Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

„Nem úgy szeretett az anyám, ahogy kellett volna!”

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. március 29. 10:48
Mindaddig, amíg haragszunk szüleinkre, amíg nem tudunk megbocsátani nekik, saját boldogulásunkat hátráltatjuk. Soma heti üzenete.

Tovább a cikkre...
  1. Torolt_felhasznalo_118041
    Torolt_felhasznalo_118041
    2012. Április 1. 20:27142.
    előzmény:
    patkanyfog (132)
    2012-03-30  22:40
  2. Torolt_felhasznalo_403826
    Torolt_felhasznalo_403826
    2012. Április 1. 09:37141.
    Aranyos vagy. Semmiképpen nem akarnám itt ezeket leírni részletesebben, már így is elég sok elhangzott. Priviben írok, jó?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_567762 (140)
    2012-04-01  09:30
  3. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2012. Április 1. 09:30140.

    Megpróbálnék segíteni a feldolgozásban.

     

    Honnan tudod, hogy miért ment el anyukád pár hónapra?

    Ma milyen a kapcsolatod vele? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_403826 (139)
    2012-04-01  08:22
  4. Torolt_felhasznalo_403826
    Torolt_felhasznalo_403826
    2012. Április 1. 08:22139.

    Értem. Köszönöm. 

     

    Különbözőképpen működünk. Valószínűleg van olyan ember, aki el tudja engedni a múltbéli dolgokat, mert egyszerűen okos, jó a stratégiája, rájön, hogy ez így helyes.

     

    Én nem vagyok ilyen, de jó úton haladok, hogy új útra térjek. Ehhez nekem arra van szükségem, hogy először jól belegázoljak a régi dolgokba és lehetőség szerint feldolgozzam őket. 

     

     

    előzmény:
    feleselek (138)
    2012-03-31  23:11
  5. 2012. március 31. 23:11138.

    Szóval ENGEDJÜK meg, hogy lehet, hogy van köze a problémáimnak ahhoz, hogy 3 éves koromban lelépett anyám. 

     

    És ne jelentsük ki 100 százalékra, hogy CSAKIS emiatt vannak problémáim. 

     

    Én csak néhány vigasztaló szót akartam neked írni, bátorítást, hogy van esélyed (és erőd) az újrakezdésre. Ezt így ismeretlenül is megelőlegeztem neked.

    Ne pazarold az energiádat a múltbéli sérelmeken való rágódásra, bármennyire fáj is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_403826 (131)
    2012-03-30  22:40
  6. Torolt_felhasznalo_901969
    Torolt_felhasznalo_901969
    2012. március 31. 21:32138.
    A felnottevalas akkor tortenik meg, amikor a szuleinket eltudjuk fogadni a hibaikkal egyutt, es nem kersergunk, buntetjuk oket, hanem megertjuk vegre, hogy bar rosszul csinaltak dolgokat, mi is fogunk hibakat elkovetni.Sajnos ezt kevesen ertik meg, igy en azt szoktam mondani, hogy szaporodnak korulottem a "kisistenek".
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_403826
    Torolt_felhasznalo_403826
    2012. március 31. 10:48136.

    "Elmondanád, hogy milyen gondolatmenet alapján vallod ezt?"

     

    Most megfogtál. De mondjuk ha belegondolunk, nagyon sok esetben lehet olyanról hallani, hogy ugyanazon szülőktől származó gyerekek mennyire különbözően "sikerülnek". 

     

    Példa: Ex élettársam testvére például egy szeretetreméltó, vidám, nyitott, sikeres nő, jó anyuka, feleség, jó munkaerő, ja, és jó "gyerek", szüleivel jóban van. Ex élettársam alkoholista, egyedül él, mogorva, magának való, hol dolgozik, hol nem (bár egyébként általában igen), szüleivel rossz a kapcsolata. További infó: apukájuk durva, elutasító volt velük gyerekkorukban, anyukájuk a kamaszodó, lázadó fiúval nem tudott mit kezdeni, a lány talán nem volt ilyen nehéz eset, anyukának nem okozott gondot.

     

    Példa kettő: unokatestvéreim szerető, jó családban nőttek fel, felnőtt emberként jó házasság, anyagi jóllét, szép gyerekek, jó munka. Tavaly nyáron láttam, hogy a fiú unokatesóm kifejezetten durván, bunkón beszél a feleségével. Nem ezt látta otthon. De visszagondoltam, és emlékeztem rá, hogy egyszer 20 éves kora körül észrevettem rajta, hogy nagyon furán, zavarosan, depressziósan gondolkozik.

     

    Lényeg: nem csak a szülői nevelésen, hozzáálláson múlik az, hogy ki milyen lesz. A rosszból is lehet jó, a jóból is lehet rossz.

     

    "Olvastam, amit írtál a gyerekkorodról.

    Őszintén nagyon sajnálom, biztosan nem lehetett könnyű és most sem, ha ennyire frissen él benned most is.

     

    Én is azt gondolom, hogy édesanyád eltűnése  nagy űrt hagyott benned, feldolgozatlan nagy űrt."

     

    Tényleg köszönöm a kedves szavaid és megértésed.

     

    Anyám szegény sajnos még rosszabbul járt, mint én. Ő nem akart gyerek volt. 4 éves korától 10 éves koráig pedig a nagyszüleivel élt, apja-anyja-testvére pedig továbbra is együtt éltek. Nyilván úgy élte meg (és az is volt), hogy őt kirakták, kiközösítették. Feltehetőleg ezért is nem vitt magával, amikor elment, mert úgy gondolta, jobb nekem a saját családommal maradni (ti. egy házban laktunk nagyszüleimmel). 

     

    Szóval én bőven értem, hogy miért is történt, ami történt.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (135)
    2012-03-30  23:21
  8. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. március 30. 23:21135.

    Én meg úgy gondolom, hogy ...............

     

    nagyon jó szülőknek lehetnek rettenetes gyerekei

     

    rettenetes szülőknek lehetnek nagyon jó gyerekei

     

     

    Elmondanád, hogy milyen gondolatmenet alapján vallod ezt?

     

    Én elgondolni nem tudom,  hogy nagyon jó szülőknek rettenetes gyerekei legyenek, a szó igazi értelmében rettenetes, nem cserfes, mozgékony, néha hisztis gyerekre gondolok.

     

    Ha mégis, akkor pedig nem nagyon jó szülők, csak azt a látszatot keltik.

     

    A rettenetes szülőknek lehetnek nagyon jó gyerekei, valóban, nagyon jó magaviseletű gyerekei. De csak ennyi, jó magaviseletű lelki sérültek.

     

    Meg ugye attól is függ, mit takar az, hogy rettenetes szülők? Isznak, drogoznak, terrorizálják a gyerekeket, vagy csak nem törődnek eléggé? 

    Elég tág a skála...

     

     

    Olvastam, amit írtál a gyerekkorodról.

    Őszintén nagyon sajnálom, biztosan nem lehetett könnyű és most sem, ha ennyire frissen él benned most is.

     

    Én is azt gondolom, hogy édesanyád eltűnése  nagy űrt hagyott benned, feldolgozatlan nagy űrt.

     

    Gondolom apáddal nem volt felhőtlen a kapcsolata, csak éppen te ittad meg a levét. :(

    Azt is megkockáztatom, hogy nem volt még érett az anyaságra.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_403826 (131)
    2012-03-30  22:40
  9. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. március 30. 23:14134.

    Néha elgondolkozom:én vagyok ilyen(úgy értem,a természetem),vagy ők neveltek ilyenné. Nem tudom.

     

    Ezt akár én is írhattam volna, és én sem tudom.

    Azzal együtt, hogy határozottan emlékszem, hogy már egészen kicsi gyerekként is meglehetősen önálló voltam, nem nagyon lehetett irányítani, nem is hagytam. És pl. a tekintélyt, tiszteletet nálam már akkor is ki kellett érdemelni. 

    Szóval elég nehéz eset voltam már akkor is, így azt gondolom, hogy a nevelés mint olyan az én esetmben esetleg valamiféle próbálkozásnak tekinthető, persze nyilván hagyott bennem nyomokat.

    De mindennel együtt, mint korábban is írtam én szeretek ilyen lenni. És az igaz amit valaki korábban írt, hogy felnőttként sokkal jobb, könnyebb, szabadabb mint gyerekként volt.

    idézet:
    pinkpearl (105)
    2012-03-30 13:50:04

    Ezzel a hsz-eddel tulajdonképpen azt támasztod alá, hogy egy ember jellemét leginkább a genetika formálja, kevésbé a nevelés.

     

    Ez azért érdekes, mert ilyesmi leginkább olyankor kerül szóba, amikor örökbe fogadnak egy más kultúrába tartozó gyermeket, akit saját értékrendjük szerint nevelnek, mindent megadnak neki, aztán serdülőként előjön az igazi énje, és az addig nevelés semmivé foszlik.

    Tehát ez egy időzített bomba.

    előzmény:
    pinkpearl (105)
    2012-03-30  13:50
  10. 2012. március 30. 22:42133.
    Nagyon egyetértek. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_379840 (12)
    2012-03-29  11:57
  11. 2012. március 30. 22:40132.
    Ilyen alapon bátran ki merem jelenteni, hogy senki sem alkalmas szülönek.
    előzmény:
    pinkpearl (6)
    2012-03-29  11:19
  12. Torolt_felhasznalo_403826
    Torolt_felhasznalo_403826
    2012. március 30. 22:40131.

    Én meg úgy gondolom, hogy ...............

     

    nagyon jó szülőknek lehetnek rettenetes gyerekei

     

    rettenetes szülőknek lehetnek nagyon jó gyerekei

     

    nem gépek vagyunk, hogy tudhatjuk, egyik nyíláson beteszünk valamit, akkor az a másik nyíláson tuti, hogy x formában fog kijönni.

     

    Magyarán: valamilyen szinten egyetértek ezzel:

     

     "Neki szerencséje volt. Nem 20+ évvel ezelőtt, hanem a közelmúltban. Ennek alig van köze a szülői háttérhez. (Szerintem.)"

     

    De ezzel nem: 

     

    "Neked nem volt szerencséd, de nem a szüleid vagy a testvéred miatt. Hanem mert csak. A kisnyúl szőrös, azért."

     

    Szóval ENGEDJÜK meg, hogy lehet, hogy van köze a problémáimnak ahhoz, hogy 3 éves koromban lelépett anyám. 

     

    És ne jelentsük ki 100 százalékra, hogy CSAKIS emiatt vannak problémáim.  

    előzmény:
    feleselek (130)
    2012-03-30  22:20
  13. 2012. március 30. 22:20130.

    A testvérem (akit egyébként őszintén szeretek, bár nyilván baromira irigykedem is rá) teljesen normális életet él. Szerető felesége, gyerekei vannak, jó munkája, társasága.

     

    Neki szerencséje volt. Nem 20+ évvel ezelőtt, hanem a közelmúltban. Ennek alig van köze a szülői háttérhez. (Szerintem.)

     

    Én meg... egyedül nevelem a gyerekeket, szorongok és depressziós vagyok, esélyem minimális arra, hogy társat találjak vagy egy jó munkát.

     

    Neked nem volt szerencséd, de nem a szüleid vagy a testvéred miatt. Hanem mert csak. A kisnyúl szőrös, azért. Húzz egy vonalat és bizakodj abban, hogy 1-2 éven belül jobbra fordul a ti sorsotok is. A gyermekeidnek is tartozol ezzel, de legfőképpen magadnak. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_403826 (76)
    2012-03-30  10:21
  14. 2012. március 30. 22:13129.

    És az ember tudatos életmóddal sokat javíthat magán mind testileg, mind lelkileg. És meghaladhatja azokat a hibákat, amiket az ősei esetleg több generáció óta cipeltek magukkal.

     

    Ez mennyire igaz! Az én családomban ez a táplálkozás, dohányzás, alkoholfogyasztás, egészség-tudatosság stb. témakörben van napirenden.

     

    Sajnos azt láttam magam körül, hogy az egészségtelenül táplálkozó, dohányzó, gyakran alkoholt fogyasztó (de nem alkoholista!), száj- és/vagy testi higiéniára oda nem figyelő, stb. rokonaim már a negyvenes-ötvenes éveikben lerobbantak, jó páran meg is haltak. Azok is, akiknek a munkahelyük és az otthonuk (+ rokonok, barátok látogatása néha) között nem volt más hely, ahová mehetnek - semmi kikapcsolódás, hobbi, csak a mókuskerék.

    előzmény:
    Goldmund (90)
    2012-03-30  12:01
  15. 2012. március 30. 21:51128.

    Felnőttként szabadabbnak,erősebbnek érzem magam,mint gyereknek. Ha valakitől azt hallom,hogy de jó volt gyereknek lenni,meg addig jó,míg gyerek vagy----én már gyerekként is azt vártam,hogy felnőtt lehessek. Nem sírom vissza a gyerekkoromat:szabad vagyok,önálló,nem szólnak bele a dolgaimba

     

    Ezzel én is így vagyok, de nem a családi, hanem az iskolai "élményeim" miatt. Én azokat nem sírom vissza. A mai napig szoktak iskolai témájú rémálmaim lenni - pedig nem voltam rossz tanuló.

    előzmény:
    jimjam (106)
    2012-03-30  14:02
  16. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2012. március 30. 21:44127.
    Véletlenül sem gondolom, hogy a gyerek alárendelt szerepet visel a családban. Magam is azt vallom, minden partnerkapcsolatnak a mellérendeltségen kell alapulnia. És ebben a mellérendeltségben is ki tud alakulni az a felállás, ahol a gyerek elfogadja a szülő magasabb szintű tudását. De ehhez az kell, hogy a szülő is tisztelje a gyereke szuverenitását.
    előzmény:
    pinkpearl (115)
    2012-03-30  14:46
  17. 2012. március 30. 21:44126.

    Hála Istennek, nekem nincs ilyen jellegű problémám. A szüleim, mivel emberek és nem tökéletesek, követtek el hibákat, hoztak rossz döntéseket. De mivel mindig éreztem a szeretetet, ezért az utólag hibásnak bizonyult döntésre, cselekedetre, valaha elhangzott sértő szavakra sem haraggal tekintek, legfeljebb pici nehezteléssel. És ezeket mindig megbeszéltük.

     

    Nálunk a pályaválasztásom (volt) a vitás kérdés. De érek-e azzal valamit, ha hőbörgök? Nem.

    Úgy tekintek erre, hogy az az egyik életfeladatom, hogy ha az a foglalkozás, amit tanultam és amit végzek, nem tetszik, akkor változtassak rajta valamikor. 

     

    Akinél nem kb. ilyesmiről, hanem kínzó szeretetlenségről, agresszióról, alkoholizmusról, stb. szólt a gyermekkor, azt megértem, hogy nem tud a múltbeli eseményeken, traumákon felülemelkedni.

     

    Akiknek felnőttként is rossz a viszonyuk a szüleikkel (vagy az egyikkel), azoknak csak azt tudom tanácsolni, hogy redukálják a minimálisra vagy szüntessék meg velük a kapcsolattartást. Gyermekként nem volt lehetőségük elmenni, kiszállni ebből, felnőttként van.

     

    A (kölcsönös) szemrehányások, veszekedések csak tovább mérgesítik a konfliktust, annak meg nincs értelme. 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-03-29  10:48
  18. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2012. március 30. 21:40125.

    Hogy Soma honnan meríti a meglátásait, nem tudom. Feltehetően nem ugyanolyan volt a mikrokörnyezetünk, vannak dolgok, amelyek az én értékrendembe nem férnek bele, az övébe simán. És kontra.

    Ennek ellenére azt gondolom, az ember általában nem a deviáns dolgokról nyílvánít véleményt. Ha igen, akkor azt  közölni kell. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_403826 (113)
    2012-03-30  14:34
  19. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2012. március 30. 21:31124.
    ne aggódj. Egy kislány apás általában, a kisfiúk meg anyásak. A jóég tudja, miért van ez így. De az biztos, ha  ölelő családban nő fel egy gyerek, ő is ugyanolyan ölelő lesz a szüleivel felnőttként. 
    előzmény:
    jimjam (112)
    2012-03-30  14:27
  20. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2012. március 30. 21:28123.
    Dehogynem, a kislányodhoz. És ez így van jól. Ezek szerint igenis szükséged volt erre az érzésre, de valamiért a szüleidtől, pláne az anyukádtól, nem kaptad meg. Viszont amint megérkezett, először a párod képében, aztán a kicsidében, abszolut nyitott lettél rá. De csak arra nyitottál, ami feléd is megnyílt. Sajnálom a szüleidet, azt gondolom, te már pont jól tudod, mit veszítettek azzal, hogy téged nem engedtek közel magukhoz. Kívánom neked/ nektek, hogy mindig tudjatok tobzódni abban a családi melegségben, amit a párodon és a kislányotokon keresztül megélsz.
    előzmény:
    jimjam (108)
    2012-03-30  14:12
  21. 2012. március 30. 21:15122.

    igen. anyám máig nem érti meg, hogy ez nekem, meg az öcsémnek mit okozott. sőt, el is bagatellizálja, ami még inkább idegesít. 

     

    a másik, ami idegesít: folyton leszólja a barátaimat, de úgy, hogy nem is ismeri őket! (mivel külföldön élek). hogy én miért választom őket a család helyett. és azt, hogy tán mert ők soha nem bántottak, míg otthonról úgy kb. csak bántást kaptam, meg se hallja, meg mondom, elbagatellizálja. szerinte az nem is úgy volt. na persze. 

    előzmény:
    ladybird65 (95)
    2012-03-30  12:15
  22. 2012. március 30. 21:07121.
    na, nálunk inkább fordítva volt. mi azt hallgattuk, hogy ez se jó, az se jó, bezzeg a szomszéd milyen barátságos a felnőttekkel, te miért nem, bezzeg a másik milyen ügyes háziasszony, tízéves létére )a suliban ugyan kettes az átlaga, én meg a legjobb tanuló vagyok, az nem számít, lényeg, hogy nem jeleskedem a házimunkában), a harmadik milyen ügyesen rajzol (neki is kettes az átlaga, az se számít, de én nyilván tehetek arról, hogy abszolút nincs kézügyességem.)  nálunk mindig ez ment, bezzeg a másik. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_298455 (70)
    2012-03-30  09:45
  23. 2012. március 30. 21:02120.
    tökéletesen egyetértek veled! megint jönnek páran a maszlaggal, hogy "mert őmiattuk születtem meg", meg "ember lett belőlem", és eszükbe se jut az, hogy netalántán, mások másképp éltek, nem feltétlenül olyan hú, de jó családban nőttek fel.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_403826 (69)
    2012-03-30  09:22
  24. 2012. március 30. 21:00119.
    a gyerekekkel én is nagyon jól elvagyok, mindenki meg is jegyzi mindig, hogy mennyire. azzal nem is lenne gond. azzal van, hogy aki párkapcsolatom volt, mind hagyományos feleséget akart (volna), aki otthon süt-főz, és kiszolgálja az urát. na, ez nekem nem megy.
    előzmény:
    rupcsi (63)
    2012-03-29  22:43

Címlap

top