Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mosódió tapasztalatok

moncsika100
Létrehozva: 2010. szeptember 10. 07:25

Sziasztok!

 

 

Most többedszerre teszek egy kísérletet a mosódióval való mosásra. 

 

A kívánalmak, amiket mosásnál fontosnak tartok: 

1. legyen tiszta a ruha

2. a fehér legyen vakító hófehér

3. a tiszta ruha legyen jó illatú

4. nem szívesen mosok 40 foknál magasabb hőfokon (energiatakarékosság)

 

Korábban a legdrágább mosóporokat használtam, az eredmény, az összes műszálas fehér holmi beszürkült.

Most mosószódával mosok, az eredmény: a rihák szinét kifakítja. 

Ma reggel kipróbáltam a mosódiót fehéreken, csepegtettem mosóparfümöt a vászonzsákra, 40 fokon mostam és helyenként sárga foltokat csinált a ruhára. Mit csináltam rosszul? 

 

Kiváncsi vagyok, milyen ötleteitek vannak a mosásra. Ja, igen és nincsenek extrém koszos ruhák (nincsenek gyerekek és szerelő férjek), maximum zsírpecsétekről beszélhetünk. 

 

Várom az ötleteket!

 

Köszönettel: 

 

Moncsika

  1. 2017. január 3. 11:3332.

    Sziasztok! Én abszolút ajánlom a mosódiót! Nekem a vegyszermentesség volt a fő szempont, én is kételkedtem a hatékonyságban, de teljesen meggyőzött! Olyannyira, hogy a kézi mosogatáshoz is azt használok! A Dr.M-es terméket vettem, mivel árban ez tetszett a legjobban. Tényleg jó!

  2. Torolt_felhasznalo_129861
    Torolt_felhasznalo_129861
    2012. július 2. 22:1631.
    A kérdést másik oldalról is meg kell vizsgálni: 

    -mennyire szennyezett a ruha? Nem mindegy, hogy kamasz fiú izzadság foltjáról van szó vagy egy szinte csak az illata miatt mosott ruháról. 

    - mennyire kemény a víz? Kemény víz esetén több szerre is szükség lehet egyszerre és kifejezetten nagyobb hatásfokú mosószerre is. 

    - mennyire magas a víz vas tartalma? Ha alacsony akár olcsó mosószerrel + mosószódával is lehet hófehér ruhát mosni, míg ha magas fehérítő előmosás és optikai fehérítő mosópor is szükséges az azonos eredmény eléréséhez. 

    - Ne feledkezzünk meg az egyedi igényekről sem! 
    Van, akinek jó a beszürkült, foltos bio csodával mosott ruha is. De van, aki nem vehet fel egy "szürkés" fehér inget a munkahelyén.
    előzmény:
    moncsika100 (1)
    2010-09-10  07:25
  3. 2012. június 30. 22:0530.

    Helló!

     

    Kb 2-2,5 éve nem vettem mosóport.  Eleinte mosódióval mostam, de a fehér ruhák egy idő után szürkültek. Aztán vettem egy mosógolyót (kb 1200 Ft volt a bauweltben), amiben kerámia golyók vannak, tulajdonképpen  sötét ruhákhoz mást nem is használok, színesekhez, ha folt van rajta, akkor adok egy kis mosószódát, vagy az alább leírt - általam is elkészített - mosógélt. Mielőtt a mosógélt el nem készítettem mosószódát használtam, de a gél óta csak azt (plussz a mosógolyót), illetve a marhaepeszappan nagy szerelmemmé vált. hihetetlen mit ki nem szed. A legutóbb pl. paprikás zsíros lecsófoltot a kedvenc pólómból, vagy meggy foltot a gyerek kedvenc fehér pólójából, nyomtalanul kijött. Nálunk a család miatt az öblítót nem lehet elhagyni, de erősen hígítom már a flakonban, hogy tényleg csak egy kis illatot adjon. Mosóparfümöt is használtam, de én a mosógép öblítő rekeszébe teszem, úgy hogy először egy kis vizet öntök bele, és abba csepegtetem a parfümöt. A szürke fátyol réteget is kiszedték ezek az anyagok, szóval én nem tervezek soha többé mosóport venni. 2 kg mosószóda nekünk negyed évig minimum elég, pedig heti viszonylatban legább 7-8 szor mosok

     

    Nagyon szennyezett fehér ruhák esetében 60 fokon, de egyébként általában 40 fokon mosok. Nátrium perkarbonátot is használtam, de mostanában nincs rá szükség.

     

    Szappanokat saját kezűleg készítek, csak természetes, étkezési minőségű anyagokból, ezáltal feleslegessé vált a testápoló, hidratáló stb.. ugyanis nem száraz a bőrünk.

     

    Ecet, szódabikarbóna, citromsav a további csodaszereim, amiket takarításra, tisztításra használok. 

     

    És én is a József körúti Azúrban szoktam vásárolni.

     

    Remélem segítettem! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  4. 2012. június 30. 21:1829.
    mosódióval mosok de magában nem elég! a víz keménységétől függően kell hozzá folttisztító sót adagolni (natriumperkarbonát-fehérítő, fertőtlenítő). fehér ruhákhoz szódabikarbónát szoktam keverni (a már említett azúr vegyszerboltból veszem kimérve a józsef körúton). 
    előzmény:
    Hialin (28)
    2012-06-30  21:05
  5. 2012. június 30. 21:0528.

    Sziasztok!

    A Dm-ben láttam mosódió oróbacsomagot 399-ért, egy kis zacskóval. Én is kíváncsi lennék a véleményekre. Melyik jobb, a szóda, vagy a dió?

    előzmény:
    moncsika100 (1)
    2010-09-10  07:25
  6. Torolt_felhasznalo_649460
    Torolt_felhasznalo_649460
    2012. június 29. 05:5227.
    Én már kipróbáltam a mosódiót. egyenlő a nullával a mosóereje.  a kosz az ott maradt, ahol volt . nem tűnt el. csak pénzkidobás volt.
    előzmény:
    moncsika100 (1)
    2010-09-10  07:25
  7. 2010. október 27. 11:1726.
    Bocsi, 25kg-os a zsák. Ha jól emlékszem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  8. 2010. október 27. 11:1525.

    Én ezt találtam a neten néhány napja, de még nem próbáltam.

     

    "Bátran használhatod színes ruhákhoz is. Nem fakít, hanem élénkebb lesz a színük.
    Kb. 1 éve már, hogy az alábbi mosószert használjuk:
    10 dkg mosószappant lereszelek, és 2 liter forró vízben feloldom (apránként adagolom, ahogy oldódik). amikor feloldódott, hozzá adok még 3 liter vizet, 10 dkg mosószódát (Na2CO3), és 4-5 dkg boraxot (gyógyszertár, vagy biobolt). Az egészet felforralom. 5 liter lesz belőle.
    Ha kihűl kocsonyás anyag lesz, amit összekeverve/-törve a mosógép adagolójába teszek. Egy adaghoz 1-2 dl (100-200 ml).
    Öblítés: 10%-os ecet duplájára hígítva (5%-ra) -- 1-2 csepp illóolajjal -- és zsupsz az öblítőtartályba.
    Olcsó, környezetbarát, és van olyan, mint a drága mosószerek."

     

     

    OLCSÓ MOSÓSZÓDA: József krt-on a Baross utcánál (egy kicsi a Ferenc krt irányába  a jobb oldalon) Van egy vegyszerbolt.

    20kg mosószóda kb 5000ft. Én eddig ezt találtam a legolcsóbbnak.

    Már egy éve használom de még mindig van egy csomó, pedig szinte mindenhez azt használom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  9. 2010. szeptember 10. 14:0024.
    Mosószóda lelőhely: 11. kerület, Szabolcska Mihály u. 5. Nem messze van a Móricz körtértől.
    előzmény:
    Durcinea (12)
    2010-09-10  09:33
  10. Torolt_felhasznalo_215749
    Torolt_felhasznalo_215749
    2010. szeptember 10. 13:2623.
    És Ti mennyire töritek össze? És mivel?
    előzmény:
    Aithra (18)
    2010-09-10  11:05
  11. 2010. szeptember 10. 13:2122.

    Aithra!

     

    5-6 mosódiót felforrasz kb. 3 dl vízben. Jó barna lét kapsz, várd meg míg kicsit kihűl és után robotgéppel verd fel, mint a tojásfehérjét.

     

    Nekem bevált. Nem használom túl gyakran, mert szárítja a fejbőrt. 

    előzmény:
    Aithra (18)
    2010-09-10  11:05
  12. 2010. szeptember 10. 13:0421.
    Teljesen egyetértek anyukáddal. Én is így csináltam (ecet magas hőfokon), mielőtt átálltam a szódára és dióra. Azóta se vettem mosóport vagy öblítőt.
    előzmény:
    lovemeorleaveme (16)
    2010-09-10  10:08
  13. 2010. szeptember 10. 12:5920.

    Mosószódát itt rendeltem 25 kg-os kiszerelésben, és osztoztunk a családban rajta: http://www.zoldbolt.hu/termek/mososzoda-25-kg

    Szerinte m nagyon megéri. 

     

    Amúgy egyéb dolgokat a www.zoldabc.hu-n szoktam rendelni. Illetve bioboltokban is vannak ilyen dolgok kisebb kiszerelésben. 

     

    Igen, a marhaepeszappanban van marhaepekivonat. Elég gusztustalanul hangzik, de szagtalan és nálunk bevált. 

    előzmény:
    Durcinea (12)
    2010-09-10  09:33
  14. 2010. szeptember 10. 11:1119.

    Ki fogom próbálni, köszi :)

     

    Én azt olvastam, ill. tapasztaltam takarításnál, hogy nem habik egyáltalán nem habzik, de attól még tisztít. A másik, amit még tapasztaltam, hogy azáltal, hogy nem habzik, a mosogép sokkal hatékonyabban tudja kicentrifugázni a ruhákat. Ez pl nekem kifejezetten tetszik.

    előzmény:
    Aithra (18)
    2010-09-10  11:05
  15. 2010. szeptember 10. 11:0518.

    pedig össze kell törtni, vagy apróbb darabokra szétszedni 

     

    Amúgy alapvetően nálunk is bevált, mert az igazán makacs foltokat a normál mosópor sem szedi ki, ha nincs előre beáztatva, vagy folttisztítózva. 

     

    Aztán írják még több helyen is a neten, hogy a szemeket, amivel már mostunk, lehe akár mosogatáshoz, autómosáshoz, takarításhoz, vagy akár hajmosáshoz is használni. Ez utóbbit már kipróbáltam, bár nem volt az igazi, emrt nem igazán habzott.  LEhet, hogy valamit rosszul csináltam?! 

    előzmény:
    _húg_ (17)
    2010-09-10  10:16
  16. 2010. szeptember 10. 10:1617.
    Én nem szoktam összetörni, csak beleteszek 4-5 darabot a kis textilzacskóba, és kész. Még nem is hallottam, hogy össez kellene törni...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_215749 (15)
    2010-09-10  10:06
  17. 2010. szeptember 10. 10:0816.

    Szia!

     

    Marhaepe szappant a DM-ben is tudsz venni. DenkMit Gallseife neven. A szappan szerintem nincs 200 ft. Van tubusos valtozata is. Szerintem mashol is lehet kapni. A legtutibb folttisztito szvsz. A megsargult foltokat szepen kiveszi a feherbol. De sikerult mar ezer eves gyumolcsfoltot is kiszednem ruhabol, amit a draga mososzerek meg folttisztitok se vettek ki.Most mar csak ugy mosok, hogy a foltot elotte bekenem ezzel a szappannal. Nem tudom miert, de nekem az Ariel se vette ki a durvabb foltokat (pl. egy curry follttal nem bant el). 

    Mososzodat meg en is keresek, allitolag a Mullerben lehet venni. Anyukam egyebkent csak mosodiot meg szodat hasznal (mososzoda plusz szodabikarbona feherekhez), o elegedett. En meg nem vettem ra magam. Azt viszont mondta, ha elkezdem akkor elotte a mosogepet ki kell tisztitani (eros ecettel magas hofokon egy ures programot vegigfuttatni), hogy az oblitobol szarmazo lerakodasok feljojjenek. De hatha van itt tapasztaltabb.

    előzmény:
    Durcinea (12)
    2010-09-10  09:33
  18. Torolt_felhasznalo_215749
    Torolt_felhasznalo_215749
    2010. szeptember 10. 10:0615.
    nekem méglenne kérdésem a rutnos felhasználókhoz. A csomagban amit vettema  Dm ben félig feltört diók vannak. Vagy kettétörtek. olvastam, hogy esetleg ezeket még jobban fel kellene törnöm? törjem jobban össze hátha úgy jobban hat? Tudtok segíteni?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  19. 2010. szeptember 10. 09:5514.

    Sziasztok!

     

    Én is mosódiót használok. 

    Nekem nagyon bevált, persze vannak dolgok, amiket nem mos ki tökéletesen. Viszont elmondhatom, hogy a kislányom bőrén csodát tett, így engem nem zavar, ha kicsit szürkébb a  fehér pólónk.  Történt ugyanis, hogy a lányom 3 hónapos kora óta (most 33 hónapos) ekcémás. Tavasszal eszméletlen sok eksémás foltka lett, nagyon nagyon csúnya volt, a kis száraz foltok helyet rengeteg vörös ésduzzadt folt lett a bőrén mindenhol, még a szeménél is. Voltunk bőrgyógyásznál, kaptunk egy nagyon drága szteroidos kenőcsöt, amitől majdnem agyvérzést kaptam, mert bizony nem segített, csak idegesített, hogy szteroidos krémmel kenem az akkor még két éves lányomat. 

    A testvérem beszélt rá, hogy próbáljam ki a mosódiót, mert biztos allergiás. Az orvosok persze egy szóval nem mondták, hogy mi lehet, csak ránéztek és már adták is a kenőcsöket. 

    Kipróbáltam, és csodát láttam, 3 nap alatt elmúltak a sebei ma már csak néha, heti 2-3 alkalommal kenem hipoallergén testápolóval. Nagyon örülök neki, hogy ezzel segíthettem neki, mert sírni tudtam volna, annyira bántott, hogy egy ilyen kicsi gyereknek micsoda kenőcsöt adtak.

    Az ára szerintem barátságo, egy kilóval 3000 ft A DM-ben is. Én március óta használok egyet és mgé mindig félig van. Anyukám is kipróbáltam, apukám olajos (autószerelő) ruháján, és imádta, csak sajnos anyunak van egy betegsége, amitól folyamatosan sebes a lába. Nem tud csak fehér zoknit ordani, ami mindig véres lesz, és napi 3 zoknit elhasznál, és sajnos a vért nem veszi ki. De egyébként én kisgyerekes anyukaként elégedett vagyok vele. Fehérekhez használok mosószódát, színeshez nem, így azok nem fakulnak. 

    Viszont énkipróbáltam egyszer a folyékony mosódiógélt, amiből 750 ml 2000 ft, de az 25 mosásra elég, mert csak 30 ml kell egy mosáshoz, az nekem fehérekhez jobban bevált, mert nekem is volt, hogy találtam pár szürke, sárga foltot. Ezzel takarítani is szoktam néha, és nagyon elégedett vagyok vele. 

     

    Durcinea: pici babák ruháihoz szerintem tökéletes.

    előzmény:
    Durcinea (8)
    2010-09-10  08:45
  20. Torolt_felhasznalo_215749
    Torolt_felhasznalo_215749
    2010. szeptember 10. 09:3613.
    Szia! Elvileg lehet kapnio a Dm ben brutál áron a mosódióhoz. De én pl Müllerben veszem, kb harmadáron.
    előzmény:
    Durcinea (12)
    2010-09-10  09:33
  21. 2010. szeptember 10. 09:3312.
    Köszönöm szépen az értékes tapasztalatokat! Mosószódát hol vesztek? Mosószóda néven kapható? És a marhaepeszappan? (marhaepéből készül?!) Bocsánat, ha butaságokat kérdezek, a marhaepeszappanról még sosem hallottam, mosószódáról persze már igen, de még sosem "jött velem szembe" a boltban, igaz, nem is kerestem.
    előzmény:
    krisz_xxii (9)
    2010-09-10  09:04
  22. Torolt_felhasznalo_215749
    Torolt_felhasznalo_215749
    2010. szeptember 10. 09:0511.

    Sziasztok!

    Én épp tetnap próbáltam ki a mosódiiót, kislányom színes ruháihoz. na nem lettek tiszták, szóval valszeg a sima csak felfrissítésre váró ruhákra biztosan jó, de igazán koszos cuccokra nekem nem jött be, első felhasználás alkalmával. Szal fehéreket meg sem fogom próbálni azt hiszem.  Azért ki dobni nem fogom, de kicsit az volt az érzésem, ha 0 mosószert tennék, és csak vízben menne végig a program kb ugyanilyen hatása lenne.

    Én is tettem illóolajatm, és escetet is. Nos ecetet én mindig érzem, ennek ellenére, használom évek óta, de érzem a ruhákon száradás utn is... Mndjuk jó orrom van, de engem ez nem zavar. Viszont az illóolaj, csak addig érződött íg száradtak. Igaz nem levelndulát használtam, mert azt nem szeretem.

    előzmény:
    Durcinea (8)
    2010-09-10  08:45
  23. 2010. szeptember 10. 09:0510.

    Sziasztok!

     

    En is csak a szines, sotet ruhakra hasznalom a mosodiot, mert a fehereken tenyleg sarga foltot hagy. A feherekhez mososzodat es feherito sot hasznalok, ez bevalt.

    A szines ruhaknak szep elenk szinuk lesz a diotol es nekunk meg a ferjem munkasruhajahoz is bevalt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  24. 2010. szeptember 10. 09:049.

    Én is régóta használom a mosódiót, de csak színes ruhákhoz, mivel a fehér ruhákon foltot hagyhat. Ezt több helyen is olvastam, tapasztaltam is. Mosódiónál nem is használok ecetet. Általában 40 fokon mosok. 

     

    A fehérekhez mosószódát + egy ek. szódabikarbónát használok, öblítésnek 20%-os ecetet hígítva (1 ecet : 2 víz arányban), esetleg 1-2 csepp levendula/citrom.  A színeseket nekem is fakította. Mosódióval együtt pedig nálam kemények lettek a ruhák, nem tudom, miért, de mástól is hallottam. 

     

    A szódabikarbónától amúgy tényleg hófehérek lesznek a ruhák, próbáld ki. Valaki egy zacsi sütőport tesz a mosószóda mellé, állítólag az is használ. 

     

    A nővéreméknél a babaruhákat is mosódióval mosták a születés előtt. 60 fokon, öblítő nélkül. Azóta is használják, textilpelusokhoz pedig szintén mosószódát, illetve a marhaepeszappan minden foltot kiszed a ruhákból, pelusokról... 

     

    előzmény:
    moncsika100 (4)
    2010-09-10  07:54

Címlap

top