Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Befőzés tanácsot kérek

angyalka007
Létrehozva: 2014. július 4. 10:57
Idén szeretnék készíteni savanyúságot, lekvárt, és zöldség krémeket, de mivel kisbabám van jó lenne tartósítószer nélkül megoldani.
 Van valakinek jó tanácsa hogyan lehet lekvárt. savanyúságot tartósítószer nélkül  eltenni? Sajnos kamra nincs mivel panelban vagyunk, de télen is elég meleg van.
Még egy kérdés :
sok bébiételes üvegem van, esetleg ebben tudok valamit eltenni, vagy ne is próbálkozzam vele ( Celofános megoldás, stb.)
  1. 2014. július 14. 19:1525.
    Szia!


    Elmondom, hogy én hogyan szoktam eltenni a lekvárokat. Persze lehet, hogy nem így szokták, de mindig sikere van, és SOHA de SOHA egy üveg sem romlott még meg. 
    Első és legfontosabb szabály, hogy tisztán, kell dolgozni, tiszta környezetben, felesleges más dolog ne legyen elől a konyhában....Az üvegeket elmosom, és hagyom, hogy lecsepegve magától megszáradjanak, nem szoktam törölgetni az üvegeket. A gyümölcsöt megmosom, ha kell kimagozom (pl meggy, sárgabarack...) A fazékba mielőtt beleteszem a kimagozott megmosott gyümölcsöt meghintem kb 1-2 teáskanál citromsavval, amitől a lekvár szép színű marad, a s. barack pl nem barnul meg, de a meggy alá is szoktam, mert szép élénk színt ad annak is...A botmixerrel összeturmixolom, és odateszem alacsony hőfokon főni. Én már az elejétől fogva cukrozom is, de hallottam hogy más csak később cukrozza, mert félnek, hogy odaég. Én néha megkeverem, és az alacsony hőfok miatt szerencsére nem szokott odakapni. Azt, hogy mennyi cukrot is teszel bele, nos ez elsősorben ízlés kérdése, mert van aki nem szereti a nagyon cukrosat. A lényeg, hogy a cukorral lehet az édességén kívül az állagát is beállítani. Minnél több a cukor annál sűrűbb lesz. A gyümölcs fajtája is különböző. Pl a s. barak, főleg ha jó édes kevesebb cukrot igényel, mint a meggy . Persze van zselé, meg ilyenek, de én ki nem állhatom. Se az íze, se az állaga, se a tudat, hogy nem természetes... Borzalmasan  nem ízik nekünk, de ez ne tartson vissza, ha neked tetszik, hiszen ez az én véleményem csak...A lekvár első körben fel fog habozni. Hatalmas habja lesz. Elvileg idővel a hab lefő, eltűnik. Eztán érdemes 1-2 csepp lekvárt próbaként egy kistányérra cseppenteni. Abból megállapíthatod, hogy milyen is lesz a végleges állaga. A túl híg cukorral még lehet sűrűsíteni. Volt már rá példa, hogy nem bírtam kivárni azt, hogy a hab lefőljön. Egész egyszerűen rottyant eggyet, a habot pedig lemertem róla, és késznek  tituláltam.(megjegyzem akkor sem volt romlott üvegem...) Az üvegekbe kimerem, de én kb egy centit szoktam a tetején hagyni szabadon. Teflon kezemmel eztán gyorsan erősen rátekerem a fedőt, és rögtön fejreállítom őket. Ha esetleg marad egy fél üvegnyi, azt is fejre lehet állítani, nem fog attól megromlani, hogy csak félig van az üvegbe lekvár, de én azt is szoktam, hogy  sima bögrébe belemerem, és beteszem a hűtőbe "gyors evésre" azaz másnam pl reggelire leteszteljük:) De ez is hűtőbe tartva sokáig eláll. 
    A friss gyümölcsöt érdemes kimagozva lefagyasztani adagokra bontva, mert télen jó lesz börgés sütibe,stb... Én a diót is ősszel megtöröm, és lefagyasztom megpucolva, konyhakészre..Ha kevés a helyed érdemes egy aszalógépbe beruházni, mert a megaszalt zöldségeket, gyümölcsöket vászonzsákba fellógatva praktikus tárolni.
    előzmény:
    angyalka007 (1)
    2014-07-04  10:57
  2. 2014. július 8. 23:2524.
    És a fémtető? szereti a tartósítást?:))
    előzmény:
    caramba1 (22)
    2014-07-08  20:48
  3. 2014. július 8. 22:5523.
    Ez így legalább olyan hatásos mint egy hókuszpókusz. És az legalább tényleg vegyszermentes.

    előzmény:
    caramba1 (22)
    2014-07-08  20:48
  4. 2014. július 8. 20:4822.
    Ha a csavaros fémtető alá teszel egy befőző fóliát,arra pedig némi nátrium benzoátot szórsz,garantáltan semmi sem fog elromlani!
  5. 2014. július 8. 19:0621.
    Amikor először olvastam el, hogyan kell használni a befőző automatát, 5 percig röhögtem. Ugyanis nekem ezek szerint 25 éve van befőző automatám. Csak éppen nagyfazéknak hívják. :)) Pont úgy készítem el a befőtteket, ahogy a befőző automatában kell. :))
    előzmény:
    jucus (20)
    2014-07-08  17:42
  6. 2014. július 8. 17:4220.
    Sziasztok!
     Én harmadik éve rakok el mindent tartósítószer nélkül, befőzőautomatával. A bébiételes üvegeket dzsemekhez tudom felhasználni úgy, hogy két réteg celofánt és két befőzőgumit rakok rá és úgy nyomom rá a tetejét. Egyébként nem zár légmentesen és csak a sós-olajos krémek tárolására megfelelő.
    előzmény:
    angyalka007 (1)
    2014-07-04  10:57
  7. 2014. július 8. 17:2419.
    Én úgy vettem észre, nem egyformák ezek a házak sem, a szellőzéstől függ. Az előző lakásban bármilyen savanyúságot eltehettem, esetleg kompótot is, de a lekvár romlott. Itt meg a savanyúságot kellett elfelejtenem, mert bármilyen módszerrel teszem el, felforr..((Na mindegy, sőt jobb, mert én minden hozzávalót veszek, a bolti savanyú ehető, de a bolti lekvárt nem szeretjük, úgy hogy itt jobb..)))
    előzmény:
    kivi39 (17)
    2014-07-08  15:42
  8. 2014. július 8. 15:4718.
    Nem mertem írni. :)) Én simán elmosom az üvegeket, aztán bele a lekvár (még csak azzal sem kínlódok, hogy kellően meleg legyen az üveg, szépen belekanalazom mindenféle lafac nélkül), rá a tető, utána irány a megágyazott fotel, ahol legalább 2-3 napig pihennek.
    előzmény:
    antironia (15)
    2014-07-08  09:49
  9. 2014. július 8. 15:4217.
    Én is panelban lakom, télen iszonyat meleg van. De minden évben próbálkozok 1-2 üveg tartósítószer mentes lekvárral, befőttel. Még soha nem romlott meg semmi. Igaz, soha nem mertem nagy mennyiségben eltenni, mert ha mégis akkor forr meg 20 kiló barackom, megüt a guta. Szerintem a topiknyitó simán megpróbálhatná, hogy a gyereknek szánt 2-3 üvegnyi lekvárt, befőttet bébiételes üvegben teszi el tartósító szer nélkül, a többibe meg tesz. Így, ha azok mégsem sikerülnek, akkor sincs olyan nagyon nagy kár.
    előzmény:
    eda-1952 (3)
    2014-07-04  11:44
  10. 2014. július 8. 15:2616.
    Végülis tényleg így van, lehet, hogy nem is lenne baja.
    előzmény:
    antironia (15)
    2014-07-08  09:49
  11. 2014. július 8. 09:4915.
    Ez a fertőtlenítés is túl van misztifikálva.... Vízben max. 100 fokon tudod sterilizálni. Ugyanakkor a forró lekvár kb. 115-120 fokos. Tehát maga a forró lekvár jobban csírátlanít.

    Ez persze nem azt jelenti, hogy koszos üvegbe kell tenni, de sokszor tök fölösleges a körülményes dezinficiálás.

    előzmény:
    évi* (5)
    2014-07-04  13:37
  12. 2014. július 8. 00:3314.
    Nekem magas hőmérsékleten kb. 2 órán át szüttyög a mosogatógép. A fazékban pedig 10 perc alatt felforr a cucc. :-)
    előzmény:
    asztanaviszta (8)
    2014-07-04  14:30
  13. 2014. július 5. 08:0713.
    Erre azt mondom, amit Zsánna.
    előzmény:
    angyalka007 (11)
    2014-07-04  21:37
  14. 2014. július 4. 21:5912.
    Egész évben vannak vöröshagyma akciók, erre nem fordítanék időt, frissen különben is minden finomabb.
    Nem szükséges forró üvegbe merni a lekvárt, elég, ha először mindegyikbe egy merőkanállal, és mire végig érsz, temperálódott annyit, hogy mehet a következő kanál, aztán mire végigértél, a harmadik, és amikor érzed a kezeddel, hogy átvette a hőfokot, kb. felénél, akkor tele merheted.Még nem pattant meg egy üvegem sem. Ha hagyunk időt a diletációnak, nem lehet gond.
    előzmény:
    angyalka007 (11)
    2014-07-04  21:37
  15. 2014. július 4. 21:3711.
    Esetleg valaki készített már piriított hagymát sóval eltéve?
    előzmény:
    eda-1952 (9)
    2014-07-04  15:39
  16. 2014. július 4. 15:4810.
    Én is így csinálom, egyedül a nyers, csöpögtetős módszerrel készült gyümölcsszörpökbe teszek tartósítószert, de azokba muszáj, mert nem főzöm ugye.
    Nem tehetek róla, de nekem a főtt gyümölcsszörpök nem ízlenek úgy, mint a nyersek. :(
    előzmény:
    évi* (5)
    2014-07-04  13:37
  17. 2014. július 4. 15:399.
    A paprikakrémet is sóval teszed el, annak sem lesz semmi baja. A bébiételes üveg direkt jó méret hozzá. Mondjuk lekvárnak is jók, főleg ha vajaskenyérre is tesztek.
    Sokféle zselésítő van, nézegesd meg őket, a legfőbb különbség, hogy mennyi cukor kell hozzájuk, van egész cukortakarékos is. A legfontosabb alkatrészük a pektin.
    Akkor én is írok egy módszert az üvegekhez: elmosom őket és úgy vizesen, fejjel lefelé beteszem őket a sütő rácsára, kislángon megy. Mire kész a lekvár, üvegek forrók és sterilek. Egy fémtepsibe állogatom őket, úgy merem beléjük a forró lekvárt, hátha megpattan egy üveg. (nagyon sok év alatt egyszer fordult elő) A kimosott fémtetőket meg kiöblitem rummal..))
    Sárgabarackot most kell eltenni, meg jövő héten. Nagyon az időjárástól függ, hogy utána mennyi lesz...
    Ja, láttam, hogy megint lehet kapni olyan celofánt (nem is celofán, valami fólia a neve azt hiszem), ami egész merev, rá kell fogni az üvegre, hajszárítóval melegíteni, attól meglágyul és gumival szorosra lehet húzni. Homorúra keményedik és nagyon jó, főleg savanyúsághoz szeretem.
    előzmény:
    angyalka007 (6)
    2014-07-04  13:54
  18. 2014. július 4. 14:308.
    Erre ugyanolyan jó, és szerintem egyszerűbb is, a mosogatógépben a legmagasabb hőfokú program.
    Én nem vagyok egy nagy befőző, de, amikor csinálom ezt a módszert alkalmazom.
    előzmény:
    évi* (5)
    2014-07-04  13:37
  19. 2014. július 4. 13:597.
    amiket szeretnék idén készíteni: lekvár, svanyúság, ajvár, lecsó, ételízesítő, paprikakrém- de mivel nagyon sok bébiételes üvegem maradt meg, vagy 50 db jó lenne őket felhasználni.

    Ezért vacilálok, hogy merjek -e benne tartósítószer nélkül eltenni bármit is.
    A házi vegetát a só tartósítja abba nem kellett tennem. A lekvár mellé a zselésítő mit takar?
    ÓÓ és még egy kezdő kérdése:
    Mikor tegyem el az uborkát, meddig van szezonja, a barackot, és a paprikát?
  20. 2014. július 4. 13:546.
    Tavaly már tettem el lecsót tartósítószer nélkül, egyiket olajjal a tetjén, amásikat pedig fejre fordítva, egyiknek sem lett baja. most zakuszkát csináltam, egy üveggel kipróbálok simán, de azért nem szeretném kidobni őket.
    Bébiételes üvegbe tett el valaki lekvárt, és a másik kérdésem ha a két celofán közé teszek tartósítót az használ valamit?
  21. 2014. július 4. 13:375.
    Én a 3 gyerek, és magunk miatt sem használok tartósítót. Szoktam lekvárokat főzni, meg szörpöket.Steril üvegbe kerülnek és dunsztban hűlnek. Ennyi a titka, semmi nem szokott megromlani.ÚGy szoktam, hogy egy bazinagy lábosban az üvegeket 5 percig rotyogva forralom, és csak akkor veszem ki őket a forró vízből (hússzedő csipesszel), amikor már töltöm is. Semmi törülgetés, mert onnantól nem steril. Teljesen tele kell tölteni, hogy ne férjen levegő. 5 percig a fején áll az üveg, utána megy a dunsztba napokra.Dunszt: Hűtőtáska törülközőkkel kibélelve.
    előzmény:
    angyalka007 (1)
    2014-07-04  10:57
  22. 2014. július 4. 12:044.
    Igaza van Edának, elkerülte a figyelmem, hogy nincs kamra. Balkon?
    Egy vastagabb kartondoboz hungarocellel béleve, nem a napos sarokban is megteszi.
    Zöldféléket pestósítanám, olajjal pépesíteni, pici sóval. Mellette persze fagyaszthatnál is olyanokat, amikből többet adnál, nem csak ízesítők. A lekvárokhoz nem használok semmi tartósítót, sem a kompótokhoz, ha ép a gyümölcs, és steril a munkafolyamat, a hőkezelés elég.( amíg fő, vagy dunsztolod)Több évig is eláll. A csavaros tető alá mindig teszek celofánt.
  23. 2014. július 4. 11:443.
    Zsánna nincs spájza, így nem megy egy meleg lakásban..((( Marad a fagyasztás. Régen voltak a Ball üvegek, azokban tényleg el lehetett tenni lekvárt, befőttet, még egész paradicsomot is, de már nem látom őket. (üvegbe betesz az ember gyümölcsöt, cukrot, vagy mondjuk egész paradicsomot vízzel felöntve, üveg lezár és kidunsztolni úgy, hogy  a víz ellepje az üveg tetejét is. Mindenhez megvolt mennyi ideig kell. ) Hasonlókat láttam az OBI-ban (két részből áll a fémtető és gumi is van rajta), meg a gumis csatos üvegek, de nagyon drágák. El lehet tenni sóban zöldséget, mint pl a piros érett húsos paprikát ledarálva, így lehet vegyes zöldséget is, de ez inkább ízesít.
    Angyalka: lekvárt, befőttet nyugodtan tegyél el zselésítővel, keveset eszik abból a pici és nyugodtan adhatod neki. Egyebekre meg marad tényleg a fagyasztás, pici egy alkalomra való adagokban.
    előzmény:
    Zsánna (2)
    2014-07-04  11:12
  24. 2014. július 4. 11:122.
    Bármit eltehetsz tartósítószer segédlet nélkül, csupán kettő kritériuma van: ami elteszel, zöldség, gyümölcs, az legyen ép, egészséges, a bizonytalan, puhább, sérült. stb. részt ki kell vágni, ebben nem szabad spórolni.
    A másik a tisztaság. Ha kellően sterilen bánunk a munkafolyamat során, nem lesz mitől megromlania.
    Tehát, tiszta, zsírmentes edényben készíteni, amibe kerül, szintén alaposan elmosva, elöblítve, előző nap, és így 24 óra alatt biztosan kiszárad az üveg.Miért ne lenne jó a bébis, ha zsírtalanítod rendesen?!
    előzmény:
    angyalka007 (1)
    2014-07-04  10:57

Címlap

top