Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Csatorna aknában gyökér

bobbibrown
Létrehozva: 2017. február 14. 13:20

Üdvözletem Mindenkinek!


Tanácsot szeretnék kérni, hátha van aki jártasabb ilyesmiben nálam. Feljebb van a telkünk, mint az utcaszint, ezért egy aknába folyik a szennyvizünk, az akna alján meg elfolyik tovább. Mint kiderült, ez az akna teljesen be volt dugulva, szinültig volt, ki kellett szippantatni majd átmosták, most lefolyik aminek kell, de az alján egy elég nagy kiterjedésű gyökér található. Próbáltam több szakembert felhívni, kb. 50 ezernél kezdték, hogy annyiért mennek le kiszedni. Ám volt egy, aki valamilyen módon a két csövet összekötné egy további csővezetékkel. Szerinte ez a megoldás lenne jó hosszabb távra, kiiktatva az aknát. De félek, mert nem véletlen hogy ilyen aknát építettek annak idején, kb. 20 éve, mikor készült  a csatlakozás. Lehet így túl nagy lesz az esés a csőben és ettől fog eldugulni. Gondolom ilyen tisztítóaknára is szükség van, ha szabályos akarok lenni, tehát azt nem temethetem be, valamint ha így változtatok a rácsatlakozáson gondolom ahhoz is kéne engedélyt kérnem.


 

  1. 2017. február 20. 08:1915.

    Mivel lemászni nem tudunk házilag, azon gondolkoztam, hogy egy magassági ágvágóval el tudnánk-e vajon fentről vágni, van egy jó nagy vas horgunk, azzal meg kipecáznánk a gyökeret :) 


     

    előzmény:
    szőrész (14)
    2017-02-16  22:21
  2. 2017. február 16. 22:2114.

     


     Előírás van rá, rajz és egyeztetni, engedélyeztetni is kell a kialakítás előtt.


     


    A lemászáshoz kell az akna -gondolom szögletes- sarkába vasakat szoktak betonozni és azon, mint egy létrán, le lehet mászni, ha szükséges. Van olyan? Ha nincs, akkor pedig bele kell állítani egy létrát és azon szépen lemászni, a megfelelő szerszámokat leengedi a segítő és a munkát odalent elvégezni.


    Persze, hogy ez drága dolog, ha mással végezteted, de nem is marad rózsaillatú aki ott dolgozik. Koptatja a szerszámait tölti az idejét, stb.


    Esetleg ipari alpinista srácokkal is beszélhetsz, nekik a kötél is elég, létra sem kell.


     


    Nálunk a fa megmaradt, csak a gyökeret kurtitották meg. Talán az akác a hibás, olyan mint a tarack.


     

    előzmény:
    bobbibrown (13)
    2017-02-16  16:01
  3. 2017. február 16. 16:0113.

    Én is erre hajlok, hogy nem véletlen csinálták így, ahogy van. Egy barka fa van a közelben, az a miénk, kivágjuk, a szomszédnak van futóakác a kerítésénél a közelben, ígérete szetint kiszedi. Talán így elsorvad majd a gyökérzet, vagyis nem fog nekem újból belenőni. Ez a két növény gyanusítható. Keresgéltem kivel vágathatom ki, de nem igazán vállalta eddig senki, vagy horror áron a lenti gyökeret. Elég mély ez az egész, 3 méter biztos meg van.


    Mindenkinek köszönöm a hozzászólását!


     


     

    előzmény:
    szőrész (11)
    2017-02-14  21:28
  4. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2017. február 15. 06:4012.

    egy használatos aknába nem lehet semmit rakni hetekre, hogy a gyökér szívja fel

    előzmény:
    Zsánna (9)
    2017-02-14  19:49
  5. 2017. február 14. 21:2811.

    Megszüntetni? Ajaj! Nem hiába van az ott. Tisztítóaknák.


    A házból kifolyik egy fogadó-aknába, onnan tovább, ha pl. megkerüli a házat 90 fokban, akkor fordító-akna és végül a kerítésen még belül, a kilépő-akna. Az aknák alján simára dolgozott vájatot készítenek, hogy tudja az a folyadék, merre illik folynia. A fordító akna alján egy nagyon lekerekített derékszög a vájat formája.


    Ha van 20-30 m csatorna, akkor hogy lehetne aknák nélkül dugulás esetén kitisztítani? Így mindig két akna közötti hosszat kell "csak" tisztítani.


    Nálunk a fiúk kivágták a gyökeret, kívül pedig leásva az akna fala mentén elvágták ugyanazt a gyökeret. Ki is vettek belőle egy darabot. Így a gyökérdarab "dugóként" benne maradt.


    Milyen fa gyökere? Jól élhetett, ott lent, megfelelő tápanyagellátása volt.


     

  6. 2017. február 14. 21:0810.

    Fogalmam sincs mit tehetnél, de a gyökér nálunk pl. simán megemelte a beton járólapokat, megrepesztette a terasz lábazatot, szóval ha kivágatod és be is dolgozza a helyét egy kőműves az aknában, az szerintem csak ideig-óráig lesz megoldás, mett utat fog törni magának. Azt nem lehet tudni honnan jön a gyökér, "ki" a föld feletti gazdája ? 

    előzmény:
    bobbibrown (5)
    2017-02-14  16:16
  7. 2017. február 14. 19:499.

    Kiszippantani, pár kanna gázolaj, még mindig olcsóbb, mint újra építeni.


    Környezetkímélőbb azonban:


    Azt gondolom, biztosan van olyan gyomirtó, mely a gyökérzetet teszi taccsra - végérvényesen.


    Aki ért hozzá, megnézi, és tudja, ennek a gyökérzetnek mi a hatásos ellenszere.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (8)
    2017-02-14  19:31
  8. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2017. február 14. 19:318.

    ha tocsogna a gázolajban

    előzmény:
    Zsánna (6)
    2017-02-14  19:21
  9. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2017. február 14. 19:297.

    kell egy culáger aki kiássa szétbontja és kell egy szaki aki újat megcsinálja


    vagy lerak egy előregyártottat


     

    előzmény:
    bobbibrown (5)
    2017-02-14  16:16
  10. 2017. február 14. 19:216.

    Keresnék egy növényvédelemmel foglalkozót, és megkérdezném, tudna-e olyant ajánlani, amitől a gyökér elsorvadna, elpusztulna.

  11. 2017. február 14. 16:165.

    Köszönöm a tanácsodat. Igen talán az lenne a legjobb, hogy újra megcsinálni ezt az aknát, valaki csak csinál manapság is ilyet. Bár az egyik szaki, aki kivágná a gyökeret 40 ezer plusz áfáért, azt mondta a kérdésemre, hogy a gyökér helyén a lyukat be tudja e valahogy tapasztani, hogy feltartsa a további benövést, azt mondta, hogy ő nem kűműves, de ha kőművest hívok az meg nem megy le oda megcsinálni. Hát ezek után fogalmam sincs hogy ki javít ilyesmit. Az a baj, hogy én egy jó 50-es nő vagyok és nem is értek ezekhez a dolgokhoz, viszont a probléma meg adott.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (4)
    2017-02-14  14:47
  12. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2017. február 14. 14:474.

    ja az csinálta a torlódást


    próbáld meg az ereszcsatornát amit írtam


    a gödröt szét kéne szedni és újra megcsinálni úgy hogy már gyökér ne tudjon benőni


     

    előzmény:
    bobbibrown (3)
    2017-02-14  14:35
  13. 2017. február 14. 14:353.

    Közel van, nincs egy méter. Sajnos a kerítés és a ház között sincs sok, épp  hogy így elfért ez az akna. Igazából azt gondolom, hogy évekig jól üzemelt az akna, akkor lehet jobb lenne, ha maradna, csak a gyökérbenövés miatt javasolta, hogy ez mindig most már vissza fog térni. És hát 50 ezrekért szedik ki, akár évente, az eléggé sok lenne nekem és figyelgetni is kéne mindig, hogy épp hol tart. Ezért vagyok tanácstalan.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (2)
    2017-02-14  14:01
  14. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2017. február 14. 14:012.

    mennyire van az aknától a ház?


    látatlanban elég nehéz bármit is kitalálni


    az aknába befolyó csö és az elfolyó közé lehetne tenni egy darab műanyag ereszcsatorna darabot próbának, hogy ne az aknában álljon meg a cucc


     

Címlap

top