Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Evészavar-dietetikus

Yogo
Létrehozva: 2012. november 6. 23:25

Sziasztok!

 

Stressz-evésről, evészarról lenne kérdésem. Néha falási rohamaim vannak, járok pszichóhoz. Most azon kezdtem el gondolkozni, hogy hátha más oka van a dolognak, mint amire jutottunk. Illetve más oka is.

Rengeteget stresszelek, ez kihat az adrenalin szintre, aminek nyílván további hatásai vannak. Itt arra gondolok, hogy lehet, hogy a stressztől a szervezetem egy bizonyos dolgot kíván - és ha azt enném, akkor nem falnám be "az egész hűtőt".
Magnéziumot szedek.

  1. Torolt_felhasznalo_339032
    Torolt_felhasznalo_339032
    2012. november 7. 12:0928.

    Leirom meg egyszer: a csokiban tul keves a feniletilamin ahhoz, hogy a hatasa merheto legyen!

     

    Az ujabb kutatasok szerint NEM a feniletilamin hat, hanem a csokiadas tenye. Vagyis az, ahogy elohivja azokat az emlekeket, amiket akkor ereztünk, amikor ´korabban csokit kaptunk.

    előzmény:
    semiramis (27)
    2012-11-07  10:28
  2. 2012. november 7. 10:2827.

    na, akkor mar csak annak kellene utananezned, milyen hatassal van a "jutalmato" hormon a TELJES hormonhaztartasra, az a HHNA-ra es az az egesz szervezet energiaellatasara... 

     

     

     

    magique, amit mondtam, nem vitatema, hanem teny. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_339032 (21)
    2012-11-07  01:44
  3. 2012. november 7. 08:2826.

    Ha nem pszichés oka van (persze az is lehet a stressz miatt), akkor lehet IR (inzulinrezisztencia ill. hiperinzulinémia) is. Én sem értettem, miért jönnek rám ilyen rohamok, amikor muszáj volt ennem (idővel lettek egyéb tüneteim is). Aztán sok év után egy vérvizsgálat pontot tett a dolog végére. Az IR olyan hülye probléma, hogy önmagát generálja, tehát miután a szervezetem nem érzékeli, hogy elég magas az inzulinszintem, ezért éhséget generál, hogy emelje az inzulint, egy ördögi kör (hogy ez a roham elmúljon, főként szénhidrátra van szükség, mert az tovább emeli az inzulint, de a szervezet nem érzékeli, ezért egyre többet kíván....). Ma már a diétával elmúltak ezek a rohamok, de 12 évem ment rá, mire összeraktam a mozaikokból a probléma gyökerét. 

     

     

    előzmény:
    Yogo (1)
    2012-11-06  23:25
  4. 2012. november 7. 07:5425.

    Mennyi vizet iszol? Sokan a vízhiányt összekeverik az éhséggel.  Mindig legyen nálad víz, és akár érzel szomjúságot, akár nem - igyál.

    Mindig legyen nálad legalább egy alma és egy müzliszelet. Farkaséhségnél jól bevethetőek. Próbálj rendszeresen enni: reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora. Ha kimaradnak étkezések ( "nincs időm" ) a vércukrod leesik, és nagyon éhes leszel...    Nem vagyok dietetikus, ezek saját tapasztalatok, amik nálam beváltak.

    Sok sikert! 

    előzmény:
    Yogo (1)
    2012-11-06  23:25
  5. Torolt_felhasznalo_339032
    Torolt_felhasznalo_339032
    2012. november 7. 02:2624.
    "A magas lóról a törpe is lefelé néz. Mielőtt vágtába kezdesz,nézd meg a lovon ülsz-e!"
  6. 2012. november 7. 02:1623.

    Talán nem kellet volna értelmetlenül kötekedned.

     

    "Beszélgetni"valakivel csak akkor lehet,ha értelmezni is tudja az olvasott szöveget és akkor képes érvekkel is alátámasztani a mondanivalóját. Nálad mindezek hiányoznak. Ez pedig csak a te "szinted"!

     

    Esetleg hallottad a mondást: ha hallgattál volna....

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_339032 (22)
    2012-11-07  01:46
  7. Torolt_felhasznalo_339032
    Torolt_felhasznalo_339032
    2012. november 7. 01:4622.

    Nem all jol neked a kioktato szerep, de nyugodtan tobzodj benne.

     

    Ne haragudj, de ilyen szinten en nem beszelgetek.

    előzmény:
    LINA (20)
    2012-11-07  01:40
  8. Torolt_felhasznalo_339032
    Torolt_felhasznalo_339032
    2012. november 7. 01:4421.

    "A csoki-szerotonin termelés összefüggése már régóta tudományosan is bizonyított! "

     

    A biologiaban az a gyönyöru, hogy kifürkeszhetetlen szamunkra. Szekvenciakat probalunk megerteni, holott az egeszet kellene.

     

    Több tanulmany arra a következtetesre jut, hogy a csoki (mivel tul keves "hatoanyag" van benne) egyszeruen az agy jutalomközpontjara hat: jutalmaz es azokat a helyzeteket hivja elo, amelyekben a csokit kaptuk.

     

     

    előzmény:
    LINA (9)
    2012-11-07  00:41
  9. 2012. november 7. 01:4020.

    A topikindítót nem ismerem,(így biztosan nem tudok többet,mint ti,főleg így királyi többesben) de a stresszt,mint okot a topikindító írja! 

    Ha visszaolvasnál figyelmesen...khmmm.

     

    A stresszt pedig folyamatos zabálással,nassolással próbálja kompenzálni. Ezt is írta,csak vissza kellene olvasnod...khmmm.

    Ebben kérné dietetikus segítségét. Mi is a topik címe? Olvastad?

     

     

    "Megkűzdési mintája"- ezt a kifejezést így nem használjuk -pedig nem biztos hogy van,de szakember ebben is segíthetne neki. Ezt is ajánlottuk egy másik topiktársammal is.

     

    Olvass és értelmezz szöveget,ha nem esik nehezedre!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_339032 (17)
    2012-11-07  01:24
  10. Torolt_felhasznalo_339032
    Torolt_felhasznalo_339032
    2012. november 7. 01:3519.

    Valoban teved magique, egy 50 grammos csoki kb. 25 mg feniletilamint tartalmaz (csak az etcsoki többet), de ez meg mindig edes keves ahhoz, hogy hatasa merheto legyen!

     

    ezen mondjuk most kar lovagolni, mert a topicindito -sajat bevallasa szerint-egyaltalan nem eszik csokit.

    előzmény:
    LINA (18)
    2012-11-07  01:27
  11. 2012. november 7. 01:2718.

    "Egy ötdekás csokiszelet azonban csak 1/3 mg feniletilamint tartalmaz, s a hangulat javításához legalább 2-6 gramm szükséges. Ebből kiszámolható, hogy 50 kg csokit kéne megenni a kívánt hatáshoz"

     

    Ezt honnan szedted? Ez sajnos nem igaz!! 

    A neten sok áltudományos baromságot összeírnak,amit laikusok rendesen be is nyalnak.

    előzmény:
    magique (14)
    2012-11-07  01:04
  12. Torolt_felhasznalo_339032
    Torolt_felhasznalo_339032
    2012. november 7. 01:2417.

    Szerintem kicsit meresz kijelenteni, hogy a topicindito alapproblemaja a stressz. Vagy te többet tudsz mint mi?

     

    En nem tudom mennyi a stressz, mi a forrasa, hogy reagalja le a topicindito (milyen a megküzdesi mintaja)!

     

     

    előzmény:
    LINA (16)
    2012-11-07  01:19
  13. 2012. november 7. 01:1916.

    Persze hogy nem segít a magnézium,zabkorpa stb!

     

    Az ALAPROBLÉMÁD a stressz és ha azt képes lennél segítséggel uralni,akkor megszünne az evési kényszered!

     

    A stressz igen nagy energiát vesz el a szervezettől,ezért kívánod az édességet,nasit mert ezek gyorsan pótolják az elvesztett energiát a szervezetben,mivel hamar felszívódnak! (A zabkorpa pl. igen lassan szívódik fel ezért eszedbe sem jutna azt enni. A szervezet okos!).

     

    De addig csak nassolsz,ami nem segít az alapproblémádon mert nem oldja meg. A magne B,nyugtatók és más "csodaszerek" sem szüntetik meg a stresszt és a problémákat,csak segíthetnek elviselni átmenetileg.

     

    A megoldás kulcsa nálad van,de mivel egyedül nem vagy képes rá,szakember segítségét kell igénybe venned.

    előzmény:
    Yogo (10)
    2012-11-07  00:57
  14. Torolt_felhasznalo_339032
    Torolt_felhasznalo_339032
    2012. november 7. 01:1115.

    Ha nem tudod mit kivansz es nem eszel edesseget, akkor nem a sajat teoriad döntöd meg?

     

    Miszerint neked dietetikus kell? Vagyis, nem lehet, hogy a gyanud miszerint a tested kemiai haztartasa borult fel, hamis?

     

    Bar, nem tudom: lattam, hogy 3 evvel ezelott Cipralexet irtak fel.

    Igy tenyleg csak azt mondom, hogy talan valts pszichologust!

    előzmény:
    Yogo (10)
    2012-11-07  00:57
  15. 2012. november 7. 01:0414.

    "Egy ötdekás csokiszelet azonban csak 1/3 mg feniletilamint tartalmaz, s a hangulat javításához legalább 2-6 gramm szükséges. Ebből kiszámolható, hogy 50 kg csokit kéne megenni a kívánt hatáshoz"

     

    Ami meg a szénhidrát és általában a túlevés felé lökdösi a szervezetet, az igen gyakran az inzulinrezisztencia. Vagy az unalom stb.

    előzmény:
    semiramis (7)
    2012-11-07  00:37
  16. 2012. november 7. 01:0213.
    Elírtam, HHNA
    előzmény:
    Yogo (12)
    2012-11-07  01:01
  17. 2012. november 7. 01:0112.

    sportolok, futok, úszom.

    Mi az a HNNA? 

    előzmény:
    semiramis (7)
    2012-11-07  00:37
  18. 2012. november 7. 01:0011.
    Hiába van meg az ok, ha nem lehet rajta változtatni.
    Persze, a hozzáálláson lehetne, de nem megy.
    előzmény:
    LINA (9)
    2012-11-07  00:41
  19. 2012. november 7. 00:5710.

    Nem eszem édességet, nem tudom mit kívánok. Nyílván nem figyelem eléggé a testem jelzéseit, illetve hát nem is mindig lehetséges.

    Én csak arra gondoltam, hogy hátha nem veszem észre, hogy mire van szüksége a szervezetmnek, de ha azt megkapná, akkor csökkenének a tünetek.
    Pl, ha ez ember sztresses, akkor a magnézium, citromfú, B vitamin, stb..  megnyugtathatja.  Viszont nem azt szoktuk érezni,a ilyenkor olyan ételeket kívánunk, amikben ez megvan, hanem általában nasit, néhányan alkoholt.
    Ha ehelyett pl, magne b.t szednénk, akkor csökkenne a streszz, és talán  a nassolási roham. Mert nem vagyunk olyan tudatosak, hogy ilyenkor a zabkorpát vagy a szezámmagot, esetleg a spenótot kívánjuk csillapíthatatlanul :) 

    Nálam viszont nem segít a magnézium + B vitamin kombó. 

    előzmény:
    LINA (5)
    2012-11-07  00:07
  20. 2012. november 7. 00:419.

    Ez baromira nem ilyen egyszerű!

     

    A csoki-szerotonin termelés összefüggése már régóta tudományosan is bizonyított! A szervezet pedig mindig tudja mire van,lenne szüksége ha egészséges.

    Az édesség pedig gyorsan ad energiát,hamar felszívódik. Ha túlzásba visszük,akkor elhízáshoz és egyéb betegségekhez vezet.

     Ha bármit túlzásba viszünk az többnyire árt,legyen az bármilyen étel,ital.

     

     

    A "törvénytelenül" zabálóknál mindig az okot kell megkeresni,ami lehet testi betegség,de gyakrabban pszichés probléma,megoldatlan élethelyzet stb. a kiváltó ok. Az alkoholizálás is ide tartozik!

     

    De a"megkívántam egy kis konyakot,nehogy hiánytünetem legyen"- nem jó példa.  Egy piás ilyen "érvet" sosem mond az ivásra! Bármi mást mond okként,de ezt sosem.

    előzmény:
    magique (6)
    2012-11-07  00:17
  21. 2012. november 7. 00:398.
    jelzi. jobban kellene figyelned - es sokkal de sokkal többet tudnod.
    előzmény:
    magique (2)
    2012-11-06  23:45
  22. 2012. november 7. 00:377.

    valoban nem juttat be szerotonint. a szerotonin BENT van, csak a "körforgasat" lehet szabalyozni. de azt lehet! igen, csokival is, ti. a bevitt szenhidrat serkenti a transzmitter-termelest. az pedig nem psziches, hanem MAXIMALISAN testi kivanalom. bizonyhogybizony.

     

     

    a stressz pedig tipikusan a zsiros es edes kajak iranyaba lökdösi a szervezetet, igy igaz.

     

    aki nem hiszi, jarjon utana (HHNA).

     

     

    topikindito, igazad van - de ehhez is pszi kell, meghozza olyan, aki a stresszel es a HHNA-val foglalkozik. a dietetikus - most meg - semmit nem tud segiteni. 

     

    egy tipp: jarj rendszeresen sportolni. NAGYON jol hat a stresszredukcios szisztemara (HHNA), endorfint termel, ami jobb müködesre birja a teljes metabolizmust - es raadasul ledolgozod azt a csokit, amit - HELYESEN! - stresszkezelö modszernek tartasz. (csak tudnod kell, hoyg a) nem ez az egyetlen modszer, b) a bevitt kaloriak elöbb-utobb lerakodnak, tehat kompenzalni kell.) 

     

    előzmény:
    magique (6)
    2012-11-07  00:17
  23. 2012. november 7. 00:176.

    Az ilyen "kívánások" alapvetően pszichés jellegűek. Már csak azért is, mert pont a cukros szénhidrátos kajákban gyakorlatilag nincs semmi esszeciális tápanyag. Max. véletlenségből.

    Szép elmélet a "csoki szertonint juttat be", csak épp nem igaz. 

    Megkívántam egy kis konyakot, megyek iszom egyet, nehogy valami hiánytünet kiütközzön rajtam...

    előzmény:
    LINA (5)
    2012-11-07  00:07
  24. 2012. november 7. 00:075.

    Pedig így van! A szervezet mindig jelez,csak sokan nem veszik figyelembe a jelzéseket.

    Ha valaki stresszes,depis vagy csak szomorú,általában eszik és elsősorban édességet,sütit,csokit kíván. Ezzel egyben "vígasztalja",kényezteti magát. Főleg a csoki,kakaó serkenti a boldogság-hormonok termelődését. A szervezet nagyon "okos",normális esetben "tudja",hogy mire van/lenne szüksége a normális működéshez.A túl sok és tartós stressz nagyon kimeríti a szervezet energiatartalékait is. Az édesség pedig hamar pótolja az elveszett energiát.

     

    A topikindítónál ez a folyamat viszont már kóros.  Nem dietetikusra,hanem olyan pszichológusra,szakemberre lenne szüksége,aki megtanítaná neki a stresszkezelést,problémamegoldást.

    előzmény:
    magique (2)
    2012-11-06  23:45

Címlap

top