Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tönkölykenyér MÁSZKOS

Lillyke55
Létrehozva: 2015. október 20. 06:24

Sziasztok!


 


Szoktam sütni teljes kiőrlésű búzalisztből és teljes kiőrlésű tönkölybúzalisztból is kenyeret. A normál teljes kiőrlésűnél semmi probléma, kevés élesztőtől is szépen megkel, jó lyukacsos és laza lesz.


A t.k. tönkölylisztből sütött viszont mászkos, tömött, nedves állagú, mintha rozslisztből sütöttem volna.


Normális ez? Mert nem olvastam erről sehol semmit, csak saját tapasztalat. Tudom, hogy a t. k. tönköly egészségesebb, de a sima t. k. kenyérnek viszont sokkal jobb az állaga.

  1. 2015. október 28. 12:328.

    Lehet, hogy túl sok sót tettél bele, nekem akkor szokott ilyen lenni, ha túlsózom. 

  2. 2015. október 27. 14:337.

    Röviden: kovász, csipet élesztő, só, magok, tk liszt. Kézzel gyúrom, sütőben sütöm. Összesen min. 8 órát kel. Párás sütőben, vagy fedeles tálban sütöm.


    (Valamikor leírtam a pontos lépéseket is, de sok helyen írnak a kenyér készítéséről jól. Ha jó a tészta állaga, szépen meg is kelt, akkor a kenyér is jó lesz.:)


    Mostanában többször sütöttem toast kenyeret, 1 kg tk tliszthez 10 deka vajjal 1 cs szárított élesztővel.


     

    előzmény:
    Lillyke55 (4)
    2015-10-22  16:37
  3. 2015. október 22. 18:166.

    A fehér tönkölylisztet cukorbetegek is fogyaszthatják.

    előzmény:
    Lillyke55 (5)
    2015-10-22  16:39
  4. 2015. október 22. 16:395.

    Jajj, nem keverem fehérliszttel, sőt, inkább még plusz tönkölykorpát teszek bele és magokat is. Cukorbeteg vagyok, így csak t.k.-űt ehetek, abból is csak napi 1-2 vékony szelettel.

    előzmény:
    Elza (2)
    2015-10-20  07:39
  5. 2015. október 22. 16:374.

    Köszi!


    Elkérhetném a t.k. tönkölykenyér receptedet?

    előzmény:
    galile (3)
    2015-10-20  13:44
  6. 2015. október 20. 13:443.

    Rendszeresen sütök tk tönkölyből, de sosem lett mászkos, természetesen tömörebb kenyér, de finom.


    Ma toastkenyér jön, csak teljes kiőrlésű tönkölyt teszek bele, víz, élesztő, vaj, liszt.-Teljesen jó szokott lenni.


    A tegnapi kenyerünk is csak teljes kiőrlésű tklisztből készült, kovásszal, magokkal, az is teljesen jó. - A rozs és a sima teljeskiőrlésű lisztből sokkal kevésbé finom kenyér, lesz, nem is használom őket.


    Érdekes, hogy amikor frissen őrölt tönkölylisztet kapok, teljes kiőrlésűt- még sokkal-sokkal finomabb lesz a kenyér...Lehet egyszer a házi malomba is be kell fektetni...


     

    előzmény:
    Lillyke55 (1)
    2015-10-20  06:24
  7. 2015. október 20. 07:392.

    Keverni kell  teljes kiőrlésű lisztet legalább fele-fele arányban fehér tönkölyliszttel. 500 gramm liszt, két kiskanál só, egy kiskanál cukor, fél kocka élesztő, egy e.k. olaj, kb 3dl víz. Nem szabad túl hígnak lenni a tésztának, ruganyos, jól formálható legyen.


     


     


     

Címlap

top