Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fegyelmezetlen gyerekek

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2011. november 11. 11:47
Csernus Imre pszichiáter szerint a gyerek fegyelmezetlenségéről a felnőttek gyenge szabályai tehetnek.

Tovább a cikkre...
  1. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. november 12. 10:0625.

    Evidencia, és szerintem minden emberi kapcsolatra igaz, hogy jó lenne következetesnek lenni, maradni. Ettől függetlenül 100%-ban ez nem tud megvalósulni, mert néha önmagunkkal szemben is következetlenek vagyunk, ettől vagyunk emberek. Elhiszem Csernusnak, hogy heti x órában képes fegyelmet tartani egyetlen csoport fiúnál, mert láttam már gyereket én is (nem egyet, nem kettőt, nem egyetlen csoportot). Egyébként szerintem következetesség ide vagy oda, maga a személye is elég lenne ahhoz, hogy fegyelmezettek legyenek a fiúk, hisz maga a "nagy" Csernus foglalkozik velük. Nekünk a biosztanárunk volt 14 évesen az igazgató "bácsi", komolyan, mozdulni is alig mertünk az óráján, a legelső óráján még a levegőt is halkabban vettük. :D Míg párhuzamosan a pályakezdő nyelvtanárból totál hülyét csináltunk, sírva rohant ki többször is az óráról.

     

    A következetességhez tapasztalat is kell, de az se éri el soha a tökélyt, mert mindig adódik valami új szitu, amit előre még csak nem is gondoltál, tehát nem tudtad előre lefektetni a húdekövetkezetes szabályaidat ezzel kapcsolatban. Én is évről évre lényeglátóbban és egyre jobb szabályokat fektetek le év elején az új osztályaimnál, de ostoba lennék, ha azt gondolnám, innentől nem érhet meglepetés. :) A "beszólásokat" is egyre lazábban, egyre nagyobb humorral tudom kezelni, de ehhez is idő kellett.

     

    A saját gyerekemmel meg még nehezebb mindig következetesnek maradni, mert tudván tudom, hogy szüksége van ritmusra, szabályokra, irányításra, tőlem telhetően meg is adom neki ezeket, de néha én is "szétesem", és nem tudok mindig ugyanolyan maradni. Mert nem vagyok gép. 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2011-11-11  11:47
  2. 2011. november 12. 09:4624.

    Én meg azt mondom, hogy nem feltétlenül a gyerekesek tudják jobban, hogyan kell bánni egy gyerekkel.Lásd azt az anyát, aki megengedte, hogy a lánya meztelenre vetkőzzön a webkamera előtt egy idegen férfinak! (10 éves a csemete, ha jól emlékszem)

    Attól, hogy valaki szülő lett, még egyáltalán nem biztos, hogy ért is a neveléshez, erre éppen elég negatív példa van, tehát erről az oldalró megközelíteni nem érdemes a témát. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  3. 2011. november 12. 06:0423.
    Igenis kell a gyerek, a saját tapasztalat, ahhoz, hogy tudd milyen. Semmi másra nem kell gondolni, csak a gyerektelen munkatársakra, akik osztják az észt, hogy Te miért nem vagy képes este nyolcig bent maradni? Sajnos tény, szülni egy ostoba ember is tud és fog is. Nem feltétlen jellemző, hogy Magyarországon a jómódú, jól képzett embereknek van sok gyereke. Legalábbis nekem ez a benyomásom az utcán járva-kelve. Én próbálom jól csinálni a gyereknevelést, de azért van amikor elbizonytalanodom. Valóban más kifelé okoskodni, mint amikor saját helyzetet kell megoldani. Itt a gyerekteleneket védők mindig tudnak következetesek lenni a gyerekükkel?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_324086
    Torolt_felhasznalo_324086
    2011. november 12. 05:3922.
    "Előre kellenek a kereteket, a jó és teljesíthető szabályok. Hogy miért? Mert ezzel a gyerek pontosan tudja, hogy mi a következménye annak, ha másképp cselekszik" - teljesen egyetértek ezzel a kijelentéssel. Saját tapasztalat. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  5. 2011. november 11. 21:1921.

    OFF:

    Arra még nem gondoltál, hogy még nem találta meg a megfelelő nőt akit el tud képzelni a gyereke anyjának?Nem lehet azért könnyű neki, amit mi mondjuk megtapasztalunk egy rossz kapcsolatban (közben szülve/nemzve pár gyereket), azt ő már 2-3 randiból leszűri...Jó neki, vagy rossz? Jó neki, mert belelát az emberbe és pont emiatt rossz is neki, mert talán sosem találja meg a "tökéletest".

     

     

    Lehet félnek tőle a nők, én sem pont vele kezdenék :)

    ON

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_349488 (16)
    2011-11-11  16:30
  6. 2011. november 11. 21:1220.

    Teljesen igazad van.

    Láttam már s*gg hülye 4 gyerekes anyát akire még egy gyereket sem bíznék rá nem hogy négyet és bizony egy pszichológus akinek ez a szakmája, igenis sok mindent tud a gyereknevelésről, hiába nincs még neki.

    Olyan hülyeségnek tartom, hogy akinek nincs gyereke, ne "okoskodjon", főleg ha szakember.


    Ha mondjuk elviszem a gyerekem a nevelési tanácsadóba, először megkérdezem a pszichológustól, van-e gyereke, mert különben ne adjon nekem tanácsot?
    előzmény:
    szakadtka (18)
    2011-11-11  17:02
  7. 2011. november 11. 18:2619.

    A gyereknemzés/szülés nem egyenlő a nevelni tudással. Akinek van gyereke, nem biztos, hogy jól teszi a dolgát; akinek nincs lehet kiváló nevelő. Anno a papok/apácák voltak a legjobb pedagógusok, gyerekük nekik sem volt.

    Sajnos sokan nem gondolják meg, hogy a gyermekvállalás egy életre szól. Nem lehet belefáradni, feladni. 

    Mondom mindezt úgy, hogy van saját (több) is és nevelem-oktatom sok éve a másokét is.

    Teljesen egyetértek Csernussal: a nevelés alapja az ésszerű szabályok megfogalmazása és következetes betartatása. 

    Korlátok/törvények nélkül csak káosz van.

    előzmény:
    gardia (11)
    2011-11-11  13:38
  8. 2011. november 11. 17:0218.
    Nem tudom miért gondolja azt valaki, hogy ha van gyereke, akkor ő rögtön gyereknevelési szakértő, ha pedig valakinek nincs akkor annak nem lehetnek értelmes javaslatai, gondolatai..Lehet hogy nincs gyereke, de szerintem érti a dolgát, szakember, és működik amit csinál és képvisel...valószínűleg nem egy meg nem kettő pszichoterápiát vitt végig gyerekeken/tinédzsereken sikerrel...ítélkezni, okoskodni az tudtok nagyon, csak a saját házatok táján nem néztek szét..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  9. 2011. november 11. 16:3317.

    ezzel részint egyetértek, mert  saját tapasztalatból tudom, hogy a "szomszéd gyerekét" mindig könnyebb nevelni, mint a sajátodat, hiszen nem vagy érzelmileg érintve. ha egy idegen gyerek hisztizik mellettem, nem izgat, de ha az enyémek csinálják, a hajam égnek áll:-(

    az pedig, hogy a szülők lanyhulnak, és nem fegyelmeznek eleget/eléggé, sokszor annak is köszönhető, hogy megvan a maguk "baja" és már belefáradtak a folytonos önismétlésbe.... mert a gyerekek nemcsak, hogy feszegetik a határaikat, de folyamatosan átlépik azt:-(

    előzmény:
    gardia (11)
    2011-11-11  13:38
  10. Torolt_felhasznalo_349488
    Torolt_felhasznalo_349488
    2011. november 11. 16:3016.
    Azt én is nagyon bírom, mikor olyan okoskodik gyereknevelés témában akinek nincsen. Tényleg, miért is nincsen neki? Hiszen annyi okosat összeírt már párkapcsolati témában is és ennyi idősen még nem sikerült becserkésznie egy olyan nőt aki szült volna neki.
    előzmény:
    gardia (11)
    2011-11-11  13:38
  11. 2011. november 11. 15:4215.

    Valahogy úgy vannak vele a szülők, hogy egyszerűbb mindent ráhagyni a gyerekre mint magyarázni. Az munka. Egyszer-kétszer odaszólnak, aztán megunják, széttárják a kezüket, hogy hát ők nem tudnak mit tenni. 

    Divat lett a fegyelmezetlenség, a neveletlenség. Pedig visszaüt.

     

    Nem akartam elhinni, hogy az óvónőképzőn azt tanítják, hogy ne mondjunk nemet a gyereknek. Csak azt szabad mondani, hogy óvatosan.

    Aztán találkoztam egy most végzett óvónővel, aki megerősítette, hogy azt tanulták a főiskolán, hogy a gyereket nem szabad elfojtani a nem-ekkel! Ő elhitte, ebben a szellemben nevelte a gyerekét.

    Azt mondta, hiba volt, a kislánya mindent megenged magának és ha a nagymama rászól, hogy nem!, akkor vísit, mint egy kismalac. 

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2011-11-11  11:47
  12. 2011. november 11. 14:3114.

    Egyetértek Csernussal. Magam is így tapasztalom a saját és ismerőseim gyerekeinél.

    Ha egy gyerek nem tud normálisan viselkedni, akkor az nagyrészt az elrontott nevelés következménye, a baj otthon keresendő. 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2011-11-11  11:47
  13. 2011. november 11. 14:3113.

    A mai szülők többsége nem következetes. A gyerek meg természetesen "bepróbálkozik" meddig lehet feszíteni a húrt.

     

    Utolsó mondatod pedig "tök" igaz, sokkal több gyereke van, mint itt akár hányunknak. Legalább is többet hordanak hozzá. A modora nyers, de hatékony.

    előzmény:
    Petrow84 (12)
    2011-11-11  14:18
  14. 2011. november 11. 14:1812.

    Fuss neki még egyszer a cikknek. Nem csak a szülők, hanem a felnőttek összességében felelősek a fegyelmezetlen gyerekekért. Hol jön ehhez, hogy Csernus hány gyerek apja?

     

    És ha már felvetetted: a szakmája miatt valószínűleg jóval több "gyereke van", mint a legtöbb szülőnek. Sokkal többféle nevelési problémával kerül szembe, és olyan közegben is helyt kell állnia, ahol a gyerekek engedelmességének a kivívásával valószínűleg vért izzadnának még a tapasztalt tanárok is.

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2011-11-11  11:47
  15. 2011. november 11. 13:3811.
    Na, igen. Csernus már csak tudja, hisz annyi gyereke van már...
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2011-11-11  11:47
  16. 2011. november 11. 13:2610.
    jaj ez kimaradt... Maximnak...
    Szerintem itt arra gondolhatnak, hogy ha a szulo kovetkezetlen ill. gyenge azt a gyerek ki is hasznalja, valahogy raerez, hogy nem is ugy gondolja a szulo azt amit mond...es itt jon be, hogy semmibe veszik a szulok mondandojat. Illetve ha a szulok akarmelyik tagja ugymond gyenge,a gyerek kapasbol megtalalja a rest...ilyenkor jonnek a beszolasok, hogy dehat anya vagy apa megengedte...Kicsit kuszan irtam le, de remelem azert ertheto...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  17. 2011. november 11. 13:269.
    Nem még járok, de a volt évfolyamtársaim már 1,5 éve befejezték.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  18. 2011. november 11. 13:238.
    Nah igen...szabalyok es szabalyrendszerek...szerintem is kellenek, de teny es valo, hogy ez nem olyan egyszeru.Nekem is van tapasztalatom abban, hogy milyen olyan gyereket ^szabalyozni^ akinel eddig semmi jele nem volt annak, hogy ugymond neveltek. Furcsa is a gyerekeknek, hogy most mi van??? Mi az, hogy ^szabalyozva^ vannak? Kellett hozza ido es rengeteg turelem, de ^javulnak^ :) Tenyleg tanithato es tanulhato a fegyelmezettseg. Persze en is esek hasonlo hibakba amiket felsorolnak a cikkben...ugyhogy van mit tanulnom meg nekem is. De az a legszebb a dologban, hogy en ^okitom^ a gyereket, ha valami olyat csinalok...akkor meg engem ^okit^ a gyerek :) Neha meg is mosolygom, hogy hoppa forditva is elsul...es abban a pillanatban a nyuszi viszi a puskat :):)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  19. 2011. november 11. 13:057.
    Szívatós tanár esetében úgy tudom, lehet bizottság előtt is vizsgát tenni, ezt azonban előre kell kérni.
    előzmény:
    Mrs.Kut (6)
    2011-11-11  12:46
  20. 2011. november 11. 12:466.

    "Ott van például a régi oktatási rendszer, ami szigorúan szabályozta, hogy a diáknak mennyi ideje van arra, hogy teljesítse az egyetemet, a diák tudta, mihez tartsa magát. De mi van ma? A fiatalok úgy nyújtják a tanulmányaikat, mint a rétestésztát...."

     

    Nos, ez nem minden esetben van ez így. Az hogy egy hallgató meddig nyújta a rétestésztát, az adott iskolának és annak a tanárai mentalitásától is függ. Mert van ahol előszeretettel - tisztelet a kivételnek- buktatja sorozatosan a tanítványát és nem biztos, hogy pont a tudás alapján dönt így a tanár, hanem mondjuk a szimpátia alapján. Vannak olyan iskolák, ahol a szívatásokról szól az egész oktatás. 

    Tudok jó pár példát erre. Sajnos. 

     

    Tehát, egy hallgató nem biztos, hogy azért bukdácsol mert hülye és/vagy lusta tanulni, hanem mert az iskola/tanár nem biztosítja számára zökkenőmentes félév teljesítést.

     

    Engem is tettek már keresztbe jó párszor és amikor tanárt váltottam, csodák csodájára pikk pakk jól és gond nélkül teljesítettem egy adott tárgyból a félévet. Bebizonyosodott, hogy nem velem volt a baj...

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2011-11-11  11:47
  21. Torolt_felhasznalo_567762
    Torolt_felhasznalo_567762
    2011. november 11. 12:415.
    Mitől lenne fegyelmezett egy gyerek, ha a szülő következetlen és/vagy gyenge?
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2011-11-11  11:47
  22. 2011. november 11. 12:094.
    elcsúsztál az egyetemen?
    előzmény:
    khelga (2)
    2011-11-11  11:47
  23. 2011. november 11. 12:093.
    elcsúsztál az egyetemen?
    előzmény:
    khelga (2)
    2011-11-11  11:47
  24. 2011. november 11. 11:472.
    100%-ban egyet értek az utolsó 2 mondattal. Pontosan én is ebbe a hibába estem, és már bánom, hogy nincs korlát,követelés ami megszabná, hogy mikor fejezze be egy diák a főiskolát. Persze azzal is tisztába vagyok, hogy ez egy valakinek jó: az iskolának. Hiszen fejpénzt kap utánunk. Megértem őket is élni kell valamiből, ha másból nem, hát az én hibámból...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     

Címlap

top