Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mi van, ha down kóros?

be.bea
Létrehozva: 2006. Április 19. 21:29
Sziasztok!
Már többször gondolkoztam azon, hogy mit tennék, ha a terhesség alatt kiderülne, hogy a babánk down kóros.
Mikor terhes voltam, nagyon féltem az afp vizsgálattól...de minden simán ment. Tudom, nem kell erre gondolni, de mi van, ha mégis?!
Ti mit tennétek? Elfogadnátok?
Nekem nem lenne szívem elvetetni egy kisbabát.
Ha elvetetem-egész életemben lelkiismeretfurdalásom lenne, és folyton a babára gondolnék.
Ha megtartanám-egész életemben gondját kellene viselnem egy embernek-és ezt nem önzésből írom, nem magamra gondolok a gyerekre is, mert a társadalom őt sosem fogadja majd el, és ha én már nem élek, ki tudja mi lesz majd vele...
Ez van...
Ti gondolkoztatok már hasonló dolgokon?
Légyszi írjatok, ha van valami megosztanivalótok! Azok is írjanak, akik down kóros babát nevelnek...
Bea
  1. 2016. november 22. 00:3192.

    A mi gyerekünk :)


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468559 (42)
    2006-04-19  22:29
  2. Torolt_felhasznalo_486449
    Torolt_felhasznalo_486449
    2006. Április 21. 10:5191.

    Sziasztok!

    Nézzétek meg ezt a honlapot...Nagyon elgondolkoztató...és megható.

    http://www.schmiedtbalazs.freeweb.hu/

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. emp
    emp
    2006. Április 20. 22:0190.

    Szerintem, a többség, akikről írsz, ha "éles" helyzetbe kerülne, akkor nem biztos, hogy a jelenlegi véleményével egybevágóan cselekedne.
    Más elméleti síkon gondolkodni valami felől, és más a magad bőrén tapasztalni azt, amibe először belehalsz, aztán folyamatosan túléled. Akkor is, ha eleve, és akkor is, ha utólag alakul úgy a helyzet.
    Az orvosokkal való probléma nem csak az általad emlegetett asszisztencia, hanem az általam emlegetett dilettantizmus is. Sokkal könnyebb lenne (vagy kevésbé nehéz) sok-sok család élete, ha nem csak a tucatbetegségeket ismernék fel, hanem a "kuriózumokat" is...
    A társadalmi problémák elemzéséhez nekem nincs erőm a jelenlegi helyzetben, mert ha pl. ideírnám most, hogy a gyerekem növekedési hormon engedélye állandóan borotvaélen táncolt az előző kormány alatt, és volt, hogy csak azért kapott, mert a professzor meghamisította az eredményét, hogy kaphasson, most sokan rámsütnék, hogy baloldali vagyok... Ezért nem akarok belemenni semmi ilyenbe. Mindkét oldalon lehet vizet prédikálni és bort inni, az állami költségeken meg mindegyik ott spórol, ahol a legegyszerűbb, aztán legfeljebb a következő kampányidőszakban nem emlékszik rá, csak az, aki a saját bőrén tapasztalta...

    előzmény:
    Wildkatze8 (80)
    2006-04-20  00:55
  4. 2006. Április 20. 10:0989.
    "De maga a szules az valami amiert TE vagy felelos!!!" -- Tessék ????

    Szóval azért mert valaki nem tágul rendesen és a lepény nem bírja tovább, azért mert olyan a testfelépítése hogy nem fér ki a gyerek, esetleg többszörösen beletekeri magát a köldökzsinórba, azért az anya a felelős?? Ez még viccnek is rossz.

    Mondd, szültél már gyereket?
    előzmény:
    agamine (83)
    2006-04-20  05:55
  5. 2006. Április 20. 10:0388.
    Szia!
    Látod,van még egy dolog ! ,amiben maximálisan egyetértek Veled !
    ! !
    Azért meg lehetne kérdezni egy már felnött "sérült" embert,hogy szerinte jobban tette volna az anyja,ha hagyja meghalni 20 hetesen,vagy "hálás" (de rosszul hangzik ebben az esetben),hogy megengedte neki az édesanyja,hogy éljen...
    Már írtam párszor,hogy a férjem hosszú ^´evekig dolgozott egy ilyen lakóközösségben.Ott "pszichiátriai kezelés alatt álló embereken ,mozgáskorlátozottak, beszélni nem tudók,kéz és lábnélküliek,pelenkázásra szorulókon át minden fajta ember volt.Valamelyik még ma is ott lakik,de olyan is elöfordult,akivel a benzinkúton újra találkoztunk....Na,nem mert arra járt,hanem mert ott dolgozott . Egy másik növel is találkoztun egyszer,a Kisherceg elöadásán ! Elmesélte,hogy Ö is már egyedül bérel egy lakást,és idös embereknek segít a kertjük gondozásában -->abból él.Lehetne még folytatni a sort,persze,hogy van olyan,aki soha nem lesz önálló,mert szellemileg is akkora  a probléma. . .,de azért olyan nagyon ritkán fordul elö,aki szinte agyhalott,és semmire sem reagál...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_131132 (85)
    2006-04-20  07:07
  6. Torolt_felhasznalo_905629
    Torolt_felhasznalo_905629
    2006. Április 20. 08:0787.
    Most olvasom vissza magam, lehet kicsit félreéthetően fogalmaztam. A lényeg, hogy akkor is megtartottam volna a babát, ha biztosan tudom, hogy down kóros.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_905629 (86)
    2006-04-20  07:15
  7. Torolt_felhasznalo_905629
    Torolt_felhasznalo_905629
    2006. Április 20. 07:1586.

    Sziasztok!

    Nem olvastam vissza, csak néhány hozzászólást, látom megoszlanak a vélemények. Csak a saját tapasztalatomat tudom leírni. Amikor a kisfiamat vártam, az afp-m rendellenességre utalt, down kórra. Megismételték, és genetikára küldtek. A vizsgálatig volt még egy hétvége, amit végigaggódtunk. Aztán a genetikán ultrahang, ami nem mutatott semmi rendelleneset. Felajánlották a magzatvízmintavételt, hogy biztosabb legyen a dolog, és közölték, hogy a vizsgálat közben bekövetkező vetélés esélye nagyobb, mint az, hogy biztosan meg tudják állapítani, hogy beteg a baba, illetve, hogy mi a baja. Nem vállaltam, de azért nem voltam nyugodt, nagy vívódás volt ez akkor. A továbbiakban minden szuperül haladt a terhesség alatt, és kisfiam két héttel a kiírt időpont előtt egészségesen született. Azóta már van egy kishuga is, ő is egészséges. Nem tudok mást írni, nagyon nehéz helyzet volt számomra.

     

    Nelli

    előzmény:
    be.bea (1)
    2006-04-19  21:29
  8. 2006. Április 20. 07:0785.
    Szimpla önzesböl???

    A lanyomnak rossz volt az AFP-je, tul alacsony, ami Down korra utalhat. Mivel allandoan görcsöltem egy magzatvizvizsgalat egyenlö lett volna a vetelessel.

    Ha ugy gondolkodtam volna mint te, akkor megcsinaltatom, es most nincs egy EGESZSEGES lanyom!!! Erted?!

    Ez egy.


    Kettö: Mi a francot csinalsz, ha a szüles alatt olyan oxigenhianyos allapotba kerül a gyereked, hogy egesz eletere mozgaskeptelen es halmozottan fogyatekos lesz??

    A szülesröl a velemenyed: " maga a szules az valami amiert TE vagy felelos!!!" - ezzel a velemennyel, es egy szüleskor serült gyerekkel igen nehez lenne ilyen esetben együtt elned! A Down koros gyerek fejleszthetö, kommunikal, es rengeteg örömet okoz - ellentetben egy szüles alatti oxigenhiany miatt nagy fokban karosodottal, vagy akar egy autistaval, aki egeszsegesnek nez ki ugyan, de nem kommunikal se veled, se massal.

    Harom: az a gyerek ott rugdos a pocakodban 18 -20 hetesen (24 hetesen megszületve mar eletkepes lehet). Ha kiderült volna kerek-perec, hogy Down koros., akkor se biztos, hogy lett volna szivem megölni, mert akkor bizony mar nem kaparnak! Mert 18 hetesen mar erzed, hogy EL! Ha megbökdösöd a hasad, visszabökdös stb.

    A gyereked van-e kerdesra azt irtad, maradjona te titkod, szoval nem tudom, van-e, de ha van, tudnod kell, miröl beszelek.
    előzmény:
    agamine (82)
    2006-04-20  05:52
  9. 2006. Április 20. 05:5784.
    Azzal,  hogy megszulnek  egy  ilyen  szerencsetlent,  csakis  a  gyerekjovendobeli szenvedeset idezik  elo"-----!!!!
    előzmény:
    banarama (2)
    2006-04-19  21:41
  10. 2006. Április 20. 05:5583.

      irod:..."Mi van akkor,ha a ma makkegészséges gyerek is más lesz (pl. baleset)? "---

    az nem Toled  fugg,  nem te  csinaltad a szerencsetlenseget,  az  egy  veletlen  volt.  De maga  a  szules  az  valami  amiert  TE  vagy felelos!!!

    Persze,  mint  szulo,  felelos  vagy a gyermekedert.

    előzmény:
    Wildkatze8 (80)
    2006-04-20  00:55
  11. 2006. Április 20. 05:5282.

    Nekem  errol az a  velemenyem,  hogy  egy sulyosan  serul  valakit  (akar  agy  akar  test)--- nem szabad  szimpla  onzesbol  a vilagra  hozni!!

    Miert akarnad,  hogy a gyereked  egy  eleten  keresztul  szenvedjen?      

    előzmény:
    be.bea (1)
    2006-04-19  21:29
  12. Torolt_felhasznalo_343916
    Torolt_felhasznalo_343916
    2006. Április 20. 03:2181.
    Pontosan. Az az ot petesejt annal az anyukanal sajnos termeszetes modon valoszinuleg meg sem termekenyult volna, msot akkor azokat a "karba veszett" petesejteket is sajnalni kellene? Akkor mar inkabb legyen lombik, ott legalabb megvan a lehetoseg arra, hogy vegul megis elet lesz belole, meg egy olyan szep kislany, mint a tied. :-)
    előzmény:
    Babianya (77)
    2006-04-20  00:08
  13. 2006. Április 20. 00:5580.

    Szia !
    Tk. nekem az (is) volt az egyik (számomra ) fontos kérdésem,hogy

    Mi van akkor,ha a ma makkegészséges gyerek is más lesz (pl. baleset)?
    Attól is megszabadulna a többség?
    A genetikai részéhez....  Emlékszik még valaki a Contergan botrányra ?
    Nem azt akarom írni,hogy nincs genetikai rendellenesség,nehogy félreértsetek !!!!!
    Csupán annyit szerettem volna,hogy van olyan is,ami nem genetikai,és éppen a "tudománynak",annak ,hogy folyamatosan beleavatkoznak a természetbe  köszönhetö...
    Persze,hogy nem kell senkinek semmilyen gyereket felnevelnie,joga van a mai világban bármihez...(Bár szerintem az államnak is érdeke,hogy ne legyenek "beteg" gyerekek,azok csak "nyüg" lennének a betegbiztosítónak.Szerintem ezek még egy tartósan cukorbetegnek az abortuszát is engedélyeznék,ha meg lehetne állapítani,mert az Európai népesség (föleg a "demokrata",liberális országokban) egyre csökken,nem engedhetik meg maguknak anyagilag,hogy a nö otthon henyéljen,és lopja a napot a "beteg" gyerekkel,neki dolgozni kell,adót fizetni,és betegbiztosítást.A gyereknek meg valamikor nyugdíjat kell termelni,söt mire felnö két nyugdíjasra kell dolgoznia...)
    Azt már írtam,hogy a nö döntsön lelkiismerete szerint...Ùgy sem lehet ráeröltetni az utódját,ha nem kell neki.Az állatok sem gondozzák a gyengébb kölyköt....
    De hogy az orvosok ehhez asszisztálnak ??? ! Nálam ez már a "segítségnyújtást","az élet védését" jóval meghaladja.Nem erre esküdtek fel,hanem arra,hogy megpróbálnának annak a gyereknek segíteni,de nem át ,a túlvilágra...Ja,és akkor mielött jönnétek a (ma)gyógyíthatatlan betegségekkel,mennyi olyan dolog volt pl. 20 évvel ezelött,amit a mai szemmel elavult módszerekkel kezeltek...Inkább a segítségre kellene koncentrálniuk,nem "idétlen" kutatásokra kidobni a pénzt.

    előzmény:
    emp (76)
    2006-04-20  00:03
  14. Torolt_felhasznalo_468559
    Torolt_felhasznalo_468559
    2006. Április 20. 00:2179.

    Jó tanító néni a titka a sulinak.

    A lányom most másodikos,az ő osztályukba jár egy kislány,aki enyhén hiper. Egy másik osztályból került hozzánk,ott nem bírtak vele. A mi tannénink viszont abszolút megtalálja vele a hangot.( Mondjuk azt nem mondom,hogy a többi gyerekkel nincs soha konfliktusa)

    Az biztos,hogy nagyon körültekintőnek kell lenni az iskolaválasztásban.Dehát ezen már gondolom túl vagytok. Milyen sulit sikerült találni?

    előzmény:
    hilad (78)
    2006-04-20  00:12
  15. 2006. Április 20. 00:1278.
    Elhiszem. Csak azt akartam mondani,hogy a szele megcsapott és el kellett gondolkodnom rajt,hogyha az akkor mi van. Így is kaptam már mindenféle jelzőt. Mert se nem hiper se nem átlagos. Időnként elpörög. Mi ott a légüres térben vagyunk. Most megyünk szeptemberben iskolába. Nem tudom,hogy mi lesz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468559 (74)
    2006-04-20  00:00
  16. 2006. Április 20. 00:0877.
    "Nagyon felháborít amúgy a lombikozás is, mert sok ártatlan kisbaba hal meg, és sokan vannak árvaházban, akiket senki sem fogad be.
    Most olvastam egy anyukáról, akinek kb 5ször kisérelték meg a beültetést. Egyik baba sem élte túl. Életekkel játszanak és fizetnek is érte."

    Nem értelek. Szerinted évente hány ezer lombikbaba születik?
    Ne szülessenek meg, mert sok megtermékenyitett petesejt nem ágyazodik be?
    Mellesleg csak minden 10. terhességböl lesz kisbaba. Mert vagy abortusz mesterségesen, vagy tehesség ami vetéléssel végzödik, sokszor még az elött tudna rola a nö, hogy terhes.

    Árvaházak nincsenek, nevelö otthonok vannak. Probálj örökbe fogadni gyereket, ha néhány éves, nem fehérbörü, sokszor sajnos ha mástol nem de a körülményektöl lekileg sérült gyermeket bevállalsz, akkor valoszinü sikerülni fog, ha megmérettetés után -nagyon komoly kivizsgálása a családnak, tanfolyam- megfelelönek találtatik a családod. Ha kisbabát szeretnél akkor talán néhány, talán 5-6 év alatt sikerül.

    A képröl pedig üdvözöl egy kislány, akinek szerinted nem kellene élnie.
    Köszi
    előzmény:
    be.bea (55)
    2006-04-19  23:12
  17. emp
    emp
    2006. Április 20. 00:0376.

    Szia!

    Szerintem senki nem gondolkodik azon, hogy van joga, vagy nincs perfekt gyerekre, egyszerűen vágyik az ember a boldog életre, amihez hozzátartozik az egészséges család.
    Nem is jogosultságról van szó, inkább megfordítanám (ha lehet ezt így nevezni): rettegés ez. Rettegés attól, mi lesz, ha nincs minden rendben.
    Hát, vagyunk páran, akik tudjuk, hogy mi van, ha nem "perfekt". Mindenek előtt mi magunk leszünk mások, mint előtte.Aztán marcangoljuk önmagunkat, rettegünk attól, hogy ez az élet nagy bélyege mennyire ragad a család többi tagjára.Merthogy az egészséges gyerekeink is megsínylik a helyzetet. Gondolkodunk ilyenben: Hogy fog magának párt találni, aki elfogadja, mert meg kell majd mondania, hogy az ő családjában van fejlődési rendellenesség...
    Nagyon összetett dolog ez, akár a mindennapokat nézzük, akár az életünk nagyobb vonalait.
    Tesszük mindezt úgy, hogy a beteg gyerekünk egy dolgot feltétlenül tudjon: MÁS, MINT A TÖBBI EMBER, DE NEM KEVESEBB

    előzmény:
    Wildkatze8 (71)
    2006-04-19  23:37
  18. Torolt_felhasznalo_468559
    Torolt_felhasznalo_468559
    2006. Április 20. 00:0275.
    Ja, bocsánat,látom,hogy túlmozgásos a kislányod.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468559 (74)
    2006-04-20  00:00
  19. Torolt_felhasznalo_468559
    Torolt_felhasznalo_468559
    2006. Április 20. 00:0074.

    Hát... Lehet,hogy én a jelen helyzetben talán még örülnék is egy ilyen diagnózisnak.

    És mi lett amúgy?

    előzmény:
    hilad (73)
    2006-04-19  23:58
  20. 2006. Április 19. 23:5873.
    Az Asperger sindróma nálunk is felmerült. DE csak mint lehetőségként. "Szerencsére" elvetettük.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468559 (72)
    2006-04-19  23:47
  21. Torolt_felhasznalo_468559
    Torolt_felhasznalo_468559
    2006. Április 19. 23:4772.

    Na akkor én válaszolok neked.

    Ha olvastad a hozzászólásaimat,akkor láthatod,hogy nekem egészséges,és fogyatékos gyerekem is van. Ennek ellenére azért én nem ítélem el azokat,akik nem merik a felelősséget felvállalni.Mert azért valljuk be,sok nehéz pillanattal kell szembesülnie annak,aki ilyen gyerekeket nevel. Segítség? Elvétve,ha akad,viszont "okos" megjegyzések azok vannak bőven. Mindettől függetlenül én  borzasztóan örülök a kisfiamnak,mert a nehéz pillanatokon túl azért nagyon sok örömet is tudnak adni ezek a gyerekek.

    előzmény:
    Wildkatze8 (71)
    2006-04-19  23:37
  22. 2006. Április 19. 23:3771.

    Aki nem volt ilyen helyzetbe...  
    Na,ezt inkább nem kommentálom.Akkor senki nem alkodhat véleményt a perverz pedofilokról,mert nincs személyes tapasztalata???Ugyan...
    A harmadik gyerekemet várom,az elsönél engem is cseszegettek,hogy nem fejlödik,retardált,úgyis el fog halni.... Igaz,hogy nem egy óriásként született,de aztán "kint" már 300 grammokat hízott hetente (anyatejes),és gondolom nem kell mondanom,hogy makk egészséges,7 éves kislány...Ja ,a születése után ennyi volt a kommentár : "tényleg kár lett volna a kukába.."
    Ìrtam,hogy a férjem dolgozott sérült emberekkel,nem azt írtam,hogy csak down kór van,azért vetettem fel,mert ismerek down kóros gyereket személyesen,és mert mindenki arról beszélt,amikor elkezdtem írni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Még ma is kijárunk oda,söt,vannak jó páran akik elhagyták azt a lakóközösséget,és dolgoznak,élnek !
    Azt meg honnan tudja az az "anya" (bár szerintem ,ha nem válik anyává ez a gyerek által,akkor csak terhes n&ouml,hogy mennyit szenvedne a gyerek?Egy vérvizsgálat/magzatvízvizsgálat/ultrahang...stb... alapján a terhesség alatt????
    Na,jó,én befejeztem,írtam is ,hogy mindenkinek a saját lelkiismeretével kell elszámolnia...

    Èn megtartanék bármilyen kisbabát...
    (Még jó,hogy olyan törvény nincs,ha a gyerek "terrorizálja" a szüleit,mert annyira "rossz",hogy több,mint 4 órát sír éjjelente,akkor 1 éves koráig agyon lehet csapni &nbsp

    A kérdéseimre bezzeg nem válaszolt senki : (

    előzmény:
    tdi (41)
    2006-04-19  22:28
  23. Torolt_felhasznalo_468559
    Torolt_felhasznalo_468559
    2006. Április 19. 23:3570.

    Hát akkor neked nem kell magyarázzam a dolgokat. Nekem még családon belül is voltak kis összenézések,amikor azt hitték,hogy nem látom.

    Sőt,sokáig egyszerűen úgy voltak vele,hogy biztos nem foglalkozok a gyerekkel,azért olyan,amilyen.Na ekkor volt,amikor egyszerűen ordítani lett volna kedvem.

    előzmény:
    emp (63)
    2006-04-19  23:28
  24. Torolt_felhasznalo_468559
    Torolt_felhasznalo_468559
    2006. Április 19. 23:3169.
    A kacsintós figura nem tudom hogy került bele.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468559 (67)
    2006-04-19  23:30

Címlap

top