Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Korai iskolakezdés

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. március 20. 09:33
Fejlessze otthon a gyereket, különben gondjai lesznek az iskolában – ezt tanácsolták a kétségbeesett anyukának az óvodában, ahonnan az új szabályok szerint korábban az iskolapadba küldenék a gyereket. Vekerdy Tamás szerint nem jó, hogy a gyereket szabják az iskolához.

Tovább a cikkre...
  1. 2012. március 27. 10:18140.

    hát, nálunk van

    szünetre is adnak bőven, nehogy unatkozzon a gyerek és a szülő

    előzmény:
    andi92 (138)
    2012-03-27  08:08
  2. 2012. március 27. 10:17139.
    No pláne... a szabad iskolaválasztos hsz-odra írtam, amit, ha nincs választásod, és nálatok épp egy extra poroszos iskola van, akkor a gyereknek fel kell kötni a lengemagyart...
    előzmény:
    Milu (137)
    2012-03-26  19:23
  3. 2012. március 27. 08:08138.
    Ardian, eszembe jutott viszont egy hatalmas kulonbseg a ket rendszer kozott. Itt NINCS hazi feladat altalanos iskolaban. Irasbeli legalabbis (mert azert az orai anyagot meg kell tanulni, szamonkeres, osztalyozas, bizonyitvany ugyanugy van, mint otthon). Neha egy-egy matekpelda, egy-egy nyelvtani feladat, 5 perc. Ezt azzal indokoljak, hogy ha sok hf lenne, none a kulonbseg a hatranyos helyzetu es a jo csaladban nevelkedo gyerekek kozott. Akinek nem tudnak segiteni, meg sokkal jobban lemaradna. Ugyanakkor a gyerekek reggel 8:30-tol delutan 4:30-ig iskolaban vannak, es delutan nem napkozi van, hanem ugyanugy rendes tanulas, mint delelott, mar elsoben is. Van lehetoseg, hogy utana 5:30-ig "tanuloszobaba" menjenek a gyerekek, ahol tanitok segitenek nekik a leckeben, de az mar fizetos az allami iskolakban is.
    előzmény:
    ardian (133)
    2012-03-26  15:52
  4. 2012. március 26. 19:23137.
    Te csak Budapestben gondolkodsz. Vidéken nincs hova jelentkezés, mert van egy iskola a faluban (gondolom, van, ahol egy sincs). Máshova meg nem mehetsz, mert a helybélieknek sincs elég hely.
    előzmény:
    ardian (133)
    2012-03-26  15:52
  5. 2012. március 26. 16:21136.
    Ardian, irod, hogy miket kellett mar tudniuk oktoberben. Eppen amikor utoljara otthon jartunk, anyukamnal megtalaltam az elsos ellenorzomet. Novemberben mar mi irtuk be, hogy ebedpenz kell, babszinhazba megyunk, vinni kell 2 forintot (na, ezen is jot nevettem, de az mas tema), elfelejtettem a tornacipomet, ejnye-bejnye. Szoval a 70-es evek masodik feleben novemberre mar irtunk, olvastunk problema nelkul. Megneztem nehany munkafuzetemet, nem tudom, hogy a tanito neni mindenkiet atnezte-e, de a feladatok szepen voltak megoldva, semmi helyesirasi hiba, stb, stb. Akkoriban a tanitok nagyon jol tanitottak es nagyon sokat koveteltek, de igy volt rendjen. Szerettunk iskolaba jarni. Azota valami nagyon elromlott az iskolarendszerben.

    Hu, az a hudenagy fegyelem viszont tenyleg eleg ijetszoen hangzik. Foleg egesznap.
    előzmény:
    ardian (128)
    2012-03-26  11:50
  6. 2012. március 26. 16:11135.
    Pottom, na igen, ez a "gyerek, tehat neki szabad", ez nagyon nem jo. Es, majd egyszer reggel azt mondjuk neki, hogy ja, bocs, eddig igy volt, matol viszont mar nem szabad ???Jo, persze, nem lehet elvarni egy kisgyerektol, hogy ugy viselkedjen, mint a felnottek, de azert a korlatokat (es foleg azt, hogy vannak korlatok !) nem az iskolaban kellene felfedeznie.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (127)
    2012-03-26  10:44
  7. 2012. március 26. 16:08134.

    szerintem egy két hozzászólás olyan furi pl hogy külföldön ezt meg azt tanulnak az oviban

    miért itthon nem??a régi ovikban tök sok mindent tanultunk mi is meg tesómék generációja is..ma már nem ez van??

    miért kéne olvasni tudni egy hatévesnek,mire iskola kezdő lesz??

    írás,olvasás tanulás az iskola feladata,meg matek alapozás..ha nem az ő feladatuk,akkor minek a pedagógus meg az iskola??mit csinálnak ott bennt akkor majd a gyerkőcök??

    ha otthon megtanítod,nem fog unatkozni míg a többi nem tudót tanítják?

    szerintem ha a gyerek marad egy évet plusszba az oviba,csak jó lehet,én örülni fogok neki,tovább tart a gyerek kora feladatok nélkül,úgyis olyan hamar eltelik

    annak meg külön örülnék ha az otthon tanulást támogatnák és ez létezne,itthon is

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-03-20  09:33
  8. 2012. március 26. 15:52133.

    igen, szabad iskolaválasztás van, de az új rendszerben (elsődeges, másodlagos körzet) csak 1 helyre jelentkezhetsz, ha oda nem vesznek fel, a jegyző helyezi el a gyereket bárhová a kerületben (ha szerencséd van 1 órányira).

    Tehát jól meg kell gondolni, hová jelentkezel.

     

    Ez alól egy kivétel van, ha vmilyen tagozatos iskolába (is) jelentkezel, akkor 2 helyre pályázhatsz.

     

    Mi történetesen a körzeti suliba szerettünk volna menni. Jó kis iskola volt, családias, liberális tanítónénivel. Csakhogy áprilisban kiderüólt, hogy átveszi az egyház. Ennek az egyháznak a túlzott vakbuzgalma nekünk már nem fért bele... de próbáltál már májusban új sulit keresni?

     

    ismerős révén kerültünk be ide, ahol most vagyunk, igazából nem ezt akartuk, de elégedettek vagyunk, bár az elején volt sok kétségem

    előzmény:
    Milu (131)
    2012-03-26  13:37
  9. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2012. március 26. 14:15132.

    De, szabad iskolaválasztás van.

     

    Tudom, neked nagyon zavarja a szemedet a későbbi iskolakezdés, de meglátásom szerint az itt megszólaló, a gyerek visszatartása mellett állást foglaló szülők nem azt a típust képviselik, akik nem állítanak követelményeket, nem szabnak határokat a gyereküknek, sőt...

     

    Azt gondolom, térjünk vissza a témára, ha saját tapasztalatod is lesz a mai magyar oktatási helyzetről, amikor jobban rá fogsz látni az iskolai követelményrendszerre. Mert nem arról van szó, hogy a gyereket 20 éves koráig meg akarja óvni a szülő a kudarcoktól, nem is arról, hogy 8 évesen akarja iskolába vinni (én egyetlen olyan kisfiúval találkoztam, akit még a 7. év betöltése után sem engedtek, hanem maradt még egy évig, a lányom osztálytársa, a legidősebb és az egyik leggyengébb tanuló, tehát nyilvánvalóan oka volt az óvodában maradásnak), hanem legtöbbünk, én magam is, az éppen 6 éves gyerek "idő előtti" iskolába kerülése ellen vagyok. Nem kényelmi szempontból (már kifejtettem, nekem az lett volna sokkal kényelmesebb, ha őt is iskolába vittem volna, nem pedig 3 helyre rohanunk reggel), nem azért, hogy ne kelljen időre ébredni (ahol a szülő reggel 8-ra vagy korábbra dolgozni megy, amúgy sem hiszem, hogy ez szempont lenne), nem azért, hogy a szigorú napirendtől óvjam (az oviban is az van, nálunk legalábbis).

     

    Hanem azért, mert sajnos minimális az átmenet, azonnal mélyvízbe kerülnek az elsősök, mert a tanítókat a legjobb szándékuk ellenére köti a tanterv, mert óhatatlan, hogy a jobban teljesítőkhöz igazítja a tanítást (nem jó ez, a 3. osztályos fiam barátja szívja is ezt, de ez van),, mert egy arra nem érett gyerek pár hét alatt a végkimerülés szélére kerül a hazai iskolák zömében tapasztalható helyzettől.

     

    A lányom május végi, tehát 7 évesen kezdte az iskolát, ezzel az életkorral abszolút a középmezőnyben van, ha azt a fentebb említett kisfiút nem számítom (ő december végén volt 8 éves), akkor a többi gyerek mind 2004-es, tehát nincs 1 évnél nagyobb korkülönbség az osztályukban. Persze, ebből az is következik, hogy a 2005. év eleji gyerekek közül senki nem kezdte meg a sulit, legalábbis az ő osztályukba nem került ilyen gyerek. 

    előzmény:
    Milu (131)
    2012-03-26  13:37
  10. 2012. március 26. 13:37131.

    Tudtommal nincs szabad iskolaválasztás...

     

    Andi92: szerintem nagyon igazad van, manapság teljesen elharapózott, hogy a gyerekek nőjenek, mint malac az ólban, csupa jószándékból minden követelményt távol tartanak tőlük. Ennek túl jó vége nem lehet:-(

    előzmény:
    asztanaviszta (129)
    2012-03-26  12:01
  11. 2012. március 26. 12:04130.

    ez egy jó iskola, eredményekkel

     

    a gyerek belezrázódott, elfogasta a  szabályokat, természetes, hogy van lecke és tanulni kell

     

    ergo nem bánjuk

     

    de! ehhez érettnek kell lenni, hogy működjön

    előzmény:
    asztanaviszta (129)
    2012-03-26  12:01
  12. 2012. március 26. 12:01129.

    Nem minden iskolára ez a jellemző.

     

    Valószínűleg rossz iskolát választottál.

    előzmény:
    ardian (128)
    2012-03-26  11:50
  13. 2012. március 26. 11:50128.

    nem mondtál nekem ellent, én is ezt írom: ha fokozatos az iskolához szoktatás, ha az elején sok a mozgás, játék a tanulás mellett, az OK.

     

     

    Csakhogy nálunk még mindig nem így van. Októberben (!) már azon gyilkolta egymást a család, hogy a gyereket megtanítsuk olvasni, mert már követelmény volt a tanult betűkből álló 3-4 betűs szavak összeolvasása.

    Minden nap van pontozás magatartásból, 4-esnek megfelelő zöld-puros pontot lehet kapni bármilyewn beszédért, ha nem a tanítónéni kérdésére válaszol. Kapott a fiam azért, mert egyszer a tantónéni azon tanakodott, hogy hol tartanak, mire beszólt a válasszal. Nem jelentkezett, nem szólították föl, zöld-piros. Kapott mert ebéd közben beszélgetett, kapott mert a tornaterembe való vonulás közben beszélgetett. Szabadon beszélgetni csak a szünetekben és a nagyszünetben lehet, ebéd után, napközis leckaírás előtt. Ilyen fegyelemben vannak reggel 8-tól 4-ig.

     

    Magyar valóság.

    előzmény:
    andi92 (126)
    2012-03-26  09:58
  14. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. március 26. 10:44127.

    igen, ha otthon rendszer van, akkor nem gond a suli, mert amúgy is vannak fokozatosan a jogokkal kötelezettségei egy családban is mindenkinek.

     ha csak jogokat adunk, meg jajj, de gyerek neki szabad (ettől vagyok kicsit ki.. néha elképesztő dolgokra rámondják...) akkor naná, hogy  az iskola óriási stressz, hiszen mintha egy másik univerzumba kerülne hirtelen a csemete.

    előzmény:
    andi92 (126)
    2012-03-26  09:58
  15. 2012. március 26. 09:58126.
    Ardian (szia !!!), annyibol nem santit szerintem a kulfoldi pelda, hogy hiaba itt lazabb az atmenet, ugyanakkor a kulfoldiek a sajat rendszerukkel bebizonytjak, hogy mar egy 4-5 evesnek is siman lehet tanitani dolgokat anelkul, hogy lelkileg belerokkanna. Hol van az megirva, hogy egy gyerek boldogabb, kiegyensulyozottabb lesz, ha 6-7 eves koraig CSAK jatszik ? Nem latom, hogy a kis franciaknak barmi hatranyuk szarmazna abbol, hogy kiscsoporttol kezdve "tanulnak" is. Jatekosan, persze, de nagyon hatekonyan. Es mellette igenis jut ido sok-sok szabad jatekra, van rengeteg meseolvasas az oviban, van zenefoglalkozas, mindennap torna, napi haromszor rohangalas a levegon. Csak kozben mar szokjak a szabalyokat. Reggel idore kell menni, kozepso csoporttol kotelezo a delutant is az oviban tolteni, de hat baj az, ha mar kicsikent megszokjak a rendet ? Van, aki irta, hogy a 6-7 eveseknek meg nem mindig alakult ki a felelosseg- es feladat-tudatuk. Mert az magatol alakul ki ??? Hat itt megtanitjak mar a legkisebbeknek is, hogy a feladatokat meg kell csinalni es kesz, hogy igenis van olyan, hogy "kell" akkor is, ha eppen mashoz lenne kedve. De hat ezt egy normalis csaladban nevelkedo gyerek ugyis megtanulja, nem ? Idoben eszunk, idoben fekszunk le este, ha a kistestver alszik nem ordibalunk a szobajaban, a nagyobbakat hagyjuk lecket irni, ha nagymama beteg, akkor nem tud elvinni az allatkertbe akkor se, ha megigerte, ha esik az eso, nem indulunk el esokabat nelkul...millio "kell" van az eletben akkor is, ha nem tetszik. Ha 5 es fel evesen megy itt iskolaba a gyerek, akkor is egyertelmu mar a szamara, hogy a lecket meg kell csinalni, hogy amikor a tanitoneni beszel, arra figyelni kell, hogy ha kedden tornaora van, akkor tornacuccot kell vinni. Megszoktak mar az oviban. Es a mai napig soha nem tapasztaltam, hogy ez "tul sok" lenne nekik. Termeszetesnek veszik, mert ebben nottek fel, de ezzel egyutt boldogak, kiegyensulyozottak.
    előzmény:
    ardian (125)
    2012-03-22  10:54
  16. 2012. március 22. 10:54125.

    Mostani kicsik butábbak?

     

    Nem. De a tudomány, köztük a gyermekpszichológia is fejlődik, felismerésre került pl., hogy az iskolára megfelelő érettség kell és ezt végre a szülők is kezdik elfogadni. Míg régen inkább szégyen volt, ha a gyereket visszatartották (biztos szellemileg sérült vagy buta), ma már a felvilágosult szülők értik, hogy ez nem azt jelenti, ez a gyerek érdekeit szolgálja.

     

    A külföldi példák azért sántítanak, mert sok országban finomabb az átmenet az oviból a suliba. Nálunk ez sajnos még nem teljesül. A kisfiam osztálya bizony, karácsonyra olvasott. Akinek kevésbé ment, az matekból is rosszabbul teljesített, mert ahogy az ifők büszkén mesélték, bár az a követelmény ilyenkor, hogy a felmérőknél felolvassák nekik a feladatot, az ő osztályukban egyedül kellett elolvasni, megérteni, majd megoldani a példákat. Nem panaszképp írom. Erős iskola, tudtuk, amikor odavittük, de egy kellően nem érett gyerek ezt nem bírná.

     

    Az is fals élv, hogy hú, hány éves lesz, mire érettségizik, diplomázik... Hová rohanjon? Minden kitolódik, ha lassan is, de nő a várható élettartam, nő a nyugdíjkorhatár, épp elég ideje lesz így is dolgozni.

    előzmény:
    Lióra (122)
    2012-03-22  01:24
  17. 2012. március 22. 09:20124.

    Ezért kell felülről szabályozni ezt a kérdést és nem szülői belátásra bízni. Mivel a szülőket semmi más nem érekli, mint hogy a gyerekük az osztályban a legidősebbek közé tartozzon, így ez egy teljesen kóros folyamat. Nem szabad megengedni, hogy egy osztályban egy évnél nagyobb korkülönbségek legyenek, viszont a max. egy év teljesen normális, elkerülhetetlen korkülönbség!

     

    Ahova a lányom jár (vegyes csoport) tavaly 9 gyerek kezdhette volna az elsőt, mind jól fejlett, érett, iskolára kész gyerek. Óvónők is felháborítónak tartották, hogy a szülők olyan indokokkal tartották őket vissza, hogy még egy évig ne kelljen reggel órára kelni, ne kelljen velük tanulni és csupa kényelmi indok, amik mind nem szolgálják a gyerekek érdekeit.

    előzmény:
    semiramis (121)
    2012-03-22  00:40
  18. 2012. március 22. 09:07123.

    Az iskolaérettség igenis korfüggő, hiszen a megfelelő ÉRETTSÉGI szintet kell elérni, és ez nem okosság-butaság kérdése, hanem a meghatározott genetikai program időbeli teljesülése, illetve a környezeti hatások befolyásolják még.

    Az érés tempója pedig egyénenként változó. Az én kisfiam mozgásfejlődése pl. igencsak elmaradt az átlagtól(márpedig a mozgásfejlődés, tanulás a gondolkodás alapja) 9 hónaposan még nem is mászott, de az ő saját kis tempójában fejlődött, mindent megcsinált, csak később. Márciusi gyerekként visszatartottuk egy évet. Most 7.-es, kitűnő tanuló, élsportoló. Ha előbb elküldöm, lehet, úgy járt volna, mint az édesapja, aki augusztusiként elkezdte a sulit 6 évesen. Kicsi, fáradékony gyerekként hátránnyal indult. Ő sem volt buta, de fejletlen volt, nehezen tudott figyelni órán, feladattudata még nem alakult ki. 6-7 éve biztos ráment a kudarcokra, majd egyre jobban tanult, 8. osztályban már 4-5ös tanuló lett, de mennyivel más lehetett volna a gyerekkora, ha nem kudarccal kezdi az iskolát. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  19. 2012. március 22. 01:24122.

    Én ovis koromban kettőt tartottak vissza  harmincból(aki nem volt 6 adott  év aug.végig),most  25-öt.

    Mostani kicsik butábbak?Mert többet most sem kell tanulni:írás,olvasás,számolás,mi is novemberre tudtunk olvasni.

    Legtöbb mai szülő csak megcsinálja ,aztán bedobja gyerekét  oviba.

    Ellenben én otthon mesélek,dalokok,kirándulunk,sütünk-főzünk,múzeumba járunk közösen ,sportolni  stb,stb.

    Ennek is köszönhető,no meg a jó géneknek:koránál fejlettebb,nem csak okosabb,de szociálisan is érettebb,eléggé összeszedett.

    Szerinted én,mint szülő az ellensége lennék,ha azt látnám,h nem üti meg az átlagot,akkor is tolnám iskolába?

    Nekem tök jó érzés volt,hogy épp betöltöttem a felnőttkort,már kezemben volt érettségi és nem tizenkilenc-húsz évesen::))Huszonegyet épp betöltve már diplomám.

    Persze ma divat 28 évig kamasznak lenni.

    Még vmi: nyugdíj,egyre durvább szabályok lesznek,egyre inkább lesz jelentősége az éveknek,már most nézem szüleim korosztályát,hogy megfeszülve próbálnak összehozni éveket....

    Erre is kell gondolni.

    Most nyugdíjhoz negyven év m.viszony kell.

    előzmény:
    semiramis (121)
    2012-03-22  00:40
  20. 2012. március 22. 00:40121.

    nezd, szakmai evidenciakon en nem vitatkozom. nem magyarazok es nem ragozom. pontosan tudod, miröl beszelek. ha nem, gondolkozz el a dolgon.

     

    ha velt vagy valos igazsagod neveben a sajat gyerekedet akarod felaldozni - hat tedd. szived joga.

     

    előzmény:
    Lióra (119)
    2012-03-22  00:20
  21. 2012. március 22. 00:26120.

    ha a tanitonö 28 db 8 evest es 2 db 7 evest kap, akkor a lenyegesen fejlettebb (ebben a korban minden 6 honap may lepcsöfok!!) 8 eveshez igazitja az oktatast, tehat a ket 7 eves - hiaba ök a "jogos" korosztaly - menthetetlenül elvesz.

     

     

     

    Ezért kell gátat vetni ennek a tendenciának és akkor megint a hatéves elsős lesz az alap.

    Mert megint kiemelem ,szülők ezrei azért tartják vissza a 6 évest,mert szép és okos a kicsi,meg már félig olvas is,de hadd játsszon még.

    Máskülönben mindig lesz legkisebb.

    Mert lehet mondani,h idén  februárban 6-ot töltő is kisebb előző év szeptemberében 6-ot töltőhöz képest.

    Sosem lesz 32 teljesen azonos korú kicsi. 

    És van aki májusi hatévesként lepipálja előző év szeptemberében töltött 6 évest.

     

    előzmény:
    semiramis (117)
    2012-03-22  00:12
  22. 2012. március 22. 00:20119.

    Oké,de ha idéntől 9 éves kortól lesz iskolakötelezettség,akkor  kétezerhármas születésűek között is vannak januáriak és  júniusiak,vég nélkül lehet ezt spilázni.

    Mindenhol van legfiatalabb.

    Nálunk is volt előző évi szeptemberi és  augusztusi is---épp jogász lett pl a legifjabb osz.társam.

    És azért,mert átlagosan augusztusiak..azért sógornőmnek miért kellett volna  még plusz évet oviban tölteni?Miért az átlagot emlegeted,amikor azt  mondjuk minden kisiskolás külön eset?

    ÉS ha  vki már szeptember 7-ei születéssel iskolaérett,miért nem mehet suliba?Mert Benőkét frusztálná,aki előző évi októberi?

    Születési év nem feltételezi okosságot.

    Nem biztos,abszolút nem,h adott csoportban a legidősebbek a legokosabbak,legiskolaérettebbek.

    Mindenkinek vannak alapadottágai,átlagos eszűből akkor lesz lesz jogászprofesszor az Eltén felnőtt korában,ha tíz évesen kezdi a sulit.

    Hasonló példa: átlagos hangúból akkor sem lesz a milánoi Scalaban fellépő operaénekes,ha  a világ legjobb énektanárja oktatja.

     

    Mai szülők nem szeretnék elfogadni,h a kicsik többsége,mint tíz-húsz-száz éve is--átlagos....és feltehetőleg nem lesz belőle szuperakárki felnővén is.

    előzmény:
    semiramis (116)
    2012-03-22  00:08
  23. 2012. március 22. 00:15118.

    de, eletkorfüggö is

     

    nem eleg okosnak lenni.  mielött hülyeseget teszel es egy eletre elcseszed a gyereket, nezz utana, mik az iskolaerettseg kriteriumai. aztan NAGYON gondold at a dolgot.

     

    (nekem persze mindegy, a te gyereked, a te felelösseged.) 

    előzmény:
    Tünderke (110)
    2012-03-21  19:59
  24. 2012. március 22. 00:12117.

    teljesen igazad van.

     

    DE

     

    ha a tanitonö 28 db 8 evest es 2 db 7 evest kap, akkor a lenyegesen fejlettebb (ebben a korban minden 6 honap may lepcsöfok!!) 8 eveshez igazitja az oktatast, tehat a ket 7 eves - hiaba ök a "jogos" korosztaly - menthetetlenül elvesz. 

     

    es hiaba van igazad, gondolom, nem szeretned, hogy az igazsag neveben pont a te gyereked szivjon... 

    előzmény:
    Milu (114)
    2012-03-21  23:32

Címlap

top