Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Társasházzá nyilvánítás

Agica10
Létrehozva: 2013. június 26. 18:47

Egy 1058nm-es telken egy már meglévő (100nm)lakóházat a telek megosztása miatt (hogy még egy 50nm lakóépületet lehessen építeni rá) társasházzá kell nyilvánítani, ez esetben milyen jogi - anyagi vonzata van, milyen változásokat jelent a lakóházból társasházzá nyilvánítás?

 

pl.: vízdíj, áram, adó...változik e?

És esetleges későbbi ingatlan eladása esetén van e előnye, hátránya, hogy társasházzá lett nyilvánítva?

  1. 2016. december 15. 19:3915.

    Kérem segítsenek jogi tanácsukkal: Lakóházunk még 20 évvel ezelőtt úgy került kialakításra, hogy műszakilag teljesen különálló, külön megközelíthetőséggel, különböző alapterülettel. Akkor megkaptuk a "Lakhatási engedélyt" a négy lakásra. Most érett meg a lehetőség arra, hogy 4(!) lakásos társasházzá alakítsuk jogilag is a lakóházat. Ám a helyi Önkormányzat időközben (2006-ban) alkotott egy helyi rendeletet, mely szerint két lakásos(!) háznál nagyobbat nem lehet létesíteni egy lakótelken. ...de hát már van érvényes lakhatási engedély a négy lakásos lakóépületre. Elkészíttettük az "Alapító Okiratot" , de most felmerült a kérdés bennünk, hogy az Önkormányzat megakadályozhatja-e helyi rendelettel a társasházzá alakítást? Köszönöm megtisztelő figyelmüket és jogi tanácsukat! Üdv.: Cs-P.


     

  2. Torolt_felhasznalo_244793
    Torolt_felhasznalo_244793
    2013. június 30. 16:3214.

    Az általam javasolt "egyszerűbb formát" én a gyakorlatban végigcsináltam, tehát nem háziasszonyként mondtam a kérdésben véleményt. Ahol én lakom, még soha nem tapasztaltam, hogy az építéshatóság előírta volna, milyen jogi formában kell működtetni egy lakóépületet. Megjegyzem, kellő jártassággal és ismerettel rendelkezem ebben a kérdésben....

    Természetesen én is úgy értettem, hogy az alapító okiratot/használati megállapodást a használatba vételi engedéllyel és az épületfeltüntetési vázrajzzal együtt kell benyújtani a földhivatalhoz.

  3. 2013. június 28. 19:5313.
    Értem!
    előzmény:
    1pestmegyei (11)
    2013-06-28  19:31
  4. 2013. június 28. 19:5212.

    Szerintem amit javasolsz egyszerűbbként, azért nem járható, mert az építési engedélyben kiköti majd az éphat, hogy csak társasházként építhető.

     

    A földhivatalba használatbavételi engedéllyel együtt a tsasházzá alakítás dokumentumait is be kell nyújtaniuk, különben nem jegyzi be a földhiv.

    (Vagy már az éphathoz, ha nem mutatja be, nem kap használatbavételit.)

     

    "Azonban az első lépés, hogy elkészüljön a "két lakásos" lakóépület, majd utána jön a jogi forma rendezése."

     

    Szerintem meg legelőször az éphattal feltétlenül tisztázzon mindent, előtte ne kezdjen terveztetni, -meg tervezgetni se!-, nemhogy építeni!

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_244793 (8)
    2013-06-26  23:43
  5. 2013. június 28. 19:3111.

    Miután kipótolta az egyéb tudnivalókat egy helyes vélemény kialakításához, ígymár érthető.

    Amíg az egyéb tényeket nem olvastam, addig gondoltam azt amit írtam.
    előzmény:
    csutak51 (5)
    2013-06-26  22:27
  6. 2013. június 28. 19:3010.

    Igen, így már teljesen érthető is.

    Amíg az egyéb tényeket nem olvastam, addig gondoltam azt amit írtam.

    előzmény:
    Agica10 (3)
    2013-06-26  19:10
  7. Torolt_felhasznalo_244793
    Torolt_felhasznalo_244793
    2013. június 26. 23:539.

    Pontosítanék, ha esetleg félreérthető voltam: Úgy értettem, hogy a közművesítés egyszeri költsége több százezres tétel lesz (nem fog kijönni 100 ezerből).

     

    Az előző hozzászóláshoz: Nem gondolom, hogy egy ilyen "két lakásos lakóház", mint jogi forma ördög ellen való lenne. Nagyon sokan élnek az országban olyan társasházakban, ahol több tucat, vagy akár több száz albetét (vagyis lakás) van egy telken. Hasonló elv az ikerházak jogi formája is. Valószínűleg a telekárak miatt kényszerül a topikindító is erre a megoldásra. Hosszabb távon megnyugtatóbb jogi forma, mintha szimplán a meglévő házukat bővítik 50 nm-rel, és jogilag továbbra is csak egy lakóház maradna.  

  8. Torolt_felhasznalo_244793
    Torolt_felhasznalo_244793
    2013. június 26. 23:438.

    I.) Véleményem szerint a sorrend - társasházi forma esetén - a következő lesz:

     

    1.) Építési engedélyt kell kérni, amely "két lakásos lakóház" építésére fog szólni. (Ez gyakorlatilag a meglévő ház+annak 50 nm-es bővítését tartalmazza.) Az "A" lakás lesz a meglévő ház, a "B" lakás pedig az 50 nm-es bővítmény. Így fogtok nyilván beleférni a helyben irányadó beépítési százalékba.

     

    2.) Használatba vételi engedélyt fogtok kapni.

     

    3.) Elkészíttetitek az épületfeltüntetési vázrajzot, melyet majd a Földhivatalba kell beadni. (Ezt a társasházi formától függetlenül amúgy is meg kellene csináltatni.)

     

    4.) Utóbbival egyidejűleg egy ügyvéd elkészíti a társasházi alapító okiratot, melyet szintén be kell adni a Földhivatalhoz. Ennek költsége nyilván attól függ, hogy ki/hol készíti.

     

    II.Véleményem szerint nem feltételenül kellene társasházzá nyilvánítani, létezik ennél egyszerűbb forma is, ahol a sorrend nagyjából hasonló:

     

    1.), 2.) és 3.) pont azonos a társasházi formánál leírtakkal.

     

    4.) Az ügyvéd nem társasházi alapító okiratot készít, hanem egy használati megállapodást. Ennek lényege a következő: Legyen pl. a telek helyrajzi száma 2300. A telek helyrajzi száma továbbra is 2300 lesz, és az "A" jelű lakás helyrajzi száma lesz a 2300/A, míg a "B" jelű lakás helyrajzi száma lesz 2300/B a tulajdoni lapon. Természetesen a használati megállapodásban fel kell tüntetni a lakások alapterületét, az azokhoz tartozó telkek alapterületét, ki mit használ, stb.

    Ehhez is ügyvéd kell, ahol én lakom, ezt 80 ezer forintért készítik. Ezt is ugyanúgy be kell adni a Földhivatalba, miután megkaptátok a használatba vételi engedélyt és elkészül az épületfeltüntetési vázrajz.

     

    Én ez utóbbit javasolom, egyszerűbb és a Földhivatal által teljesen elfogadott eljárás. Ha módodban áll, konzultáljatok az Építéshatósági Irodával, és esetlegesen egy ügyvéddel előzetesen. Azonban az első lépés, hogy elkészüljön a "két lakásos" lakóépület, majd utána jön a jogi forma rendezése.

     

    III.Egyebek:

     

    Mivel két lakás lesz a telken, mindkét lakásnak külön mérő órái lesznek. Azaz az 50 nm-es bővítménynek az új mérőórákkal való ellátásának lesznek költségei. Erre az építész tud majd esetleg válaszolni, ha ő nem, akkor a villanyszerelő és mondjuk a gáztervező. (Szerintem ez százezres nagyságrend, főként a gáz és villany esetében: pl. gázterv, az épületbe menő gáz (értsd fővezeték) szerelését sem végezheti bárki, tulajdoni lapokat kell kikérni, illetve hasonló a villanynál is (pl. mérőállomást befogadó hely építése, stb).

    Ha ezeket bekötik, később - azaz a használat során - már nem lesz többletköltség.

     

    Remélem tudtam segíteni, és talán jár valaki erre még, aki több és pontosabb informáciiót is tud adni, főként a közművesítés költségeiről.

  9. 2013. június 26. 23:357.

    Azt tudom még tanácsolni, hogy szakemberek (építész és ügyvéd) segítségével nagyon alaposan próbálj minden, a tsasház alapításnál szóbajöhető költséget összeírogatni, összeszámolni a döntés előtt!

     

    Mérlegelni, átgondolni azt is, mi előnye, mi hátránya lehet a közös telken építésnek a későbbiekben.

     

    Mert -attól függően, hogy milyenek ott a telekárak/ingatlanárak, ahol építenétek-, előfordulhat, hogy célszerűbb lenne inkább egy másik, közművesített telken külön építkezni, mint a szülők telkén tsasházat alapítani, csak, hogy építhess.

    előzmény:
    Agica10 (1)
    2013-06-26  18:47
  10. 2013. június 26. 22:586.

    "pl.: vízdíj, áram, adó...változik e?"

     

    Ha két család lakik majd 2 külön lakásban, célszerű úgy kialakítani a közművezetékeket építéskor majd, hogy külön mérhető legyen minden, külön órák legyenek mindkét lakásban. Természetesen a közműszolgáltatókkal külön-külön kell szerződni majd, és a létesítés ktsg-eit is ők tudják megmondani Neked.

     

    Külön főmérőknél nem lesz vita, ki, mennyit fizessen, mindenki fizeti, amit a majd a saját órája mutat. Későbbi esetleges eladásnál sem mindegy, külön főmérők vannak-e kialakítva, vagy csak almérő van.

     

    A közműköltségeket -víz, áram, stb.- a fogyasztás alapján számlázzák.

    Tehát, ha most például 4-en laktok a 100 m2-en, és ugyanannyian fogtok lakni a 150 m2-en is, feltételezhetően ugyanannyit fogtok fogyasztani is cca, mint most.

     

    Ami az adót illeti, -gondolom, a kommunális adóra gondolsz- az önkormányzat megmondja. Nagyon valószínű, hogy az lesz a válasz, társasháznál lakásonként róják ki. Tehát külön-külön mindkét lakásra kell majd fizetni, a lakások alapterületétől függően más-más, a helyi rendeletben meghatározott összegeket.

     

    Dióhéjban....

    De az építészed részletesebben elmondja, mi mivel jár, mit, hol kell intézned/megkérdezned.

     

     

    előzmény:
    Agica10 (1)
    2013-06-26  18:47
  11. 2013. június 26. 22:275.

    Csak tudja a hivatal, miért mondta nekik, amit mondott??

    Alighanem ők, és nem Te tudod ezt jól!

     

     

     

    előzmény:
    1pestmegyei (2)
    2013-06-26  18:58
  12. 2013. június 26. 22:264.

    A tervezett építéshez úgyis szükséges építési engedély, keress egy építészt, aki a terveket majd elkészíti, és ő ezt is elmondja majd Neked!

     

     

    előzmény:
    Agica10 (3)
    2013-06-26  19:10
  13. 2013. június 26. 19:103.
    A szüleimé a telek és a rajta álló ház is! Nekünk adnák a tele felét, hogy építsünk rá házat, de a hivatalban csak annyit mondtak, hogy építhetünk rá, de mivel nem nagy nm-re, így csak akkor lehetséges, ha a felépült házzal együtt társasházzá nyilvánítjuk!
    előzmény:
    1pestmegyei (2)
    2013-06-26  18:58
  14. 2013. június 26. 18:582.

    Ha hozzáépítesz és te vagy  a tulajdonos, akkor nem kell társasházzá nyilvánítani.

     

    Csak ha más lesz a tulajdonos, így tudom.

    előzmény:
    Agica10 (1)
    2013-06-26  18:47

Címlap

top