Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Lakás, kertes ház, albérle

Sailor
Létrehozva: 2017. október 14. 08:30

Sziasztok!


Ti mit választanátok? Röviden megpróbálom leírni a helyzetet.


30 éves egyedülálló nő vagyok. Eddigi életemben majdnem mindig hosszabb kapcsolataim voltak, amiből nehezen álltam fel (7,4 év). Most anyukámmal élek, akivel nagyon különböző az életvitelünk.


Jó lenne már saját kis lakás. Anyukámnak is nyűg már, élné a saját életét :)


Van némi megtakarításom, önerőnek esetleg felhasználnám. Minden előny/hátrány tapasztalat érdekelne. Eddig mindig falun éltem kertes házban, így tisztában vagyok a ezekkel a dolgokkal. Viszont a panel, és a városi életről semmit nem tudok. Sokan tanácsolják, hogy menjek a városba, több lehetőség ismerkedésre, szórakozásra. Megéri panelba menni?


Köszönöm a hozzászólásokat.


 


 

  1. 2017. október 16. 17:5226.

    Gondolom, a 9. emeletiben van lift, a másikban nincs.


    Ahol nincs, ott bizony mindent gyalog kell felvinni, ami egy idő után eléggé megterhelő. A liftes házban viszont a felvonóhoz vagy kötve, ami - miután én évtizedekig felvonószerelő voltam - némi kockázatot jelent. /Vannak megbízható tipusok, és vannak kevésbé. A Magyar Nemzeti Bankban talán még mindig működik a 100 éves, tológombos felvonó, egyszerüen nem lehet tönkretenni. A maiak nagyságrenddel rövidebb élettartamuak/


    A panel - ha nincs kiegészítő szigetelés - bizony kevésbé hővisszatartó. A távfűtéses tipusok közül csak a szabályozható hőfokút javaslom, mert az 70 %-ban költségcsökkenthető tipus - tehát nem kell ugyanannyit fizetni akkor is, ha csak néhány fokot kell fűteni. A konvektorossal úgy szabályozod a fűtést, ahogy akarod, de a karbantartás, javítás, esetleges csere is a Te költséged.


    A város széle mindenképpen előny, de fontos a jó infrastruktúra is...ezek bizony részben egymásnak ellentmondó szempontok, ráadásul időben is változnak /Nyilván 40-50 év múlva fontosabb lesz a lift, mint a lépcső.../

    előzmény:
    Sailor (6)
    2017-10-14  18:14
  2. 2017. október 15. 19:1025.

    A panelban tényleg gáz,hogy mindent lehet hallani,de  nem mindd lepukkant,sőt vannak nagyon szépen karbantartott házak.A szag is inkább a lerobbantakban van.

    előzmény:
    Babyface83 (2)
    2017-10-14  09:48
  3. 2017. október 15. 06:4724.

    Sok ilyen van. Rengeteg az olyan lakás, ahol minden helyiség, ablak egy irányban van. Más módon nem lehet kereszthuzatot csinálni, csak úgy, ha kinyitják a bejárati ajtót is.

    előzmény:
    Sissi52 (17)
    2017-10-14  21:16
  4. 2017. október 15. 06:4523.

    Ha mód van rá 9. emelet semmiképp. Nyáron kimúlsz a melegtől.


    Panelnál mindenképp csak olyat, ami már átesett a korszerűsítésen.


    Szagok tényleg zavaróak. (laknak ismerőseink panelban). A csöveken, szellőzőn keresztül minden érezhető. Tudod, hogy mit főznek melletted, milyen öblítőt használ a feletted lakó.

    előzmény:
    Sailor (6)
    2017-10-14  18:14
  5. 2017. október 14. 22:0622.

    Nekem dolgom van,Sailor-nek kivánom hogy szerencséje is legyen,mivel sokszor arra is szükség van.


    Siasztok.

  6. 2017. október 14. 21:5221.

    Sajnos hozzájött a pisi szag is, pedig én új épületben laktam,a Belügyminisztérium épűlete volt,nem sokáig laktam ott,de sokszor megálltam,mert jó barátaim voltak/éltek ott.Néha a házmester,vagy valaki más nem lakatolta be az ajtót,és idegenek is megálltak elvégezni a sürgősen elvégezni-valójukat.Az biztos,hogy nem vagyunk egyformák.

    előzmény:
    Babyface83 (20)
    2017-10-14  21:45
  7. 2017. október 14. 21:4520.

    Ja meg még ehhez hozzájön a cigiszag, mert valahogy mindig akad valaki, aki szerint jó ötlet a lépcsőházban bagózni. Én is cigizek egyébként, de nagyon utálom a zárt térben összeállt áporodott bagószagot. A liftekben még erősebben érzem.

    előzmény:
    Babyface83 (19)
    2017-10-14  21:39
  8. 2017. október 14. 21:3919.

    Igen, nekem valahogy a panelokban, legalábbis azokban, ahol eddig megfordultam, mindenhol állott volt a levegő, akkor is, ha rendesen szellőztettek. A lépcsőházban ételszag, emberszag, meg valami poros megfoghatatlan szag, ezeknek a keveréke a "panelszag" és ezt érezni a lakásokban is.


    Nekem amúgy nagyon érzékeny orrom van és nagy hatással vannak rám a szagok, illatok, lehet azért zavar ennyire, biztos sokan nem érzik.

    előzmény:
    Sheriff-2 (14)
    2017-10-14  20:57
  9. 2017. október 14. 21:3218.

    Gondolom talán spórolni akartak a fűtésen.Télen az ablakon (kintről) hideg jött be,de a lécsőházból nem.Laktam én broom-closet-ban is,aminek a nevét már nem tudom Magyarul.

    előzmény:
    Sissi52 (17)
    2017-10-14  21:16
  10. 2017. október 14. 21:1617.

    Laktal panelban? Ilyet, hogy az ajton szelloztetnenk a lepcsohazbol, eletemben eloszor hallottam. Ugyanis tenyleg van ablak. 

    előzmény:
    Sheriff-2 (14)
    2017-10-14  20:57
  11. 2017. október 14. 21:1416.

    Mikor nem panelbol odakoltoztem se ereztem szagot, se mig ott eltem, se azutan mikor odatoppantam. Masfajta orrunk van, ugy latszik. 


    Biztos mas videkrol szarmazunk.


    Nekem sincs az itteni hazamban se olajkalyha se gazpalack, gombcsavaras az egesz, gond ra semmi.

    előzmény:
    Babyface83 (13)
    2017-10-14  20:45
  12. 2017. október 14. 21:1415.

    Mikor nem panelbol odakoltoztem se ereztem szagot, se mig ott eltem, se azutan mikor odatoppantam. Masfajta orrunk van, ugy latszik. 


    Biztos mas videkrol szarmazunk.


    Nekem sincs az itteni hazamban se olajkalyha se gazpalack, gombcsavaras az egesz, gond ra semmi.

    előzmény:
    Babyface83 (13)
    2017-10-14  20:45
  13. 2017. október 14. 20:5714.

    Most hogy gondolkodtam rajta, sok ember él kis helyen,télen sokszor láttam/szagoltam hogy nem az ablakokat nyitották ki,hanem az ajtót,ami a lépcsőházban volt.Tehát lehet kevert ételszagok is, meg állott levegő.Nem tudom hogy a lépcsőházat lehet-e szellőztetni.

    előzmény:
    Sissi52 (11)
    2017-10-14  20:13
  14. 2017. október 14. 20:4513.

    A panelszagot nem lehet elmagyarázni annak, aki ott él(t), mert megszokta, nem érzi. Van egy jellegzetes szaguk a panelházaknak, nem tudom mihez hasonlítani.


    Azért mondtam, hogy én a helyében először bérelnék, mert könnyen elképzelhető a leírása alapján, hogy a közeljövőben változnak a körülményei és az igényei, így egyszerűbb váltani, ha nem kell eladni egy lakást. Ha van még annyi pénze, hogy bármikor vegyen másik lakást vagy házat a meglévő mellé, akkor ez nem érvényes, de nem ezt vettem ki a szavaiból.


    Mi házban élünk, de nem kell félni, hogy elromlik az olajkályha, mert nincs olyanunk, és gázpalackért sem kell mennünk... Viszont a szomszédokkal mi is jóban vagyunk. Az igaz, hogy időnként kell füvet nyírni, kb kéthetente fél óra..


    Na nem akarom én ház vs. lakás vita irányba vinni a topicot, tény hogy mindkettőnek megvan az előnye és hátránya, a topicindítónak jelenleg szerintem is jobb lennne egy lakás.

    előzmény:
    Sissi52 (11)
    2017-10-14  20:13
  15. 2017. október 14. 20:4412.

    Engem is érdekel hogy mi a panelszag.Én is laktam benne,1959-ben, de persze az új volt, a Császár fürdő közelében.Nem az az igazi neve, de én Kancell Franci utcának neveztem.

    előzmény:
    Sissi52 (11)
    2017-10-14  20:13
  16. 2017. október 14. 20:1311.

    En eltem panelban, magyarazd mar el nekem, mi a panelszag??? 


    Nem hatott az erzelmeimre, amig a liften felmentem a lakasba, sot talalkoztam kellemes szomszedokkal kozben. 


    Gyerekkoromban, sot hazaseletem kezdeten is kertes hazban eltem, a panel kellemes volt, hogy nem kellett semmivel bibelodnom, ami 'odakint' van, sot a panelban nem romlott el az olajkalyha minden nap, nem kellett olajert menni, vagy gazpalackert. Szomszedokkal mindenkivel osszebaratkoztunk. Lent is, fent is. Egy volt, nem egeszen normalis, az alattam levo. 


    Ha koltozik, mi a fenenek koltozne eloszor alberletbe, majd hurcolkodjon at sajatba. ???


    Most hazban lek, de kivul mindent gondoznak, Pesten meg van egy teglalalas 2-on, 2 szoba.

    előzmény:
    Babyface83 (2)
    2017-10-14  09:48
  17. 2017. október 14. 19:4010.

    Mint mindennek, van előnye is, meg hátránya is a társasháznak.Főleg ha kifogod hogy valamelyik szomszéd szeret hajnalban dobolni,vagy a gyerek éppen rugdossa a falat, álmában vagy szórakozásból.Tudom hogy vannak szabályok,és vannak akik úgy gondolják hogy azokat megszegni a legérdekesebb dolog a világon.Ezeket előre nem lehet tudni, még akkor sem ha tanulmányozod a környéket.Igaz az, hogy lakva lehet legjobban megismerni őket.(vagy akárkit)Az életben soha semmi nem végleges.Cselekedj a legjobb tudásod szerint,a többit majd megoldod amikor oda érsz.Nagy dolog a költöszködés akárhogyan nézzük, legtöbb dolog/bútor nem passzol az új helyen, tehát lesznek más kiadások/átalakítások is.

  18. 2017. október 14. 18:499.

    Ha a közlekedés nem probléma, akkor én biztosan a városszélit választanám. Gondolom az a klasszikus 4 emeletes tégla lakótelep. A zöld mindenképpen nagy plusz lenne nekem. A fél szoba is. Ugyanis soha nem tudhatod, hogy: mikor jön ott alvó vendéged. Mikor lesz párod, akivel összeköltözöl. Egy fél szoba áldás pl akkor, ha valaki más ritmusban dolgozik és nappal lepihenne, mert éjszakás volt/lesz, de mégis a másik élhet mellette. Lehet tv-t nézni stb, mert a másik a csukott ajtó mögött tud pihenni. Egyéb érv: költségek: közös költség, fűtés számla. Egyedi fűtésnél előny, hogy olyan meleg van, mint Te szeretnéd és annyit is fizetsz. Bár, a konvektor nem a fűtéstechnika csúcsa, de mindenképpen előny a távfűtéssel szemben - szerintem. Minél több szomszédod van, annál nagyobb az esély a széthúzásra. Nem fizető lakók, érdektelen lakók stb. Érdemes rákérdezni a ház költségvetésére. Van-e elegendő felújítási alap stb. Egy adósokkal teli, nulla tőkével rendelkező társasház nem a legjobb előjel. Praktikusan még: közelben milyen szolgáltatások vannak, amire igényed van. 


    Első olvasatra, amit leírtál, nekem nem kérdés melyiket választanám. 9. emeletre nem mennék, ha van más választásom. Egyszer romlik el a lift és gyalogolsz fel csak egy teli bevásárló kosárral, hát... Nem lesz őszinte a mosolyod. 


     

    előzmény:
    Sailor (6)
    2017-10-14  18:14
  19. 2017. október 14. 18:478.

    Én mindenképp a másodikat választanám a leírtak alapján, de te fogsz ott élni, válaszd azt, amelyikben jobban el tudod képzelni az életed. Egyébként szerintem otthon keresésnél érdemes egy kicsit a szívünkre hallgatni, nem csak az eszünkre. Persze el kell határozni előre, hogy mik legyenek a főbb szempontok, és azokhoz ragaszkodni, de van, hogy megéri kisebb kompromisszumokat kötni. Mi amikor házat kerestünk, elég alaposan körbejártuk, 2 éven keresztül keresgéltünk és elég sok házat megnéztünk. Volt olyan, ami az igényeinknek nagyjából megfelelt, de valahogy mégsem volt az igazi. És egy volt, amiről úgy gondoltuk, hogy kisebb kompromisszumokkal jár, de rögtön beleszerettünk. Az utóbbit választottuk és egyáltalán nem bántuk meg, sőt.


    Panel téma: ok, igazatok van, panel és panel között is lehet nagy különbség, na meg a környék nagyon nem mindegy. De azért van pár dolog, ami mindegyikre jellemző jellegéből adódóan, és ezeket a dolgokat nekem például nagyon nehéz lenne megszokni, és másoktól is ezt hallom általában. Pedig éltem társasházban, persze az sem volt tökéletes, de azért egy rendben tartott, vagy új építésű tégla társasház (ami rendesen meg van csinálva, és nem hallatszik át a szomszéd szellentése is) szerintem nagyságrendekkel élhetőbb, mint a panel. De ez csak az én véleményem :)

    előzmény:
    Sailor (6)
    2017-10-14  18:14
  20. 2017. október 14. 18:207.

    Nekem a tégla vált be legjobban,most is az van,32 éve.

    előzmény:
    Sailor (6)
    2017-10-14  18:14
  21. 2017. október 14. 18:146.

    Ok, és ha lakás, akkor miben érdemes gondolkodni? Tudom, hogy pénztárcafüggő, de nem vagyok otthon a témában. 


    Panel, vagy tégla? 


    Kinéztem egy 30m2 panelt, 1 szoba, konyha, fürdő, előtér, erkély,belvárosban,nem forgalmas úton, 9.emelet. távfűtés


    A másik egy téglalakás 42m2, 3.emelet, másfél szoba, konvektor, erkélyes, de város széli lakótelep, sok zöld.


    Árban hasonló.

  22. 2017. október 14. 16:585.

    Ha egyedülálló vagy, jobb a lakás. Még akkor is, ha mint írod, tisztában vagy azzal, mit jelent kertes házban élni. Én panelban nőttem fel, most kertes házban élek és az első években csak lestem, hogy mennyi "nyűg" jár a  kertes házzal, ami egy panelban ismeretlen. Persze jó dolog a  kert, meg a  füves udvar, de egyedülállóként annyira nem tudnék  rajongani érte.


    Baby: nem minden panel lépcsőház ronda és sötét. Amelyikben én éltem, óriási ablakok voltak minden lépcsőfordulón, amíg kint világos volt, nem kellett villanyt kapcsolni a  lépcsőházban. Minden elmelet tele volt cserepes növénnyel. Gyerekként sokszor játszottunk a  lépcsőházban a szomszéd gyerekekkel, ha kint esett az eső...vagy rekkenő hőség volt:).

  23. 2017. október 14. 14:314.

    A kertes háztól nincs jobb,de mivel egyedűlálló nő vagy,mégis a lakást ajánlom.A házzal sok munka van,kint is bent is.Ha a szomédok "normális"-ak,akkor sokkal könnyebb lesz az életed.


    Albérlet talán csak végső esetben.

  24. 2017. október 14. 13:233.

    No,no!


    Panel és panel között óriási különbségek vannak!


    Függ a helytől,mikor épült,milyen technikával rakták össze (zsalus,vagy sima) panelprogram keretében szigetelték-e,cseréltek-e nyílászárókat stb. A hely,hogy melyik lakótelepen van,a város melyik részében,az nagyon meghatározza az ott lakó emberek összetételét!


    Csak szólok,hogy jelenleg is a panelban élők közel 100%-a eredetileg vidéki,ill. vidéki felmenőik vannak,voltak!! Ez akkor is így van,ha ezt manapság már mindenki elfelejti és igyekszik tagadni.


    Panelből épült lakótelepekre Budapesten elsősorban azért volt szükség,mert a háború után ezrével,tömegesen "jöttek fel" az emberek vidékről a fővárosba a jobb élet és munka reményében. Ezeknek az embereknek is valahol lakniuk kellett,így rengetegen albérletben,meg társbérletben,ágyrajáróként éltek,nyomorogtak évtizedekig.


    Ezek az emberek főleg a gyárakban dolgoztak betanított/segédmunkásként,később meg szakmunkásként. Az egyedülállók munkásszálón lakatak később. És sokan voltak közülük "ingázók" is,akik hétvégére hazamentek a falujukba. Az okosabbja meg a gyerekeik már iskolázottabbak lettek. Akik csak úgy lézengtek évtizedekig az előző rendszerben,a rendszerváltás után ők kerültek legelőször utcára,sokuk lett közülük csöves.


    Akik gyárakban dolgoztak,a munkahelyük hozzásegítette ahhoz,hogy budapesti lakásuk legyen,ők mentek elsősorban az újonnan épült lakótelepekre lakni és 'városi emberek' lettek. Szóval a mostani fiatalok (bármi is a munkájuk) szülei,nagyszülei bizony faluról jöttek a fővárosba szerencsét próbálni és itt ragadtak.


    Olyan echte budapesti,akiknek az ősei is már a háború előtt is itt éltek,még otthon tanult városi kultúrával is rendelkeznek,alig él a fővárosban.


    Ja! Az utóbbi években épült un. lakóparkok,ahol főleg az újgazdag prosztók élnek,ezek jó része is silány panel! 


     

    előzmény:
    Babyface83 (2)
    2017-10-14  09:48
  25. 2017. október 14. 09:482.

    Általában annak, aki házban nőtt fel, a panel kibírhatatlan, megszokhatatlan. Persze erre is akadnak kivételek, de azért próbálj meg belegondolni, szűkös terek, sötét, lepukkant lépcsőházak (ok nem a lépcsőházban élsz, de minden nap onnan indulsz és oda érsz haza, azért elégge meghatározza a hangulatot szerintem), a szomszédok minden rezdülését hallod és ők is hallanak téged, čs ott a panelszag, amiről a régóta ott élők azt sem tudják mi az, de akik nem éltek ott azok érzik sokáig, nem túl kellemes. Ha ki akarod próbálni a városi életet, szerintem mindenképp albérlettel kezd, hogy könnyen válthass, ha kell. És ha megengedheted magadnak, ne panelbe menj.

Címlap

top