Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Skizofrén emberrel élni

Torolt_felhasznalo_770731
Torolt_felhasznalo_770731
Létrehozva: 2008. január 29. 11:30
Sziasztok,

Sajnos párom anyukájáról kiderült hogy skizofréniás, a jó hír hogy belátta hogy beteg és eljött a pszicháterhez, kapott gyógyszert. A durvábbik fajta dühkitörésekkel. Persze azt nem akarja elhinni hogy nem befolyásolják, nem figyelik stb. csak azt tudja hogy nem érzi jól magát, valami gáz van.

Akinek a családjában van/volt ilyen az kérem adjon tanácsot hogy kellene egy skizofrén emberrel bánni, viselkedni, beszélni, a hétköznapokat átvészelni Vele? A szavaim mögött a rosszindulatot látja, csak a fiára hallgat, csak Vele akar lenni, engem meg már lassan látni sem akar. Lassan elmar minket egymástól. Tudom hogy beteg, ezért próbálom megérteni, segíteni Neki de lassan felemészti a párom is, ez megy már 2 hónapja. Az ünnepek szörnyűek voltak.
Aki tud valami tanácsot írni annak nagyon hálás lennék.

Ui: Kérem azok kíméljenek akiknek erre az a reakciójuk hogy hagyjam ott a párom meg az anyukáját... Köszi
  1. 2009. május 14. 11:5161.

    Sziasztok!

    Újra itt!

    A testvéremnél semmi javulás,sőt inkább még rosszab az állapota,mint amikor bevittük.Próbálgatnak nála 2 gyógyszert már vagy 2 hónapja,csak azt nem veszik észre,hogy az egyiktől rosszabbul van,mint a másiktól.Most úgy döntött a doki,hogy nem kap semmit és megnézik arra,hogy reagál.Majd utánna adnak neki egy 3. félét.

    Mi már teljesen kivagyunk.Főleg édesanyám.Nagyon el van keseredve és nem tudja hova forduljon.Mivel ez egy megyei kórház és nem szeretnénk senkivel összeveszni csak úgy nem hozhatjuk el onnan...Pedig nem látok más megoldást!

    Tudnátok nekem olyan helyet javasolni,ahol nem leszedálják az embert,hanem foglalkoznak is vele?Vagy aki hasonló helyzetben volt/van az hogy vészelte át ezt az időszakot?

     

    Üdv.:máris

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_566894
    Torolt_felhasznalo_566894
    2009. Április 27. 09:1460.
    Valószínűleg az ápolók már belefásultak. Nehezen tudok szarabb munkahelyet elképzelni egy pszichiátriai osztálynál...a pici sikerek kell, hogy éltessék az ott dolgozót a sok szörnyűség mellett.
    előzmény:
    máris12 (55)
    2009-04-26  10:38
  3. Torolt_felhasznalo_566894
    Torolt_felhasznalo_566894
    2009. Április 27. 09:0659.

    Szia Máris!

     

    A skizofréniát egy pszichiáter beszélgetéssel is fel tudja ismerni. A skizofrén ember világlátása teljesen bizarr, jellemző téves eszméi vannak, stb.

    előzmény:
    máris12 (47)
    2009-04-24  18:14
  4. Torolt_felhasznalo_566894
    Torolt_felhasznalo_566894
    2009. Április 27. 09:0358.

    Hulika, hol tanulsz te ilyeneket? A szcientológusoknál?

     

    Mert butaságokat írsz.

    előzmény:
    Hulika (51)
    2009-04-26  02:21
  5. 2009. Április 26. 18:4557.

    szia

    hát kitartást és sok erőt kívánok, ha mindenképpen egy háztartásban akartok maradni maradni vele, szükség lesz rá....

    ön és közveszélyes is lehet hamarosan.

    én 2,5 évig dolgoztam (többek között) skizofrén betegekkel, hát iszonyatos volt. nagyon nehéz beállítani a gyógyszereit hogy túl se legyen szedálva de valamennyire emberi életet tudjon élni és hagyja élni a hozzátartozóit.

    könnyen lehet, hogy ez az első gyógyszer nem az igazi lesz, ne várjatok csodát 2 hét után.

    mindenesetre, megnézném, milyen topikot indítasz mondjuk 6 hónap múlva... ha ennyire vele akarsz maradni. :( 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_770731 (1)
    2008-01-29  11:30
  6. 2009. Április 26. 16:4056.

    megkérdezhetem hogy merre laktok.

     

    elvileg egy jó pszichiáterrel gyógyszeres kezelés mellett tünetmentessé válhat. 

    előzmény:
    máris12 (55)
    2009-04-26  10:38
  7. 2009. Április 26. 10:3855.

    Hát szörnyű,amit a kórházban művelnek vele.

    A gyógyszertől (nem tudom mit kap,csak próbálgatják mi válna be) különböző mellékhatások jöttek ki rajta,de az ápolók (egyébként teljesen tisztelem őket!!!) nem figyelnek rá,csak ha mi is bent vagyunk,jobban mondva nekünk kell szólni,hogy annyira remeg a gyerek,meg görcsbe van,hogy enni és inni se tud.

    Most azon vagyunk,hogy keresünk egy másik helyet,de olyan rossz állapotban van,hogy kivinni se merjük.

    Már egy hónapja van ebben a kórházban és hát egyre csak rosszabb.

    Teljesen tanácstalan vagyok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. Április 26. 03:3654.
    Sajnos ismerős a helyzet.Anyu 35 évig szenvedett e betegségben.de gyógyszerrel jol korigálhato volt a dopamin szintje .de gyógyszer kihagyás esetén nagy gondok voltak.Együtt élni szinte lehetetlen lett volna vele.Anyunál 1973-ban diagnosztizálták e betegséget sajnos többször shockolták Gyöngyösön abban az időben,de igazi javulás nem volt Így jutotunk Ausztriába!1984-ben ami kész csoda volt .Teljesen másember lett utána.Nem voltak kényszerképzetek és hangulatingadozás,ha sürübben jelentkezett akkor kellett gyógyszerbeállításra befeküdnie.Egyébként dajkaként dolgozott és imádták agyerekek.Ő nagyszerű ember volt.Megtanulta elfogadni őnmagát ,amire a betegsége előtt nem volt képes.De az anyai ösztön benne volt akkor is mikor al egbetegebben kényszerzubbonyban vitték el ,mert engem soha nem bántott .Páromat is elfogadta,mert látta,hogy szeret engem.Bár anyu nekem mindég anyu marad aki kivételes ember a szememben ,mert betegen is ember tudott lenni és tudott küzdeni.de ehez kellett megfelelő orvosi és otthoni háttér és rengeteg szeretet.Remélem lesz annyi erőtök,hogy támogassátok őt betegségében és ha nehéz is a szeretet megértés sokmindenen átsegít.Én hároméves voltam mikor anyu beteg lett és a nagyszüleim költöztek hozzánk anyu velük együtt nevelt.csak akkor tudtam meg ,hogy gyámság alatt volt mikor nagymama meghalt .Utánna lettem én a gyámja.és bocs a hosszabbra sikeredett hozzászólásért.remélem tudtam picit segíteni.Szia A
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. pbd
    pbd
    2009. Április 26. 02:4953.

    Én a munkám során találkozok velük, főleg, hogy kifejezetten a mi kompetenciánk körébe utalták a pszichiátriai betegeket is.

    Sajnos nagyon nehéz velük. Nem mindegy mit, hogyan mondasz. Ami egyszer jó, az másnap már nem , teljesen rájuk kell hangolódni, ami ugye nem megy.

    Engem lökött már fel egyikük teljes erőből hátulról, mert azt gondolta, hogy rajta nevetek- nem is nevettem egyáltalán. A dekódolásuk egész egyedi, az életben nem magyarázod meg nekik, hogy nem azt akartad kifejezni, amit ő gondol. Ha el is ismeri, akkor is látod, milyen gyanakvóan méreget.

    Van aki annyira függ- nem testileg- a gyógyszerétől, hogy irtózatos hisztit! rendez, ha elfogyott, és nincsen aki írjon fel.

    Van, aki nagyon hogy is mondjam erősen elfogad valakit- jelen esetben orvost- és azt favorizálja, attól minden jó- nála az orvos közreműködésével szoktunk bizonyos dolgokat elérni. Pl. mikor megverte a feleségét, csak tőle fogadta el, hogy ezt nem szabad.

    a gondolkodásuk általában saját magukhoz mérten logikus, minden levezethető logikusan, amit mond, de mégis egy agyrém az egész.

    A "legjobb" a skizofrén pár....

    Ismerősöknél van a családban, ők nem tudom hogy élik meg, de kívülről egyértelműen az látszik, hogy már ők sincsenek teljesen rendben.

    Jótanácsot nem tudok adni, csak kitartást kívánni.

    előzmény:
    pbd (52)
    2009-04-26  02:33
  10. pbd
    pbd
    2009. Április 26. 02:3352.

    Szia!

    Nem tudom lehet-e ilyet, de én a pszichiátert is megkérdezném.

    Egyfelől tájékoztatna, hogy mi is ez a betegség, sok mindent sikerülne megérteni és ezáltal jobban el is fogadni a viselkedéséből; másfelől hátha lenne jó tanácsa a vele való viselkedésre.

    Együtt laktok?

    Ami még nagyon fontos szerintem, hogy ne csak Te próbáld ezt az egészet megérteni, hanem a párod is.

    A hozzáállsodból úgy tűnik nekem, hogy elvileg éreznie kellene, hogy kiállsz mellette, ezt viszonozhatná azzal, hogy nem hagyja tönkremenni a kapcsolatot.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_770731 (1)
    2008-01-29  11:30
  11. 2009. Április 26. 02:2151.

    Én tanulok erről egy keveset, és úgy tudom,hogy a pszichiátriában alkalmazott gyógyszerek alig hatásosabbak a placebóknál (lényegében ugyanolyan, mintha hatóanyag-mentes gyógyszert szedne a beteg).

    Nem tudják,hogy mik okozzák  a pszichiátriai kórképeket, mind csak feltételezés, így nem is tudják a kezelési módot... biztosan nagyon nehéz lehet együtt élni egy ilyen beteg emberrel.

    Az is baj az iylen betegekkel, hogy nem tartják magukat betegnek, így vita folyik arról, hogy valóban betegség-e ez. Mert ugye a beteg ember elmegy orvoshoz, vagy kórházba, és megkéri a doktorokat, hogy gyógyítsák meg. Ezzel szemben a pszichiátriai kórképekben szenvedőket rákényszerítik a terápiának mondott regulák betartására.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2009. Április 24. 19:5650.
    Hát most azon vagyunk,de nem tudjuk hova lenne érdemes menni.
    előzmény:
    suzo (49)
    2009-04-24  18:50
  13. 2009. Április 24. 18:5049.
    keressetek másik orvost. mindenképpen
    előzmény:
    máris12 (48)
    2009-04-24  18:19
  14. 2009. Április 24. 18:1948.

    Én azt nem értem,hogy lehet egy beszélgetésből megállapítani,hogy mi a baja?Vagy ez tényleg ilyen egyszrű?

    Ja meg a gyógyszereknek kijöttek a mellékhatásai,amik nem valami bíztatóak....

     

    (bocs a helyesírási hibák miatt,de már ki kellett írnom magamból)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2009. Április 24. 18:1447.

    Sziasztok!

    Sajnos,mivel friss regisztráló vagyok nem nyithatok új fórumot.

    Találtam itt a témába pár fórumot,és ez a legkorábbi.....

    Szóval...

    A testvérem most végzős a főiskolán,írta a szakdogáját és egyre furcsábban kezdett viselkedni.Először csak nem aludta végig az éjszakákat,úgy éjfél,kettő felé felébred és reggelig járkált a szobában és gondolkozott,mit kéne írnia a dolgozatba.Valahol elekadt az írásban és a konzulensek se voltak valami segítőkészek.A lényeg,hogy azt kezdte érezni,hogy nem jól csinálta,pedig már több,mint a felénél járt.Egyre csak ezen pörögtek a gondolatai,majd azt is elkezdte hajtogatni,hogy mindenkinek hazudott...nem igazán tudjuk miről,mert nem tudta megmagyarázni. A legfurcsább az volt,amikor hazajött a suliból és elkezdte mondani,hogy ő kiszáradt (ez este volt) és menjünk orvoshoz.Ekkor még sikerült megnyugtatnunk,hogy nincs kiszáradva,rendesen ivott,nem utalt rá semmi.Ám másnap reggel úgy kelt,hogy "leállt a veséje" (szerinte).Bevittük az ügyeletre,hogy megvizsgálja egy orvos.Na az rögtön beutalta a helyi pszichiátriára.Onnan pedig továbbküldték egy kórházba,megfigyelő részlegbe.Na ez volt 4 hete.Annyit állapítottak meg elbeszélgetés alapján,hogy ez skizofrénia.Ez után volt egy vérvétel.Semmi más vizsgálat nem volt.Most próbálgatják,melyik gyógyszerre hogyan reagál.Szörnyű látni,hogy egy értelmes ember egyik hétről a másikra hogy megváltozik.

    Nagyon ki vagyok már idegileg,de szüleim még jobban. Nem tudom pontosan mivel is jár ez a betegségés sajnos az orvosa nem valami közlékeny.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_488183
    Torolt_felhasznalo_488183
    2009. március 30. 08:2746.

    Pedig megpróbálhatnál megbocsátani neki. Pontosan tudom milyen, mert az én tesom is 13 éve beteg, de nem tehet róla. Még akkor se, ha néha úgy viselkedik, hogy legszívesebben szétverném a fejét.

    És valójában a mi családunk is tökéletesen szétesett miatta. 

    De valószínűleg ha féllábú lenne, akkor se okolnám, hogy soha nem érem el a buszt miatta. Ez betegség, akármilyen nehéz is felfogni ép ésszel.

    Olvasd el ezt:

    http://www.bura.hu/article.jsp?id=10000102

    Főleg a második részt. :( 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_234407 (42)
    2008-01-30  11:19
  17. Torolt_felhasznalo_507422
    Torolt_felhasznalo_507422
    2008. január 30. 14:2445.
    Ha ram hallgatsz azt csinalsz amit akarsz,de van egy hetveneves baratnom, ot majdnem megolte a skizo ferje.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_770731 (1)
    2008-01-29  11:30
  18. 2008. január 30. 11:4844.

    Azért az a doki szerintem elég felelőtlenül kezeli a dolgot. Ugyanis nem csak annyi, hogy olyankor nem kell odafigyelni. Az Igazságügyi Megfigyelőben dolgoztam, ahol főként skizofrének voltak, és gyilkosságért. És csak annyi volt az ok/indok, hogy figyelték és/vagy mérgezték őket, ill. belebújt a hozzátartozóba a sátán (a beteg szerint), vagy a hangok súgták, hogy ölni kell. A gyanútlan és totál ártatlan hozzátartozó (általában a gyerek, az anyuka, vagy a férj) aztán egyszercsak meghalt, mert bekkatant a skizós beteg. Tudom, nem kell egyből a legrosszabbra gondolni, de annyival elintézni egy dokinak, hogy nem kell rá odafigyelni, hááát  

    A topicindítónak meg a hagyományos kezelés mellett ajánlanám a kineziológust, vagy a szellemgyógyászatot, vagy valamilyen alternatív dolgot, bár tudom, hogy ilyenkor mindenki ellenség, tehát nem egyszerű bármire is rábírni a beteget.

    És minden érintettnek sok türelmet és kitartást kívánok!  

    előzmény:
    Kiccicca (39)
    2008-01-29  15:00
  19. Torolt_felhasznalo_234407
    Torolt_felhasznalo_234407
    2008. január 30. 11:2043.
    kaok=lakok.
    Bocsi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_234407
    Torolt_felhasznalo_234407
    2008. január 30. 11:1942.
    Én "csak" a bipoláris depivel megáldott/megvert nővéremmel kaok egy házban, de nem kívánom senkinek.Sok-sok év alatt sikerült elérni, hogy teljesen szétm,enjen a családunk(3 testvér), s ezt sose bocsátom meg neki.
    S a betegségét is maximálisan felhasználja,hogy anyánkat sakkban tartsa.
    Úgyhogy nem egyszerű az élet.
    Csak kitartást kívánok, de tudom, az elfogy egy idő után(nálunk 13-14 év alatt fogyott el).
    Pusza,s tényleg kitartást
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2008. január 30. 09:1741.

    A gyogyszeres kezeles hatasa gyakran honapokat vesz igenybe mielott jobbra fordul a helyzet. Viszont nem tudom hogy a kapcsolatotok mennyit fog kibirni. Alapvetoen a helyzet sajnos nem fog valtozni, a kezelesek ellenere sem mert a skizofrenia csak kezelheto de nem gyogyithato.

    Baratnom testvere skizofren 16 eve ismerem nem sokat valtozott ezalatt. Rohamai ugyanugy vannak es a gyanakvas miatt mar senki sem birja mellette. Egyedul el mert keptelenseg vele elni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_770731 (17)
    2008-01-29  12:15
  22. 2008. január 29. 22:0040.
    Szia, szociális munkás vagyok, és skizofrén emberek rehabilitációja témakörből írtam a szakdolgozatomat anno. A betegség nem igazán gyógyítható, de szakszerű gyógyszeres kezelés mellett egész emberi életet lehet élni. Mindenképp ajánlanám Neked és a párodnak a sorstárs segítő csoportok megkeresésést. Budapesten éltek? Ha gondolod, priviben szivesen írok neked ilyen csoportokat, de sajna csak budapestit ismerek. A SOTE Balassa utcai klinikáján kiváló orvosok, szociális szakemberek dolgoznak, akik ennek a betegségnek kiváló gyógyítói. A közösségi pszichiátriaia ellátás keretében pedig olyan szakképzett gondozók mennek ki a páciensek lakására, akik otthonukban is ellátják, gondozzák a beteget. A szociális ellátórendszerben megtalálhatjátok a megfelelő megoldást, úgy, hogy ti is élhessétek az életeteket, és gondoskodjatok is kellőképpen a mamáról. Egyébként meg ez a betegség kiválóan rehabilitálható.
    Az ugynevezett depo-t, azok kapják, akik nem hajlandóak, vagy elfelejtik bevenni a gyógyszereiket, ők kapják a havi adagot egy injekcióban.
    Ja mégegy: a gyógyszereknek kell azért egy bizonyos idő, hogy hassanak, és sajna az sem biztos, elsőre jó gyógyszert kapott, ez azért egy hosszadalmas procedúra, de megéri. A szkizofrénia betegség egyik fő eltartója a gyógyszeriparnak, egyre több, és egyre jobb, egyre kevesebb mellékhatással rendelkező gyógyszer van erre a betegségre. Ha tudok segíteni, írj, szivesen összeszedek neked pár címet. szia
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_770731 (1)
    2008-01-29  11:30
  23. 2008. január 29. 15:0039.

    Ó te szegény, sajnállak nagyon!  

    Sok tippet én sem tudok adni, de ha megoldható, költözzetek külön.

    Borzasztó érzés egy ilyen beteg emberrel együtt lakni. Mi is átmentünk ezen a nagymamámmal. Hiába kapott gyógyszert a depressziójára, nem szedte, ezáltal már a skizofréniáig jutott a betegsége. Volt nálunk is minden, a csúnyán nézéstől a mérgezésig, a lopásig minden. Üvöltözés, ajtócsapkodás, bezárkózás, öngyilkosság, aztán a magába zuhanás és kezdtük elölről az egészet. Kényszeríteni pedig nem lehet a gyógyszer szedésére, mert akkor megint az jön, hogy mérgezzük. Néha én is kilátástalannak érzem a dolgot, de változtatni nem tudunk.

    A körzeti orvos azt mondta, hogy ha rájön a "roham", akkor nem szabad komolyan venni, lazán kell felfogni (na jó, ezt egy kívülállónak könnyű mondani), meg kell hallgatni, de ennyi. Mi most ezzel próbálkozunk.

    Kitartást, türelmet nektek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_770731 (1)
    2008-01-29  11:30
  24. Torolt_felhasznalo_770731
    Torolt_felhasznalo_770731
    2008. január 29. 13:1138.
    Igen, falakba ütközöm folyamatosan a türelmem pedig lassan elfogy. Köszönöm a megértésedet, megnézem a honlapot.
    előzmény:
    Xandria (36)
    2008-01-29  12:59

Címlap

top