Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kómás beteg a családban

Torolt_felhasznalo_758792
Torolt_felhasznalo_758792
Létrehozva: 2004. június 3. 11:57
Ne a boldogság kellékeit gyűjtsük, örüljünk hogy szeretteink velünk vannak! Örüljünk minden napnak, percnek amíg együtt lehetünk, becsüljük meg egymást addig míg lehet!
Mert elég néhány perc, hogy eddigi életünk gyökeresen megváltozzon, másképp lássuk eddigi kapcsolatainkat.
Motorbaleset - újraélesztés - két koponyaműtét - kóma már 6. hete!
Olyanok hozzászólását várom, akik sajnos hasonló helyzetbe kerültek, és átadnák tapasztalataikat kómás családtag ápolásával és remélhetőleg felébredése utáni rehabilitációjával kapcsolatban!
Köszönöm!
  1. Torolt_felhasznalo_997482
    Torolt_felhasznalo_997482
    2007. május 14. 20:2725.

    6

     

    előzmény:
    annamarya (1)
    2004-06-03  11:57
  2. Torolt_felhasznalo_997482
    Torolt_felhasznalo_997482
    2007. május 14. 20:2624.
    5
    előzmény:
    annamarya (1)
    2004-06-03  11:57
  3. Torolt_felhasznalo_997482
    Torolt_felhasznalo_997482
    2007. május 14. 20:2623.
    4
    előzmény:
    annamarya (1)
    2004-06-03  11:57
  4. Torolt_felhasznalo_997482
    Torolt_felhasznalo_997482
    2007. május 14. 20:2622.
    3
    előzmény:
    annamarya (1)
    2004-06-03  11:57
  5. Torolt_felhasznalo_997482
    Torolt_felhasznalo_997482
    2007. május 14. 20:2521.

    2

     

    előzmény:
    annamarya (1)
    2004-06-03  11:57
  6. Torolt_felhasznalo_997482
    Torolt_felhasznalo_997482
    2007. május 14. 20:2520.

    1

     

    előzmény:
    annamarya (1)
    2004-06-03  11:57
  7. Torolt_felhasznalo_758792
    Torolt_felhasznalo_758792
    2004. augusztus 9. 09:2719.
    Már jobban van, mindkét szemét nyitja, meg lehet különböztetni, hogy mikor alszik, mikor van "ébren".
    Hogy mennyit érzékel a külvilágból még nem tudni pontosan.
    Lassan hazakerül, majd otthon folytatjuk az ápolását, tanítását. (Már iszik cumisüvegből, kanállal is elfogadja az ételt. )
    Javul!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_758792
    Torolt_felhasznalo_758792
    2004. június 16. 07:3818.
    Ez a 8. hét, még mindig kómában van.
    Egy barátja útján külföldről is kap "segítséget" - szellemi jóga útján. Úgy gondolom, hogy mindent ki kell próbálni, amiről azt feltételezzük, hogy segíthet és nem árt neki.
    Az immunrendszer erősítése is fontos. (Béres csepp, Konduka, stb. )
    Figyelni kell arra is, hogy az esetleges gyógyszeres, antibiotikumos kezelés tönkreteszi gyomrot, a bélflórát!

    Örülök KATA, hogy felébredt, gyógyul a kedvesed!!!!
    Minden sorstársunknak sok erőt, kitartást kívánok!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2004. június 9. 14:4917.
    Örülök a csodás javulásnak és nagyon bízom benne, hogy teljes lesz a gyógyulás hamarosan. Ezt kívánom mindenkinek, akinek hasonló helyzetben lévő hozzátartozója van! Nagyon sok erőt és kitartást!
    előzmény:
    .kata28 (16)
     
  10. Torolt_felhasznalo_892156
    Torolt_felhasznalo_892156
    2004. június 9. 13:2516.
    Szia!

    Bizz benn eés kérd jöjjön vissza!!
    ÉN is könyörögtem neki meséltem mi volt jó Vele és visszajött!!!Ma már reklemál hogyha nem finom kaját kap és kér másikat!!!
    előzmény:
    annamarya (14)
     
  11. 2004. június 9. 11:5715.
    Sziasztok, Annamarya nagyon szépen leírtad a teendöket. Hadd egészítsem még ki pŕr szóval, különösen az ápolás részét. (ápolónö vagyok)
    Figyeljetek oda, hogy 3-4 óránként forgassák. (felfekvés és tügyögyulladás megelözése) Max. 5 órát legyen egy testhelyzetben. Lehet oldalt 30 fokba, 90 fokban, oldalt, hanyatt, söt néha, ha a belévezetett csövek megengedik, hason is. Bár ezt nagyon ritkán használják. Hanyattfekvéskor tegyetek egy párnát a térdhajlat alá, mert a felfekvés ált. a sarkakon és a keresztcsonton jön elöször. A sarkai legyenek pár cm-rel a matrac felett. A lábfejeket támasszátok egy párnával, hogy felfelé nézzenek, különben kialakulhat egy "balettláb" , (ahogy spiccen állnak a balettosok).
    Nagyon fontos a szájápolás. Fogmosás, (amennyire lehet) vagy száj kitörlése, (a gombás fertözés megelözése) ajkak nedvesen tartása (Labello).
    Gondolom katétere van, azzal nincs gond (úgy értem, pelenkaügyben nem kell tanács)
    A zene nagyon jó, mindig beszéljetek vele.
    Jobbulást kívánok
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_758792
    Torolt_felhasznalo_758792
    2004. június 9. 10:3914.
    Köszönöm az együttérző hozzászólásaitokat, hogy néhány szomorú tapasztalataitokat megosztottátok velem/velünk!
    Az unokaöcsém (mert ő vele történt a baleset) még mindig kómában van, de az orvasai és mi is úgy látjuk, hogy javul az állapota. De hát még mindig nem ébredt fel a kómából és így nem tudjuk, hogy mennyire sérült az agy. A CT vizsgálat eredménye is mutat javulást.
    Köszönöm a tanácsokat!
    Sajnos már nekünk is van néhány tapasztalatunk amit szeretnék megosztani veletek (a levelekből láttam, hogy van olyan aki jelenleg kómás beteget ápol):
    - valóban nagyon fontos, hogy a beteg felé csak pozitív gondolatokat sugározzunk, ne beszéljünk aggódásról, ne keltsünk feszültséget benne és ne sírjunk mellette, nem szabad magunkat elhagynunk, erősnek kell maradni
    - fontos, hogy időérzéke megmaradjon (milyen hónap van, milyen nap, hány óra - beszéljünk neki pl. arról is, hogy milyen az időjárás . . . )
    - tudnia kell, hogy hol van (helyileg)
    -biztosítani kell arról, hogy jó az ellátása, bízzon a gondozóiban
    - hallgasson kellemes zenét (Bach, Hendel, Vivaldi . . . ), de próbálni kell úgy kialakítani, hogy a zene "nyugalmat" jelentsen, ilyenkor senki se "zaklassa"
    - fontos a tornáztatás (gyógytornász, az ő segítségével a hozzátartozók is tornáztatthatnak, így nemcsak 20-30 mozgatás van naponta)
    - próbálkozni kell a talpmasszázzsal, kézmasszázzsal
    - nagyon fontos, hogy sok ingert kapjon, különböző ingerek érjék (ilyen a beszélgetés, nem csak vele, hanem a mellette állók is beszélgessenek egymással, amit ugye ő is hall, zene, simogatás, tornáztatás . . . )
    - ne feledkezzünk meg a felfekvésekről, próbáljuk megelőzni - mozgatás, különböző képpen feküdjön (hanyatt, oldalt. . . )
    - bőrápolás - krémezés

    Még egyszer kérem, hogy ha valaki hasonló helyzetben van írja meg tapasztalatait, ossza meg velünk gondolatait!

    Köszönöm
    Annamarya

    előzmény:
    Tyrannos99 (3)
     
  13. Torolt_felhasznalo_892156
    Torolt_felhasznalo_892156
    2004. június 9. 10:2913.
    Vasárnap óta a Cica beszél!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. Torolt_felhasznalo_892156
    Torolt_felhasznalo_892156
    2004. június 4. 20:1812.
    Ők reikit küldenek és én esténként meg ha bejuttok hozzá szoktam beszélni a fejével és megköszönöm azt hogy idáig jutott és kérem hogy nézzen rám kövessen a szemével és majd beszéljen hozzám. . Próbál ugyan de még nem sikerül Neki. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2004. június 4. 20:1311.
    Az energia nem a fórumról jön, hanem belőled :-)
    előzmény:
    .kata28 (10)
     
  16. Torolt_felhasznalo_892156
    Torolt_felhasznalo_892156
    2004. június 4. 18:5510.
    Sziasztok!

    Én most éppen egy másik fórumon kérek a páromnak energiát. . . Ő már nincs kómába de nincs teljesen köztünk . . . Felismeri szűk családot, de kollégákat barátokat már nem !!!!Nem néz Rám de megcsókol és simiz és mepuszil!!De ennyi. . Próbál beszélni de még nem megy neki!!!!Én mindig beszélek Neki elmondom mit történt aznap és hogy milyen ügyes mennyi mindent elért már!!!

    Amuy már eszik és iszik!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2004. június 4. 15:509.
    Egyszerűen csak mellé kell ülni és beszélgetni vele. Válaszolni helyette, közben simogatni. Persze csupa megnyugtató témáról. Állítólag hallja, érti sokszor.
    Ez a kóma olyasni nekem, mint a félálom. Amikor még alszik az ember, de közben hallja a rádióban mondott híreket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2004. június 4. 13:588.
    Szomorú ami történt veletek, szerintem is a simogatás a beszéd nagyon fontos hiszen csak a teste tehetetlen a lelke biztosan, még jobban figyel. Ha én lennék a Te helyedben, egy dologra nagyon odafigyelnék soha ne mellette beszélj az állapotáról, főleg ne negatív dolgokat. Gondolok itt olyanra, hogy orvos jön megvizsgál és bármi negatívat mond. Ne engedd, hogy ott mondja, nagyon udvariasan kérjél meg mindenkit, hogy jöjjön a másik szobába és ott beszéld meg.
    előzmény:
    annamarya (1)
     
  19. 2004. június 4. 13:587.
    Szomorú ami történt veletek, szerintem is a simogatás a beszéd nagyon fontos hiszen csak a teste tehetetlen a lelke biztosan, még jobban figyel. Ha én lennék a Te helyedben, egy dologra nagyon odafigyelnék soha ne mellette beszélj az állapotáról, főleg ne negatív dolgokat. Gondolok itt olyanra, hogy orvos jön megvizsgál és bármi negatívat mond. Ne engedd, hogy ott mondja, nagyon udvariasan kérjél meg mindenkit, hogy jöjjön a másik szobába és ott beszéld meg.
    előzmény:
    annamarya (1)
     
  20. 2004. június 4. 12:486.
    Egy kolléganőm volt hasonló esetben, és szép lassan javulgatott az állapota. Először sokmindenre nem emlékezett, de a végén már felismerte a családot, aztán egyedül tudott enni, kísérettel menni, szóval a reményt sohase szabad feladni. Sokat kell beszélni hozzá, simogatni, hogy érezze, vannak körülötte és szeretik. Biztosan jobban lesz, hidd el!
    Azt olvastam, fontos például a kéz érintése, (masszírozás kapcsán írták, hogy lehet eszközökkel is, de kézzel jobb, mert megvan a kontaktus), jót tesz a másik szemléy kézmeleg érintése. . . Szóval, biztatlak benneteket!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_740820 (5)
     
  21. 2004. június 4. 12:105.
    Szia Annamarya!

    mi is hasonló cipőben járunk, és én is őrülnék, ha valaki megosztná a tapasztalatait.
    A történetünk: Anyukámnál agyhártyagyulladás (baktériumos), 4 hét kórház, decubitus (felfekvési seb)
    most fekszik 17. hete, ebből 13. hete otthon. Etetni tudjuk, de kómában van. a sebe gyógyul, és egy kicsit mindha élénkebb lenne.

    előzmény:
    annamarya (1)
     
  22. 2004. június 3. 13:544.
    SOK ERŐT küldök neked!
    Tudod, hogy egy kisbabával mit tennél? Fogd úgy fel, hogy Ő most egy bébi és ezért teljes ellátásra szorul, testileg és lelkileg is! SZERETETTEL végezz mindent!
    Valóban beszélj hozzá kedvesen, (lehet, ) hogy hallja amit mondassz! Simogasd meg, nagyon fontos a testi kontaktus is, érzi, hogy számíthat rád! Kezeld úgy, mint-ha minden rendben lenne! Légy mindig kedves vele, érezze, hallja, hogy szereted őt és aggódsz érte, segíte-ni akarsz neki! Problémáidról is mesélj, hátha arra elkezd reagálni a teste is!
    Sok Türelmet kívánok szeretettel
    előzmény:
    annamarya (1)
     
  23. Torolt_felhasznalo_207419
    Torolt_felhasznalo_207419
    2004. június 3. 13:173.
    Szia!

    Hát nagyon nehéz. . . .
    Én is csak azt tanácsolom, hogy nagyon sokat beszélj hozzá, simogasd, érezze a kezedet, érezze, hogy törődsz vele.
    Nem tudhatjuk, hogy mit fog fel ezekből a "kinti" jelekből, ma még a tudománynak is elég rejtélyes ez az állapot. Nagyon ellentmondó vélemények vannak.
    Én is átéltem amit most te, nekem az akkori szerelmemet elütötte egy autó (a járdán!). Én 17 éves voltam ő 18.
    Mondjuk ő "csak" 1 hétig volt kómában.
    Ami viszont elgondolkodtató, hogy azt mondják, hogy a kómából visszatért emberek általában valahogy megváltoznak. Mármint a személyiségük, a viselkedésük vagy nem is tudom, hogy mondjam. És sajnos nem igazán pozitív a változás. . .
    Ezt én is tapasztaltam, a fiú nagyon megváltozott, miután felébredt! Sokal keserűbb, gorombább, keményebb lett. Nemcsak velem, mindenkivel.
    Ez nem tudom, mennyire tudományos megállapítás, de már sok embertől hallottam és mondom, a saját bőrömön is ezt tapasztaltam!
    De lehet, ez csak véletlen.
    Mindenesetre nektek minden jót és sok erőt kívánok!!

    T.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_371331
    Torolt_felhasznalo_371331
    2004. június 3. 12:272.
    Beszélj hozzá, érintsd meg. . .
    A kóma nem érzéketlenség állapota, nem szűnik meg a világgal való kapcsolat mindkét úton, csak az egyiken.
    Aztán a másik út is járható lesz. . . reméljük, egyszer majd újra.
    Az öcsém motorozik. . . neki egy hétig tartott. . .
    előzmény:
    annamarya (1)
     

Címlap

top