Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Babanév - kényszerből

Torolt_felhasznalo_706863
Torolt_felhasznalo_706863
Létrehozva: 2004. november 15. 13:02
Sziasztok!

Teljesen tanácstalan vagyok, a véleményeteket szeretném kérni.
Igaz, még csak tervezzük a babát, de már most komoly nézeteltérések vannak közöttünk, már ami a baba nevét illeti.
Mit lehet olyankor tenni, ha a párotok nagyon ragaszkodik egy névhez, ami nektek egyáltalán nem tetszik, és semmiképpen sem szeretnétek azt a nevet adni leendő csemetéteknek?
A párom hivatkozik a hagyományra, arra h őt is így hívják, és a családjában 5 generációra visszamenőleg a fiúgyermeket így nevezték el, tehát nincs más választásom, ezt ő már évekkel ezelőtt kigondolta, ebben nem alkuszik, stb. stb. Egyszóval köti az ebet a karóhoz. :-(
Totálisan kétségbe vagyok esve, úgy érzem nekem nincs is beleszólási lehetőségem (legalábbis ő így gondolja, h a fiúgyermeket a férfi nevezi el...).
Ti mit tennétek?
  1. Torolt_felhasznalo_411270
    Torolt_felhasznalo_411270
    2008. október 28. 22:09173.

    ezzel kapcsolatban csak annyit hogy....

     

     

    az egyik ismerösömnél az  a gond hogy sem a névben sem a  keresztszülőkben nem tudnak dönteni és hát vitáznak....(szerintem feleslegesen mert lesz ennél nagyobb gond is ha meg lesz a baba)

    az én ötletem egy papircetlire leirni a neveket és kihúzni igy a szerencsére lehet bizni és nincs az hogy mit akart az egyik és mit a másik.

    előzmény:
    *seashell* (1)
    2004-11-15  13:02
  2. 2008. március 13. 11:53172.
    Meg sincs még a baba akkor minek ilyesmin vitatkozni? Nem ráér akkor?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_998047
    Torolt_felhasznalo_998047
    2008. február 4. 01:55171.
    Egyébként az a legcélszerűbb, ha megegyzetek előre, hogy melyik nemnél ki dönti el, úgy nincs vita. Nem?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_998047
    Torolt_felhasznalo_998047
    2008. február 3. 22:41170.
    Bár még egyenlőre csak a másodikat várom, a harmadikat, ha végre fiú lenne, az apja után nevenénk el, plusz kapna egy általam választott nevet is azért - így lenne Tamás Marcell.
    A nagylányom Norina, a születendő pedig vagy Lora vagy Milla lesz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_313027
    Torolt_felhasznalo_313027
    2007. június 10. 21:42169.

    közben olvasgatom itt a hozzászólásokat, s erről eszembe jutott a saját családom névadása is. nekem anyukám Mária, és mindkét nagymamám is....és anyukám utálta,h. folyton tele volt az összes iskola és munkahely Máriákkal. bár Géza mostanában nincs sok. de nekem se tetszik.

    amúgy anyu másodiklányként lett mária, az első Hilda lett, mert a mamámnak volt egy ilyen nevű unokatestvére vagy kije, és ezen a papa úgy kiakadt,(hogy hogy lehet ilyen hülye nevet adni, sőt azt mondta,h. kérdezzék meg a feleségemet,hogy hívják  nagyobbik lányt,én nemtudom:P) h. a második lány (anyukám ) születésekor ő ment el bejelenteni a gyerek nevét, és úgy döntött,h. mária lesz...mint a mama.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_313027
    Torolt_felhasznalo_313027
    2007. június 10. 20:31168.

    jaj istenem, vki mostanában ilyenekkel jön,h. csak X lehet a gyerek,mert mindenki az a családban? én pont azért nem adnám, nem lehet megkülönböztetni.

    volt, h. telefonáltam, x.y-t kértem, mire megkérdzték,h. melyiket. most nem egyszerűbb, ha nam hívják a család minden tagját ugyanúgy? én tuti nem fogoma saját nevemet adni a gyereknek.

    és ugyan miért ettől lenne gyökere a gyereknek,ahogy vki írta? nehogy már azért legyen neki, mert úgy hívják az apját...

    amúgy a mostani divatnevek se tetszenek, most mindenki Hanna, Lili, Bence meg Máté, én olyat adnék, ami nem túl idegenes, de nem is nagyon gyakori. meg nem is votl nagyon gyakori, tehát István, Katalin se.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_242666
    Torolt_felhasznalo_242666
    2006. szeptember 5. 17:11167.
    Sziasztok, Találtam egy weblapot ami segít a baba nevének a kiválasztásában, de a saját nevedrol is meg lehet tudni tök jó infókat. Akit érdekel az kukk ide. http://www.nevnaptar.eu
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_790839
    Torolt_felhasznalo_790839
    2006. február 7. 14:59166.

    Szia!

    Arra nem gondoltál, hogy lehetne a pici teszem azt (nem olvastam teljesen végig a hozzászólásokat, így csak felületes infóim vannak)

    Vezetéknév Általad adott keresztnév Géza?

    Nekem is 4 nevem van, (az aláírás nem is könnyű, mivel mind hosszú, de a gyerek lehetne

    Kovács Konrád Géza

    (mint említettem - passz a vezetéknevet illetően)

     

    Amúgy nekem is vannak fóbiáim a Te helyzeteddel kapcsolatban...

    sajnálom, hogy Nálad meg is valósultak a dologok... : (

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_971526
    Torolt_felhasznalo_971526
    2005. december 28. 21:34163.

    A hagyomány az hagyomány.

    Miért ilyenek mai napság az emberek? Szerintem örülnöd kéne, hogy olyan családba kerülsz, ahol valami összetartja a generációkat. A kisfiad nem lesz gyökértelen, egy újabb kapocs lesz a neve az őseihez.

    Amúgy engem sem úgy hívnak, ahogy apukám szerette volna., hanem úgy, ahogy 2 dédanyámat is. Ezt anyukám akarta.

    Na összefoglalva a véleményemet:

    1.Én a helyedben ráhagynám a páromra

    2.Ha meg a saját választásodat akarod preferálni, akkor majd a kistestvérnél lesz rá lehetőséged.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_895044
    Torolt_felhasznalo_895044
    2005. december 15. 16:13162.
    Most visszaolvastam, és lehet, hogy egy kicsit szigorú voltam, bocsi, drukkolok, hogy megoldódjon a problémátok 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_895044 (161)
    2005-12-15  16:11
  11. Torolt_felhasznalo_895044
    Torolt_felhasznalo_895044
    2005. december 15. 16:11161.

    Bocsi, hogy csak úgy beleszólok (dehát gondolom ezért kezdted a topicot).

    Szóval mi is a bajod a Géza névvel (a jelentése méltóság, és egy fejedelmünk is ezt viselte, és a Gézus becenév nekem különösen tetszik)? Azt az embert nem szereted igazán, akinek a nevét utálod! Ha igazán szeretsz valakit, elfogadod, és megszereted úgy, ahogy van, a nevével együtt!

    Amíg ez nem történt meg, ne akarjatok gyereket! A saját érdeketekben, és a kicsiében!

    És mégis, te milyen névre gondoltál, mert ha véletlenül az egyik előző szerelmed nevéhez ragaszkodsz, akkor tényleg el kéne gondolkodnod azon, hogy kiben is van a hiba! 

     

    előzmény:
    *seashell* (156)
    2004-11-16  10:05
  12. Torolt_felhasznalo_114881
    Torolt_felhasznalo_114881
    2004. november 19. 11:38160.
    Van egy ismerősöm, 18 éves koráig Aknai Gyöngyinek hívták, akkor pedig hirtelen Török Zsuzsa lett - felvette a nevelőapja nevét és lecserélte a Gyöngyit, mert nem tetszett. Ennyit a nevekről.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_698211
    Torolt_felhasznalo_698211
    2004. november 16. 13:42159.
    Ha terhes leszel hívd a babát azon a néven ami tetszik neked! :-)
    előzmény:
    *seashell* (158)
     
  14. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 16. 10:27158.
    Egyébként ez annyira így van, hogy az valami hihetetlen! :-))
    Nagyon igazad van Maris! :-))

    Már volt rá precedens (nem ebben a témában), h valamilyen témát nagyon feszegetett, én pont az ellenkezőjét akartam, egy ideig vitatkoztunk. Aztán amikor újból előkerült a téma, viccesen felfogtam, ráhagytam, sőt még direkt tettem alá a lovat. :-))
    És akkor már nem volt annyira véresen komoly az ügy, mert azt (amiről szó volt éppen) úgysem hagynám, hagytam volna. . .
    Mert tényleg néha azt veszem észre, h már csakazértis mondja, mondja, mondja h engem hergeljen, mert tudja h erre ugrom. :-))
    előzmény:
    nmaris (157)
     
  15. 2004. november 16. 10:16157.
    Hát ha ezen megy tönkre a kapcsolat, akkor az nem is ezen megy tönkre.
    Ó, jaj. Ezt most nagyon megaszondtam. . .
    Úgy értem, hogy ha egyszer mindketten értelmes emberek vagytok, akik szeretik egymást, és együtt akarják leélni az életüket, akkor EMIATT nem megy tönkre.
    Csak abban az esetben nem tudtok túllépni ezen a Géza-ügyön, ha valahol a mélyben munkál még valami más, ami nincs rendben.
    Na.
    Végre.
    Összehoztam, szépen, magyarul.

    Most meg még az jutott eszembe, hogy próbáltad már a "férfitaktikát" alkalmazni? Hogy ha valami nem tetszik neked, akkor egyszerűen nem veszel róla tudomást, és hárítod. Tehát ha felmerül a Géza-dolog, akkor ne a Párod, hanem Te legyél az, aki erről most jaj, nem akar beszélni, és muszááááj ezt, és nem lehetne máááááskor, és miért nem hagysz már ezezl békééééén? :-)) Minek még most erről beszélniiii?

    És ha szépen elhúzod az időt, nem szeditekl elő a témát, talán lehigagd, mert így csak hergeli magát, és már akkor is Gézát mond, ha esetleg közben már neki se tetszik annyira :-)
    előzmény:
    *seashell* (156)
     
  16. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 16. 10:05156.
    Én ezt már többször kijelentettem, h LEHET GÉZA NEVŰ GYEREKED, DE AZ NEM TŐLEM LESZ, de
    1. nem vesz komolyan,
    2. a témáról való beszélgetés mindig veszekedésbe torkollik (aminek az a vége h én teljesen kikészülök).
    Néha úgy érzem h direkt csak húz ezzel, h idegesítsen, és a végén ha oda kerül a sor majd meggondolja magát. (Legalábbis remélem :-))

    Ő ezt pontosan tudja h én nem akarok ilyen nevű gyermeket, tehát ha akart volna, akkor már keresett volna magának valakit, aki hajlandó ekkora áldozatot hozni. Én nem. . .
    De azt nem akarom elhinni h ezen esetleg tönkremenjen egy kapcsolat. . .
    előzmény:
    nmaris (154)
     
  17. 2004. november 16. 09:50155.
    Bocsánat. . . . VAGY odébb állna, és keresne.
    Az előzőnek nem volt értelme :-)
    előzmény:
    nmaris (154)
     
  18. 2004. november 16. 09:48154.
    Milyen szerencsés vagy, hogy a Te családod rájött, hogy mikor kell időben abbahagyni egy tradíciót. . . Látod, nálunk ez nem ment ilyen könnyen, de kisdobos-becsületszavamra ha rajtam múlik, nem lesz több Mária a családunkban :-)

    Viszont. . . isten őrizz, hogy nekiálljak itt uszítani, meg hergelni, főleg mert nagyon keveset tudok a párodról is, és Rólad is, de azt említetted, hogy komoly hatalmi harcokat kell vívnotok sok mindenért. Kicsit furinak tartok egy olyan kapcsolatot, ahol az egyik fél elvárja, hogy csak az ő kívánsága érvényesüljön. Megfordult a Kedvesed fejében, hogy ha összeházasodtok, akkor nemigen teheti meg azt, hogy "márpedig őt nem érdekli, hogy a Te családodban mi hogy van"?

    Szerinted mit tenne, ha kereken kijelentenéd, hogy "NEM, Géza nevű gyereked márpedig TŐLEM nem lesz"? Mit reagálna? Kötne kompromisszumot, és odébb állna, keresne egy olyan nőtm, aki majd szül neki Géza nevű gyereket?



    előzmény:
    *seashell* (153)
     
  19. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 16. 09:24153.
    Őt az nem érdekli (mármint h mi a hagyomány az én családomban), csak h mi a "törvényszerű" az övében. Egyébként az Édesanyám Erzsébet, a nagymamám is Erzsébet volt, és a másik nagymamám is. . . .
    Akkor én is mondhatnám h akkor Erzsikének fogjuk hívni majd a lányunkat. De nem mondom. Mert nekem ez a név nem tetszik, és nem követek semmiféle tradíciót. Új ember, új egyéniség, új élet, új név! :-))
    Amit meg a Karcsikról írtál , az tényleg nevetséges. Annyi gyönyörű név van, miért kell elzárkózni a többi lehetőség elől?? Egyébként valóban azt gondolom h a mostani gyerekeknek már nem tetszene a Géza, János, István, Ferenc, stb. nagymamás-nagypapás név. Nem azt mondom h mindenkinek újhullámos, divatos nevet kell adni (pl. Áfonya, Bodza, Ajándék, stb. ), de azért ne legyünk már annyira maradiak!
    előzmény:
    nmaris (151)
     
  20. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 16. 09:17152.
    Nézzétek mit találtam! :-)))
    Már Ő is! :-))

    "A mi Gézánk – Ben Affleck
    . . . Hollywood ifjú hősének valószínűleg valamicske magyar vér is csörgedezik az ereiben, hiszen Benjamin Geza Affleck a teljes neve, Géza névvel pedig nem sok amerikai dicsekedhet. . . "

    Bár ez engem nem boldogít. . . :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2004. november 16. 09:12151.
    van még egy jó sztorim :-) Volt nekem egyszer egy Károly nevű pasim is (na, őt se voltam hajlandó a nevén szólítani, bár talán csak az anyja hívta Karcsikámnak, senki más. . . ) Ott meg az egész család Károly volt, de olyan szinten, hogy a pasi apja, nagybátyja (természetesen az anyai), és az egyik nagyapja is Károly volt, a másikat nem tudom, mert ott elvált a nagymama :-))

    Na és az anyai nagymama amikor sztorizott, akkor ilyen szereplők voltak: Uramkarcsi (néha Papa), Fiamkarcsi, Vejemkarcsi, és Kiskarcsika.

    Röhej.
    Ilyen az amikor egy idióta névvel felruháznak egy egés zcsaládot. Na és én, az "autszájder" pesrze sose tudtam egész pontzosan, hogy tulajdonképpen mikor melyik Karcsiról is volt szó. . . .

    Seashell, megkérdezheted "Uradgézát", hogy hol van az megírva, hogy az APAI névvonulatot kell követni a gyerekek elnevezésekor. . . Merthogy ugye annak a kisbabának lesz egy csomó őse ANYAI ágon is, és hogy erről vajon mi a becses véleménye.
    Az utrolsó lakótársamnak véletlenül lett egy gyereke, akinek az anyjával végül is csak annyi időre voltak együtt, míg összehozták a babát. Mégis együtt keresték a nevet. Mindketten listát írtak, asszem 10 vagy 20 névből, és amelyik név mindkét listán szerepelt, azt adták végül. Illetve azt a kettőt. tehát így eleve ki volt zárva minden olyan név, ami csak az egyiküknek tetszett.

    Ha nagyon drasztikus akarsz lenni, azt is mondhatod, hogy oké, akkor te addig nem óhajtasz gyereket szülni, amíg erről a vesszőparipájáról le nem száll.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 16. 08:54150.
    Max. a Géza nevet - ha nincs más megoldás - 2. keresztnévként lennék hajlandó adni, de én soha nem fogom úgy szólítani, akkor meg tényleg minek. . . ? Nehogy már ne legyen más megoldás?!
    A szülőszobás-kirekesztős sztori tényleg egy kicsit durva lenne. . . :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_568304 (149)
     
  23. Torolt_felhasznalo_568304
    Torolt_felhasznalo_568304
    2004. november 16. 08:48149.
    sziasztok!
    seashell, szerintem (ahogy a többiek is írták) szépen válassz egy második keresztnevet, és azt tartsd végső esetre. ha két nevet kap, az még mindig jobb mint a szülőszobás-kirekesztős változat.
    egyébként több anyukától hallottam, hogy ultrahang-nézésre kell vinni az embert, és akkor mondhatsz Töhötömöt is:o)))
    (a Gézától engem is kiráz a hideg. ismerek olyat akit így hívnak, de a gyerekemnek nem adnám. . . )

    a probléma nálunk is fennáll, após András, párom is. és a kedves közölte egyszer hogy ha kisfiú akkor legyen András. . . . hát. . . . tetszik a név, mert szép. nem is tömegnév mostanában. tetszik azért is, mert a párom viseli. de kirázna tőle a hideg, mert apóst meg utálom. . .
    meg azért is, mert a családban vanolyan hogy Péter bácsi, Péter, és Péterke. . . borzasztó!!! (a legfiatalabb velem egyidős) a bácsi már 80, ő egy jelenség, de a legkisebb olyan mint az apja klónja!! külsőleg-belsőleg egyformák, csak a korosztálybeli eltérés van. . . . brr!! na ilyet nem szeretnék többet látni a családban. . .

    szerencsére párom sem rajong az apjáért (szépen fogalmazva:o)) , ezen az alapon azt hiszem meg lehet majd győzni. szerencsére beszélgettünk más fiúnevekről is, van olyan amiben meg tudtunk egyezni:) (meg lánynévben is:-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2004. november 16. 08:33148.
    Végül is megszokta az öcsém nevét aki azóta már 18 éves lett.
    Mikor kicsi volt mindig húztuk őt ezzel a Balázs névvel. Amire már 3 évesen ez volt a válasz: Kikéjem magamnak nem vagyok Gajázs (garázs).
    Nálunk a levelekkel van baj, mert a párom is Lajos és az apósom is. Nem használták soha az ifj. Id. megkülömböztetést.
    Már 6 éve elköltözött a párom otthonról, de még egy- két hivatalos levele oda érkezik. Ezeket felbontva kapjuk meg, tőlük.
    Az apósom csak akkor mondott nekem olyat, hogy miért nem lesz az unokája is Lajos ha beiszogatott és megeredt a nyelve. Ha józan volt akkor azt tartotta döntsenek a gyerekek. Jó mi. . . .
    előzmény:
    *seashell* (147)
     

Címlap

top