Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Festés házilag - nőként...

Torolt_felhasznalo_984024
Torolt_felhasznalo_984024
Létrehozva: 2014. június 17. 14:45

Egyedülállóként úgy döntöttem nem várok tovább arra, hogy rámszakadjon a bank, nekiállok felújítani magam a lakást... :) a legfontosabb egy "tisztasági" festés lenne... a legutóbbi (és egyben első) festés 10 éve történt, a falak pasztel színűek, de színesek. Vannak maszatos gyerkőceim, akik 1 méter magasságban össze-vissza tapizták a falat (nevelési tanácsokat most nem várok, köszönöm! :) ), vannak itt zsíros tappancsnyomok, spenót..., és töménytelen zsírkréta, toll, ceruzanyom.

 

Természetesen Google-ben már nyomultam, de olyanok segítségére várnék most, akik már szintén kiviteleztek ilyen munkát egyedül, akár nőként, akár nem túl ezermester férfiként.. :), bár ez alapvetően egy női fórum, nem tudom hány mesterember jár erre tanácsotadni... :) de hátha...

 

Ilyen kérdéseim lennének első körben, mint:

 

- első munkafázis ugye a mosószeres lemosás. Bármilyen mosószer megteszi? Szappanos nyilván nem, mert ledobja majd a festéket... de mondjuk mosogatószer az jó? abban van némi zsíroldó, ezért gondoltam arra...

 

- hibák javítása habarcs vs. gipsz.... mekkora hibáig javítható a dolog gipsszel és mi az amihez már biztosan habarcs kell?? Mondjuk ha a sarkok le vannak verve itt-ott a költözés-bútortologatás kevésbé sikeres mozdulatai által, ahhoz már habarcs kell, vagy gipsszel még megoldható?

 

-csiszolás: ezt a teljes falfelületen kell, vagy csak azokon a részeken, ahol javítás történt?

 

- festék kiválasztása: kiadós,olcsó,színre kevert (utólag is pótolható vagy ugyanolyan színűre keverhető tehát nem házilag színezőpasztázott.....) festékre vágyom, ami lehetőleg viszonylag környezetbarát, nem kell 2 hónapot szellőztetni... matt, de le is mosható - a mostani sajnos nem ilyen volt, nagy hiba volt... :)

 

- lépcsőházat hogy lehet festeni....???

 

Első körben ilyesmi kérdéseim lennének... remélem találok lakásfelújító mamikat... :)

  1. 2015. november 18. 18:1121.

    Még mindig itt tartok... .:) van amelyik szoba már kész, ott nem használtam ilyen hálót, és valóban, a nagyobb repedések újra láthatóak...


    Most be is szereztem ilyen hézagerősítő szalagot lelkesen, de felhasználás előtt elbizonytalanodtam, egy kérdés merült fel bennem: egyes repedések ugye egy 10 éves, újonnan épített háznál normálisak, gyorsan készült el, még mozgott a ház, OK. De ha továbbra is előjönnek ezek a repedések, az nem csak esztétikailag lehet gond, hanem statikai hibát is jelezhetnek... ha ilyen hézagerősítővel megerősítem, ott kérdés számomra, hogy a repedést gátolja meg, vagy csak nem lesz látható... azaz adott esetben elfed egy súlyos statikai hibát, vagy az akkor lesz már csak látható, amikor tényleg nagyon nagy a baj??


    Kérem aki tudja a választ, írja meg!!

    előzmény:
    November5 (20)
    2014-07-25  11:38
  2. 2014. július 25. 11:3820.
    Szia!

    Szerintem a repedések újból előjönnek majd. Vagy veszel rá fátylat és legletteled azzal, vagy megbékélsz a repedésekkel. Én nem tudtam megbékélni, az egész lakás falát, plafonját behúzták dryvit hálóval és úgy gletteltek. Szép is lett!

    Amit tuti érdemes csinálni: a felújítás előtt mindent lefotóztam: hol mennek a csövek, hol lett kibontva, befalazva stb. Tényleg jól jött egyszer, mert keresett a vizes egy leágazást és a "nagyjából valahol itt lehet helyett" a pontos helyét tudtuk és csak tenyérnyi helyen kellett utána falat javítani.

    Fotózd le a lyukak helyét, ha ennyire zavar a véletlen törvénye. :) Vagy mérj távolságot plafontól, oldalfaltól és akkor tudni fogod, hogy hova ne fúrj legközelebb. Én a tiplit kiszedném a falból, úgy glettelnék rá.

    Na, csak ügyesen! :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (19)
    2014-07-24  09:55
  3. Torolt_felhasznalo_984024
    Torolt_felhasznalo_984024
    2014. július 24. 09:5519.
    Ja igen, még egy kérdés: mi legyen a falban lévő tiplikkel...? simán ráglettelek...?? mi van ha pont oda sikerül majd fúrni a következő lyukat egy képfelrakásnál..? :p
  4. Torolt_felhasznalo_984024
    Torolt_felhasznalo_984024
    2014. július 24. 09:4918.
    Haladok mint a villám... :)
    eszközök, festékek beszerezve, kezdődhet a hibajavítás...
    kérdésként merült fel, hogy a hajszálrepedéseket is glettelni kell, vagy azokat "elfedi" majd a festék? Tehát ami 1mm alatt van bőven.. tényleg hajszálnyi...
  5. 2014. június 19. 07:1917.

    Helyesbítek: az eredeti színek több árnyalattal sötétebbek voltak.

    előzmény:
    mickey277 (15)
    2014-06-19  07:12
  6. 2014. június 19. 07:1516.

    Nekem minde koszt begedet a festék, kivéve azokat az olajos foltokat, amit a fiam az omega 3 kapszulából nyomott rá. Úgyhogy a zsírkrétát lecsiszolnám.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (5)
    2014-06-17  15:38
  7. 2014. június 19. 07:1215.

    Én két éve a tescóban vettem öt literes festéket, kb 2500 forintért, és szuper volt. Kétszer kentem, mindent befedett, pedid az eredeti színek több árnyalattal világosabbak voltak.


    Jó munkát! Szerintem élvezni fogod:-) 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (4)
    2014-06-17  15:36
  8. 2014. június 17. 20:0014.

    Szia!

     

    Nagy segítséged lesz a végén az ecet :)

    Szerintem csak a padlószőnyeget érdemes régi lepedővel takargatni, a sima parkettát, padlólapot én sose szoktam, mivel utálom, ha festékcseppes, tapadós nylont kell rugdalnom össze-vissza... Egyszóval hadd csepegjen, festés után ecetes forró vízzel szoktam felmosni (nem kell vakargatni, az ecet oldja a falfestéket), mindig gyönyörűen csillogó lesz a padló, és gyorsan kiszellőzik a szaga is. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (1)
    2014-06-17  14:45
  9. 2014. június 17. 19:4613.

    Szia!

     

    Nálunk is mikor a gyerekek kicsik voltak összefirkálták a falat(ceruza,zsírkréta) ,én smirgli papírral dörzsöltem le,de azt már nem tudom,hogy hányassal....de egy festékboltban biztosan segítenek.

    Mély alapozó mindenképp kell- ahogy írták is-én csak annyit fűznék hozzá,hogy nekünk a telibe ajtóra rámentek a cseppek,persze nem törődtünk vele aztán úgy rászáradt,de úgy,hogy ott is maradt.  

    A mosható festékekről: nekünk most az ismert D....x márkájú lett festve, tényleg nagyon drága, de a legmegbízhatóbb szín marad akkor is ha évekig süti a nap a falat,nem fakul.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (1)
    2014-06-17  14:45
  10. 2014. június 17. 18:5412.
    Na, a hivatalos neve táblafólia.
    előzmény:
    Babrada (11)
    2014-06-17  18:52
  11. 2014. június 17. 18:5211.

    A táblafestékhez:

     

    én ha ideiglenesnek szánod inkább vennék a helyedben matricát, arra is ugyan úgy lehet rajzolni és szépen le lehet mosni, ha meg már nem kell csak lehúzod és csókolom.

     

    Nekem is van:D Pedig nekem gyerekem sincs, de imádok firkálni és tök jó 

     

    Én itt vettem : http://opitec.hu/index.php?tm=472144 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (9)
    2014-06-17  17:46
  12. 2014. június 17. 18:0510.

    Igen, en is a mattot szeretem, es van moshato matt, en is azzal festek! 

    A tablafesteket nem ismerem. Amit irsz rola, en annak alapjan nem hasznalnam, inkabb vennek falra akaszthato tablat a gyerekeknek vagy festoallvanyt. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (9)
    2014-06-17  17:46
  13. Torolt_felhasznalo_984024
    Torolt_felhasznalo_984024
    2014. június 17. 17:469.

    Igen, mosható festékben én is gondolkodtam... az létezik matt változatban is? Eddig még csak fényeset láttam, az meg nem annyira tetszik, olyan mint a régi orvosi rendelők fala...

     

     

    Még egy kérdés eszembe jutott... egy falrészen használnék táblafestéket, hátha akkor oda koncentrálódnak a gyerekrajzok - krétával... :) (bár a nagyobbak lassan mennek iskolába, igazán már csak a legkisebb használná ki...)

    szóval vajon a táblafestéket egy későbbi újrafestéskor mennyrie fogok szídni...?

    előzmény:
    hutchi (8)
    2014-06-17  17:41
  14. 2014. június 17. 17:418.
    Szia, en szoktam szobakat festegetni es gyerekeim is vannak :) A csunyabb foltokat (spenot, zsirkreta) en is mososzeres dorzsoloszivaccsal (ha kell) szoktam lemosni, de ez inkabb akkor szukseges, ha vilagosabb arnyalatu lesz az uj festek, hogy ne usson rajta at a regi folt. A festek nem fog leperegni. A zsirosabb foltok is atuthetnek. Es mindenkepp erdemes jo minosegu es moshato festekbe beinvesztalni! Falat javitgatni egyebkent utolag is lehet, en folyamatosan csinalom :) Nalunk (kulfold) ilyen porbol vizzel kikeverheto vakolatpotlo van, amit egyenletesen lehet kenni es gyonyoru simara lehet csiszolni. Vki irta, igen festekszalaggal leragasztani az ajto es ablakkereteket, (ablakot en nem szoktam soha ujsagpapirral leragasztani, sztem nem szukseges) es en korulottuk, valamint a sarkokban ecsettel is dolgozok. Majd meglatod mi valik be szamodra. A szonyegpadlora, vagy parkettara is tegyel majd vmi regi lepedot, hogy ne legyen festekpottyos az se. A butorokat is le szoktam takarni, mert en csak a szoba kozepere szoktam betologatni, nem hordom ki oket. En sose hivnek festeshez mesterembert, mert a munka unalmas es oroszlanresze az elokeszites, amit akkor is meg kell csinalni, ha vkit hivsz. A festes  mar csak elvezet. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (1)
    2014-06-17  14:45
  15. 2014. június 17. 15:537.
    Az öcsém lakásfelújításokkal foglalkozik, tőle kérdeztem meg a pontos menetet.:)  A lemosásra csak nevetett, szerinte ez valami régi elavult módszer lehet, ő soha nem csinálta, pedig már majd' 15 éve foglalkozik felújításokkal. Egyébként a mélyalapozás csak akkor kell, ha nagyon csúnya fal, piszkos. Nálam kb. egy hónapja volt festés, nem kellett. De gondolom a zsírkrétára, spenótra, egyebekre nem árt:) A helyedben egyébként a beszerzésnél kihagynám az OBI-t és társait, keress egy kisebb festékboltot (hidd el nem drágább), ott még tanácsot is adnak mindennel kapcsolatban:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (5)
    2014-06-17  15:38
  16. 2014. június 17. 15:396.

    Én nem mami vagyok. Ugye nem baj ????? 

     

    - első munkafázis ugye a mosószeres lemosás.

    Ha mosható falfesték volt, akkor lehet, de nem szükséges.

    Ha nem mosható, akkor nem kell.

    A mosható felismerhető, annak sima, selymes a tapintása. Mellékhelységekben szinte csak azt használják. A nem mosható az érdesebb.

     

    - javítások

    A sérülések mélységétől függ. Sem habarcs, Sem gipsz, hanem glett anyag kell hozzá. 0 - 3 mm mélységig a Rigips Rimano 0-3, 3 - 6 mm mélységű hibákig Rigips Rimano 3-6, annál mélyeb, de a 3 cm-t meg nem haladó hibák Rigips Rimano 6 - 30

     

    - csiszolás

    A glettanyag széles pengéjű spakli esetén nem kell. Nagyon simára lehet húzni a glettanyagot. Javasolt annak a fajta lehúzónak a használata, ami egy nagy 15 x 25 cm-es fémlap, az egyik oldalán egy fogantyúval. Nem ráfektetni és simogatni kell a falat, hanem kb. 45° fokban tartva megkenni mint egy vajas kenyeret.

     

    - festék

    Válassz színmintát és bekeverik olyanra. Ha pótlólag kell még, akkor emlékezz a színkódra és pótolják. A festék színre keverés nem olcsó.

     

    - lépcsőház festés

    Hengerrel ami partvisnyélre van szerelve.

     

    - réteg szám

    Legalább egy, de lehet, hogy több réteg kell. A felhordások között várj egy napot nyitott ablakkal, mert ahogy szárad a festék, úgy világosodik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (1)
    2014-06-17  14:45
  17. Torolt_felhasznalo_984024
    Torolt_felhasznalo_984024
    2014. június 17. 15:385.

    Köszönöm a választ neked is!

    Lemosás neked is olyan amit nem hallottál még? Az alapozót rá lehet nyomatni a spenótra akkor? :D (arra nyilván nem, de tényleg, zsírkrétára, kéznyomokra....???)

    előzmény:
    CAT70. (3)
    2014-06-17  15:24
  18. Torolt_felhasznalo_984024
    Torolt_felhasznalo_984024
    2014. június 17. 15:364.

    Köszönöm,igen!! :)

    Az alapozó festék és egy "mezei" fehér festék között van különbség?(nyilván van... de mi???)

     

    Lemosás helyett akkor hogy távolítanád el a zsíros kéznyomokat, zsírkrétanyomokat a falról...? Félek egyszerűen lepereg róla a festék....

     

    lépcsőház: a kérdés igazából az, hogy ugye a lépcső miatt elképzelni nem tudom hogy teszek oda létrát... de hogy a mennyezeten lévő gerendának a széleit hogy ragasztom le hogy ne fessem össze azt végképp nem... tegyük fel tudok dolgozni egy 6 méteres teleszkópos nyéllel... :D

    előzmény:
    Zalina (2)
    2014-06-17  15:22
  19. 2014. június 17. 15:243.
    Először mélyalapozóval lekenni. Ha megszáradt glettelni. Ezután a glettelt helyeken csiszolni a falat, majd újból mélyalapozóval lekenni. Ezután jöhet a festés. Olcsó festékkel lehet hogy több réteggel, jó minőségűvel könnyen lehet hogy elég az egy réteg is. Olcsó festék egyenlő lassú száradás, tökéletlen fedés, és (szerintem) büdös.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (1)
    2014-06-17  14:45
  20. 2014. június 17. 15:222.

    Bár nem vagyok mami és gyerekem sincs, de többször festettem már egyedül a korábbi lakhelyeimen és mióta saját házunk van, azt is ketten újítgatjuk a férjemmel.

     

     Mosószeres lemosásról én még sosem hallottam
    De tényleg nem.
    Olyanról már igen, hogy ha vastag a festékréteg akkor le kell kaparni.
    Illetve ha nem vastag, de vannak hibák akkor glettelsz, utána festesz egy fehér alapozóval majd esetleg színre.

     Nálam többnyire a régi lakásokban festető tapéta volt fehérre festve, így azt csak simán át kellett festeni, illetve itthon nálunk vakolatleveréssel járt a felújítás.

     

    Hibák javítása: nagyon sok féle glett anyagot lehet kapni, különböző vastagságokhoz. Mindegyikre rá van írva, hogy milyen vastagsághoz ajánlják.
    Ha nincs igazán durva/mély sérülés akkor szerintem nincs szükséged habarcsra.

    Csiszolás: a javított részeken általában elég, de ha sok helyen kell javítani, akkor már érdemesebb telibe glettelni a falat és az egészet átcsiszolni.

    Festés: először egy alapozó vagy egy sima fehér falfesték (erre szerintem a legolcsóbb is jó), utána a szín.

     

    Lépcsőházas kérdés számomra nem teljesen világos.
    A folyamat ugyanaz mint bárhol máshol, amúgy meg létra és teleszkópos nyél.

     

    Ha nem akarsz festés után ablakkereteket, ablakokat, kapcsolókat, stb súrolni, érdemes őket festékszalaggal leragasztani, illetve az ablaküvegre szintén festékszalaggal újságpapírt ragasztani.

     

    Remélem tudtam segíteni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_984024 (1)
    2014-06-17  14:45

Címlap

top