Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kertet építünk.

Kertember
Létrehozva: 2012. február 16. 09:52

Sziasztok!

 

Egy másik topikban ajánlottam fel segítségem kerttervezésben, kertépítésben. Azt gondoltam hátha érdekelne mást is a téma, ezért javasoltam, hogy egy a témára utaló topikcím alatt nyissunk egy új teret a kertépítésnek.

A cím tehát árulkodik a témáról. Kertépítésben, kerttervezésben igyekszem segítséget nyújtani azoknak, akik szeretnének belevágni kertjük rendezesébe, átalakításába, megépítésébe, vagy csak érdeklődnek a téma iránt.

  1. 2014. Április 18. 20:00368.
    www.kerteszkucko.hu
  2. 2014. Április 16. 14:27367.

    Kedves Edath!

     

    Nem a nembeli különbségben kell a problémát keresni, mivel ilyen fenn sem áll a lilaakác tekintetében. 

    Hasonlóval már találkoztam munkáim soron, igaz ott 15 méteres különbség van egy kerten belül.

    A probléma sokkal inkább a környezetben, gondozásban keresendő. Mivel feltételezem, hogy ugyanazt a gondozást kapja mindkettő, ezért szűkítek a környezetre. Környezeti problémák közül is kettőt emelnék ki, melyek a virágzásra erősen hatnak az pedig a fény, és a talaj kémhatás, és mikro,- makroelem tartalam, hétköznapi nyelven a tápanyag tartalma. Ha a talaj nem megfelelő számára, akkor azt a levelin mutatja barnulnak rosszul fejlődnek, netán nekrotikusak lesznek, sárgulnak. Legtöbbször a talaj magas mésztartalma akadályozza meg a megfelelő tápanyag felvételében a növényt. A fényhiányra pedig akkor gyanakodj, ha a növény közelében van egy nagyobb fa, vagy bokor, ami árnyékot vet a lilaakácra. A lilaakác nagyon fényigényes, ezért nem elég neki, ha csak délelőtt, vagy csak délután kap napfényt. 

    A gondozás során főként a metszéssel tudunk nagy kárt okozni a lilaakác virágzásában. Nevezetesen a virágrügyeket simán eltávolítják egyes kertgondozók a metszés során. A blogomban van egy cikk a lilaakác metszéséről Ott a virágrügyet is bemutatom, az alapján könnyű felismerni még télen is.

    előzmény:
    edath74 (366)
    2014-04-11  03:32
  3. 2014. Április 11. 03:32366.

    Kedves Kertember!

     

    Van egy kérdés ami rég foglalkoztat ,van a kertembe két tő lilaakác kb.2 méter távolságra egymástól ,az egyik tele van virággal a másikon egy sincs csak levél,a kérdés egyértelmű miért??  Vajon itt is a hím és nő nemű példány esete él??Csak tippelni tudok,esetleg Ön tud nekem válaszolni.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  4. 2013. június 3. 11:51365.

    Kedves Kertember!

     

    Először is nagyon köszönöm a kimerítő válaszodat. Bár ha lehet most még jobban össza vagyok zavarodva...

     

    Hogy jobban helyzetbe hozzalak, hoztam a területről egy képet. Talán ez segít.

    Azok az akác-cölöpök le lesznek vágva egyforma magasra. A kertítés és köztük fel lesz töltve az utca szintre és a férjem oszlop tuját tervezett. Vagy esetleg van más növény ami viszonylag gyorsan nő és örökzöld, amit ajánlanál kerítés mellé?

     

    Amiről viszont a tanácsodat kértem az a térkő melletti kis rész. A hely olyan félárnyékos. Szeretném ha virágozna is néhány növény. Locsolni tudjuk. Az anyagi része sajnos korlátozott a kert hátsó részéhez pont emiatt még hozzá se kezdtünk.

    Nekem azok a kertek tetszenek mikor igazán természetesen nőnek a növények. Mármint meg van csodálatosan kombinálva, de nem sorba nőnek a tulipánok, másik sorba a jácintok, következő rózsa...

    Hanem hagyjuk a természtet kibontakozni. Mintha egy kis édenkert volna... na ennek a megkonponálásához nem értek. Sajnos.

     

    Na nem tudom, hogy így érthetőbb voltam-e.

     

    Válaszod előre is nagyon köszönöm!!!! 

    előzmény:
    Kertember (354)
    2013-04-27  15:47
  5. Torolt_felhasznalo_896286
    Torolt_felhasznalo_896286
    2013. május 14. 15:47364.

    Kedves Kertember!

     

    Egy kis segítséget kérnék én is: az előkert lesz a virágoskert a tervek szerint és úgy szeretném összehozni, hogy minden hónapban virágozzon valami. Ehhez elkezdtem nézni a környező kerteket, hogy mely virágok mikor nyílnak, de szívesen veszem egy hozzáértő tanácsát is :)

    A kert ezen része délután kap napot egész estig, tehát figyelembe kell vennem, melyik bírja a tűző napot, árnyék nincs ott.

    A talaj agyagos, de erre még hozatunk termőföldet.

    Amiket eddig összeírtam, hogy lehetne: jácint, nárcisz, tulipán, árvácska

     

    Nagyon köszönöm a válaszod!

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  6. 2013. május 12. 18:00363.
    Köszönöm szépen. A petúnia valamiért nem szereti az erkélyemet (keleti), bár ezzel a fajtával még nem próbálkoztam. Majd megnézem az OBI-ban, ott elég sok fajta van, ha nem kapok, akkor  a másikat megpróbálom.
    előzmény:
    Kertember (361)
    2013-05-12  17:38
  7. 2013. május 12. 17:40362.
    Nekem egyszer volt, de nem vált be. Igényesnek mutatkozott, vagy én voltam hozzá kevés. Vízre, tápanyagra nagyon érzékeny, nem is bírta ki a nyár végéig. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_511611 (359)
    2013-04-27  23:49
  8. 2013. május 12. 17:38361.

    Kedves Eda!

     

    Igen. Jó helye lesz ládában, és olyan növények között, amiket szeret. Ha 40-60 centis ládába teszed, akkor inkább olyan növényeket tegyél emllé, amik lefelé mennek, csüngenek, mert a felső rész a musi hamar benövi. Nagyobb láda esetén már választhatsz felfelé törő növényt is mellé. Fontos még, hogy hasonlóan szeresse a meleget és napfényt. Jó kontúrt képezhet egy erős lombozatú zöld csüngő (pl. plectrantus), vagy egy egyszínű eltérő, de élénk színű csüngőpetúnia (apró virágú fajtája). Vagy egyéb mások. Nagyon sokfélét lehet mostanság kapni.

    előzmény:
    eda-1952 (360)
    2013-05-12  09:03
  9. 2013. május 12. 09:03360.
    Tanácsot kérnék... Vettem egy nagyon szép, terebélyesedni szándékozó muskátlit az erkélyre. Át kell ültetni, mert elég kicsi a cserepe. Van nagy cserepem, de inkább tenném ládába. A kérdés az, hogy kétoldalt mellé ültethetek-e valami növényt, amivel szeretik egymást és szép is?
    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  10. Torolt_felhasznalo_511611
    Torolt_felhasznalo_511611
    2013. Április 27. 23:49359.

    Diaszciával illetve balkon aranyával kapcsolatban van valakinek tapasztalata?

    Balkon ládába ültetném az ablakba,muskátli vagy árvácska mellé... 

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  11. 2013. Április 27. 23:13358.
    köszönöm szépen!
    előzmény:
    Kertember (356)
    2013-04-27  15:58
  12. Torolt_felhasznalo_551110
    Torolt_felhasznalo_551110
    2013. Április 27. 19:51357.
    Nem a begóniára gondolok. Most nem vagyok otthon, nem tudom lefényképezni. Nagyon apró kis virágai vannak az én jegecskémnek.
    előzmény:
    Kertember (355)
    2013-04-27  15:49
  13. 2013. Április 27. 15:58356.

    Kedves Peli!

     

    Leylandi ciprus jó választás gyorsan növő örökzöldnek. Ha gyökeret ereszt, akkor nő mint a bolondgomba és mellé nem is annyira igényes, mint a többi örökzöld.

    Valóban több fajtája van és más néven is nevezik a fajtákat. A zöld változata az alapfaj, azaz a Cupressocyparis leylandii névre hallgat.

    Fiatal korukban eléggé nyüzügék, amolyan egyszálasak, de az idő haladtával oldalra is nőnek sűrűsödnek. Nem tudom mekkora méretben vennétek meg, de azt javaslom, hogy ha eléri 150-200 centis magasságot a csúcsa, akkor a hajtásai végét (szinte az összes hajtásának a végét) csípjétek vissza, körülbelül 15-20 centit vágjatok le belőle. Erre elkezd bokrosodni, és oldal irányba nőni, sűrűsödni. Ettől kezdve évente kétszer érdemes nyírni az oldalát. A tetejét csak akkor vágjátok legközelebb vissza, ha eléri azt a magsságot, amire nektek szükségetek van. Ettől kezdve a tetejét is évente kétszer kell nyírni. Ha jól érzi magát, akkor évente egy métert maghaladóan nő. 

    10 méterre maximum 10 darabot vegyetek, és ne a netről, hanem kertészeti árudából. Ott látjátok, hogy mit vesztek, és ráadásul nagyobb méretben is megkapjátok, mint a neten.  

    előzmény:
    peli (352)
    2013-04-20  22:24
  14. 2013. Április 27. 15:49355.

    Kedves Kicsimanó!

     

    Jegecske néven számtalan növény fut a köznyelvben. Nem tudom melyikre gondolsz. Ha a begóniára, akkor azt inkább félárnyékba vidd.

    Nem tudnál képet feltenni, vagy a latin nevét leírni?  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_551110 (353)
    2013-04-23  11:40
  15. 2013. Április 27. 15:47354.

    Kedves Domi!

     

    Nagyon nehéz az ilyen kérdésekre válaszolnom, mert se eleje, se vége azoknak a növényeknek, amiket oda ültethettek.  A fejemben keringenek a nevek, de fogalmam sincs, hogy melyikeket írjam ki belőle ide. Talán legjobb lenne úgy kisorsolnom őket, mint, ahogy a lottót sorsolják. Egy gombnyomás és máris írom ide ki a neveket. Nem könnyű. De azért megpróbálak közelebb vinni a jó megoldáshoz. 

    Először is a hely nagysága adott, amit egyrészt korlátoz a kerítés, másrészt pedig a járda, ahol gondolom közlekedni szeretnétek. Tehát valamilyen kisebb helyigényű, alacsony, max. középmagas növekedésű, vagy karcsú oszlopos habitusú növény jöhet számításba. 

    Másodszor el kell döntenetek, hogy mit szeretnétek. Milyen magasra nőjön? Határolnia kell a kerítés felől, pl. korlátozza a kinti belátást? Lombhullató, vagy örökzöld a kedvenc? Tudjátok-e öntözni? Mennyi pénzetek van rá? Virágozzon, vagy sem? Egy növényből álljon, vagy változatos összetételű legyen? Szúrhat, vagy nem? Sok-sok kérdést át kellene vennetek, mert nagyon fontos, hogy a végén nektek tetszen, és ne másnak, mondjuk pl. nekem.

    De, ha már engem kérdeztél.

    Nem vagyok híve az örökzöldeknek, ezért én cserjében gondolkodnék. Járda, térkő közvetlen közelébe nem tennék magasra növő növényt, mert az nagyon korlátozza a térhatást. Én alacsony, középmagas cserjében gondolkodnék. A 7 méter elég rövid ahhoz, hogy sokféle növényből álljon össze, ahhoz viszont elég hosszú, hogy egyféle növényből kialakuljon egy szép kis sor. A 1,5 méter épp annyira széles, hogy egy alacsony, közepes cserjesor elé a burkolat felőli részre bekerüljön még egy sor évelő virág is, ami viszont már lehet több fajtából is. Ez egyrészt kétszintűvé teszi a beültetést, másrészt változatossá is. Szóval én cserjék közül egynemű beültzetésnek javasolnám az alábbiak közül valamelyiket: törperózsa, cserjés pimpó, kékszakáll, törpe gyöngyvirágcserje, törpe gyöngyvesszőcserje, törpe aranyvessző, törpe rózsalonc, orbáncfű, levendula, törpe mandula, törpe orgona, vagy igazán exkluzív, de egy kicsit drágább beültetés a savanyú földet kedvelő rododendron lehetne. A cserjesor elé pedig szépen össze lehet válogatni sokféle évelő virágot, amik között szép számmal lehetnek hagymások is.

    Geotextília jó ötlet. Ugyan kicsit körülményesebb lesz a beültetés, sőt geotextíliás megoldásnál a kisebb évelőkkel nem is lehet számolni, mert azok nem tudnak előtörni alóla.

    Nem kell a növényeket körbekeríteni, mehet a tövükhöz a kavics. Ha lesznek évelő virágok is, akkor javaslom a közepes méretű kavicsot. A nagyméretű közül ugyanis nem tudnak előtörni.

    Egy ásonyom kiszedése soknak tűnik. Bár nem tudom mekkora az ásótok. Elegendő a 10 centiméter kiszedése.

    Ha jobban helyzetbe hozol, akkor még konkrétabban tudok segíteni. Azaz, ha pontosabban megfogalmazod, hogy mi lenne az elvárásotok a beültetéssel kapcsolatban, akkor konkrétabban is tudok növényeket ajánlani. 

    előzmény:
    DOMI04 (351)
    2013-04-19  17:14
  16. Torolt_felhasznalo_551110
    Torolt_felhasznalo_551110
    2013. Április 23. 11:40353.

    Kedves Kertember, a jegecske virággal kapcsolatos lenne a kérdésem. A napsütéses ablakban vészelte át a telet a jegecském, de eszméletlen gyönyörű és hatalmas  lett!

    Most már szeretném kivinni az udvarra, az lenne a kérdésem, hogy napos helyre, vagy  árnyékosabb helyre tegyem?

    Köszönöm, ha válaszolsz!

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  17. 2013. Április 20. 22:24352.

    Kedves Kertember!

     

    nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a topicra.

    Leylandi ciprus ültetését tervezzük egy olyan részére a kertünknek, ahol fontos lenne, hogy minél előbb takarásban legyünk a szomszédtól. Ezért javasolták ezt, mert ez gyorsan nő.

    Ma elmentünk egy kertészetbe körülnézni, és több kérdés is felmerült bennünk. 

    Láttunk szép zöld, de kékes fajtákat is - ezeket vajon nevekben is megkülönböztetik? Azt tervezzük, hogy netről rendelnénk majd meg a bokrokat, de nem szeretnénk kékeset kapni, nekünk a zöldek tetszenek. Ráadásul azoknak finom citromillatuk volt a levelek megdörzsölése után. De úgy láttuk, mindegyiket ugyanúgy hívják, semmi megkülönböztető jelző nem volt.

    A másik kérdés, hogy ezek elég nyúlánk fácskák voltak, vajon hogy kell őket majd jól metszeni, hogy tényleg bokrosak legyenek és takarjanak? A neten nézelődve mindenhol csak annyit írnak, hogy évente kétszer kell metszeni őket, de hogy hogyan, azt sajnos sehol nem részletezik. Mi pedig elég kezdők vagyunk, nem szeretnénk elrontani egy 10m-es sövényt első évben.

    Előre is köszönöm, ha válaszolsz a kedzdő kérdéseimre 

    Peli 

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  18. 2013. Április 19. 17:14351.

    Kedves Kertember!

     

    Van egy 1,5 m x 7 m területünk a kerítés és a térkő között. Befelé a térkő felé lejt, így mindig bemossa az eső a koszt. Ezért a férjem egy kb. ásónyomnyit földet kiszedett és azt tervezi, hogy rak le geotextiliát és rak rá mosott kavicsot. Kérdésem, milyen növényt,  örökzöldet vagy bokrot tudnék ide ültetni vagy mit ajánlasz? És hogyan? A kerítsem körbe ágyássegélyel, vagy nem baj ha a tövénél is kavics van? Bocsánat, de nagyon kezdők vagyunk a kertépítésben. Eddig még a szobanövények egy részét is kipusztítottam.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  19. 2013. Április 7. 09:58350.

    Kedves Mammi!

     

    Ha ilyen szép a szegélye, akkor valami igényes kialakítás igazán passzolna hozzá. Szerintem jól fontold meg azt a beültetést, válogasd össze a növényeket, esetleg még követekt is helyezhetsz el közéjük, mint ahogy a képen van. Önmagában a meglévő szegély már ad egy olyan kiemelő keretet a kertrészletnek, amire érdemes építeni, maivel érdemes számolni. Ez a beülteteés a kert egy központi dísze lehet. 

    előzmény:
    mammi (348)
    2013-04-06  20:54
  20. 2013. Április 7. 09:54349.

    Kedves Evunyo!

     

    Én is örülök, hogy találkoztunk.

    Nagyon sok mindent lehet már vetni. Szinte az összes saláta, fejes, tépő, tölgylevelű, kötöző, rukkola, jég, madárbegy, római, hogy csak a közismeretbbeket említsem. Káposztafélékből mehetnek a koraiak, karalábé, kelkáposzta helybe is vetehető, de a karfiol, fejes, kínaikel egyenlőre zártabb melegebb helyre, ahol éjszaka nem lesz fagy (mondjuk egy garázs) palántának. Mehetnek a retkek jégcsap, piros, húsvéti, müncheni, nyári, a fekete retekkel a megnyúlt hosszúval még várj egy picit. Sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, zellerrel még várj egy hetet, hogy melegebb legyen a talaj, de a sárgarépának van egy gömb változata, talán Párizsi korai a neve, ha jól emlékszem, no az már mehet vetésre. Sóska, spenót, mángold szintén vethető. Hagymák közül a zöldhagymák és a póréhagyma szintén, valamint a fokhagyma, és dughagyma is. Különleges hagyma a snidling szintén vethető.

    Borsók korlátozás nélkül, de célszerű a hidegtűrőbbekkel kezdeni, pl. Rajnai törpe, Debreceni korai.

    Korai burgonyák szintén a földbe kerülhetenk, de ezeket célszerű rögtön feltölteni, így biztosabb a védelem a  kisebb fagyok ellen. 

    Fűszernövényekkel is várnék még egy-két hetet, melegben jobban kelnek, esetleg lehet őket is palántának vetni garázsos körülmények közé. 

    Amivel még várni kell az a bab, kukorica, kabakosok (uborka, tök, dinnyék), és a palántázandók paradicsom, paprika, padlizsán, késő káposztafélék stb. A palántázni valókat célszerű már elvetni benti körülmányek közé. Sokan már rég elvetették őket, de még most sem késő.

    Ha valóban nagyon sivatagos a kerted, akkor fontold meg a talaj takarásos kertészkedési módszert. Nagyon jót tud tenni a talajjal, pláne a rosszabb talajokkal. 

    Remélem minden zöldségfélét említettem. Ha nem légyszi kérdezz vissza rá.

    Még annyit, hogy a frissen trágyázott körülményeket nem kedvelik a pillangósok (borsó, bab, lóbab, csiscseriborsó, lencse), valamint a saláták a nitrogénhalmozás miatt. Őket próbáld meg olyan helyre tenni, ahová kevesebb trágya jutott. A tűző napot szinte minden zöldség szereti. A koraiak (borsó, saláták, retek) kevésbé, de ők beérnek addigra mire igazán nagy kánikulák jönnek.

    előzmény:
    Evunyo (346)
    2013-04-06  16:47
  21. 2013. Április 6. 20:54348.

    Szia!

    Aki tud,az tud,vagyis Te.

    Látod,ennyire béna vagyok,pedig tényleg logikus hogy ha özönvíz van,belefolyik a sok eső és annyi a virágaimnak.

    Találtam egy képet a neten,kiteszem.A mi medencénk körül is hasonló betonperem van.Arról is lesz kép,ígéretemhez híven.

    előzmény:
    Kertember (345)
    2013-04-05  17:06
  22. 2013. Április 6. 17:53347.

    Kertember!

    Abban kérnék tanácsot , hogy van e olyan hortenzia faj ami nem annyira igényes?  Ha van akkor mi a neve? Nagyon szeretem a hortenziát de csupán egy bokorkám van ami már három éve megvan , viszont sannos sosem szaporodik, nőni sem sokat..(Pedig minden tavasszal teszek köré savanyú talajt. Várom az okosságod:)

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  23. 2013. Április 6. 16:47346.

    szia kertember

    boldog vagyok,hogy megtaláltam ezt az oldalt és rögtön meg is kérdezem

    tőled,mit vessek a kertemben.2.évegondozom.miután kitakarítottam a hatalmas gaztengerből ősszel be is trágyáztam tehéntrágyával. a talaj lejtős,  homokos és semmi árnyék nincsen egy kis szeles idő után olyan minha sivatagba mennék.spenótot,sóskát,vágópetrezsejmet vetettem már de az idő miatt még nem mertem mást vetni Légyszives adjál tanácsot hogy mihez kezdjek.

     

    előzmény:
    Kertember (201)
    2012-04-16  17:42
  24. 2013. Április 5. 17:06345.

    Kedves Mammi!

     

    Örülök, hogy sikerült segíteni.

    Én a kert szintjébe tölteném, azért, hogy ne üssön el szintben a környezetétől. Másrészt az se lenne hátrány, ha nem ide gyűlne össze az összes felesleges víz.  

    Természetesen segítek a későbbiekben is. 

    előzmény:
    mammi (344)
    2013-04-05  14:43

Címlap

top