Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyed ez esetben hogy?

kocsisbozs
Létrehozva: 2016. október 27. 17:59

Ha valaki 3 év után visszamegy dolgozni, de mondjuk fél éven belül megint teherbe esik és elmegy táppénzre (végig), akkor kap-e gyedet? (Első szülés előtt 2 évet dolgozott) Illetve ha kap, akkor mennyit, ha az újra munkába álláskor megemelték a bérét? Ugyanannyi gyedet, mint az elsőnél? Kevesebbet, mert ugye gyesen is volt? Vagy többet, mert magasabb a bére?

  1. 2016. október 29. 17:466.

    Létezik kedvezményszabály, én nem is ezt emeltem ki a hozzászólásodból, hanem amiket rosszul írtál, olvasd vissza kérlek!


    Ha a gyed, gyes lejártát követő 1 éven belül szül és ugyanazon jogviszonya áll fenn, akkor vehető csak figyelembe az előző gyed, ha az kedvezőbb, mint a most megállapított!


     

    előzmény:
    Miacida (5)
    2016-10-28  10:58
  2. 2016. október 28. 10:585.

    És ha Gyes után fél éven belül lesz újra terhes az illető, mint a topikindító, akkor mi a helyzet? Ellátás nem képezheti ellátás alapját. Ezért írtam, hogy az előző GYED alapjául szolgáló fizut veszik majd megint alapul. Szerintem. Persze, elfogadom, ha te jobban tudod.


    Az a baj amúgy ezekkel a dolgokkal, hogy sokszor 2 ügyintéző kétfélét mond... 

    előzmény:
    pumo (4)
    2016-10-28  09:19
  3. 2016. október 28. 09:194.

    Miacida,


    ha nem ismered a szabályokat, kérlek ne írj le pontatlan dolgokat! A gyed jogosultsághoz, a szülést megelőző 2 éven belül 365 nap biztosítási jogviszony szükséges! Az irányadó időszak az igényléstől visszaszámított 3. hónap utolsó napja és a megelőző év első napja közötti időszak, tehát ezen időszakban számítják a 180 napi tényleges jövedelemet (és nem biztosított napot amit te írtál, mert az teljesen más!). Ha nincs meg a 180 napi jövedelem (de biztosított!) akkor jöhet az egyéb számítás.

    előzmény:
    Miacida (2)
    2016-10-28  08:39
  4. 2016. október 28. 08:573.

    Igen, jár ez esetben a Gyed. Az összeget így előre nem lehet meghatározni, mert függ attól, hogy mennyit fog ténylegesen munkában tölteni a visszatérés után. Ez utóbbi függvényében magasabb bér esetén kaphat magasabb összeget, ehhez a legbiztosabb, ha 180 napot munkában tölt (a kivett fennmaradt szabit is beleszámítható), mert akkor már ebből a magasabb összegből számolnak.

  5. 2016. október 28. 08:392.

    Szia! Mindig a szülés előtti naptári évet veszik alapul a GYED számításánál. Ha a szülést megelőző naptári évben nincs meg a 180 biztosított napod (munkaviszony, biztosítási jogviszony) akkor a minimálbért veszik alapul, vagy ha kedvezőbb úgy, akkor az előző szülésednél alapul vett fizut. Remélem, érthető. :)

Címlap

top