Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kert(ész) nélkül

hobbikertész
Létrehozva: 2016. Április 11. 13:27

Sziasztok!


Úgy alakult, hogy gondoskodnom kell egy kertről, de nem nagyon értek hozzá, viszont egyre inkább tetszik. Itt a nálam jártasabbaktól kérnék tanácsot, hátha másnak is jól jön. Nem akarok "méregzölden" állni a témához, de azért a durvább szereket kerülném, és a szép termés azért fontos. Most például van egy nem túl nagy, de öreg almafa, ami már tavaly is alig termet, akkor is csak ilyen ványadt vackokat, pedig régebben állítólag szép ropogós almákat termett. Tudom, hogy a gyümölcsfa nem mamutfenyő, és csak néhány évtizedig él, de azért szerintem még teremnie kéne. Van valakinek tippje, hogy mit adjak neki? Néha a levele is sárgult tavaly, virág is alig. Idén még nem tudom, mert csak nemrég jöttek ki, de túl sok virág most sem lesz rajta, ahogy nézem... A lemosó permetezést már megcsináltam. Előre is köszönöm, ha bárki tud valamit!

  1. 2016. május 15. 02:0627.

    A kertészkedés ugyanúgy mint minden más, többet ésszel mint erővel.

    előzmény:
    hobbikertész (1)
    2016-04-11  13:27
  2. 2016. május 11. 01:2826.

    Veszek én magokat is meg palántákat is, csak azokat a magokat hagyom meg, amiket egyébként nem tudom megvenni.

    előzmény:
    barbibab (25)
    2016-05-08  12:21
  3. 2016. május 8. 12:2125.

    nem vásárolsz bolti magot? Magad termeszted?  Ezek jobban tűrik a helyi sajátosságokat és egészségesebbek? 

    előzmény:
    Sheriff-2 (24)
    2016-05-02  16:27
  4. 2016. május 2. 16:2724.

    Szia,


     


    Azt hiszem sok igazság van abban hogy "gyakorlat-teszi-a-mestert". Kinek mihez van lehetősége. Talán sokat elárulok magamról ha tudatom veletek hogy amikor gyerek voltam, akkor nagyon sok időt töltöttem/játszottam a bolgár kertészetben, ami a közelünkben volt.


    Mivel nem Magyarországon élek, az én helyzetem is "más". Pl. évtizedek óta őrzöm a saját magjaimat azoknak a paprikáknak amiknek a képét előzőleg betettem.


     


    Az én kertem ilyen, ahol sok-féle paprikát termelek. (természetesen hobbi-ból.)

    előzmény:
    anyuszi82 (23)
    2016-05-02  09:36
  5. 2016. május 2. 09:3623.

    Szia!


    A nettel az a baj, hogy mindent megtalálsz, és az ellenkezőjét is. A tapasztalatok biztos igazak, de gyakran nem tudjuk, milyen fajta, milyen termőhelyen, talajon, milyen évjáratban produkálta a közölt eredményeket. Mindenképpen jó, ha megosztjuk egymással ezeket, mert talán másképp sose jutna eszembe valami olyasmi, ami aztán beválik nálam.


    Nehéz eligazodni az információbőségben, számomra pedig Bálint gazda hiteles tanácsadó.


    Az aprómagokat pl homokkal keverve szórjuk, vagy szalagos vetőmagot is lehet venni manapság, az is megkönnyíti az egyenletes és megfelelő tőtávolság biztosítását - és ezt nem tudom, honnan tudom :)


     

    előzmény:
    Sheriff-2 (22)
    2016-05-01  17:26
  6. 2016. május 1. 17:2622.

    Amit tudunk azt meg kellett tanulnunk. Van aki iskolában, van aki könyvekből, régen esti tagozaton....


    Mivel van neted, így ma sokkal egyszerűbb mint régen, és ráadásul bármikor amikor éppen időd van.


    Lépésről-lépésre, kezd el kicsiben, ültess ami érdekel, miután tanulmányoztad. Garantálom hogy agronómus igy nem lesz belőled, de élvezni fogod.


    Tanulni fogsz mig élsz, úgyhogy ne add fel, és a természetet sem tudod befolyásolni. Én pl. mondhatom nagyon régen csinálom, mégis mindíg tanulok új dolgokat. Pl. eddig soha nem kezdtem el zellert, mert mindíg tudtam venni. De aztán a midígnek egyszer csak vége lett, mivel az élet folyamatos változás.


    Itt van pár minta, meg egy videó, hogy apró magokat hogy a legjobb ültetni. (Hmmm.....a legjobb talán mégis relativ....)


     

    előzmény:
    hobbikertész (1)
    2016-04-11  13:27
  7. 2016. május 1. 15:4421.

    Mint hobbiparaszt örömmel olvasom írásait.

    előzmény:
    tsfmvk (20)
    2016-05-01  06:18
  8. 2016. május 1. 06:1820.

    Bálint gazdán már dédnagyapa is röhögött, akivel egyidősek, hogy hogyan lehet ilyen orbitális ökörségeket írni  Mindig azt mondta, hogy ez csak a hobbi-parasztoknak ad tanácsot, és milyen hülyeségeket.


     

    előzmény:
    szizsuzsóka (19)
    2016-05-01  06:03
  9. 2016. május 1. 06:0319.

    Azért nem egészen úgy van , ahogy írod . Én azt javasoltam, hogy nézze meg Bálint gazda honlapját, vagy könyvét. Nekünk két ilyen ifjított fánk évek óta jól működik, volt rajta meggy és a másokon sok szilva . Valóban ki lehet venni, ahogy több régi fát kiszedtünk, de az nagyon nagy munka , ki kell ásni, gyökerei kiszedni , a gödröt  fel lehet az új fához használni, de nem ugyanolyan fajta fát beültetni.

    előzmény:
    tsfmvk (18)
    2016-04-30  06:53
  10. 2016. Április 30. 06:5318.

    Ez úgy hülyeség, ahogy van, már bocs. Miért nem lehet kiszedni csóri fát, és ÚJAT ültetni helyette??? Ezek a kis ágak úgy le fognak törni, mint a szél. Jön egy nagyobb vihar, sok szilva lesz rajta stb. Felénk van egy egész ilyen szilvás, az ökör gazdának mondtuk, hogy szedje ki, mert az ifjítás baromság, nem, nem neki egy mérnök mondta, hogy így kell, az minden évben jár hozzá metszeni, már 4. éve. Termés sehol, az ágnak törnek le a francba. Ha ránk hallgatott volna, már teremnének az új fái, de neeeeem, ő okos. 


    Mind1, mindig jókat röhögünk, ha arra járunk, és látjuk a fáit. 


    Kérek mindenkit, hogy aki nem ért hozzá, ne terjesszen ilyen dolgokat! (Én sem beszélek bele, hogy az orvos milyen gyógyszert írjon fel nekem, mert ahhoz ő ért )

    előzmény:
    szizsuzsóka (16)
    2016-04-30  06:13
  11. 2016. Április 30. 06:1417.

    Az első kép tavaly nyáron . Tehát a helyes sorrend 3.4.1.2

    előzmény:
    szizsuzsóka (16)
    2016-04-30  06:13
  12. 2016. Április 30. 06:1316.

    Olvad el Bálint György írásait . Ő a faifjítást javasolja - Két-három fával megtettük, szép eredménnyel . Mutatok képet. Egy 201 éves nagy szilvát termő fát ifjítottunk . A 3.4 kép a legrégebbi, 2 éves. A 2. képaz idén tavasszal készült, az elsőt meg kell néznem

    előzmény:
    hobbikertész (1)
    2016-04-11  13:27
  13. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 21. 13:2915.

    Én emeletes házban lakom Budán, a telek jóval messzebb van- ott próbálok vegyszermentesen csinálni mindent, hogy otthonra a madaraknak tudjak vinni gyümölcsfa ágakat, orgonát, szőlő vesszőket, hárs ágakat, tyúkhúrt- meg ilyesmit.
    otthon vannak hullámos papagájok 9 db, és nimfa papagájok 5-en.
    A kertben vannak cinegéim, erdei veréb, és van egy fakopács ami segít megenni a mogyorót...nem mintha nem győzném, de nem sajnálom tőle :) Mókuska is szokott jönni, de még félős. Ha ott vagyok, elszalad :)

    előzmény:
    barbibab (14)
    2016-04-21  12:10
  14. 2016. Április 21. 12:1014.

    Szia, milyen madaraid vannak a kertben?


    Nálunk él vadgerle pár, rengeteg cinege és veréb, de a vörösbegy sose bír költeni, hülye helyre rakja a fészkét és vagy a szél, vagy a macskák elpusztítják.


    Más fajokat meg lehet szoktatni valahogy? Már valami hasznosra gondolok, nem seregélyre :) meg kányára :)


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_864347 (13)
    2016-04-20  12:39
  15. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 20. 12:3913.

    Szia!


    Én a komposzt ládába minden sor után (levelek, gyomok után föld, aztán kevés homok, utána meglocsolni)  Basudin nevű pajor és egyéb kártevőt megölő port szórok, így a komposzt nem fertőződik el. Néha szórok közé trágya granulátumot- épp ami van-, és úgy locsolom meg. Csalánt szoktam szedni- amíg még találok-, és azt külön egy hordóba kevés vízzel áztatom, és azzal is permetezek, a szűrleményt pedig szintén a fák és bokrok kapják. :) lemosáson kívül én nem permetezek, mert vannak madaraim, és azoknak csak "bio" dolgokat lehet adni- pici szervezetük nem bírja a kémiai anyagokat. :)

    előzmény:
    anyuszi82 (12)
    2016-04-19  12:33
  16. 2016. Április 19. 12:3312.

    Szia, Nessy!


    A fatányérba én is ültettem büdöskét, meg sarkantyúkát, és a hamuszórást is említette anno nagymamám. (Kálium van benne tán)


    A lombot komposztálni óvatosan kell, mert áttelelhetnek a kórokozók. A "hibás" faleveleket elégettem mindig, biztos ami biztos alapon...


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_864347 (11)
    2016-04-18  12:52
  17. Torolt_felhasznalo_864347
    Torolt_felhasznalo_864347
    2016. Április 18. 12:5211.

    Szia, Sziasztok!


     


    Nagyon jó tanácsokat adtál.


     


    A zöld metszés még sokat segíthet, és az fontos - szerintem- hogy "katlan" formára próbáljuk alakítani a fákat. Ez annyit jelent, hogy a belső, egymást keresztező ágakat le kell vágni- ami a fa- alaktól eltérő irányba (befelé vagy keresztbe) megy, így a fa belső része is kap napot, szellős lesz, és szebb lesz a termés.


    Én ezt egy kertbarát klubban tanultam a TIT Stúdióban, és nekem se ment tönkre még eddig egy fa sem- pedig lemosáson kívül mással nem permetezem őket.


    Én nem vagyok "bio" kertész, de fontosnak tartom, hogy amit a természet ad nekünk, azt valamilyen formában vissza kell adni.
    Én az ősszel a lehullott lombozatot, fenyő leveleket- és nagyjából mindent a tarackot kivéve- egy részét fából összeállított komposztládába teszem, másik részével a tűzhelyet tömöm meg, és a hamut a fák, évelő bokrok, és évelő virágok tövébe szórom. :) A fák ritkításából adódó ágakat is eltüzelem, és a hamut a fák. bokrok, évelő növények kapják.
     Minden fa körül van egy elég nagy kör, ahol nincs fű, és más sem - ide bársony virágot (büdöske) ültetek, ami esztétikus, és elűz minden káros bogarat a fák közeléből...

    Nagyjából ennyi jutott eszembe, ami hasznos lehet. :)


    Jó neve van a topiknak, és a téma is jó :)


    Szép napot, sziasztok!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (4)
    2016-04-11  14:11
  18. 2016. Április 13. 12:5310.

    lombtrágyának nagyon jó és gyümölcsfákra lett kialakítva a CoraxBio Gyümölcs box, van benne kalcium, magnézium, cink és vas (most kukkantottam bele a dobozba meg más is, lemosó, réz meg kéntartalmú szerek


    igaza van annak, aki a metszés fontosságát hangsúlyozza, ezt majd jövőre tudod elvégezni már csak


    emellett próbáld meg még ritkítani a kis zöld terméseket, hogy több helyük legyen és egy gyümölcsre több tápanyag jusson


     

    előzmény:
    hobbikertész (1)
    2016-04-11  13:27
  19. 2016. Április 12. 19:479.

    tudós bagoly: szerintem szerencséd volt, hogy tápanyag-utánpótlás nélkül is jól terem a fád


    köszi a fajtanevet! 


     


    kertészke: lehet kapni lombtrágyát neten is, gazdaboltban is, kertészeti áruházban is. Azt írják rá, ami benne van - vas, cink, kálcium (almánál a tárolhatóságot javítja, nem tidom, minden fajtánál így van-e), magnézium stb.


    kérdezd meg, mit javasol az eladó almafára, vagy akár vigyél be levelet megmutatni (ha lesz, mert gondolom, most még annyira nem mutatja a tüneteket így áprilisban)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (6)
    2016-04-11  23:31
  20. 2016. Április 12. 12:088.

    Ha baromi öreg, akkor vágd ki a francba. Ültess újat ősszel, amilyet TE szeretnél. Öregasszonynak már nem lehet gyereket csinálni 

    előzmény:
    hobbikertész (1)
    2016-04-11  13:27
  21. 2016. Április 12. 07:107.

    Nekem is tetszik ez a topik cím.Az almafával nincs mit tenni.Tényleg erősebben vissza kell metszeni, és nem szabad hagyni hogy elsűrűsödjön.


    Próbálkozni érdemes.Vannak kertészek akik jó pénzért metszenek, de szomszédom szerint nem éri meg.Annyi alma még tíz év alatt sem terem, mint amit a metszésért kérnek.


    Én mindig kertészkedtem a szőlőt és a többi fát is tudom, de az alma fám nekem is csak jóformán árnyékot ad. És még rengeteget kellene permetezni is.

    előzmény:
    hobbikertész (1)
    2016-04-11  13:27
  22. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2016. Április 11. 23:316.

    Írtam olyasmit is az imént - ami valahogyan kitörlődött - hogy a tápanyag utánpótlás most másodlagos, a "kezdőknek való csomag"-gal én semmiképpen nem foglalkoznék. /Szerintem csak a nagyon kezdőket szeretnék becsapni, amit valószínüsít, hogy én a képeket látható fát 32 éve magam ültettem, egyszer sem pótoltam a tápanyagot, és elég jól terem homokos talajon/


    Egyébként "Éva" a fajtaneve, nyári alma. Időnként annyit terem, hogy nem győzöm leszedni. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (4)
    2016-04-11  14:11
  23. 2016. Április 11. 19:475.

    Szia ! A gyümölcsfákhoz nem értek, csak megjegyezni szeretném, hogy kreatív és humoros a topikcím.Tetszik. 

    előzmény:
    hobbikertész (1)
    2016-04-11  13:27
  24. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2016. Április 11. 14:114.

    Szia!


    34 éve művelem a kertet, a tiédhez hasonló körülményekkel. Az alma az egyik legnagyobb hozzáértést igénylő gyümölcs, erős metszést igényel. Ha több évig elmulasztják a kezelést, az ágak elsűrüsödnek, a termés sok apró gyümölcsből áll. 


    Ezért - bár idén már sokat nem lehet tenni - én a felfelé törő hajtásokat tőből lemetszeném, a termőrészeket - amik most virágoznak - megritkítanám. Legalább a virágos hajtásrészek felét le kellene metszeni úgy, hogy a megmaradók harmónikusan, egyenletesen álljanak. 


    Nagy hibát nemigen lehet elkövetni, mert a fának mindegy, hogy melyik rügy nem hajt ki, lényeg, hogy a fa ne legyen a sok termőrüggyel túlterhelve.

    előzmény:
    hobbikertész (1)
    2016-04-11  13:27

Címlap

top