Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

1000 forintból: reggeli a családnak

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. február 3. 18:34
„1000 forintból” című sorozatunkban ezúttal reggeli kencéket mutatunk, amelyekből három gond nélkül kijön abból a bizonyos ezresből. Innentől csak rajtad áll, hogy mit kap a család tízóraira!

Tovább a cikkre...
  1. 2012. március 5. 14:3563.

    Szerintem ez attól függ, ki melyik ideológia mellett kötelezi el magát. Bármi legyen is a véleményünk a táplálkozásról, mindketten találunk néhány tanulmányt, cikket, trendet, ami alátámaszthatja az álláspontunkat - és ami gyengítheti a másikét.

     

    Mi arra törekszünk, hogy a lehető legkevesebb feldolgozott élelmiszert vegyünk, mert annál kevesebb az esélyünk az ízfokozók, térfogatnövelők, más adalékanyagok fogyasztására.

     

    Zsiradékot pedig használunk: extra szűz olívaolajat (nem olívapogácsából). De mivel nem készítünk rántott vagy olajban sült dolgokat, 3-4 hónapig elég egy 2000 forintos üveg. Nem kétlem, hogy vannak hasonlóan jó minőségű napraforgóolajok, én csupán az előtt állok megrőkönyödve, amikor azok, akik ezt nem engedhetik meg maguknak, tovább folytatják a frissensültek és sült krumplik gyártását 300 Ft-os, hitvány olajokból - ahelyett, hogy zsírszegényebben étkeznének. (Egyébként egy átlagos felnőttnek kb. 40-60 gramm zsír bevitele elégséges. Ezt 2 sertésszelettel vagy 2-3 szelet lisztes-margarinos süteménnyel már el is érhető - és akkor még hol a nap többi étkezése?!)

     

    Törekszünk még továbbá arra, hogy minőségi ételeket fogyasszunk - de kis mennyiségben. A férjem például egy igen jó erőben lévő 82 kg-os úriember, de napi 5 étkezés és 1 óra sport mellett neki is bőven elég 150 gramm csirkemell ebédre, valamilyen tápanyagban gazdag körettel. Pedig ő is olyan családban nőtt fel, ahol mennyiségi, és nem minőségi étkezés folyik. Az apukája a mai napig fel akar fordulni éhen, ha nem frissensült, disznótoros, vagy valamilyen kelt tészta az ebéd... Én is a túrósbuktás-kakóscsigás-kocsmázós-dohányzós-kávézós egyetemi évek után jutottam idáig. Hosszú évekbe telt, amíg szépen, folyamatosan átalakítottuk az életmódunkat, és beillesztettük a napi 5 étkezést, a napi szintű főzőcskét, a saját kenyér sütését, és a napi 1 óra sportot. Egyszerűen jobban érezzük így magunkat.

     

    Ja, és még valami. Annak idején lelkes hívei voltunk a menzázásnak, mert úgy gondoltuk, hogy az akkori 500-600 Ft-os menüárakat lehetetlen otthoni főzéssel lekörözni. Hát... Elre tervezett menüvel hetente egyszer járunk bevásárolni a piacra és utána 1-2 üzletbe, szupermarketbe. Így fejenként 600-800 Ft-ból hozzuk ki a napi kaját. Még táblázatot is gyártottam kezdetben, hogy ellenőrizhessük. Most pedig épp egy edzésprogramot csinálok, azért írom, hogy miből mennyit eszem, amúgy nem szoktam. A reggelim:

    60 gramm házi kenyér: 25 Ft;

    37 gramm túró (Aldi, 209.-) 31 Ft;

    8 gramm natúr joghurt (Tesco, 159.-) 3 Ft;

    21 gramm retek (150.-/fél kg, piac) 7 Ft;

    43 gramm paradicsom (550.-/kg, piac) 24 Ft

    ehhez általában hozzájön 30-40 gramm valamilyen mellsonka, 2000 Ft/kg áron még lehet jó minőségűeket kapni a Spar-ban, ez tehát még 60-80 Ft.

    = 90 Ft - felvágottal: 150-170 Ft

     

    Ezután a tízóraim és desszertem mondjuk egy vagy fél csomag Győri Édes Jó Reggelt!, amiből az akciók során szoktunk betankolni, így 80-90 Ft-ra jön ki csomagja. (Ez se az egészségesség mintapéldánya, de imádom :) Vagy 1-2 alma vagy körte (a piacon 220-250 Ft az alma kilója, a körte 280-380 Ft/kg). És így tovább ebéddel, uzsonnával, vacsorával...

    előzmény:
    eda-1952 (62)
    2012-03-05  13:33
  2. 2012. március 5. 13:3362.

    Azért, mert pont az jutott eszembe...))) Ha vajas-mézes kenyeret írok, az jobban tetszik? Akár rozskenyéren is, szeretem. Meg a mai reggelidet is, csak a zabpehellyel lehet kizavarni  a világból, de hát nem vagyunk egyformák. Látod, amit ma reggel ettél, az igazi reggeli, egészséges és többféle hasznos dolog van benne. A müzliben szerintem nincs, az egy rostos édesség--vagy mi.

    Szóval van amiben tudunk egyetérteni, no kivéve abban, hogy a túrós, paradicsomos, retkes, noch dazu csirkemellsonkás reggeli olcsó...(((

    Egyébként eszméletlen kifejezéseid vannak étolajra, zsírra...))) Utóbbinál azért tévedsz, mert sokszor úgy sütik ki a zsírt, hogy frissen sütnek le benne húst, csirkemájat.... Arról nem is beszélve, hogy akármelyik főzési alapanyagra mondhatod, hogy "egyszer már feldolgozott"...bár nem értem, ez miért baj. Én nem főzök zsirral, nincs is itthon, ha véletlenül kéne pl a fentemlített sült húshoz, akkor veszek zsírszalonnát, de keveset. A sütőzacskóval nem igazán barátkoztam meg, így aztán könnyű olvasni a grillezett és ilyen húsok káros hatásairól...)))

    Ja és ha már itt tartunk: nem használsz zsiradékot semmihez? Milyen alapon undorító körülményezed le az olajokat? Láttál egyáltalán már ilyent? Mert én jártam és tettem az üvegemet a hidegen sajtoló gép alá, s frissen csurgott bele a napraforgó olaj.Ma is vehetném, de nem tudtam megbarátkozni a hidegen sajtolt olaj főzés közben eregetett szagával.

    előzmény:
    Gorgon Lilith (61)
    2012-03-05  13:03
  3. 2012. március 5. 13:0361.

    Én meg azt nem értem, hogy a müzli alternatívája ugyan miért a "sülthúszsír"?!

    Mi sem madáreleségen élünk, eszünk sült húst meg süteményeket is! Csak épp a sült húsnak nem kell feltétlenül 1 liter undorító körülmények között készített növényi olajban, vagy egy állat által egyszer már feldolgozott zsírban búvárkodnia, mielőtt megeszem. Lehet ugyanis grillezni vagy sütőzacskóban sütni. A süteményreceptnek sem kell feltétlenül úgy kezdődnie, hogy "végy 50 dkg fehérlisztet és 50 dkg margarint..."

    Azt meg pont lesza@rom, hogy a müzli nem autentikus magyar kaja - ellenben az általam vásárolt zabpehely magyar vállalkozásból származik, nem a hipermarketekben dobáltam bele a bevásárlókocsiba.

    Egyébként ma szendvicset reggeliztem, a férjem készítette rozskenyérből, a magam készítette túrókrémmel, valamint retekkel, paradicsommal. Raktam volna rá csirkemell sonkát is, csak nem volt itthon. Egyszóval, egészségesen is lehet változatosan étkezni. No meg olcsón.

    előzmény:
    eda-1952 (60)
    2012-02-21  11:54
  4. 2012. február 21. 11:5460.

    "A müzli az egyik legnépszerűbb reggeli étel"

    Hol?...))) Kétségtelenül terjed itthon is, mint minden külföldön népszerű dolog, de hogy elterjedt lenne, utánad szabadon: ez külföldön szart spanyolviasz....))) De nem baj, aki szereti egye, csak nem látom be, miért ne lehetne (sőt kellene) néha mást is enni. Akár egy sülthúszsíros kenyeret paradicsommal.

    előzmény:
    Gorgon Lilith (56)
    2012-02-20  16:56
  5. 2012. február 21. 11:3159.

    Én a padlizsánkrémet úgy szoktam lefagyasztani, hogy csak a szétnyomkodott, széttört padlizsánt fagyasztom le, akkor ízesítem, amikor kiolvasztottam.

    Mi hagymásan, majonézesen szoktuk enni. + só, bors. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_940001 (57)
    2012-02-20  19:05
  6. 2012. február 21. 10:5658.

    Nyilván, ha az lenne a cikkben, hogy hagymás, szalonnás, kolbászos rántotta, hurka, zsíros kenyér és hasonlók, akkor meg azért ordibálnának...

     

    Én sem értem, hogy mitől ne lehetne reggelire jóllakni egy kis padlizsánkrémtől is akár. A lényeg szerintem, hogy legyen változatos az étrend.

     

    A férjem fizikai munkát (is-többnyire) végez, mégsem esik ki a kapa a kezéből, amikor padlizsánkrém a reggeli. :)

    előzmény:
    hutchinson (52)
    2012-02-05  13:21
  7. Torolt_felhasznalo_940001
    Torolt_felhasznalo_940001
    2012. február 20. 19:0557.
    Egyetértek azokkal, akik szerint a költséget teljes egészében ki kell mutatni. Két ek olívaolaj 0,5 dl, minimum 50 Ft...
    Azt viszont nem értem, hogy ha 2 kanál borsó kell, akkor miért a fél kiló árát állítja be. A többi megmarad mondjuk leveshez. Nálam pedig kilós (néha kétkilós) borsó van a fagyasztóban, amiből szükség szerint használok.

    Amúgy a lényeghez: én szoktam májkrémet csinálni, négy kis dobozra osztom el és három megy a fagyasztóba. Tökéletesen kiolvad és 1-2 nap alatt elfogy. Padlizsánkrém is jobb fagyasztva, kevésbé romlik kevesebb sóval is. Valószínűleg a többi kence is fagyasztható lehet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  8. 2012. február 20. 16:5656.

    Miért, mit kellene ennünk?

    Fél oldal szalonnát?!

    Jajj, ne játsszuk már a bazári majmot. A müzli az egyik legnépszerűbb reggeli étel, nem mi sz@rtuk a szénhidrátos spanyol viaszt!

    előzmény:
    CsillagViki (54)
    2012-02-05  13:34
  9. 2012. február 5. 13:4555.

    Pedig én is így számolom,amikor elmegyek ,mondjuk,a kisboltba:egy főzéshez ez meg ez van a kamrában,de jó,csak sajtot kell még venni hozzá,például.

    Ti nem jártok havi 1x nagybevásárolni? Van olyan dolog,amit utána hónapokig nem veszek,mert eláll a kamrában. Akkor már sokáig nem veszek olyat,és csak 1x fizettem ki az árát.

    Olyan szőrszálhasogatásnak érzem ezt a "deakamrábasincsingyen" felállást. Jó,persze,1x megveszed,de utána hónapokig "ingyen van",mert nem adsz ki rá pénzt.

    előzmény:
    CsillagViki (53)
    2012-02-05  13:33
  10. 2012. február 5. 13:3454.
    Ennyi szénhidrátot bevinni reggelire nem semmi... Jól bírjátok!
    előzmény:
    Gorgon Lilith (51)
    2012-02-05  13:09
  11. 2012. február 5. 13:3353.

    Neked ingyen terem a karmádban, ami benne van?

    Ha odaírták volna, hogy étolaj a kamrából X forint (ahogy az élelmiszerek egy részének árát odaírták), senki egy szót nem szólt volna a "kamra" ellen.
    Gondolkodj már egy kicsit! Ha azt, ami a kamrában van, ingyenesnek számoljuk, akkor számoljuk azt is ingyenesnek, ami a hűtőben van vagy a bevásárlószatyorban, és akkor kezdhetünk örülni az általános jólétnek, mert ingyen van minden, amit otthon megeszünk. Ugye ezt te sem gondolod komolyan?

    előzmény:
    hutchinson (52)
    2012-02-05  13:21
  12. 2012. február 5. 13:2152.

    Elolvasva a hsz-ket,a f.kázásokat(mert többnyire az),ledöbbentem:nem hiszem el,hogy a kamrátokban nincs semmi vagy csak hús,kolbász van . Egyszerűen hihetetlen,hogy csak leminősíteni lehet egy cikket,ha már nem a mi szokásainknak megfelelő.

    Jelentem, az én kamrámban volt minden,amit a cikk is írt(a kamra rész),sőőőőt,-jujj,milyen elvetemült vagyok- még volt hagyma,paprika is!

    Semmi baj a cikkel,teljesen megvalósítható. Gondolom,könnyebb a fagyasztóból kiengedni a fél malacot,"oszt egyétek" .

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-02-03  18:34
  13. 2012. február 5. 13:0951.

    Négyféle gabonából készült pelyhet és zabkorpát tejben felfőztem, egy banánt villával összetörtem, és összekevertem őket. Fahéjat, mézet tettem hozzá.

    Egészen véletlenül a férjem is ugyanezt ette, csak ő magának főzte, kicsit másképp.

    Természetesen a férjem annyit nyom, mint a saját sztk-s szemüvege, és ki sem látszik a műbőr "főnöki székből", amiben programozik egész álló nap... A monitor fényével is ellenne.

    előzmény:
    CsillagViki (49)
    2012-02-05  13:01
  14. 2012. február 5. 13:0450.

    Nem a szélsőséges esetekről.

    Csupán az érem másik oldaláról.

     

    Visszakanyarodva az eredeti témához:

    Az eszetlen, egészségtelen kalóriabevitelnek súlyos következményei vannak. Lehet, hogy a cukor, a zsír instant energiát adhat, viszont vitamint, ásványi anyagot, nyomelemeket nem.

    És nem is arról van szó, hogy egyfolytában magvakon meg zöldségen éljünk, hanem a változatos táplálkozás szükségességéről. Egy fizikai munkásnak sem szárad le a heréje, ha hetente pár alkalommal ahhoz hasonló reggelit eszik, amivel a cikk példálózik.

    előzmény:
    sercli (44)
    2012-02-05  12:50
  15. 2012. február 5. 13:0149.
    Inkább mondd el, te mit reggeliztél!
    előzmény:
    Gorgon Lilith (47)
    2012-02-05  12:58
  16. 2012. február 5. 13:0048.
    Köszönöm!
    előzmény:
    Gorgon Lilith (47)
    2012-02-05  12:58
  17. 2012. február 5. 12:5847.
    Szellemességed határtalan.
    előzmény:
    CsillagViki (46)
    2012-02-05  12:54
  18. 2012. február 5. 12:5446.
    Ja, lemaradt a szmájli.
    előzmény:
    CsillagViki (45)
    2012-02-05  12:53
  19. 2012. február 5. 12:5345.
    Na, röjöttem, te igazából sóbertnorbi vagy. Vagy a becses neje.
    Azok szoktak így beszélni a többi emberről, mint te.
    előzmény:
    Gorgon Lilith (43)
    2012-02-05  12:26
  20. 2012. február 5. 12:5044.

    Te most a szélsőséges esetekről beszélsz.(mint általában az nlc-n)

    Én még soha nem mentem részegen vizsgálatra, sőt, verekedni sem verekedtem. Viszont nem egyszer b..szott le azért nővérke, mert mondjuk nem tudtam lefogni a vergődő gyerekemet egy műtét után, vagy mert terhesen mertem elájulni, amikor lement a vérnyomásom.

    Tudom, hogy leterheltek, és több műszakban nyomják, stb...de erről ugye nem én tehetek.Szerintem pont ez az a hivatás, szakma, ahol az empátia a minimum kellene, hogy legyen.

    előzmény:
    Gorgon Lilith (43)
    2012-02-05  12:26
  21. 2012. február 5. 12:2643.

    Nem egészen az egészségügyben dolgozom, nem mindig érintkezem közvetlenül betegekkel, úgyhogy nyugodj meg.

    De tudom, az egészségügyben mindenkinek az empátia fellegvárának kellene lennie, amikor részegen jönnek vizsgálatra, amikor verekednek a paciensek, amikor neked kell könyörögnöd, hogy két infarktus után, érszűkülettel ugyan szokjon már le a cigarettáról, a zabálásról.

    Az egészségügyi dolgozók feladata a betegségek kezelése, gyógyítása lenne. Nem pedig az, hogy az emberi ostobaság és önsorsrontás ellen vívjanak szélmalomharcot.

    előzmény:
    sercli (41)
    2012-02-05  12:03
  22. 2012. február 5. 12:2342.
    Ne személyeskedj. És főleg ne osztogasd az észt, hogy én mit csináljak. Én sem tettem veled.
    előzmény:
    CsillagViki (40)
    2012-02-05  10:51
  23. 2012. február 5. 12:0341.
    Ez milyen cuki volt. Már csak ezért is maradok 50 kiló körül. Nehogy a kezeid közé kerüljek.Remélem még sok ilyen segítőkész és empatikus ember forog az eü mezején.
    előzmény:
    Gorgon Lilith (39)
    2012-02-05  10:29
  24. 2012. február 5. 10:5140.
    Látod, egy ilyen alak, aki így beszél az embertársairól, ne csodálkozzon azon, ha nem tud hatni másokra.
    Menj el kapálni, hátha arra alkalmas vagy!
    előzmény:
    Gorgon Lilith (39)
    2012-02-05  10:29

Címlap

top