Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Családi ház vs. panellakás

sziszi0528
Létrehozva: 2015. június 9. 11:41

Sziasztok!


 


Azért indítom ezt a topikot, mert nagyon kíváncsi vagyok rá, hogy kinek mi a véleménye azzal kapcsolatban, hogy hol jobb élni: családiban vagy panelban?


 


Leírom az eddigi tapasztalataimat:


 


22 évig éltem panelban. Előnye volt, hogy alacsony a rezsi, könnyen tisztántartható, rendet csinálni/tartani sem nagy ördöngősség, ebből kifolyólag több szabadideje van az embernek, kényelmes (főleg ha az ember több mindent csinál: dolgozik+tanul+gyereket is nevel esetleg). Viszont bezártságérzésed lehet, ha kifogod a rossz szomszédokat, akkor azok igen közel vannak, közös parkoló, játszótér, zajos is lehet...


 


6 évig laktam családi házban anyósomékkal, ennek is megvan a maga előnye és hátránya. Előnye, hogy nyugalom van és csend, "zöldövezet", saját udvar és kert, tarthatsz állatot (nem feltétlen tehénre gondolok :) ), grillezhetsz-süthetsz kedvedre. Viszont hátránya, hogy magasabb a rezsi, állandóan van mit csinálni rajta (ez a soha-véget-nem-érő folyamat), a rendcsinálásnak, pakolásnak, takarításnak szinte soha nincs vége és mondjuk itt is ki lehet fogni idióta szomszédokat (nálunk a szomszéd disznót tartott nagyon mocskos körülmények között, a patkány meg ott lófrált a mi udvarunkon...).


 


A családi házas véleményemet úgy írtam, hogy mi tényleg nagy házban laktunk, kb 180 nm-es, kétszintes ház volt, emlékszem egy nagyobb takarításnál csak egy nap volt maga a 11 ablak+redőny+9 ajtó lemosása+függönymosás-vasalás. A takarításnak, rendcsinálásnak soha nem volt vége, mert ahogy haladtam az emeletről lefelé, mire végeztem, majdhogynem kezdhettem újra.


 


Most panelban lakunk fél éve a férjemmel, de egyszerűen nem bírom megszokni, pedig azt hittem ez nekem meg sem fog kottyanni, hiszen ott nőttem fel, de belátom így, hogy van viszonyítási alapom, teljesen másképp látom a dolgokat. Én azon a  véleményen vagyok, hogy sem panel, sem NAGY családi ház, hanem egy olyan kis aranyos házikó (80-100 nm max), aminek van rendes udvara, de az sem az a túlzott nagy, hogy legyen idő egymásra is, ne legyen égbeszökő a rezsi, meg rendben is tudjam tartani.


 


Várom a véleményeket!

  1. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. június 15. 06:1698.

    Kinek mi a szar, eléggé szubjektív.


    NEM, ha hozzáértő


    aki meg nem az, azzal nem sok beszélni való van erről


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_219135 (92)
    2015-06-12  13:46
  2. 2015. június 14. 17:5597.

    Én panelban képtelen lennék huzamosabb ideig élni. Társas ház kerttel még szóba jöhet, de alapvetően kertes házra voksolok.

  3. Torolt_felhasznalo_447735
    Torolt_felhasznalo_447735
    2015. június 13. 20:2596.

    Szia!


    Bocsanat,ha tulzas volt amit irtam. Valoban nem az atlag magyar penztarcajara meretezett dologrol beszeltem, sokkal inkabb egy izlesbeli allaspontrol. Jo lenne,ha az atlagember is ki tudna probalni,amjrol irtam,meg tud a fizetni - de en azt hiszem akkor is lennenek olyanok, akiknek a "kuckos" erzet,amit otthonnak neveznek.


    Jomagam (Budapesten legalabbis) 3,5 magas belmagassagu lakast birtoklok,78nm-est tehat nem is olyan nagy alqpteruletut. Szeretem a varosi nyuzsgest,nem szeretek sokat autozgatni,emiatt nem a hazat preferalom, viszont tudom azt,hogy milyen amit leirtam. En viszont kiszedettem a galeriat,csak az egyik kiszszobaban hagytam meg. ;)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_219135 (70)
    2015-06-11  13:37
  4. 2015. június 12. 22:2195.

    Ezen már Babits is kiakadt: "miért nő a fü, hogyha majd leszárad? /miért szárad le, hogyha újra nő?"


    Írtam, hogy azért nem locsolunk, mert sokba kerül a víz.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_219135 (93)
    2015-06-12  13:50
  5. Torolt_felhasznalo_611266
    Torolt_felhasznalo_611266
    2015. június 12. 13:5594.

    "Azt meg nem értem, állatot minek tartani? Attól, hogy egy ház kertes, nem feltétlenül kell kutyának lenni benne."


    Persze, hogy nem kell feltétlenül.  De nekem fontos, hogy állatok legyenek körülöttem.

    előzmény:
    nyugger (69)
    2015-06-11  13:36
  6. Torolt_felhasznalo_611266
    Torolt_felhasznalo_611266
    2015. június 12. 13:5093.

    "Nem öntözünk, nyáron, ha meleg van és nincs eső, a fű kisül."


    És az jó nektek, ha kisül a fű? Mert én elég sokat dolgoztam azon, hogy szép gyepem legyen. Öröm nézni. Én nem szeretném, ha kisülne.

    előzmény:
    nyugger (77)
    2015-06-11  23:30
  7. Torolt_felhasznalo_611266
    Torolt_felhasznalo_611266
    2015. június 12. 13:4692.

    "nem szar házakról beszélünk"


    Házakról beszélünk... és lakásokról. Kinek mi a szar, eléggé szubjektív.


    Nekem a következő hsz-ben belinkelt "normális házak" nem igazán vonzóak. Ok, elismerem, hogy környezetbarát, meg gazdaságos, meg minden, de valahogy mégsem....


    Viszont az én házamat sem igazán találtam vonzónak az elején. Nagyanyámtól örököltem, 100 éves ház, 60 centi széles, repkénnyel befuttatott falakkal, mint mondám, 3 és fél méteres belmagassággal, két és fél méter magas ablakokkal, magas szárnyas ajtókkal, hatalmas, hajópadlós konyhával, oszlopos, kissé rogyadozó tornáccal. Nyáron hűvös, télen hideg, a nappaliban a nyíltlángú, terméskőből rakott kandalló roppant hangulatos volt, de nem melegített.


    Én azonnal eladtam volna, de a férjem beleszeretett, azt mondta hozzuk ki belőle, amit lehet. Habár kissé szkeptikus voltam, beleegyeztem. A belmagasságot csökkentettük, a 60 éves parkettát megtartottuk, a hajópadlót kidobtuk, ma már bánom. A cselédszobából lett egy második fürdőszoba, viszont az elsőből kidobtuk az oroszlánkörmös fürdőkádat, hát már azt is bánom. A kandallót nem engedte bántani a párom, de jól tette, viszont van mellette központi fűtés...


    A kert egy részét eladtuk, abból álltuk a költségek nagy részét. Most egy kis kertünk van, pázsittal, két meggyfával, kisnövésű tujákkal, sok virággal, apró kerti tóval. Jacuzzival az udvaron, mászókával, csúszdával, a gyereknek. Szar ház? Én szeretem.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (72)
    2015-06-11  15:55
  8. 2015. június 12. 12:0591.

    Hu ez az alga ellen erdekes kerdes. Normalisan, ha sok noveny van es eleg nagy a to felulete, akkor ontisztulo. Plusz nagyon jo, ill kell, h jo nagy resze arnyekba  legyen a meleg napsutesben. Beall egy szep rend. Persze ez nem a kristalytiszta vizet jelenti, hanem egy egyensulyt. Ha eleg mely a viz, ( min 1 meter) akkor a halak attelelnek. Nekunk csak eg csobogo megy folyamatosan. Nyaron szokokut is. A csobogo kornyeke nem fagy be de a fobbi igen. A teknos mar 9. Eve gyilkolja a novenyeim,  kinn telel tavasszal erdekes mikor ebredezik :) nyaron meg sutteti magat a kovon. Szoval aranyos, de emiatt nincs sok novenyunk s igy algas nagyon a viz, de mi pluszban nem is itt elunk. Evente osszesen kb 3 honapot vagyunk itt. Ebbol a nyar 1,5 kb. Nyar elejen dobok bele uszo novebyeket, aztan kicsit zoldebb. Szoval a mienk igy nem idealis, de az biztos, h okologiailag szuper, mert halunk sok van, bekank is, madarak is idejarnak inni, macskak halaszni... Es a teknos is birja evek ota. De a viz nem tiszta! 


     

    előzmény:
    Babyface83 (90)
    2015-06-12  11:21
  9. 2015. június 12. 11:2190.

    A békákkal nincs bajom, sőt :) Most a Duna-parton lakunk, ilyenkor nyáron éjszaka megy ezerrel a kuruttyolás, én nagyon szeretem, kifejezetten megnyugtatónak találom a hangjukat.


    Ha már a tóról beszélünk, kérdezhetek? Kell valamivel kezelni pl. alga ellen? Télen mit csináltok vele? Teljesen amatőr vagyok a témában egyelőre, de mindenképp szeretnénk egy tavat.

    előzmény:
    ezanick* (81)
    2015-06-12  07:06
  10. 2015. június 12. 08:5289.

    Igen, ezert mondtam, h nyilvan a kert nagysagatol is fugg a munka mennyisege. Nekunk hatalmas. Raadasul, mint mondtam sok a soveny. Van 8 gyumolcsfa. Rengeteg levellel. Plusz egy hatalmas fa meg. Es egy dio. 


    Az biztos, h kevesebb ido felseperni, mint a jatszoteren ulni, de az egyik munka a masik meg szorakozas. ( mar, akinek, mert mint mondtam en sose vittem jatszoterre a gyereket, utaltam. Anyukam vitte oket) 


    Persze, piszkalgatja az ember a hazat, s nem kozoskoltseget fizet, s akkor tudja, h kesz van, oke, de az is melo :) igaz, ha mindent kifizetek akkor nem melo, csak a ravalo megkeresese a melo.


    szerintem mindenkepp tobb melo egy kerteshaz. Persze sokaknak megeri, masnak meg nem. En is szerettem, h kicsapom a kolkoket az udvarra es eljatszanak, felallitjuk a medencet es furdenek, csuszda, hinta sajat, de ugye evente ketszer lekenni. Stb.

    előzmény:
    évi* (85)
    2015-06-12  08:29
  11. 2015. június 12. 08:4788.

    Ja ez igaz.


    Mi is szoktunk még gyerekeket hívni, ők is igénylik, de valóban nem lehet folyamatosan itt tartani valakit. :-)

    előzmény:
    asztanaviszta (87)
    2015-06-12  08:31
  12. 2015. június 12. 08:3187.

    Neked annyiban más a helyzeted, hogy nálad a 3 gyerek eljátszik egymással.


    De ahol csak egy gyerek van, annak egy idő után baromi unalmas anyukával, apukával lenni a kertben. Saját korosztálya társaságára vágyik.

    előzmény:
    évi* (85)
    2015-06-12  08:29
  13. 2015. június 12. 08:3186.

    Ez igaz, de akkor az legalább úgy néz ki, ahogy Te akarod, és nem úgy, ahogy a többi lakó "elintézi".

    előzmény:
    asztanaviszta (84)
    2015-06-12  08:23
  14. 2015. június 12. 08:2985.

    HÁt neknk nem olyan nagy a kert, hogy órákba telne a sövény vágása. Fa pedig 2 db van még régről. Azok ott állnak és ennyi.


    Inkább piszkálgatom a saját házamat, mint fizetem a halom közös költséget, aztán vagy megcsinálják, amit kell, vagy nem. :-)


    Ja, és nekem jóval kevesebb időm megy rá arra, hogy a behordott koszt felmossam, mint üljek a játszón órákat, ellenben tiszta lábbal érjenek haza. :-)

    előzmény:
    ezanick* (81)
    2015-06-12  07:06
  15. 2015. június 12. 08:2384.

    Azért 1300-1400 nm fű lenyírása, a fák metszése, levelek összesöprése, stb. nem kis idő.

    előzmény:
    Babyface83 (80)
    2015-06-12  02:00
  16. 2015. június 12. 08:2183.

    Én 3 éve vettem pár tő 8 cm levendulát az Aldiban, most combközépig érő sövény van belőle a terasz szélén és semmi feladat vele. Ősszel le szoktam vágni és slussz. Addig meg illatozik és gyönyörű simán.

    előzmény:
    Babyface83 (80)
    2015-06-12  02:00
  17. 2015. június 12. 07:2182.

    Ami kimaradt. Lehullo falevelek osszeszedese, mesemmisitese. Telen kocsiibelllo takaritasa. Utcaban holapAtolAs. Nekunk sok lepcso van, lepcsorol ho le...


    es biztos van, amit  nem mondtam. 


    Persze, ha kertesz jon, akkor sok mindennel nem kell torodni.

    előzmény:
    ezanick* (81)
    2015-06-12  07:06
  18. 2015. június 12. 07:0681.

    Azert mondja mindenki, mert osszehasonlitast vegzunk.( legalabbis en :) ) mig a lakasban semmi melo kinn es a cipo is tisztabb mire felerek az emeletre, addig a haznal van 40m soveny, h a szomszed ne lasson be. Ennek nyirasa nem kis melo. Van jo par nm fu (tobb szaz).  A zold hulladek megsemmisitese. Ugye vagy elszallitas  vagy komposzt keszitese. A szinten jo par ora melo. Fak metszese, es ugye tobb koszt hordunk be a lakasba. Tobbet rohangalunk ki-be . Fokepp, ha gyerek is van. Persze, ha kicsi kerted van csak fuvel, akkor is mas. Abban lehet egy ket ora alatt vegezni a funyirassal. Kocsibeallo takaritasa, utca rendben tartasa. 


    Plusz karbantartasi munkak, amikkel lakasban nem talalkozol. Kerites festese, kerti kiulo festese, kerti jatekok rendben tartasa, kerti fahaz, szerszamtarolo festese, szoval lenyegesen tobb melo, mint egy lakas. Persze fugg merettol, igenytol is, az igenyt ugy ertem, h a kertben mire van igeny. Pl kerti szerszamosa nem mindenkinek vAn, jatszotere sem.


    apropo to: nekunk van. Szamits a bekakra! Rengeteg van. Este a to kornYeken beszelgetni sem lehet. Az aranyhal szuper csak szapora.... Nekunk egy teknos is lakik benne. Az mindent kipusztit :( pedig a halak tizedelese miatt elne ott, de a tavirozsat jobban szereti :( 

    előzmény:
    Babyface83 (80)
    2015-06-12  02:00
  19. 2015. június 12. 02:0080.

    Én sem értem, hogy miért mondja mindenki, hogy mennyi meló van a kerttel. A füvet időnként le kell nyírni, meg ami olyan, azt öntözni és alapból ennyi. Nem kötelező olyan növényeket tartani, amit mondjuk naponta kapálni, gazolni, metszeni kell. Ha meglesz a házunk tuti nem lesz ilyen várágágyásunk vagy ehhez hasonlók. Fű lesz meg fák :) És nem csak lustasági szempontból, nekem jobban is tetszik a zöld kert, mint a színes-virágos.


    Mondjunk akarunk majd tavat, azért azzal biztos van meló, de megéri (nekünk).

    előzmény:
    évi* (75)
    2015-06-11  23:11
  20. 2015. június 11. 23:4079.

    Na igen, mintha kötelező lenne az állat, úgy említik sokan.


    Én megmondtam, hogy több élőlényt nem etetek / oltatok / ápolok / nevelek. A 3 gyerek pont tökéletesen elég.

    előzmény:
    nyugger (69)
    2015-06-11  13:36
  21. 2015. június 11. 23:3778.

    Mi öntözünk, és még így sem több a rezsi, mint az 50 nm panelé volt. :-)

    előzmény:
    nyugger (77)
    2015-06-11  23:30
  22. 2015. június 11. 23:3077.

    Nem öntözünk, nyáron, ha meleg van és nincs eső, a fű kisül. Nem pazarolunk pénzt a locsolásra.


    Gyűjtjük az esővizet, ha valamit nagyon muszáj, abból öntözünk. Szóval meg lehet oldani a kertet egész egyszerűen.

    előzmény:
    IpszIlonka (71)
    2015-06-11  14:03
  23. 2015. június 11. 23:1576.

    Mindent úgy alakítottunk, hogy a kényelmünket szolgálja: A kocsibeállóra nyáron szép nagy medencét állítunk - már egy nyár alatt behozta az árát, hisz a 3 fiammal 10 rugó alatt nem úszunk meg egy strandot, és abban még az otthon csomagolt szenvics sincs benne. Így itthoni meleg kaját kapnak, és az épp kicsit le is tudom tenni pihenni.


    Van trambulin, homokozó, és a terasz polcára is ki szoktam költöztetni egy csomó játékot, én meg a teraszról tudok dolgozni.


    Heti 1x takarító jön, hamarabb termelem ki az árát, mint kiszutykolom a házat.


    Tesco házhoz hozza a cuccot 400 Ft-ért, lábamat sem érdemes kitenni érte.


    Mosógépet meg bazinagyot vettünk, így nem kell minden nap ezzel tökölnöm.


    Szóval ha lehetőség van rá, akkor KERTES!


    Panelban laktunk a férjemmel 5 évig, ott sem éreztem magam rosszul, de ez azért ideálisabb.

    előzmény:
    évi* (75)
    2015-06-11  23:11
  24. 2015. június 11. 23:1175.

    Sokan írtátok, hogy mekkora munka a kert. Szerintem ez leginkább méret és elrendezés kérdése.


    A mi kertünk kicsi, alig van vele munka, "cserébe" a 3 hónap nyári szünet alatt, amikor épp itthon vagyunk, nem kell a napjaimat a játszón vagy a strandon töltenem, csak akkor ha épp úgy akarom.

Címlap

top