Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Későn érő baba

maláta
Létrehozva: 2006. január 3. 15:45
Sziasztok!   Első gyerekes anyukaként kicsit aggódom.Kislányom,Bori 15 hónapos.Mindig mindent később kezdett el a "nagykönyvhöz" képest,ezt azzal is indokoltam,hogy kifejezetten nyugodt,lusti és nagyon dundi baba volt(átlagsúllyal született,de olyan sokat szopizott,hogy 6 hónapos korára már több,mint 9kg volt:-) Kb.11hónapos korára kezdett  el mászkálni,majd kapaszkodva menni.Azt gondoltam,ha a mozgás kicsit lassabban fejlődik,na majd a beszéddel ezt kompenzálja(eleve a kislányok általában hamarabb beszélnek).De nem:-( 15 hónapos,de még tulajdonképpen semmi értelmeset nem mond.Tény és való már régóta rengeteget  halandzsázik,sőt gyönyörű hangon "énekel",de értelmes szó(sajnos még az se,hogy anya) nem hagyja el az ajkát.Bár rengeteg dolgot ért,amit mondok neki,sok tárgyra rámutat,amikor kiejtem azok nevét,de Ő nem akarja mondani. 1 éves kora óta a bútorokba kapaszkodó járása is annyiban változott csak,hogy mostmár hajlandó egyujjamba csimpaszkodva sétálni pár métert(bár még borzasztó bizonytalan és lassú )   Egyébként kifejezetten bátortalan baba,nála nem nagyobb úr a kíváncsiság,mint a legtöbb babánál(pl.a játszótéren a homokban is végig csak egy helyben ülve játszott nyáron,nem mert mászkálni),nagyon vigyáz magára,óvatosan ül le állásból stb.Mondjuk ez azért jó dolog,nem is volt még egy komolyabb kék foltja sem:-)Csak hát azt nem látom,hogy mikor lesz ennek a bátortalanságnak vége,egyszerűen nem mer támaszték nélkül állni sem(pedig kifejezetten erős baba,bár már nem olyan duci),van olyan,ha csak egy kicsit kibillen az egyensúlyából(megjegyzem el sem esik) és akkor is sírni kezd. Tudom,hogy nem szabad más babákhoz viszonyítani,de hát itt az NLC-n is olvasgatok,hasonló korú babákról,és hát kicsit el vagyok keseredve,hogy azok miket beszélnek már,és persze már rohangálnak.Mivel nincs hasonló korú baba az ismeretségi körömben(illetve egy van,de Ő pont Bori ellentéte,mindig mindent előbb csinált,pl.nincs még teljesen másfél éves,de már bilizik)így tapasztalatom sincs,hogy vannak-e más ilyen későn érő babák is. Egyébként Bori kifejezetten jó kislány születése óta.Pár hónapos kora óta végigalussza az éjszakát(este 8-tól akár reggel 8-9-ig is),mindent megeszik(még nem eszik egyedül egyáltalán,még én etetem,Ő a másik kanalát az én számba tömködi üresen:-)Társaságban sokan mondják rá milyen jó és nyugodt baba(be lehet vele ülni étterembe is,nem feszkózik) . De azért nekem kicsit furcsa,hogy így lemaradt az átlagtól.Szerintetek ez természetes is lehet?Légyszi írjatok saját tapasztalatokat,mert én a legtöbb ilyen jellegű fórumon,csak Borihoz képest jóval érettebb babákról olvasok,hozzá hasonlóakról nemigazán.
  1. 2006. január 3. 19:2660.

    Ez a kép akár az én kisebbik fiam is lehetne.

    Ő, nekem így tépte ki a falból a hasonló sarok polcunkat. Állandóan ott pakolt és soha semmi félelme nem volt ilyen helyekre felmászni.

     

    Egyszer majdnem frászt kaptam tőle. Mosogattam a konyhába, ami ugye némi zajjal jár. Ő meg egy macska ügyességével és némaságával felmászott az étkező asztal tetejére. Már csak arra figyeltem fel, hogy a mikró tetejéről leesett valami, ahogy oda fordultam hírtelen földbe gyökeredzett a lábbam. Azt sem tudtam mit tegyek, hogy nehogy megijedjen és azért essen le, de biztonságba le is halásszam onnan. Végül, győzőtt az anyai józanság, de abban a pár pillanatban igen csak leizzadtam. Utána már sokkal jobban figyeltem rá. Ő akkor kb. 1-nél több, de másfél évnél semmivel se több lehetett.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_370559 (14)
    2006-01-03  16:30
  2. 2006. január 3. 19:0359.
    Szia! Az én lánykám is ugyanilyen baba volt! 15 hónaposan indult el és két éves elmúlt, mire elkezdett beszélni. Nem beszélve, hogy ugyanilyen súlyú volt, mint Bori, jó párnás, duci baba. Ahogy írtad, ő is nyugodt, kiegyensúlyozott baba volt, és most nagykorára (3 éves) is semmi baj nincsen vele. Ráadásul én annyit, de annyit foglalkoztam vele, tanítgattam, énekeltem neki, vittem sétálni, társaságba stb., de semmi érdemleges nem történt. Aztán egyik pillanatról a másikra elindult, megszólalt, bilizett, evett egyedül stb. Most pedig... magyaráz, abba nem hagyja Verselget, énekel, mindenki szerint nagyon értelmes és barátságos. Bízz Boriban (Borbála? gyönyörű név, én is szerettem volna így hívni a lányomat), tudja ő, mikor erősödött megy annyira, hogy járjon vagy éppen mikor akar megszólalni. Ha pedig valaki okoskodik, mondván "már járnia kellene", nevesd ki! Én azt mondtam: "Az én lányom megadja a módját mindennek, nem kapkod el semmit."
    Bátorság!!!
    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  3. 2006. január 3. 18:5558.

    nincs időm visszaolvasni a válaszokat.

    a járási bizonytalanság miatt én szemészeti vizsgálatot javasolnék... legalábbis a bnőméknél ez lett a probléma.

    de aztán az is lehet, hogy csak tényleg kényelmes baba 

     

    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  4. Torolt_felhasznalo_254056
    Torolt_felhasznalo_254056
    2006. január 3. 18:5557.

    Szia, és ha nem "találkoznánk" minden jót Nektek : )
    előzmény:
    maláta (56)
    2006-01-03  18:54
  5. 2006. január 3. 18:5456.
    köszike:-) megyek vacsáráztatok,mert már nagyon éhes a kis teste:-) Majd még jövök! Szia!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_254056 (55)
    2006-01-03  18:50
  6. Torolt_felhasznalo_254056
    Torolt_felhasznalo_254056
    2006. január 3. 18:5055.

    kopp,kopp,kopp : ))))))

    előzmény:
    maláta (54)
    2006-01-03  18:49
  7. 2006. január 3. 18:4954.
    babonás vagyok,kopogd le Te is légyszi:-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_254056 (53)
    2006-01-03  18:38
  8. Torolt_felhasznalo_254056
    Torolt_felhasznalo_254056
    2006. január 3. 18:3853.

    akkor jó: ) Biztosan nem lesz semmi gond, de a jó magyar mondás: jobb félni, mint megijedni : ) Tényleg nem lehet felismerni, de a jeleit érdemes figyelgetni, de mint mások is mondták nem kell túlzásba vinni: )

    Sajnos az enyém "rosszvégű" történet, a tiéd biztosan nem lesz az: )))
    előzmény:
    maláta (51)
    2006-01-03  18:33
  9. 2006. január 3. 18:3652.
    ismerem ezt az oldalt.Többek között éppen ezért indítottam ezt a topikot,mert az itt leírtaknak a lányom a negyedét sem tudja....Bár mostmár a hozzászólásokból látom,hogy vannak más ilyen babák is.Ez is egy tipikus "nagykönyv" szerintem,hogy mit kell(!)tudnia egy babának...
    előzmény:
    Barett (50)
    2006-01-03  18:19
  10. 2006. január 3. 18:3351.
    Ott már voltunk:-)Igaz a Pető Intézetben.Nem láttak semmi gondot.De ilyen betegséget,mint Nálatok van most még ilyen kicsi korban ugyebár biztos észre sem venne senki.Mellesleg igen,sajnos nem lehet bízni sok háziorvosban.Elsiklanak a problémák felett azzal,hogy:"Ugyanmár!"A nagysikerű(?) Fókuszban láttam,hogy egy pár hónapos babánál nem vették észre időben,hogy daganatos hiába vitte az anyja a dokihoz,hogy nem mozgatja a baba a lábát.Kiderült később azért nem mozgatta,mert nem bírta,akkorára nőtt a daganat,hogy elnyomta az idegeket:-( na,de ez egy másik téma,bár lehet ez is megérne egy topikot...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_254056 (49)
    2006-01-03  18:17
  11. 2006. január 3. 18:1950.

    Van egy oldal, szerintem nem rossz.

    http://www.babaszoba.hu/services/todo

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_254056
    Torolt_felhasznalo_254056
    2006. január 3. 18:1749.

    Aranyos vagy, köszi : ))))

    Igazat adok liatnak is, a legfontosabb, hogy szeresd és figyeld minden mozdulatát! : ) Ha megnyugvás, menjetek el a Korai Fejlesztő Központba (Bp. Csantavér u.) , nagyon aranyosak és segítőkészek.

    A gyerekorvos megnyugtatásáról csak annyit, hogy nekünk is azt mondta, semmi gond csak egy kicsit máshogy fejlődik a gyerek....úgyhogy inkább a belső hangodra hallgass! : )
    előzmény:
    maláta (48)
    2006-01-03  18:12
  13. 2006. január 3. 18:1248.
    akkor viszont nagyon örülök,hogy egészséges emberke válik belőle!azért lekopogom biztos ami biztos:kopp-kopp-kopp:-)Neki is nehéz,de azt hiszem Nektek is hatalmas erő kell hozzá!De látom erősek vagytok!Hajrá,én ismeretlenül is szorítok!.-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_254056 (46)
    2006-01-03  18:00
  14. 2006. január 3. 18:0547.
    igen ez is biztos!de tudod tapasztalatlan vagyok és csak úgynevezett "profi" gyerekeket látok magunk körül.És hiába nem akar,önkéntelenül is hasonlít az ember...Meg tudod én a szülés óta aggódom.a terhességem tökéletes volt,Bori pocakban is jó baba volt,még egy hányás se semmi.Viszont a szülés!Nem volt jól befordulva,és ezt nem vették észre az UH-n:-(Normál szülést akart a doki,és persze nem ment.ráadásul a köldökzsinór is a nyakára volt tekeredve...24 órás vajúdás után sem akart kibújni,majd amikor már mindketten nagyon rosszul voltunk,megcsászároztak.szegény Bori nagyon ramaty állapotban jött a világra.Egyből fel sem sírt.Sokáig féltem oxigénhiány miatt baja lehetett.De mostmár látom,hogy nem.De azért ez a dolog nagyon kikészített.Biztos átérzed milyen az,ha ilyen problémás szülés után vagy és ráadásul mindent késve csinál a baba ,persze,hogy izgultam,hogy emiatt.De ez a szülési probléma már gondolom eddig előjött volna.De azóta is aggódós maradtam...;-)
    előzmény:
    Ildiko (38)
    2006-01-03  17:35
  15. Torolt_felhasznalo_254056
    Torolt_felhasznalo_254056
    2006. január 3. 18:0046.

    Annyira nem gáz, mert a gyerekkori autizmusnak elég enyhe jeleit viseli csak. 3 évesen ment oviba és ott mondták hogy " egy kicsit más" mint a többi gyerek. Azután javasolták, hogy nézessük meg, mert ez mindenkinek megnyugvást jelenthet. Az orvosok nagyon nehezen tudták megállapítani, mert nem "fajsúlyos" autista, csak olyan vonásokat hordoz. Talán ha nagyobb lett volna a baj előbb rájönnek. Kb 2 évig jártunk mindenfelé, és tavaly télen hozták meg a diagnózist. Nagyon el voltunk keseredve, most speciális fejlesztő oviba jár, + logopédus, + heti 1 fejlesztés. Nagyon szépen halad, igaz évvesztesek leszünk, de ha minden jól megy mehet rendes iskolába....de folyamatos fejlesztés (amit nekünk kell megoldani) mellett. Nehéz lesz neki, de kell a kihivás: )
    előzmény:
    maláta (44)
    2006-01-03  17:53
  16. 2006. január 3. 17:5545.
    ebben igazad van!asszem engem kéne mosmár kivizsgáltatni:-)
    előzmény:
    liat (43)
    2006-01-03  17:52
  17. 2006. január 3. 17:5344.
    Fuu,nagyon sajnálom.Bár ez gondolom semmit nem segít...De Nálatok ezek szerint más volt a helyzet,Ő a bizonyos "nagykönyv"szerint fejlődő gyerek volt 3 éves koráig.És esetleg ,ha hamarabb észrevették volna az orvosok lehetett volna jobban segíteni?Most,hogy álltok?van remény javulásra?Tudom,hogy teljes gyógyulásra sajnos nem sok...:-(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_254056 (41)
    2006-01-03  17:39
  18. 2006. január 3. 17:5243.

    mindent megtettel eddig, amit csak lehet. de tobbet most, ebben a korban nem tudsz tenni. en igy gondolom. szeresd, neveld vidaman es boldogan..mindennel tobbet er a pici lelkenek. na, meg a tiednek is... 

     ugy se tudhatod, mit hoz a jovo.

     

    előzmény:
    maláta (42)
    2006-01-03  17:48
  19. 2006. január 3. 17:4842.
    oké,hogy túlaggódós vagyok,de látod sajnos vannak példák:Egy30as!Nem vagyok olyan szülő,hogy mindenképpen ügyvédet vagy orvost akarjak a gyerekemből.Én azzal is megelégszem,ha például egy boldog kozmetikus lesz!És persze egészséges
    előzmény:
    liat (40)
    2006-01-03  17:38
  20. Torolt_felhasznalo_254056
    Torolt_felhasznalo_254056
    2006. január 3. 17:3941.

    Sziasztok, szia maláta!

    Nem szívesen mondom, de nem baj ha aggódsz, és akár rossz dolgokra is felkészülsz.
    Az én lányom most 6,5 éves. Tökéletes szülés, tökéletes fejlődés.....3 éves koráig. Utána megállt a beszédfejlődése, és a "kézi-munkája" is teljesen lemaradt a többi gyerekétől. Ekkor kezdtünk el gondolkodni......korai fejlesztó......neurológia.....pszichológusok....végső állomás Autizmus kutatócsoport.....mint derült égből a villámcsapás, gyerekkori autizmust diagnosztizáltak nála. Sosem volt zárkózott, szeretet kifejezésben sem volt hiba....és mégis.

    Nem elkeseríteni akarlak csak egy példa vagyok a sok közül.....

    Remélem nálatok minden rendben lesz!

    Sok sikert : egy30as
    előzmény:
    maláta (35)
    2006-01-03  17:23
  21. 2006. január 3. 17:3840.

    figyu...azert ez egy kicsit tulzas reszedrol.....   

    amikor a lanyommeknal volt az ovinam szuloi az ev elejen, /

    ok mar iskolaelokeszitosbe jarnak/, volt egy anyuka.....

    hat az egy szam volt!

    amikor az ovono elmondta, hogy milyen modon fogjak vizsgalni es aztan fejleszteni a gyerekeket mar az iskolara... kozbeszolt a no. az o gyereke mar minden betut ismer. akkor o ugyan azzal a tempoval fog haladni, mint a....tobbiek?????????????

    kerdeztuk tole, nem lenne itt az ido, beiratni a gyerekt az egyetemre mar???

    csunya pofakat vagott.

    ugyan ez a kisfiu, a szinhazi eloadason, amin mi is ott voltunk...tehat lattam ot, egy pillanatig nem vett reszt semmiben. o volt szinte az egyetlen, aki maszott az anyjara, fintorgott, nyavogott...nem ult a tobbi koze. nem tapsolt es nem kiabalt ha jott a farkas.... 

    tudod mit, inkabb ne ismerne a betuket... inkabb lenne meg kisgyerek egy kicsit... 

     

    előzmény:
    maláta (35)
    2006-01-03  17:23
  22. 2006. január 3. 17:3639.
    Mi sem vettük észre! Hatévesen, szűrővizsgálaton szóltak az oviban és nem hittük el! Két orvossal is megvizsgáltattuk utána.
    előzmény:
    maláta (33)
    2006-01-03  17:14
  23. 2006. január 3. 17:3538.

    Nem akarlak megbántani, de szerintem a fö baj a te aggódásod... 

    előzmény:
    maláta (35)
    2006-01-03  17:23
  24. 2006. január 3. 17:3437.
    Ok,mostmár tényleg megnyugodtam.Jobban,mint a Pető intézeti vizsgálat után:-)Jobb életszagú igazi példákat látni,hogy másoknak is lehet,úgymond nem"spanyolviaszttojó"gyereke:-)Egyébként oké,hogy nálunk öröklődik a rövidlátás,de mondom sokkal később jön elő ez (a rokonaimat is megfigyelve) .Meg lehet mire már ki lehetne vizsgáltatni a szemét,addigra már sokkal profibb lesz mindenben,mint a társai:-) 
    előzmény:
    liat (34)
    2006-01-03  17:17

Címlap

top