztél figyelés helyett?:)

    Csak mert már nekem is tanítottak kottaolvasást, (azt ne firtassuk inkább hogy miért nem tudok mégsem) de tanították.

    Petőfiről meg az "rémlik" nekem hogy a szerelemről is írt eleget. :)

    "Szabadság, szerelem, e kettő kell nekem"

     

     
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-14  15:27
  2. 2012. augusztus 19. 08:5033.
    Vasárnap délelőtt miért is kellett ebbe beleolvasnom..?  Számomra az derül csupán ki, hogy a cikk írójának milyen hiányosságai vannak, amiket az iskolára próbál kenni. Oda kellett volna figyelni, aztán annyi. Na meg azután is ragad az emberre mindenféle, hogy kikerül az iskolapadból...
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-14  15:27
  3. 2012. augusztus 19. 08:3332.
    Sziasztok!

    Én sem értem pontosan, hogy ez most vicc, vagy komoly akart-e lenni. Én 32 éves vagyok és tanultunk kottát olvasni az iskolában. A szívmasszázst azért nem tanítják még ha jól emlékszem a jogsihoz sem, mert többet árthatsz vele, ha rosszul csinálod. A veszettséggel nem nagyon van mit tenni. Azt szerintem mindenki tudja, hogy ha valami megharap, akkor orvoshoz kell menni. A veszettség nem okoz 3 percen belül halált, továbbá injekciókkal gyógyítható, amit orvos ad be.

    Viszont amit nem tartok butaságnak, és magam is néha szóba hozom, az a gazdálkodási ismeretek tanításának hiánya. Nagyon is időszerű volna bevezetni. Nem támaszkodhatunk a szülőkre ez ügyben, hiszen rengetegen szerintem rosszul csinálják. Meg kéne tanulni addig nyújtózni, amíg a takarónk ér, illetve valamelyest átlátni az anyagi helyzetünket. Kerdezéstechnika: én asszertív kommunikációt tanítanék már gyermekkorban. A főzést, és úgy általában véve a háztartásvezetést pedig pont a sajtburgerhabzsolás és a mai szülők időhiánya miatt hoznám vissza hangsúlyosabban a tantervbe.
  4. 2012. augusztus 19. 08:3231.
    Sziasztok!

    Én sem értem pontosan, hogy ez most vicc, vagy komoly akart-e lenni. Én 32 éves vagyok és tanultunk kottát olvasni az iskolában. A szívmasszázst azért nem tanítják még ha jól emlékszem a jogsihoz sem, mert többet árthatsz vele, ha rosszul csinálod. A veszettséggel nem nagyon van mit tenni. Azt szerintem mindenki tudja, hogy ha valami megharap, akkor orvoshoz kell menni. A veszettség nem okoz 3 percen belül halált, továbbá injekciókkal gyógyítható, amit orvos ad be.

    Viszont amit nem tartok butaságnak, és magam is néha szóba hozom, az a gazdálkodási ismeretek tanításának hiánya. Nagyon is időszerű volna bevezetni. Nem támaszkodhatunk a szülőkre ez ügyben, hiszen rengetegen szerintem rosszul csinálják. Meg kéne tanulni addig nyújtózni, amíg a takarónk ér, illetve valamelyest átlátni az anyagi helyzetünket. Kerdezéstechnika: én asszertív kommunikációt tanítanék már gyermekkorban. A főzést, és úgy általában véve a háztartásvezetést pedig pont a sajtburgerhabzsolás és a mai szülők időhiánya miatt hoznám vissza hangsúlyosabban a tantervbe.
  5. Torolt_felhasznalo_465731
    Torolt_felhasznalo_465731
    2012. augusztus 15. 14:5030.
    Az iskolában azt tanítják, hogy a világ leghosszabb folyója a Nílus, az Amazonasnak a legnagyobb a vízhozama. Most ugyan van valami méricskélés ez ügyben. Szóval csak tiszta forrásból az infót, ha lehet.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-14  15:27
  6. 2012. augusztus 15. 12:4229.

    Két dolog van, amit én is hiányolok az oktatásból: az egyik gazdasági, pénzügyi ismeretek a másik elsősegélynyújtás. Mindkettőt már 3-4 osztályban elkezdeném és minden évben visszatérnék rá, fokozatosan bővítve az ismereteket. Ez azért is lenne fontos, mert a szülők nagyrészének is hiányosságai vannak, tehát nem tudják megtanítani a gyerekeiknek. S néhány tantárgy esetében tényleg ráférne a tantervre egy kis változtatás. Biológiából pl. nagyobb hangsúlyt helyezni az emberi test megismertetésére, s hogy 10-12 évesen teljesen tisztában legyenek a menstuációval, terhességgel ... stb.

    Kézségtárgyakat nem osztályoznék, testnevelés pedig mozgásról szóljon és ne a számokról.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-14  15:27
  7. 2012. augusztus 15. 11:2128.
    Kedves Cikkíró!

    Kottát olvasni szolmizálással és abc-s nevekkel lehetséges.
    Az előbbit tanuljuk általános iskola első-második osztályától.
    Aki elmerülne az utóbbiban, mehet zeneiskolába, szolfézsra.
    Mivel a szolmizálás a kottaolvasás legegyszerűbb és legkönnyebben tanulható módja,
    számos idegen országban tanítják - még Japánban is.
    Lásd még: http://www.zenci.hu/szocikk/kodaly-modszer.

    Sajnálom, hogy az Ön iskolájában / idejében nem adatott meg a lehetőség az ebbe való betekintésbe.
    Semmi sem késő, persze. :)
  8. 2012. augusztus 15. 10:4327.

    Ha van megfelelo csaladja ehhez.

    Amikor mi jartunk iskolaba tanultunk fozni varrni es az osztalyfonoki orakon szo esett tobbek kozott a csaladi felelossegrol, penzbeosztasrol is.

     

    Ma mar ezekrol szo sincs meg a jo iskolakban sem sajnos.

    előzmény:
    ayten (23)
    2012-08-14  21:30
  9. -1-
    -1-
    2012. augusztus 15. 10:3126.

    Mint minden beszéd, írás, azt tükrözi, aki azt kiadja magából.

    Ez esetben a cikk írójának a problémáját tükrözné a sok meg nem tanított okosság?

    Javaslatom az lenne, hogy ha ennyi gondja akad az életében, lásson neki mihamarabb a megoldáshoz, mert aztán kifut az időből. :)))))

     

    Ami engem illet, nekem is van kedvenc témám:

     

    9. Ilyen-olyan gyógyfüvektől és tablettáktól nem lehet lefogyni

    Ha lehetne, akkor ugyanis nem lennének kövér emberek. Szép dolog a hit, de a kétely sem hiábavaló. Ha az előbbiben annyira jeleskedünk, akkor akár béljóslással is próbálkozhatunk: annak is biztos volt annyi alapja, mint a legújabb fogyókúrás gyökér csodatevő erejének.

     

    Itt szintén volna javaslatom, és ez maga a kétely. Kétely abban, hogy biztosan tudsz-e annyit a világról, hogy ki merj jelenteni olyan dolgokat, amik egyáltalán nem biztos, hogy megállnák a helyüket az igazság polcán?

     

    Ha az írást humornak szántad, ahogy sokan feltételezik, akkor érdemes lenne beleírni a címbe: Ahogy én humorizálok a nemtudásomról.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-14  15:27
  10. 2012. augusztus 15. 10:0725.
    Amint látod a válaszokból, egyeltalán nem tisztelt cikkíró, talán egyedül téged nem tanítottak meg minderre. Vagy annyira rövidtávú a memóriád, hogy már el is felejtetted.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-14  15:27
  11. 2012. augusztus 14. 22:0124.
  12. 2012. augusztus 14. 21:3023.

    Az a baj a cikkel, hogy a megtanítandó dolgok egy része fontos, egy része tényleg ironikus, ezért lett a cikkből zagyvaság.

    A gyereket főzni, pénzzel bánni, pasizni megtanítani meg a család dolga.

  13. 2012. augusztus 14. 20:4922.
    Ezért mondom én mindig, hogy tévéből egy is sok, és számítógépből is a legnagyobb hülyeség többet venni, "azért, hogy ne veszekedjenek rajta a gyerekek"...
    előzmény:
    AniBlues (21)
    2012-08-14  20:20
  14. 2012. augusztus 14. 20:2021.

    Lehetne azt játékpénzzel is, esetleg Gazdálkodj okosan egy "realista" változatával. Pilisi zártkert helyett tankönyv a gyereknek. :D

     

    OFF

    De jó is volt a Gazdálkodj okosan, én imádtam vele játszani. Most már nem jellemző, hogy összeül a család társasozni... anno hétfőnként, mikor nem volt műsor a tévében... rádió, forró tea vagy nyáron limonádé, körbeültük a nappaliban lévő asztalt, és ment a kártya, társas...

    előzmény:
    tamtamtam (20)
    2012-08-14  20:16
  15. 2012. augusztus 14. 20:1620.
    Ahhoz viszont pénzt kéne biztosítania az iskolának minden gyerek számára, mert ennek csak valami gyakorlatias tantárgyként lenne értelme. Csak hát honnan? :)
    előzmény:
    AniBlues (19)
    2012-08-14  19:59
  16. 2012. augusztus 14. 19:5919.

    Nem, még anno mi is úgy tanultuk, de az Amazonas az, kb. 200 méterrel. :)))))

     

    Amúgy jó nagy baromság ez a cikk. Egyedül a pénzzel bánás, amit szerintem is meg kéne alapozni az általános iskolában.

    előzmény:
    Fruzsinka (17)
    2012-08-14  19:21
  17. 2012. augusztus 14. 19:3218.
    Gyakorlatilag semmit nem tanítottak meg, amit az  életben hasznosítottam és mindent megtanítottak , amit soha többé nem használtam. Ez a gimnázium 4 évére vonatkozik. És ráadásul én valami hu de szuper elit gimi elit osztályába jártam. Az akkori osztálytársaim egy jelentős része azóta is ingyenélő , 2-3 diplomával a háta mögött.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-14  15:27
  18. 2012. augusztus 14. 19:2117.
    A leghosszabb folyó nem a Nílus?
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-14  15:27
  19. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2012. augusztus 14. 19:1816.
    Mondjuk minket főzni is "tanítottak", de tény, hogy attól még hülye maradtam volna. Ma is emlékszem arra a technika órán közös erővel készített madártejre, amitől egyszerre szaldtunk ki hányni... de azóta már fejlődtem... és valóban, főleg olvasás által... legalábbis úgy kezdtem. :)
    előzmény:
    etilany (15)
    2012-08-14  19:06
  20. 2012. augusztus 14. 19:0615.
    Remélni merem csak, hogy eredendően a cikket humorosnak, és ironikusnak szánták, bár annak is harmatgyenge f*s. Kottaolvasás? Ne szívass már, kedves cikkíró, azt már harmadik elemiben tanítják. Elsősegélyt is biológia órán, Főzni mi nem főztünk a suliban, azt az anyukámtól tanultam meg, ill. kedves cikkíró, én úgy vagyok vele, hogy aki tud olvasni, az főzni is tud, csak el kell kezdeni, ugyanis legtöbb recept le van írva lépésről-lépésre. Szóval, akár humorosnak, akár komolynak szánták a cikket azért nem ártott volna kicsit tájékozódni és nem belefoglalni azokat a dolgokat, amiket igenis tanítanak. 
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-14  15:27
  21. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2012. augusztus 14. 18:2214.
    Ja, tényleg, kimaradt a gyógynövénytől nem fogyunk! HÁt, ha négy hónap alatt egy tizes nem számít annak, akkor nem tudom, hogy mi. Én ugyanis így fogytam olyan gyógynövény segítségével, ami visszafogta az étvágyamat, és így kevesebbet ettem. Tudom, nem magától a gyógynövénytől fogytam, de hát ha segített abban, hogy kihúzzam egy verébadaggal egy-egy étkezés gyanánt, akkor bizony mégis hasznos volt. (Mielőtt elhalmoznátok privivel: bármilyen éhségcsökkentő hatású gyógynövény megfelel a célra, maté vagy kaktusz, utána már rajtad áll, hogy tényleg ott hagyd abba a kajálást, ahol már nem érzel éhséget, és ne a régi adagodat edd.)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (13)
    2012-08-14  18:18
  22. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2012. augusztus 14. 18:1813.
    Sz-r suliba járhatott a cikk összeállítója, legalább a felét tanultuk már általánosban az itt felsoroltaknak. Biológia óra keretében volt elsősegély-tanfolyam, gyakoroltuk babán az újraélesztést több órán át, mindenki egyesével. A veszettség felismeréséről már alsóban tanultunk, szerintem még környezet órán, de lehet, hogy már az elsős tanítónő is elmondta, miért kerüljük az idegen állatokat, pláne a veszettség jeleivel (és persze, hogy mik azok). Térképen tájékozódás? Ugye vicc, hogy nem volt ilyen gyakorlat valahol földrajzórán? Kérdéstechnika szintén alap. Vitakultúra szintén. Kottaolvasás? Szintén alsó tagozatban tanult meg mindenki nálunk. Vagy én jártam extrém jó általánosba? Ja, az is alap volt, hogy minden új fogalmat definiáltunk, a lehető legpontosabban. Ma is emlékszem pl. a legelső biológia órára, az első szó, amit megtanultunk, a hipotézis volt. És az, hogy egyelőre az evolúció és a teremtéselmélet egyaránt az, mi viszont az előbbi szerint tanuljuk a biogiát, amíg valaki elő nem áll valami egyébbel, bizonyíthatóan. HOgy mi az a szerelem, azt meg tényleg nem iskolában kéne megtanulni.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-14  15:27
  23. 2012. augusztus 14. 17:0312.

    Szerintem kérdezni sohasem ciki. Sőt - tanácsot kérni sem az. Ha így lenne, iskolába se kéne járnunk, hisz ott is kérdezünk.

    Egyszer olvastam valahol egy ókori bölcs idézetét, már nem tudom szó szerint, hogy szólt, de valahogy így: Míg az okos emberek tele vannak kételyekkel, bizonytalansággal, addig az ostobák halál magabiztosak.

    Sok igazság van ebben, hisz nap mint nap tapasztalni lehet. Akár itt a fórumon is. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_760877 (3)
    2012-08-14  15:42
  24. 2012. augusztus 14. 16:5911.

    Még nekem is volt "gyakorlati órám" sőt Kukta szakkör is volt. Tanultunk főzni, kötni, horgolni, vasalni sőt lámpát sorosan vagy párhuzamosan bekötni stb. Tanultam szabni-varrni órán és hasznát is vettem. anyukám is tőlem tanulta. Jártam vöröskeresztes szakkörre, ahol újraélesztést, nyílt törés, égési sérülés elletását is megtanultam. Ezek hasznosak voltak, bár főzni végűl a magam kárán tanultam meg és kellően meg utáltam a kötés-horgolást is.A férjem falusi iskolába járt, ők állattenyésztést és földművelést sajátítottak el a z iskola kertben. Szerinte fölösleges volt(inkább ingyen munkásnak nézték őket), amúgy mindenki otthon tanulta meg a lényeget évek alatt.

    Amit a gyerekeimnél hiányolok, az inkább a közlekedés biztonság elsajátitásának hiánya. Persze itthon nyomjuk neki, de talán ha órát is szánna erre az iskola-sikeresebb lehetne. Az elsősegély is hasznos lehetne számukra.Vagy inkább csapat építést kellene tanítani nekik, mert borzasztó önzőek és közömbösek a diákok.-tapasztalatom szerint

    előzmény:
    duci_juci (7)
    2012-08-14  16:07

Címlap

top