Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

A felolvasó

Monique33
Létrehozva: 2011. október 3. 10:43

Tegnap megnéztem a Felolvasó c. filmet (M1). És teljesen a hatása alá kerültem Egy csomó kérdés zakatol a fejemben. Egy csomó mindent nem értettem. Sejtéseim vannak persze, de kíváncsi vagyok, szeretném tudni, mások hogyan gondolják, hogyan értették. (Sajnos szóban nincs kivel megbeszélnem)

 

Miért tűnt el Hanna? Az irodai munka miatt,vagy mert nem látta a kapcsolatuk jövőjét? Vagy egészen más miatt?

 

Miért nem mentette meg a fiú a tárgyaláson? A professzora erre biztatta, vagy nem?

 

Miért fordul vissza a fiú a börtönben, miért nem látogatja meg?

 

Miért lett öngyilkos Hanna?

A végén a zsidó túlélő, akit meglátogat Michael, mit ért (Michael azt mondta neki, hogy csak egy nyáron át tartott a viszonyuk, de…. Erre a nő azt feleli, hogy : Értem. Mit ért???

 

Nagyon kíváncsian várom, hogy mit gondoltok.

 

  1. 2015. november 30. 21:1411.

    Miért lépett le Hanna - Hanna ugye akkor "lépett le", amikor megtudta, hogy irodai munkán kell majd dolgoznia az előléptetése következményeképp. Elutasítani nem tudta, hisz nyilván azt meg kell indokolni, így inkább lelépett, hogy leplezze analfabétizmusát.


    Miért nem mentette meg a fiú - Michael valószínűleg tisztában volt vele, hogy Hanna egész életében titkolta, hogy írástudatlan, szerintem nem akart kitolni vele. Na meg ha meg is menti, nem volt divat abban az időben analfabétának lenni, még az is lehet, hogy el sem hiszik.


    Miért fordult vissza a börtönben - Szerintem szimplán félt, hogy régi sebeket tép majd fel Hanna jelenléte.

    Miért lett öngyilkos Hanna - Hanna becsületesen letöltötte a börtönéveit, megtanulta a legfőbb dolgot az életében, megtanult írni és olvasni. Michael és Hanna dialógusában elhangzó "vége van már?" című kérdés is pont Hanna egyik félelmére utal. Félt attól, hogy az emberekben megvan-e még a történet, hogy ő a bűnös, a "náci kurva". Rettegett a külvilágtól, és attól, hogy mit szólnak majd hozzá, vége van-e a gyűlölködésnek.

    előzmény:
    Monique33 (1)
    2011-10-03  10:43
  2. 2011. október 3. 11:5310.
    amúgy elég nyomorúlt egy film volt...
    előzmény:
    lopiciG (9)
    2011-10-03  11:53
  3. 2011. október 3. 11:539.
    szerintem a hapsi örökké szeretni fogja. Ezt a érzést soha nem fogja már senkiben megtalálni. Mert ô volt az elsô, vagy mert különleges volt , és titkos, mert tilos, és érthetetlen, mert gyanútlan és ártatlan volt, vagy mert csak szerelmes lett belé nagyon...egyszeri és megismételhetetlenül...
    előzmény:
    Monique33 (4)
    2011-10-03  11:21
  4. 2011. október 3. 11:448.

    Tegnap este nem néztem meg a filmet... kb. egy hónapja olvastam a film alapjául szolgáló könyvet, és nagyon felzaklatott...

    Az a könyvből kiderül, hogy Hannát magasabb posztra akarták tenni, de nem akarta bevallani, hogy írástudatlan, és inkább elmenekült....

     

    Több kérdés körül mozog a történet...

    Az egyik, hogy egy fiú/férfi meddig vállalhat fel egy ilyen kapcsolatot, ( a könyvben több oldalon át foglalkoznak Hanna és a fiatalember kapcsolatával... amikor a fiatalember a saját koroszálya előtt nem vállalja fel  az igazi szerelmét - mert Hanna után már egy nő sem adhatja meg számára ugyanazt az érzést)....

     

     A másik, hogy milyen erők munkálnak az emberben, hogy egy fogyatékosságát (jelen esetben az analfabétizmust), olyan mértékig titkolja, hogy akár a halálbüntetést is vállalja érte, annak ellenére, hogy ezen a fogyatékosságon lehetne változtatnia...( Egy női haláltábor lakóit kísérik  többen - közöttük Hanna is, egy másik helyre, miközben egy kis falu lakói félve tőlük, egy templomba menekülnek, amit rájuk gyújtanak és talán egy ember éli túl, aki  a későbbi tárgyaláson a női kápókra vall, azok pedig Hannára vallanak...

     

     És harmadik, hogy hol van az a határ, ahol egy másik ember életébe beleavatkozhat egy kívülálló, hogy a szuverén akaratát  megsértve, segítsen rajta... Itt a fiatalember dilemmáját feszegeti a könyv, hogy - mint joghallgató, ismerve Hanna titkát, - felfedheti-e a bíróság előtt, hogy Hanna nem olvashatott fel semmit, merthogy nem tud olvasni, nem lehet bűnös... sem a templom felgyújtásában, sem a tábor lakóinak bántalmazásában...

     

    Az már más kérdés, hogy felmenthető-e erkölcsileg Hanna, amiért vállalta a táborban a felügyelőséget, még akkor is, ha a kivégzésre szánt emberek utolsó óráit azzal "enyhítette", hogy felolvastatott magának....

     

    Van min elgondolkoznunk, mert egyikünk sem tudhatja, hogy egy hasonló szituációban hogyan viselkedne...

    Megrázó tötrénet, az tény...

     

    (Csak úgy mellesleg, nekem hasonló élmény volt a "Virágot Algernon-nak" is).

    előzmény:
    Monique33 (1)
    2011-10-03  10:43
  5. Torolt_felhasznalo_850563
    Torolt_felhasznalo_850563
    2011. október 3. 11:397.
    + sztem akkor szembesült azzal,hogy a csaj mással is felolvastatott (meg még ki tudja miket) A srác a felolvasást egy bennsőséges valaminek gondolta,amivel megszerezhette a nőt.
    előzmény:
    zsaki71 (6)
    2011-10-03  11:29
  6. 2011. október 3. 11:296.

    Igen, csak ha mellé állt volna és bebizonyította volna, hogy Hanna nem tud olvasni, akkor kitette volna őt annak a szégyennek, ami elől egész életében menekült. Hannának ez volt a legdontosabb, hogy ez soha ne derüljön ki róla, még a börtönt is vállalta ezért. (nem tudom olvastad-e Szabó Magdától az Ajtó c. könyvet....hasonló dologról ír benne a szerző).

    Mikor segítek és mit okozok a másik embernek a látszólagos jószándékkal...?

    Talán az is benne volt Hanna öngyilkosságában, hogy amíg ő él, mindig ott fog élni a srác Világában is, és addig képtelen lesz a "fiú" tovább lépni.... szóval hagyja őt élni, hogy végre a saját életét élhesse és ne őt tángálja....megkapta tőle a legfontosabbat, amit egy férfi adhat egy nőnek. Teljesítette legfőbb vágyát, segítette megtanítani olvasni....

    előzmény:
    Monique33 (4)
    2011-10-03  11:21
  7. 2011. október 3. 11:235.
    Olvasd el a könyvet, abban minden kérdésedre megtalálod a választ! A film szar.
    előzmény:
    Monique33 (1)
    2011-10-03  10:43
  8. 2011. október 3. 11:214.

    Igen, erre rájöhettem volnaJ Tényleg az irodai álláshoz kellett volna tudni olvasni.

     

    Miért nem mentette meg? Én nekem úgy tűnt, hogy meg tudta volna menteni, de nem akarta vagy szégyellte. Előállhatott volna a bizonyítékkal. A tanára próbálta rábeszélni?

    Miért lett öngyilkos? Az utolsó évekig tartotta magát (a börtönőr nő mondja), de amikor találkoznak, megérti, hogy a fiú már nem szereti (van is erre valami utalás úgy emlékszem: a börtönben azt kérdezi Hanna, hogy vége? Michael nem felel semmit)

     

    Az „Értem”-et én úgy magyaráztam, hogy „Bár csak egy nyáron keresztül tartott, de..”. Ez arra utal, hogy ennek ellenére azóta se talált igazán mást.

     

    Köszönöm!!!

    előzmény:
    zsaki71 (3)
    2011-10-03  10:56
  9. 2011. október 3. 10:563.

    Miért fordult vissza a srác...nem akart szembenézni a múlttal....

    Miért lett öngyilkos...talán erre ítélte magát, annak tükrőben, hogy megértette, mit okozott az, hogy nem tudott olvasni és főleg, hogy ez nem merte beismerni, felvállalni...meg talán azt is, hogy úgy sem tudott volna már abban a világban élni, aminek nem volt része évtizedekig... 

    előzmény:
    zsaki71 (2)
    2011-10-03  10:54
  10. 2011. október 3. 10:542.

    Nekem is tetszett a film, különösen Kate Winslet (ő a kedvenc színésznőm:-)) Kb. egy éve láttam a filmet, így emlékeim csalhatnak

     

    Hanna azért tűnt el, mert kiderült, hogy nem tud írni és olvasni és nem akart megszégyenülni a munkahelyén....

    Nem tudta volna megmenteni......hiszen a bíróságon sem merte Hanna felvállalni az analfabétizmusát...

    Azt értette meg, hogy miért fontos, hogy elfogadja Hanna "hagyatékát"...

     

    Mit gondolsz? 

    előzmény:
    Monique33 (1)
    2011-10-03  10:43

Címlap

top