Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Csekkdíj

gerdamama
Létrehozva: 2015. március 4. 09:23

Sziasztok!


Ha esetleg van köztetek közös képviselő, jogász, vagy más "hozzáértő ember", legyen szíves segítsen nekem!



A társasházi közös költségről szóló elszámolásban 3600 Ft elmaradásom mutatkozik. Meglepett, mert pontos fizető vagyok. Csakhogy 12x300 Ft csekkdíjat számolt fel a közös képviselet. Ennek a díjnak a bevezetésével már próbálkoztak pár évvel ezelőtt, de kiderült, hogy törvénytelen, így letettek róla.


Most megpróbáltam rákeresni a neten, de nem találtam friss infókat, csak 2-3 éves cikkeket. Azok mindegyike azt írja, hogy nem lehet plusz költséggel terhelni a csekken fizetőket.


A kérdésem az, hogy változott-e azóta a helyzet, jogos-e a csekkdíj felszámítása. Örülnék, ha tudna valaki válaszolni. Elég sürgős lenne, mert addig nem akarok reklamálni, míg nem tudok mire hivatkozni.


Köszönöm előre is, ha valaki válaszol.

  1. 2015. március 7. 00:2320.


    Köszönöm szépen az értékes hozzászólásodat, de nem az volt a kérdés, hogy mivel töltsem a szabad időmet, postára járással vagy egyébbel.


    Nem muszáj ám mindenhez hozzászólni! Az is annyi drága időt elvisz!


     

    előzmény:
    ladybird65 (19)
    2015-03-06  20:00
  2. 2015. március 6. 20:0019.

    Én is így vagyok vele. Azért vannak a technikai vívmányok (internet), hogy használjuk. És nem nagyon értem, hogy a mai világban, mikor 2015-öt írunk, miért ragaszkodnak még annyian a sárga csekkhez? Még ha van is az utalásnak, vagy inkasszónak díja, az időm sokkal drágább, hogy sorban állással töltsem a postán. De még ez sem biztos, mert nekem pl. olyan számlacsomagom van, hogy minden ingyenes (utalás, inkasszó, nincs számlavezetési díj sem).


    Egyébként előbb-utóbb mindenhol arra fognak törekedni, hogy ne csekken fizess. Ezért adnak nagyon komoly kedvezményeket pl. biztosítók is, ha nem csekken fizetsz és nem havonta.

    előzmény:
    mozigépész (16)
    2015-03-04  16:53
  3. 2015. március 6. 17:5918.


    Azért nem kérdeztem meg, mert először azt akartam tudni, jogos-e, megtehetik-e egyáltalán. Ezek szerint igen, és amint látom, a tiltottból egyenesen a szabadáras kategóriába repült, mert az antironia által belinket példában pl. 200 Ft-ot kér a bank ezen a címen.


    Hogy nálunk miért pont ennyit kérnek, arra - gondolom - vállrángatás lenne a válasz.


    Maga a nyomtatvány nyilván pénzbe kerül, hogy a bank felszámol-e valami költséget, amit tovább- illetve visszahárítanak a lakókra, azt nem tudom. Az biztos, hogy postára nem költenek, mert a gondnok dobálja be a postaládába a csekkeket. :-)


     


     

    idézet:
    gerdamama (8)
    2015-03-04 10:47:09

    SOHA nem az volt tiltva, hogy a bank felszámítsa a csekkes befizetés díját, hanem az, hogy a kedvezményezett ezt továbbterhelje a befizetőnek. Pedig szerintem ez igazságtalan az átutalókkal szemben, hiszen ők maguk viselik az átutalás költségét!

    előzmény:
    gerdamama (8)
    2015-03-04  10:47
  4. 2015. március 4. 21:2617.

    Igen, úgy néz ki, a közös költség fizetésénél az állandó megbízás lesz a jó megoldás.


    Én ritkán utalok, inkább csak a pénzmozgást ellenőrzöm, feltöltöm a mobilt, átvezetek egy kis költőpénzt az internetkártyámra, mert szeretek azzal vásárolni, sokat spórolok vele.


    Én is azt hittem, arra találták ki a netes bankolást, hogy mindegy legyen, a világ melyik táján ülsz a gép előtt, ez bizony óriási tévedésnek bizonyult.


     


     

    előzmény:
    mozigépész (16)
    2015-03-04  16:53
  5. 2015. március 4. 16:5316.

    Gerdamama, ha adsz a banknak egy állandó átutalási megbízást, akkor minden hónap azonos napján el fogják utalni a közös költséget. Ehhez nem fog kelleni token, megy minden a maga útján automatikusan ha itthon vagy, ha külföldön. Ha változik a közös költség, akkor módosítod az összeget és kész. A legegyszerűbb (nekem) a netbankos megoldás, itthonról intézek mindent, akkor amikor jólesik.


     

    előzmény:
    gerdamama (9)
    2015-03-04  11:24
  6. Torolt_felhasznalo_483234
    Torolt_felhasznalo_483234
    2015. március 4. 15:1115.

    De ha nálatok a gondnok hordja szét a csekkeket, akkor nyilván ők egyben kapják meg - mármint a társasház - és akkor is 300 Ft/csekk a pluszköltség?


    Valahol azért csak van valami értelmes magyarázat a miértannyiamennyi-re, azt mégse lehet leírni egy szabályzatban, hogy "csak" - ráadásul a vállrángatás sem elfogadható érv. Azért mégis csak a más pénzével gazdálkodnak, arra meg ne rángassa senki a vállát, mert nem az övé csak átmenetileg kezeli.


    Viszont tényleg az átutalás lenne a legpraktikusabb egy netbankkal összekötve. Akkor nem kell a teljes számlakivonatodat sem "mutogatni" egy esetleges reklamációnál, kinyomtatod az illetékes részt és kész. Még kivonatot sem kell fizetned, mert szépen lekéred magadnak minden hónapban vagy amikor épp szükséges.

    előzmény:
    gerdamama (8)
    2015-03-04  10:47
  7. 2015. március 4. 14:4314.

    A 2. persze, viccből!


    Az viszont valóban bosszantó, hogy UTÓLAG 1 évre kérik, előbb nem jutott eszükbe írni?


    Mondjuk, a postaktsg-et a levélért beszámítva, egy emlékeztetőt, hogy ittmegitt ezértazért így döntöttek, hátha nem tudsz róla, tudd meg és fizesd be.

    előzmény:
    csutak51 (13)
    2015-03-04  14:38
  8. 2015. március 4. 14:3813.

    1. Közben találtam ezt az oldalt, leírja miből jön össze/miért annyi az annyi. (közös ktsg 2013-ban: 6000 Ft-os csekknél)


    http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:7SJeVlL1_vMJ:th.nonprofit.info.hu/info/21-fizetesi-lehetosegek+&cd=7&hl=hu&ct=clnk&gl=hu


     2. A fél méteres bizonylat miatt lett a Tiétek 300 pénz biztosan!

    előzmény:
    gerdamama (12)
    2015-03-04  13:38
  9. 2015. március 4. 13:3812.

    Érdekes cikk, mindig kitalálnak valami újdonságot. Én nem vagyok az új megoldások ellen, de elájulni se szoktam tőlük.  A múlt havi villanyszámlát a postán felszerelt automatában fizettem be, mert muszáj volt kipróbálnom az első adandó alkalommal. (Beszkenneli a csekket, majd visszaadja érintetlenül, és kiad egy félméteres bizonylatot meg a feladóvevény másolatát, és arra van rábélyegezve a "stempli".)



    De legalább van egy feladóvevény, ha csak fénymásolt is, amit rá lehet tűzni a számlára. Mert bizony, ha reklamáció adódik, ezt a legegyszerűbb az ügyintéző orra alá dugni. Nem kell a bankszámla-kivonatot böngésznie, aminek a többi sorához mellesleg semmi köze. A telefonos átutalásról meg elképzelni se tudom, milyen igazolást kap az ember. Szóval én inkább a praktikus oldalát nézem, az nem izgat, hogy ciki-e vagy sem.


    Most úgy tűnik, át kell állnom az átutalásra. Nehogy má' rezsicsökkentés címén havi 300 Ft-tal megemelkedjen a közös költség!


    előzmény:
    csutak51 (10)
    2015-03-04  11:24
  10. 2015. március 4. 11:2611.

    Erre jutottam én is!


    Ha van Rajtad sapka, Nyuszika, ha nincs....


    Fő, hogy ne bosszankodj!

    előzmény:
    gerdamama (9)
    2015-03-04  11:24
  11. 2015. március 4. 11:2410.

    Keresgéltem, de eddig nem találtam meg, jogos-e? (Én is gondoltam arra, indok bármi lehet a pluszpénzre.)


    Ezt találtam viszont:


    http://www.bankracio.hu/blogpost/457-egyre-cikibb-a-post an-befizetni-a-sarga-csekket


    Okosabb lesz a sárga/fehér csekkekről hamar "leszokni", ha nem akar(unk) pluszt fizetni.

    előzmény:
    gerdamama (8)
    2015-03-04  10:47
  12. 2015. március 4. 11:249.

    A legjobb megoldásnak tartott átutalással kapcsolatban is vannak tapasztalataim... Az egyik szolgáltató számláját a Díjneten kersztül fizetem. Tavaly pár hónapig külföldön voltam, és a bankom épp az idő alatt fejlesztette a biztonságát olyan fokra, hogy semmilyen megbízást nem tudtam adni a neten, előbb be kellett volna fáradnom személyesen aláírni, hogy tudomásul veszem az új rendszert. Megírtam a férjemnek a neten kapott számla adatait, ő meg rohangált a szolgáltató ügyfélszolgálatára fizetni. Közben én a Díjnettel leveleztem, hogy bocsi, semmi bajunk velük, de most egy ideig kikerüljük őket.


    Afelől se vagyok megnyugodva, hogy a banknál alkalmazott token a tengeren túlról is működni fog, ennek utána kell néznem, mielőtt elmegyek unokázni. (Jó is, hogy a csekkdíj kapcsán eszembe jutott...)



    Szóval nekem eddig a kőkorszaki megoldás, a sárga csekk bizonyult a legbiztonságosabbnak. Ha elutaztam, itt hagytam a meglévőket, összeírtam a várhatókat, és a fedezetül szolgáló készpénzt valamelyik családtag kezébe nyomtam. Sose volt gond a befizetésekkel.


     


    Bocs, ez már nem tartozott szigorúan a tárgyhoz, csak azt akartam elmesélni, hogy minden változatnak megvan a maga kockázata. :(


    Köszönöm mindenkinek, aki válaszolt.

  13. 2015. március 4. 10:478.


    Azért nem kérdeztem meg, mert először azt akartam tudni, jogos-e, megtehetik-e egyáltalán. Ezek szerint igen, és amint látom, a tiltottból egyenesen a szabadáras kategóriába repült, mert az antironia által belinket példában pl. 200 Ft-ot kér a bank ezen a címen.


    Hogy nálunk miért pont ennyit kérnek, arra - gondolom - vállrángatás lenne a válasz.


    Maga a nyomtatvány nyilván pénzbe kerül, hogy a bank felszámol-e valami költséget, amit tovább- illetve visszahárítanak a lakókra, azt nem tudom. Az biztos, hogy postára nem költenek, mert a gondnok dobálja be a postaládába a csekkeket. :-)


     


     

    előzmény:
    csutak51 (4)
    2015-03-04  10:23
  14. 2015. március 4. 10:357.

    Nem szóltak, ez bosszant a legjobban. (Ezt közben bele is szőttem az antironiának írt válaszomba. Akkor még csak az ő hozzászólását olvastam.)


    Én is átsétálnék a gondnokhoz, de nincs ilyen lehetőség. Egyedül a vízdíjat szedik havonta (mindenkinek saját mérőórája van), egyéb kp-val nem foglalkoznak.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (5)
    2015-03-04  10:25
  15. 2015. március 4. 10:296.

    De, valószínűleg ezzel "trükköznek", ha ezt megtehetik. Tulajdonképpen arra voltam kíváncsi, megtehetik-e, mert régebben jogszabály tiltotta. Ezek szerint megváltozott a helyzet, de én semmi nyomát nem találom a neten.



    Természetesen befizetem, ha jogos. Nem egy nagy összeg, inkább csak a "meglepetés" bosszant. Mikor évekkel ezelőtt bevezették (aztán visszavonták), előre jelezték, hogy ilyen plusz költség várható, és akkor az ember eldönthette, választ-e más megoldást. Akkor pár hónapig az OTP-ben fizettük be, mert OTP-s csekk lévén nem számoltak rá költséget. Ezt se tudom, így van-e még. Amúgy sokat járunk a közeli postára, így eddig a csekkbefizetés tűnt a legegyszerűbbnek és a legolcsóbbnak is.



    Köszönöm, hogy válaszoltál.


     


     


     


     

    előzmény:
    antironia (2)
    2015-03-04  10:11
  16. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. március 4. 10:255.

    Nem szóltak, hogyha csekket kérsz, akkor ez plusz költséggel jár? Nálunk is hasonló a helyzet, de kb. 2 éve szóltak, hogy vagy küldik a csekket és ráfizetek vagy átsétálok a gondnokhoz és ott kifizetem. Utóbbit választottam.

    előzmény:
    gerdamama (1)
    2015-03-04  09:23
  17. 2015. március 4. 10:234.

    Miért nem kérdezed meg a társasházkezelőt, hogy mi az oka annak, hogy a postai csekken fizetőktől plusz pénzt kérnek? Hol van az indok leírva?


    Lehet ez például a csekk kiküldésének postaköltsége, bár igaz, egy sima levélre a postabélyeg nem 300 Ft.


    Mindenesetre meg kell tudniuk indokolni, miért kérik a plusz összeget a postai csekken befizetőktől, mint ahogyan bármilyen beszedett összegét is meg kell!


     

    előzmény:
    gerdamama (1)
    2015-03-04  09:23
  18. 2015. március 4. 10:143.

    ITt van pl. egy lakástakarék (Aegon), ahol simán feltüntetik a sárgacsekk díját..


     


    http://www.aegonlakastakarek.hu/sites/default/files/media /document/aegon_ltp_dijtablazat_ervenyes_2014.10.01-tol.pdf


     


     

    előzmény:
    antironia (2)
    2015-03-04  10:11
  19. 2015. március 4. 10:112.

    Az egyértelmű, hogy egy közüzemi szolgáltató (telefon, víz, elektromos áram, stbn.) nem számolhat fel csekkdíjat, mert a számla (csekk) kiküldése a nyújtott szolgáltatás része.


     


    De itt nem azzal "trükköznek", hogy ők - mint társasházkezelő - plusz szolgáltatást nyújtanak, és nem kötelezhetőek arra, hogy a saját költségük terhére rendeljenek csekkeket...??


     


    Bocs, nem teljesen látom át,  csak ötletelek...


     


    Nem lenne egyszerűbb átutalással fizetni?

    előzmény:
    gerdamama (1)
    2015-03-04  09:23

Címlap

top