Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyerekkor - Gondtalan élet

John Connor
Létrehozva: 2017. március 18. 22:39

Azért ébreszt szinte mindenkiben szép emlékeket a gyerekkora, mert akkor még gondtalan élete volt ???


 

  1. 2017. Április 21. 11:3546.

    Sziasztok!


    Pszichológus PhD hallgatóként a sötéttől való félelmet kutatom (például, hogy milyen szülői jellegzetességek erősítik/enyhítik azt). Mivel a témámban magyarul nagyon kevés mérőeszköz érhető el, lefordítottam egy Szülői Érzelmi Stílus Kérdőívet, ami akkor válik szakmailag elfogadott tesztté, hogyha kb. 150-300 szülő kitölti, és az ő válaszaik alapján megbízható és érvényes mérőeszköznek bizonyul. Ezért készítettem egy online kérdőívet, amit 3-8 éves gyermeket nevelő szülők tölthetnek ki. A toborzás sajnos szörnyen halad, ezért jutott eszembe fórumokat felkeresni. Szóval, ha van köztetek 3-8 éves gyermeket nevelő szülő, és van ráérős 15 perce, hatalmas segítséget jelentene, hogyha kitöltené a kérdőívet.


    https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfoZHr8_iXm2rIqH fJzNsqpZAtaDi2Bnc9ckp2NZycVR_NJuQ/viewform?usp=sf_link


    Előre is nagyon köszönöm mindenkinek! :)


    Krisztina

  2. 2017. március 21. 20:0145.

    5 éves. Egyelőre úgy érzem, hogy sikeres a változtatási szándék, megbeszéltem mindenkivel, hogy ezentúl nincs csak úgy meglepi, ajándék csak alkalomra, szigorúan csak egy darab, és lehetőleg átgondolt, neki való dolog, nem olyasmi, ami azért lett megvéve, mert éppen minden játékboltban az számít menő cuccnak. Programnak pedig egyszerű dolgokat szervezünk, és lehetőleg spontánul, amihez épp mindenkinek kedve van. Ma voltunk sétálni egyet egy közeli horgásztónál, a gyerek vagy fél órán keresztül elvolt azzal, hogy egy nádbottal piszkálta a vizet. Aztán kutyákkal játszott, fűben hempergett, dombra mászott, úgy nézett ki a végére, mint egy kismalac, de számára tartalmas időtöltés volt és jól érezte magát. Ilyenekből ezentúl több lesz :)

    előzmény:
    Caithleen (43)
    2017-03-21  18:24
  3. 2017. március 21. 18:4544.

    Enyémeknek állandóságként megfeleltünk MI magunk. :-) Mindenhol pont ugyanolyan jól / rosszul ettek, aludtak, mint otthon. Nyígásból sem volt több házon kívül, így nem volt akadálya a jövés-menésnek. Természetesen mi sem vonszoltunk volna végig őket hetedhét határon, ha azt látjuk, hogy ezzel nekik bajuk van.

    előzmény:
    Caithleen (42)
    2017-03-21  18:23
  4. 2017. március 21. 18:2443.

    Nem tudom, hany eves, ha jol tippelem, me'g ovis. Persze, hogy nem keso!


     

    előzmény:
    Babyface83 (37)
    2017-03-21  16:53
  5. 2017. március 21. 18:2342.

    Mi mondjuk kicsikkel is utaztunk, de ezek az utak a mi igényünket szolgálták és nem kifejezetten a gyerekek szórakoztatását, de természetesen mindig a megfelelő korosztály igényeit figyelembe véve történt a szervezés. Értem ezt pl. úgy, hogy eszem ágában nem volt eddig sem, és most sincs pl. egy Disneyland látogatás, de szívesen megnézünk együtt egy vulkánt, tavat, hegyet. 

    idézet:
    évi* (35)
    2017-03-21 12:06:12

    En gyerkommel nem annyira erte volna meg ilyesmi. Nagyon fontos volt neki az allandosag. De mi se bantuk vegul is, mert csak akkor lett volna jo nekunk is, ha o is maradektalanul elvezi. Kesobb erett meg ra.

    előzmény:
    évi* (35)
    2017-03-21  12:06
  6. 2017. március 21. 18:2241.

    Igen-igen, minden nyári szünetben rituális program, hogy egy teljes napot cél nélkül utazgatunk a városban mindenféle közlekedési eszközzel. Bár ez is egyre inkább pénzes programnak számít, mert mind a 4-ünknek meg kell vennem a napi jegyet, és az nem occsó' játék. :-)

    idézet:
    évi* (34)
    2017-03-21 12:03:39

    Hat, jegyarakra mar nem emlekszem, bevallom:-)

    előzmény:
    évi* (34)
    2017-03-21  12:03
  7. 2017. március 21. 17:1840.

    Majd lefényképezem és átküldöm. :-)


    Kell még mellé kerítés, meg virágok a ház elé. 

    előzmény:
    Babyface83 (38)
    2017-03-21  16:55
  8. 2017. március 21. 17:1739.

    Sose késő változtatni. :-)


    Mi is egy jó ideje inkább ki a szabadba. Konkrétan 2014-ben hatalmasodott el rajtunk, azóta a kempingezés is.

    előzmény:
    Babyface83 (37)
    2017-03-21  16:53
  9. 2017. március 21. 16:5538.

    Tökjó dolog ez a saját építésű házikó, ez így tényleg sokkal többet ér, mintha készen megvettétek volna. Ilyet majd lehet mi is csinálunk :)

    előzmény:
    évi* (32)
    2017-03-21  11:55
  10. 2017. március 21. 16:5337.

    Hát nem volt nehéz rájönni, amikor a nagymama boldogan adta át a szépen becsomagolt drága csodajátékot, várva, hogy a fiam extázisban törjön ki, az meg kibontani se nagyon akarta, vagy amikor fogtuk magunkat és elmentünk a kalandparkba, a fiam felvetette, hogy inkább csak sétálgassunk az erdőben :)


    Szóval elég egyértelmű volt, hogy ez így nem oké, remélem, nem túl későn kezdtünk el változtatni. És őszintén szólva mi is sokkal jobban élvezünk egy szalonnasütést a kertben, mint egy játszóházazást :)

    előzmény:
    Caithleen (31)
    2017-03-21  11:15
  11. 2017. március 21. 12:3236.

    Szép és jódolog azoknak akik normális körülmények között nőttek fel, de nagyon sok embernek az lehetetlen volt, hozzáteszem hogy az önhibájukon kívűl.


    Emlékszem amikor cserekereskedelem volt, az Apám dohánnyal megrakott szekérrel járta a falukat/városokat, pénz nem volt, mármint használható. Lehet hogy abból az időből származik a kifejezés amikor dohánynak nevezték a pénzt?


    Tovább megyek modernebb időszakra......


    Még a '90-es években is voltak olyan emberek, akik hónapokig, sőt évekig, sőőőőőt soha nem kapták meg a nekik járó fizetésüket, vannak rokonaim akikkel az megtörtént, de példának itt van egy cikk is.


    The Pains Are Sharp In Hungary - NYTimes.com


    Kérdezem én, hogyan tudtak ezek az emberek tervezni, fizetni a számláikat, vagy pedig gyerekeiket nyaralni küldeni, játékot venni stb.......stb.....?


    Nagy különbség van/volt a falusi, vagy pedig a városokban élő emberek életében is.


     

  12. 2017. március 21. 12:0635.

    Mi mondjuk kicsikkel is utaztunk, de ezek az utak a mi igényünket szolgálták és nem kifejezetten a gyerekek szórakoztatását, de természetesen mindig a megfelelő korosztály igényeit figyelembe véve történt a szervezés. Értem ezt pl. úgy, hogy eszem ágában nem volt eddig sem, és most sincs pl. egy Disneyland látogatás, de szívesen megnézünk együtt egy vulkánt, tavat, hegyet. 

    előzmény:
    Caithleen (31)
    2017-03-21  11:15
  13. 2017. március 21. 12:0334.

    Igen-igen, minden nyári szünetben rituális program, hogy egy teljes napot cél nélkül utazgatunk a városban mindenféle közlekedési eszközzel. Bár ez is egyre inkább pénzes programnak számít, mert mind a 4-ünknek meg kell vennem a napi jegyet, és az nem occsó' játék. :-)

    előzmény:
    Caithleen (31)
    2017-03-21  11:15
  14. 2017. március 21. 11:5733.

    Volt, hogy ismerőstől megkaptam, hogy megérti, hogy én nem veszek mindig valami bizbaszt a gyerekeknek, hisz hárman vannak. Neki csak egy van, így megengedheti magának. Mondtam, hogy nem azért nem veszek, mert nem telik bizbaszra, hanem azért, mert nem akarom, hogy megszokják, hogy mindig érkezik valami, majd már semminek nem tudnak örülni.

  15. 2017. március 21. 11:5532.

    Jó, hogy erre rájöttetek, szerintem még lehet fordítani rajta, de kell a család együttműködése is.


    Én már kezdetektől limitáltam pl. az ajándékok mennyiségét, és figyelünk arra, hogy két ünnep közt ne nagyon kapjanak pl. játékot, hogy legyen mit várni, vágyakozni. Sokszor élményt is kapnak, pl. színház, és örülnek neki.


    Barátnőm egy darabig mindig hozott valami játékot, ha átjött, de megkértem, hogy inkább ne, be is tartja. Hoz egy doboz fagyit, gyümölcslét, stb, és ez így jó.


    Ennek jó példája, amit írtál, hogy nagyfiam szeretett volna egy kerti házikót fából, és kérte férjemet, hogy építsenek. Kerek egy hónapja készül a ház, már a berendezésnél tartanak. Mondtam férjemnek, hogy szerintem kb. ennyiből már barkácsáruházban készet is adnak, de mondta, hogy ennek a háznak pont az a lényege, hogy együtt építik. :-)

    előzmény:
    Babyface83 (30)
    2017-03-21  04:06
  16. 2017. március 21. 11:1531.

    Magatoktol? Tok jo!


    Bar az is jo, ha esetleg valamilyen segitseggel, de kezditek igy latni:-) Tobbekre igy hatott pl a K.J. Payne konyve.


    Unokahugom neha bebiszittelte a fiam, es mai napig emlegeti, mennyire tetszett neki, hogy se ruhabol, se jatekbol nem volt a gyerek korul felhalmozas. Mindenbol par jobb darab, kesz. "Fizetett elmenyekkel" szintugy. En nem is nagyon emlekszem az elso par evebol ilyenekre, jatszohazban is talan 3 evesen voltunk eloszor, aztan se tul gyakran, de szerettunk spontan kirandulni, pl felultunk a villamosra, es oda-vissza bejartuk a negyes-hatos utvonalat:-) Vagy lebicajoztunk/motoroztunk a kozeli aprocska allomasra vonatokat nezni. Mai "autos-kolkoknek" ez a kuriozum, he-he... De a gyalogturak a keruleti konyvtarba is nagy kedvencek voltak 2 eves koratol. Nyaralni se mentunk messzebbre az elso evekben, mint a videki nagyszulok, meg egy toparti csaladi nyaralo. Megis nagyon szep emlekek maradtak errol az idoszakrol.


    De ilyesmihez kell joadag tudatossag, azt hiszem, ...plane amikor, ahogy te is irod, nincsenek igazi anyagi korlatok.

    előzmény:
    Babyface83 (30)
    2017-03-21  04:06
  17. 2017. március 21. 04:0630.

    Az én gyerekem még kicsi, de már most látom, hogy mennyire nem az anyagiak határozzák meg a gyerekkori boldogságot (egy bizonyos szint felett, mert nyilván ha egy családban az alapvető szükségletekre nem jut, az elég meghatározó). Én gyerekkoromban a legapróbb meglepetésnek is nagyon tudtam örülni, akár egy zokninak vagy egy hajcsatnak, és hatalmas történés volt az, ha elmentünk étterembe, állatkertbe stb., míg a gyerekem szobájában bontatlan játékok állnak, és le se tojja őket, ha felvetjük, hogy elmegyünk állatkertbe, vagy kalandparkba, akkor sóhajt, hogy a múltkor is voltunk. Elkövettük azt a hibát, (mi a szűk család és a rokonok, barátok egyaránt), hogy elhalmoztuk ajándékkal, "fizetős" élményekkel, és csak most látom be, hogy hiba volt. Nem arról van szó, hogy annyira tele vagyunk pénzzel, hogy nem tudjuk mire költeni, csak mostanában szembesültünk azzal, hogy túl nagy jelentőséget tulajdonítottunk a megvehető dolgoknak, és most igyekszünk változtatni.

    előzmény:
    Caithleen (26)
    2017-03-20  16:50
  18. 2017. március 20. 22:4329.

    Nem, o biborba szuletett. Hogy mi lesz a sorsa, azt nem tudom megmondani pontosan, de jo elete lesz, meglesz mindene, amig el. Maris mennyi 'Erzsebet utalvanyt' kapott,  es a sok ember, aki szeretettel veszi oket korul. A nagy bajok, csapasok ugyanugy erhetik ot is, mint barki mast, persze, de ezt elore nem tudhatjuk.

    előzmény:
    Sheriff-2 (20)
    2017-03-20  13:36
  19. 2017. március 20. 22:3528.

    Ez pontosan igy van. Meg kell uszni a nagyobb bajokat, mert kisebb bajok jonnek csostol, ha kell, ha nem. Ahogy az olasz iskolasfiu irta, "remelem, en meguszom." En sem hiszek a "leszuletesben", de jo kezdet, ha valaki jo, szereto csaladba szuletik, ahol penz meg megfelelo muveltseg is van.

    előzmény:
    Babyface83 (15)
    2017-03-19  22:57
  20. 2017. március 20. 18:0027.

    Az én fiam is végig magániskolába járt, sőt az egyetemet is ott kezdte, úgyhogy fizettem azt is, meg adó formájában az államit is fizetni kellett.


    A kocsik valóban nem jó példák, pl. az egyik lányomnak minden 2 évben másik kellett, mert mindíg tönkre ment, tehát fogyóeszköz.


    A többivel egyetértek, mint már korábban emlitettem, akiknek "alátolják", azok ellustulnak. Ami könnyen jött, az könnyen megy.

    előzmény:
    Caithleen (26)
    2017-03-20  16:50
  21. 2017. március 20. 16:5026.

    Hat, ize.


    Nem materialisan gondoltam az osszehasonlitast. Az szerintem nem akkora vmi, legalabbis en nem erzem, hogy attol lenne jobb a gyerekemnek, mert anyagilag sokszorosan tobb jut neki. Ezen a teren jocskan ubereli a mi gyerekkorunkat;-)


    Autot barmikor kaphatna, lakast is, de nem vagyok benne biztos, hogy feltetlenul jot teszek vele, ha en tolom majd ala' ezeket. Ilyen szpontbol eddig is privilegizalt gyerekkora volt, maganiskolaba jar picikora ota, harom nyelven beszel, az, hogy megy-e egyetemre, fol se merult kerdeskent, ez a celja (tolunk fuggetlenul), ket ev mulva esedekes:-)


     

    előzmény:
    Sheriff-2 (23)
    2017-03-20  16:16
  22. 2017. március 20. 16:3425.

    Jhon-Jhon, még mindíg rövid vagy? Vagy már csak kócos a hajad?

  23. 2017. március 20. 16:2924.

    Elég sok probléma van az életben......


    Rövid a nyár.


    Rövid az élet.


    Sok embernek rövidebb a fizetése mint a hónap hosszúsága.


    És nem szabad elfelejteni, rövid Jhon Connor is......

  24. 2017. március 20. 16:1623.

    Ebből az látható, hogy előre nem lehet tudni hogy kinek az élete hogy alakul. Az én gyerekkorom nevezhetjük keservesnek, de a gyerekeimnek nagyon sokkal többet adtam, talán pontosan azért, mert nekem nem volt.


    Midíg azt mondtam, most is megismétlem, hogy nem az számít hogy ki honnan indul, hanem az hogy hova érkezik. Mindegy hányszor esünk el, legalább 1x többször KELL felálni mint elesünk.


    Például...


    Visszaemlékszem hogy nekem egyszer Karácsonykor 1 gerézd narancs jutott, de én kocsikat vettem minden kölöknek, újakat is használtakat is, a sajátomnak meg az ún. stepchild-nak (mostoha?) is. Aki akarta, az elvégezhette az egyetemet, aki nem, az magára vessen.


     

    előzmény:
    Caithleen (22)
    2017-03-20  15:15

Címlap

top