Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kitehetik a bölcsiből?

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2011. március 13. 08:03
Mi történik, ha a bölcsődés gyereknek kistestvére születik? Járhat ezután is bölcsibe? Maradhat délutánig, vagy elvárhatják, hogy anyukája hazavigye őt ebéd után?

Tovább a cikkre...
  1. 2017. január 26. 16:08147.

    Én egyedül nevelem 2 gyermekem az egyik fogyatékos, a kisebbik most megy bölcsibe de én nem dolgozom. Nálam más a helyzet mert itt a lakohelyen nincsen bölcsi csak a szomszéd varosba. A kisebbik gyernekemet sajnis azért kell be adni mivel nem tud beszélni és ö neki korai fejlesztést kell adni ez végett meg a közösség mivel ez segítene neki. Csak akkor tudják meg oldani ezt a korai fejlesztést ha be irattatom a bölcsibe. Az ovoda ezt nem tudja biztosítani.  Kérdezem: Akkor a lányomat nem veszik be a bölcsibe mert nem dolgozom? Ilyen probléma esetébe sem? Mivel fel zárkoztassák az ovodára.


    Hozzá teszem a fogyatékos nagyobb gyermekem végett mivel kisebbik is nehezen fejlödik. Akkor ilyenkor mi van?

  2. 2011. március 16. 11:20146.

    Gondolkodnak is most már rajta, hogy a kötelező korhatárt 5-ről leviszik 4-re.

    Valóban nem ártana.

     

    előzmény:
    Panndi (142)
    2011-03-15  15:58
  3. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. március 15. 21:25145.

    Mire kell a segítség, könyörgöm, ha otthon van, nem ér rá mindent megcsinálni.

     

    hát ez kész... javaslom maradjon otthon csak egy hetet úgy, hogy tényleg senki sem segít semmiben... vezesd a háztartást, menj boltba, fürdess altass, szoptass közben egy kicsit...  akkor esetleg megérted, hogy a legtöbb társadalomban miért nem elvárás az, hogy egyetlen ember nevelje egyedül a gyerekeket... és miért nem hajtogatják más országokban ezt a bődületes marhaságot, hogy a gyerekenk csak és kizárólag az anyjára van szüksége. mert az anyuka is csak egy ember, fizikai korlátokkal... hja, akkor minek szül? miért ki szülhet?

     

    tényleg csak az szülhet, akinek betonbiztos a segítsége? vagy egy gyereknél kötelező megállni? mert előre kiszámíthatatlan az élet, és kettővel is már dőlnek a dolgok, ha senki sincs? 

    előzmény:
    teklababa (141)
    2011-03-15  14:58
  4. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. március 15. 21:20144.

    nem 4 óra ebédidő, hanem egyébidő

     

    értem, szóval akkor az nem méltó társ, aki esetleg bevállal hétvégi túlórát, hogy fussa arra, hogy vállalhassanak egyáltalán gyereket....

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_425455 (140)
    2011-03-15  11:32
  5. Torolt_felhasznalo_679127
    Torolt_felhasznalo_679127
    2011. március 15. 20:10143.
    Werbunga, ne vedd készpénznek, amit írtam, lehet, hogy én tudom rosszul!
    előzmény:
    Werbunga (136)
    2011-03-14  21:50
  6. 2011. március 15. 15:58142.

    Azzal én is egyetértke, hogy bölcsibe ne adja a gyerekét, aki otthon van, ha szeretné pár órára másra bízni, találja meg  a módját, de az ovi már szerintem más kérdés. Ahol mi lakunk, csak a 4-5 éves gyerekeket veszik fel oviba, és nagyon látszik rajtuk 3 éves kor körül, hogy kevés nekik az otthonlét, és igenis nehéz lekötni otthon egy 3-4 éves gyereket, mert már nem csak anyára van szüksége.

     

    Amúgy meg sok helyen nincs segítség, mikor a nagyobbik lányom született, nekünk sem volt senki, nagyszülők messze laknak, akkor még dolgoztak is, a szomszédainkkal ugyan jőban vagyunk, és néha tudnak segíteni, de ők is dolgoznak, nem várhatom el tőlük, hogy szabit vegyenek ki, ha nekem dolgom van. Így én mindenhova a lányokkal szoktam menni, már megszoktam :) Amiatt nem adnám őket be bölcsibe, hogy én intézhessem a dolgomat, szerintem velük is lehet mindent.

    előzmény:
    teklababa (141)
    2011-03-15  14:58
  7. 2011. március 15. 14:58141.
    Ja igen, ezt elfelejtettem az előző hozzászólásomban: a bölcsit azért találták ki, hogy az anyukák, ameddig dolgoznak, legyen hova betenni gyermekeiket , ahol szakszerű felügyeletet biztosítanak. Nem pedig azért, hogy tündibündi anyukák addig otthon hemperegnek, amíg nincs otthon a gyerek. Közben meg bölcsőde-hiányról beszélnek, rengetegen vannak várólistán. Hát én ha a nagyokosok helyében lennék, módszeresen átvizsgálnám a rászorultságot, és csak annak a gyerekét venném fel, aki tényleg dolgozik. Szerintem sok férőhely felszabadulna azok számára, akik valóban dolgoznak. Aki otthon van gyesen egy másik babával, szerintem nem igazán rászorult, hiszen a gyest, gyedet azért kapja, hogy otthon gondozza a gyerekét, nem?  Ha meg ennyire nyűg neki a SAJÁT GYEREKE, akkor mi a francnak vállalt kettőt? Mindig azért nyafognak az anyukák, hogy nincs segítség. Mire kell a segítség, könyörgöm, ha otthon van, nem ér rá mindent megcsinálni. Aki meg visszamenne dolgozni, nem tud, mert nincs férőhely? Mi a megoldás?
    előzmény:
    pipacska77 (122)
    2011-03-14  15:58
  8. Torolt_felhasznalo_425455
    Torolt_felhasznalo_425455
    2011. március 15. 11:32140.

    4 óra ebédidő?

     

    Erről az egészről azt gondolom, hogy a gyereknevelés legalább két ember feladata lenne. Azt hogy melyik fél mennyire veszi ki a részét a dologból más kérdés. Nem a gyerek tehet róla, mégis ő szívja meg. Lehet jönni az éjt nappalá téve dolgozó apukával. Aha. Anyuka a gyerek mellett tesz éjt nappallá.  

    Sok nő inkább szül egyedül, mert kifut az időből és nincs méltó társ akivel összekötné az életét.  Itt is a gyerek szív. 

    Hidd el a legkevesebb a teljesen magára maradt, gürcölő anyuka.  A többség nem róluk szól. Sok helyen belelátok a dologba.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (135)
    2011-03-14  21:47
  9. 2011. március 15. 10:28139.
    Annak idején, amikor a kisebbik lányomat készültem bölcsődébe íratni, minket a férjemmel "meztelenre vetkőztettek" abból a szempontból, hogy mind a ketten dolgozunk-e. Tehát mindkét részről kellett vinni munkáltatói igazolást, hogy valóban dolgozunk-e, és csak akkor vették fel bölcsibe. Hangsúlyozom, soha 1 napot sem voltam otthon gyerek nélkül. Van viszont nem egy ismerősöm, akinek a férje leigazolt(mivel vállalkozó) munkahelyet, a gyerek bölcsis lett, a nő azóta sem dolgozik, de nagyon fáradt marhára estére, így gyerek nélkül. Az óvodába még nyáron is beviszi azzal a címszóval, hogy unatkozik otthon a kicsike...
    előzmény:
    Anda39 (125)
    2011-03-14  19:13
  10. 2011. március 14. 23:59138.
    Harminchárom évvel ezelőtt szültem a második gyermekemet, amikor 2 hetes volt már nem csak délig, hanem egyáltalán nem vihettem bölcsödébe a nagyobbikat, aki 2 és fél éves volt akkor.De most azt szeretnék hogy több gyermek szülessen, akkor jobban kellene támogatni az anyukákat.A nagyszülők is tovább dolgoznak 7 évvel, Ők sem tudnak segíteni a fiataloknak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  11. 2011. március 14. 22:04137.

    Egyedülálló anya vagyok, mindig az is voltam. Anyukám 220 kilóméterre lakik, semmilyen segítségem nem volt, s a gyeden kívül is csak a gyerektartást kaptam. Nem is csoda, ha a gyerek még két éves kora előtt bölcsödés lett. Felkopott volna az állunk, ha csak vele foglalkozom. Így is sokat voltam vele itthon, mert az első évet elég betegesen kezdte szegény.

    Nekem így választásom sem volt, hogy dolgozzak-e vagy "tutujgassam" otthon még egy éven át a kiskorút. Fel is vették a bölcsödébe rögtön, de elkérték a munkahelyi igazolásomat, miszerint visszamegyek dolgozni, sőt, mikor mondtam, hogy másoddiplomázom is levelezőn, még onnan is kértek valami papírt. Mindezek ellenére én azt láttam, hogy rengeteg olyan kisgyerek járt bölcsibe, akinek nem dolgozott az anyukája. (Megkockáztatom, ez az a környék, ahol az anyukák egy jó része életében nem dolgozott még, s nem is fog.)

    De ez akkor nem volt gond, hiszen nyolcukra jutott két gondozó néni, s nem volt még túlzsúfolt a bölcsi sem. Ha most kellene beíratnom, már bajban lennék, mivel itt is kialakult az évekig tartó várólista.

    Azt gondolom, hogy akinek vissza kell mennie dolgozni (s nyilván ezt nem jókedvéből teszi), annak a gyereke igenis élvezzen elsőbbséget a bölcsiben az olyan anyukák gyerekeivel szemben, akik otthon is lehetnének.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (135)
    2011-03-14  21:47
  12. 2011. március 14. 21:50136.

    Na, ezt gondoltam én is, mivel a környékünk önkormányzati fenntartású bölcsijeiben mind főznek.

    A bölcsödekertet egy kerítés választja el a hajszál pontosan ugyanúgy kinéző óvódától. Na, oda már a Junior szállít, ott valóban csak melegítőkonyha van. Így az étkezés minősége ég és föld a két intézményben. Tudom, hiszen a fiam mind a két helyet "kijárta".

    előzmény:
    Ladybird (131)
    2011-03-14  20:42
  13. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. március 14. 21:47135.

    de ha belegondolsz nagyon kevés társadalomban nevelnek tnylegesen egyedül a nők gyereket. iletve pontosítsunk. sehol. nálunk se. mert a családnak ez si a funkciója.

     

    de nálunk mégis ha valaki ténylegesen magáramarad, akkor a nők rugnak bele sokszor a másik nőbe, hogy te szülted, olld meg. hja, hogy annyira fáradt vagy, hogy a saját gyereked sírására nem ébredtél fel? akkor rosszanya vagy, és rosszul csinálod, tuti bulizni, stb járkálsz, agy magaddal törődtél a gyerek helyett.... holott lehet hogy csak macerásabban fogzik, vagy valami betegség volt, és egyszerűen napok óta nem aludt 2-3 óránál többet az anyuka. de ugye ebbe nem gondol bele az, aki az ilyen terheket meg tudja oszatani.

     

    szóval kérdem én, te meddig bírod napi 2-3 óra alvással? a 12 óra meló mellett sinmán alszik az ember 8 órát. és 4 óra egyébidő is van. a gyereknevelésben hol van ez a 4 óra amíg kicsi a ygerek? azért ez egy jelentős különbség.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_425455 (134)
    2011-03-14  21:29
  14. Torolt_felhasznalo_425455
    Torolt_felhasznalo_425455
    2011. március 14. 21:29134.

    A nők piszok jó vezetők, 12 órában helytállnak, cégeket irányítanak. Túlóráznak, hétvégén dolgoznak, buliznak, bármit megtesznek fáradhatatlanul.

    Egy dolog nem megy.  A gyerekek ellátása. Az kimerít mindenkit és megoldhatatlan segítség nélkül. 

    Még azoknak is, akik a munkájukban primán mindent megcsinálnak egyedül is.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (127)
    2011-03-14  20:00
  15. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. március 14. 21:25133.

    jó, nálam bonyolítja annyit a helyzet, hogy én papíron vagyok gyeses anyuka. de dolgozom itthon... mondjuk megoldottam, heti 3 magánba, és jónapot. aztán mindenki sírhat az állami rendszerben ahogy akar.

     

    csak magával az elmélettel nem értek egyet, hogy a gyereknek csak az anyja kell, meg 3 éves koráig nincs szüksége más társaságra, stb. 

    előzmény:
    Anda39 (130)
    2011-03-14  20:34
  16. 2011. március 14. 21:19132.
    Hát ezzel nem értek egyet :) Miért ne hiányozhatna neki a kis megszokott élete?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_425455 (118)
    2011-03-14  14:01
  17. 2011. március 14. 20:42131.

    Ez komoly?

    Én is úgy tudtam,hogy bölcsikben helyben kell,hogy főzennek.

    Nálunk (megyeszékhely) minden bölcsinek saját konyhája van,és elég jó kajákat kapnak.

    Ahogy írta vki lentebb,4 nap főzelék,1 nap leves+péksüti, és minden nap van gyümölcs plusz vmi nasi ebéd után. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_679127 (126)
    2011-03-14  19:39
  18. 2011. március 14. 20:34130.

    Nyugodtan felhasználhatod a hozzászólásomat, nem csak itt ez a véleményem. 

    Nyilván minden család, minden gyerek más. Az én gyerekeim a mai napig itthon érzik legjobban magukat.  

    Arról, hogy én hogyan oldottam meg tényleg semmi segítséggel a napi teendőket, szívesen írok, ha kéred.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (127)
    2011-03-14  20:00
  19. 2011. március 14. 20:14129.

    Egy picit más, nem bölcsi, ovi: a lányomék 37! fős kiscsoportjában (3-4 évesek) több gyeses anyuka csinálta a következőt: apuka reggel 7-re vitte be a gyereket, hogy anyuka otthon még aludhasson a picivel, és anyuka jött a gyerekért délután, zárásra, 5 óra után. Én 3 és 4 között mentem a lányomért, átmentünk a játszótérre, ahol ezek a gyeses anyukák ültek a kicsijükkel, amíg a nagyobb az oviban volt.Azzal a felkiáltással, hogy jobb neki az oviban.

    Azok, aki szerint a gyerekeknek csecsemőkoron túl otthon már unalmas, azok szerint az én gyerekeim biztosan kivételek, mert ők kamaszként is inkább a családi programokat preferálják, pedig vannak barátaik, osztálytársaik. 

    Mi jól elvoltunk együtt, sokat játszottunk, én sem unatkoztam velük soha. Most sem a kicsivel, lejárunk a játszótérre, ő is 13 kg, aug-ra várom a tesót, de tudom, hogy oviba sem adom 3 évesen, ha maradok még itthon a picivel.

     

    előzmény:
    Bástya (123)
    2011-03-14  16:09
  20. pbd
    pbd
    2011. március 14. 20:06128.

    Anyukám 3 picivel volt egyszerre otthon, és eszébe nem jutott volna bölcsibe adni a "nagyokat", hogy pihizzen. Pedig mikor a hugom született, akkor én voltam 1 éves 3 hónapos, a nővérem meg 2 éves 5 hónapos.

    Gratulálok a gyerekekhez, jó lesz az a kis korkülönbség.

    előzmény:
    bájdövéj (88)
    2011-03-13  14:30
  21. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2011. március 14. 20:00127.

    na, ez megérne egy másik topikot... nulla segítséggel, anyuka estleg otthon dolgozik, apuka nyílván máshol... nem tudom, megengeded, hogy a hszedet felhasználjam egy mésik topiknyitóban? nem szeretnénm ezt szétoffolni. de érdekelne konkrétan a nulla segítséges megoldáshalmaz. hátha merítek belőle ötleteket.

     

    én mondjuk továbbra is fenntartom, hogy a csecsemőkoron túl már nem csak az anyjára van szüksége a gyereknek. 

    hja, meg valaki írta, hogy egy óra játszótér elég egy nap. hát megnézem, amint egy játszani szerető vidám gyereket haza bír rángatnmni egy óra játszóterezés után. bár ok, haza lehet vinni őket, csak hát nem boldog arcot fog vágni az a gyerek. már egyévesen se... (most feltételezem, hogy az adott kisember már tud járni pl..)

     

    dolgozó anyukák. szerintem meg a bölcsire annak lenne szüksége, akinek nincs segítsége. mert igenis, egy csecsemőt ellátni munka. annak ellenre, hogy önként és dalolva vállaja az ember.

    előzmény:
    Anda39 (125)
    2011-03-14  19:13
  22. Torolt_felhasznalo_679127
    Torolt_felhasznalo_679127
    2011. március 14. 19:39126.

    Attól tartok, hogy a kőkemény valóságból...

    Bárcsak nálunk is úgy főznének a gyerkeknek, ahogyan írod!

    De a legtöbb helyen csak melegítőkonyha van, nem főzésre való és nagy cégek hozzák a kaját.

    előzmény:
    Werbunga (124)
    2011-03-14  16:38
  23. 2011. március 14. 19:13125.

    Már korábban is hozzászóltam a témához, de azóta érdekesebbnél érdekesebb véleményeket olvashattam. Én is elmondom az enyémet.

    A bölcsőde a DOLGOZÓ anyáknak lett kitalálva. Tehát aki otthon van, annak minek is? Aki nem bír egy gyerekkel, miért vállal még egyet? Vagy még egyet?... Nem véletlenül mondják az óvónő ismerőseim is, hogy azok mennek a legkésőbb a gyerekért, akik amúgy otthon vannak gyesen...

    Igenis tudomásul kell venni, hogy ha gyereket vállalunk, az bizony sok-sok kötelességgel, lemondással jár. Aki ezt nem bírja, vagy nem akarja, jól gondolja meg még a legelején! A gyerek legyen a legelső, a legfontosabb. Csak utána következzen mindenki más. Az ő érdekét kell nézni. Nekem nem tudja senki megmagyarázni, hogy egy bölcsis korú kisgyerek VÁGYIK a többi gyerek társaságára. Ha otthon nem érzi jól magát, az már régen rossz.

    Tény, hogy elég nehéz beosztani az időt, főleg akkor, ha az embernek már több gyereke van, de saját és ismerőseim példáját látva bátran mondhatom, hogy lehetséges, sőt elvárható. Akár nulla segítséggel is. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  24. 2011. március 14. 16:38124.
    "Majd a kezébe nyomják azt a szar kiflit, megkenve margarinnal. Vagy zsíroskenyér.

    Annak jegyében persze, hogy milyen kurvajó is a gyereknek a bölcsi. Jó kis fincsi bölcsikajával. Én pont a bölcsis időszakban nem hagynám, hogy bekerüljön a nagyüzembe."

     

    Bölcsödében még a legtöbb helyen helyben főznek! (Ahová a fiam járt, ott finomat és egészségeset főztek a konyhás nénik minden nap. Hetente négyszer valamilyen főzelék volt, péntekenként meg egy tartalmas leves és helyben sült sütemény.) Olyan sem volt soha, hogy zsíros kenyér lett volna az uzsonna... Idénygyümölcs és/vagy gyümölcslé is volt minden áldott nap. 

     

    Nem is értem, honnan szedted ezt? 

    előzmény:
    bogárka1 (16)
    2011-03-13  08:57

Címlap

top