Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mozgássérült gyerek jogai

Torolt_felhasznalo_966077
Torolt_felhasznalo_966077
Létrehozva: 2004. december 13. 18:28
Olvastam egy cikket ,hogy egy 10 éves mozgássérült kisfiú új iskolába ment és az anyja két " szakértö" segítségével összállított egy listát, mit kell átépíteni az iskolában hogy a gyerek mindenütt egyedül, segítség nélkül tudjon közlekedni.
Pl. a zuhanyók átépítése, lift mindenhova stb.
Az iskola nem csinált meg mindent, és most feljelentette öket a gyerek anyja, mert minden tanulónak ugyanazok a jogai , és igy korlátozva vannak a gyerek jogai mert segítség kell neki a tanítás alatt.
(Segítség van, azzal nincs gond.)

Az elözö iskolában mindent megcsináltak hosszas hercehuca után, de aztán iskolát váltott most a gyerek.

Az iskola nem " gonoszságból" nem építtette át a sulit, hanem mert erre külön nincs pénz, tehát ha mindent megépítenek ahogy a gyerek anyja akarja, akkor a hosszú ideig nem lesz pénz sok mindenre és ugye ezen a gyereken kívül több száz tanuló van, akikre sokkal kevesebb pénz jutna így.
Es ugye nekik is vannak jogaik.

Nagyon szomorú persze hogy beteg a kisfiú és nem tud járni, de fontosabb hogy egy gyerek segítség nélkül bejárja az iskolát mint hogy olyan dolgokra költsék a pénzt ami az összes tanulónak a javára szolgál?

Ti mit gondoltok, kinek van igaza?
  1. Torolt_felhasznalo_626964
    Torolt_felhasznalo_626964
    2006. Április 19. 11:2236.

    Sziasztok!

    Lenne 2db

    Rollátor fékezhető, négykerekű járókeret. Rászorulonak!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_966077 (1)
    2004-12-13  18:28
  2. 2004. december 20. 13:1935.
    Csak azt lehet elosztani, ami rendelkezésre áll. . . Ha nem termelünk elég jövedelmet, nem fizetünk elég adót, ha a pénz a hiteltörlesztésre megy el, akkor csak ennyit tud adni a tb, az állam. Sajnálatos, de így van.
    előzmény:
    fesane (33)
     
  3. Torolt_felhasznalo_211870
    Torolt_felhasznalo_211870
    2004. december 19. 18:4734.
    Mit szóltok a jövő évi dotációs törvényekhez, megszorításokhoz?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_483547
    Torolt_felhasznalo_483547
    2004. december 18. 09:5433.
    Emberek!
    Ne csak azzal foglalkozzunk, hogy felérhető-e a polc,
    vagy be tud-e jutni épületekbe a mozgsérült. . .
    Azzal kellene foglalkozni, hogy ha a bármilyen fogyatékkal élő
    embert nem tudják foglalkoztatni, akkor ne ilyen nevetséges
    rokkantnyugdíjat kapjon!Vagy a szülő, aki nem tud
    elmenni dolgozni, ő se nevetséges összegű ápolási díjat kapjon.
    Hiába éri el a polcokat a mozgsérült, ha nincs miből
    megvenni az árut!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_211870
    Torolt_felhasznalo_211870
    2004. december 17. 23:3632.
    Terhére a társadalomnak? Te is az leszel, amikor nyugdíjas leszel. Ezek szerint akkor mindenki terhére van a társadalomnak, aki gyerek, idős, beteg. . . Nem kéne "terhére" lenniük, ha teremtenének munkahelyeket. Sokan dolgoznak így is, sokan dolgoznának ha lenne lehetőségük, és persze itt is van egy réteg, amelyik tojik rá, mint az egészséges emberek között is.
    Ami a polcokat illeti, csak elrendezés kérdése az egész. Egy kis odafigyelés és nem kéne kiszolgáltatottnak éreznie magát az embernek. Függőlegesen kellene az árukat elhelyezni és akkor lennt is van abból, amiből fennt. Ezt így nem tudom elmagyarázni, mert rajzolni kéne, de láttam már ilyen elrendezést. Élj te úgy, hogy állandóan kérned kell valamit, ami másnak természetes, és hálálkodj állandóan te érte!!! Még kerülhetsz ilyen helyzetbe. Különben a bevásárló központok nem arról híresek, hogy lépten-nyomon van egy eladó, aki segítséget tud nyújtani. Persze nem vagyok szívbajos és szoktam kérni, de ez nem azt jelenti, hogy ez a helyes megoldás, ha lehetne jobb is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_705879 (23)
     
  6. 2004. december 16. 12:5031.
    Ez érdekes felvetés. Építsünk liftet, ok, nem olcsó dolog, mindegy, van rá pénzünk. De azt senki sem kalkulálja, hogy mennyi egy lift fenntartása. A férjem egy ismerőse elég tehetős, háromszintes házban lakik, ahol négy vagy öt lakás van, építtettek egy liftet tehát. Nem is volt baj addig, míg el nem romlott. Akkor kiderült, hogy a liftet kéthavonta kell felülvizsgáltatni, félévente a felülvizsgálatot is felülvizsgáltatni, egy szó mint száz, lakásonként havi 10 000 forint csak a lift engedélyezése, plusz az áram (amit zabál a gép) meg a karbantartások, szabályozott időközönkénti alkatrészcserék, stb.
    Hát ezért (is) épülnek a házak lift nélkül.
    előzmény:
    bababetű (12)
     
  7. 2004. december 16. 11:1730.
    Nekem volt egy autista gyerekem. Mindenhová jártunk vele, mert nem volt magánuszodánk/játszóterünk/hegyünk-völgyünk, a mozgásra meg nagy szüksége volt. Mondjuk ő autista volt, őt nem zavarták a megjegyzések, grimaszok, amik feléje irányultak. Csak minket, a szüleit. Tudomásul vettük, ilyen a világ, és bár fájt, nem foglalkoztunk vele. És a gyerekek (a közhiedelemel ellentétben) sokkal elfogadóbbak voltak, mint a felnőttek. És azok között is azt tapasztaltuk, minél iskolázottabb, annál kevésbé elfogadó. Amikor vidékre költöztünk, a melósok az udvaron eltűrték és a maguk módján foglalkoztak is a körüttök csetlő-botló, nem beszélő gyerekemmel, akivel a saját nagyapja (2 diplomával) sosem tudott szót érteni.
    előzmény:
    fesane (28)
     
  8. Torolt_felhasznalo_705879
    Torolt_felhasznalo_705879
    2004. december 16. 10:5529.
    gina_76, hüjepicsa, kövidinka!
    Olvassátok el még egyszer figyelmesen amit írtam, és rá fogtok jönni, hogy nem azt mondtam, amire válaszoltatok . . . :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_483547
    Torolt_felhasznalo_483547
    2004. december 15. 20:2728.
    Az a helyzet, hogy kevés ember toleráns a fogyatékkal élők iránt.
    Szellemi, testi, tökmindegy. A gyerekemet aki 13 éves, minden nap érik atrocitások.
    Mozgássérültek részére nincs ebben a városban iskola. Tudjátok
    magatartászavaros, iskolakerülő, és tudnám sorolni, milyen gyerekekkel jár iskolába. Rohadt erősnek kell lennie az életben . 5ször
    többet kell teljesítenie, hogy elfogadják és elismerjék tudását.
    Nagyon érzékenyen érinti minden igazságtalanság.
    Úgy nőtt fel gyerekem, hogy nem jártunk pld. játszótérre, mert bámulták.
    Az a baj, hogy nem mernek kérdezni.
    Annyi mindenről tudnék írni , hozzászólni, de ez egy hosszú dolog.
    Ja, meg amikor beállnak a parkolóhelyemre!Az buli!
    Reszkessen mindenki aki igy tesz:közlekedésrendészet, rendőrség,
    bírság!ÖRÜLJÖN AZ AKINEK NINCS SÁNTATÁBLÁJA!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_951329
    Torolt_felhasznalo_951329
    2004. december 15. 18:1127.
    Teljesen egeszseges vagyok, de ez a hozzaszolas borzaszto. . a tarsadalom terhere vannak? es szerinted akkor mi a megoldas, taszitsuk le oket -Taigetosz hijan- a Gellerthegyrol?

    A Becsi Egyetemen MINDENHOL van lift, rampa, sot, a faliujsag is mellmagassagban van kiteve, hogy ne csak a zsirafnyaku toloszekesek tudjak elolvasni.
    Ismerek egy toloszekes csajszit, aki nagyon okos. . . biztos lesz jovoje, es inkabb a tarsadalom hasznara valik.

    Az orzo-vedo szolgalatot meg probald ki, akar toloszek nelkul is. Csak egy napra. Emelgettesd, etesd magad es kerd meg minden boltban az eladonot, hogy segitsen a magas polcoknal. Eleged lesz belole nagyon hamar.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_705879 (23)
     
  11. 2004. december 15. 17:4326.
    udvariasság, taplóság kerekesszéktől független. az meg igazán eszedbe juthatna, hogy ne adj' Isten, te is kerülhetsz bármikor mozgássérült "terhes társadalmi besorolásba", akár holnapis
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_705879 (23)
     
  12. 2004. december 15. 17:1925.
    márpedig alanyi jogon jár nekik, mert esélyegyenlőségek vannak, ha jól sejtem. aztat meg, hogy ki terhe a társadalomnak, inkább nem kommentálom:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_705879 (23)
     
  13. 2004. december 15. 15:3824.
    Egy műemlékjellegű épületben van a főiskola, ahol dolgozom. Egyszer át akarták alakítani az épületet, hogy akadálymentes legyen mozgássérültek számára. A műemlékhatóság nem engedélyezte, mert rongálja az épület (Bauhaus) jellegét. És azóta sem lehet, sem korlát, sem rámpa, és csak a gondnok és az évfolyamtársak jóindulatán múlik, hogy kerekesszékesek pl. be tudjanak jönni.
    előzmény:
    bababetű (12)
     
  14. Torolt_felhasznalo_705879
    Torolt_felhasznalo_705879
    2004. december 15. 15:2623.
    Marhaságot mondtam? Nem vettem észre :) Te ellenben észrevehetted volna, hogy nem az akadálymentesítés ellen beszéltem, csak az erre szolgáló pénzek ügyetlen felhasználását állítottam pellengérre.
    Tehát ennek megfelelően, és kifejezett kívánságod ellenére sem ülök tolószékbe, mert nincs rá szükségem. El tudom enélkül is képzelni, hogy mozgássérült embertársaink élete mennyivel nehezebb, mint a miénk, egészségeseké.
    De az azért érdekelne, hogy hogyan szeretnéd megoldani azt a leveledben is említett problémát, miszerint a kerekesszékekbe kényszerültek nem érik el az üzletek felső pocait. 120cm felett tiltsák be a polcokat? Osztogassanak ingyenes magassági kormányos székeket? Nem egyszerűbb megkérni egy eladót, hogy vegye le a megkívánt árucikket?
    Szerintem ideje lenne a mozgássérülteknek is észrevenni, hogy bátr ők (többnyire) nem tehetnek az állapotukról, a társadalomnak igenis a terhére vannak. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nincsenek jogaik, és maradjanak egész életükben otthon, hanem azt, hogy amit az egészségesektől kapnak, azt becsüljék meg. Nem "alanyi jogon" jár nekik a segítség, hanem azért, mert az embertársaik segítenek rajtuk.
    Ezt annak a kerekesszékes illetőnek is elmondtam, aki reggel majdnem elgázolt a 3m széles járdán, miközben azt ordítozta, hogy "állj félre, te egészséges vagy" . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_211870 (19)
     
  15. Torolt_felhasznalo_966077
    Torolt_felhasznalo_966077
    2004. december 14. 13:5722.
    A dologhoz hozzátartozik, hogy itt Svédben van jópár akadálymentes iskola.
    A gyerek Stockholmi, ott pedig valóban több van.
    De az anya pont ezt a sulit választotta.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_211870 (20)
     
  16. 2004. december 14. 08:1621.
    Jogos az igény, de sajnos ez még sok időt és pénzt igényel. az én városomban jelenleg 1 olyan iskola van, ahol megtörtént az akadálymentesítés. Igaz ez az iskola kimondottan a sérült gyerekekkel foglalkozik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_211870 (20)
     
  17. Torolt_felhasznalo_211870
    Torolt_felhasznalo_211870
    2004. december 14. 00:4420.
    Kezdjük ott, hogy a kormány, rengeteg pénzt elpocsékol baromságokra, meg a saját hasznukra. Abból a pénzből remekül rendbe lehetne tenni az egészségügyet és az akadálymentesítést is.
    A cél az, hogy minden kerületben legyen legalább egy pár olyan iskola, amit TELJESEN akadálymentesítenek. A legkönnyebben akadálymentesíthetőekkel kell kezdeni. Ha kerületenként van mondjuk 2 ilyen iskola, akkor már lehet választani is, és el tudják helyezni a rászoruló gyereket. Ez nem kidobott pénz, mert nem egy gyerek fog akkor csak odajárni, és a többi gyereket sem hátráltatja. A pénzt nem az iskolának kéne adni erre, tehát nem az egyéb dolgoktól kéne elvenni a pénzt, hanem pályázatokkal kéne szerezni rá, és igenis az államnak kéne, hogy a költségvetésében ez benne legyen!!
    Én úgy jártam ki a gimnáziumot, hogy cipeltek. (36 éves vagyok) Ez nem volt kellemes, bár túléltem és túlélem ma is, de ez senkinek nem jó és nem lehet ez a cél! De akkoriban még nem volt szó akadálymentesítésről, örültünk hogy odajárhattam. Most a saját gyerekem beiskolázásakor jártam végig ugyanezt, és a kerületünkben nem találtam teljesen akadálymentes iskolát. Igaz, hogy nem én járok oda, hanem az egészséges gyerekem, de azért nem mindegy, hogy a szülőire hogy tudok eljutni, az évnyitóra, évzáróra. . . vagy ha valamelyik tanárral kell beszélni. Most is kénytelen vagyok cipeltetni magam a kerekesszékkel mert csak a földszinti auláig tudok akadálymentesen eljutni, de legalább addig igen. Aki most könnyen dobálózik azzal, hogy hát örüljön hogy segítenek, az gondoljon bele abba, hogy senki sincs bebiztosítva az ellen, hogy nem lesz olyan élethelyzetben, hogy igenis kerekesszékes lesz! Mindjárt másképp látja akkor a világot!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_211870
    Torolt_felhasznalo_211870
    2004. december 14. 00:2219.
    Ülj be egy kerekesszékbe és élj le egy napot úgy, hogy minden rohadt lépcsőnél segítséget kérsz, cipelteted magad, dög meredek rámpákon tolatod magad, a boltban meg ami magasan van kénytelen vagy lekéretni. Kíváncsi leszek a nap végére ilyen marhaságot fogsz-e mondani, hogy minden mozgássérült mellé tegyenek egy segítőt! A mozgássérült is ember és normális, önálló!!!!!!!!! életet szeretne élni. Ez nem lenne annyira lehetetlen, ha betartanák az építési szabályokat a tisztelt nagyokos mérnök urak!!!!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_705879 (9)
     
  19. Torolt_felhasznalo_716629
    Torolt_felhasznalo_716629
    2004. december 13. 22:1518.
    A gyermekem -többek között- mozgássérült. Remélem megtanul járni, mert még csak 4 éves, s szépen haladunk, de neki éppúgy joga van ahhoz az élethez, mint egészséges társainak.
    Amit az anyuka véghezvitt, az már kicsit túlzás, de szerintem végső elkeseredés is egyben.
    Tudom, hogy mennyi feladással és fájdalommal jár elfogadni a helyzetet, hetente orvostól orvosig rohangálni, gyógytorna, úszás, küzdeni a gyerekért.
    De sajnos, ahogy az előző hozzászólásokban is olvastam: a pénz mindent megoldana. Legalábbis majdnem mindent.
    Az egész társadalom fejében kellene a látásmódnak megváltoznia. Még ma is megbálmulják a "más" embereket. Megfordulnak utánuk, sajnálkoznak. Sajnálatból nem kell. Tenni kéne!
    De, hogy mit? őszintén, magam sem tudom. Én teszem a magamét, a lányomért küzdök, hogy megtanuljon járni, a többi már felettem áll.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2004. december 13. 21:3917.
    Elég szomorú mikor egy gyerek nem tud ugyanúgy közlekedni mint iskola társai. De sajnos nálunk a korházakban gyerekek vannak életveszélyben, mert nincs megfelelő eszköz, gyógyszer és egyebek a gyógyításukhoz. Ha igy nézzük a dolgot, akkor az életveszély még súlyosabb dolog. Pénz meg ugye nincs, csak arra, hogy építsünk autópálya kaput, aztán bontsuk le. Egy házi asszony sokkal jobban megtervezi a családi költéségvetést, és hogy mi az ami fontosabb a háztartásban. Ez még országosan nem megy.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2004. december 13. 21:3616.
    Ez egy alaphozzáállás szerintem: az új iskolákat, lakóházakat, könyvtárakat sem épitik akadálymentesre, pedig itt nem kellene beruházni, csak úgy tervezni.

    A 24-órás segitőn elgondolkodtam, de azt gondolom, hogy pont abban áll ezeknek az embereknek a követelése, hogy önálló életet tudjanak élni. Az idősek a megmondhatói, mennyire nehéz teher kiszolgáltatottan élni, még akkor is, ha jól megfizetik az alkalmazottat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_742517
    Torolt_felhasznalo_742517
    2004. december 13. 21:3015.
    Az anyuka ráérő perceiben a közeli közérteket is bepereli vajon, hogy mindent tegyenek olyan magasságba, ahol a gyerek is eléri?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_732367
    Torolt_felhasznalo_732367
    2004. december 13. 20:4814.
    Elég nehéz kérdés. Amíg az ember nincs érintve, addig nem is igazán tudja átérezni-> ez általánossagban is igaz.

    De ha egyszer mindent meg probálnak tenni értük és sajnos "csak" a pénz akadályozza meg a tovább lépést, akkor igen rossz indulatú lépésnek érzem, h fel akarja jelenteni az anya az iskolát.

    Ugyanakkor, ha itt is kész lenne az átalakítás, innen is tovább lépnének másik iskolába. . . ? (Bár, az is igaz, h másoknak még hasznára lehet az átalakítás, végül is nem veszne kárba a sok-sok munka és pénz. )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2004. december 13. 20:0613.
    na mégegyszer. . . . : " . . . . stb. mert minden egy járdaszigeten. . . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top