Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ausztriai továbbtanulás

KOVÁCSORSI
Létrehozva: 2016. július 29. 08:38

Kedves Fórumozók! Segítséget szeretnék kérni azoktól, akik jártasak ebben a témában. Nagyon sokat keresgéltem már a neten, de nem találtam igazi választ a kérdésemre. Bízom abban, hogy valaki aki hasonló cipőben jár/járt tud nekem segíteni.


A helyzet a következő: tavaly költöztünk ki Ausztriába, Steiermarkban élünk. Két gyermekem megismételte a 7. osztályt, most lesznek nyolcadikosok, tehát pályaválasztás előtt állunk. Szeretnénk, ha olyan suliban folytathatnák a tanulást, ahol érettségit kapnak. A nehézség a nyelvtudás. Megértenek mindent, de keveset beszélnek (még). Érezzük, hogy kevés volt ez az egy év és nem látjuk előre, hogy mennyit hoz a következő, viszont dönteni meg kell: maradjunk vagy menjünk vissza Magyarországra tanulni?


Szeretnék olyan szülőkkel beszélgetni, infót cserélni, akiknek szintén hasonló helyzetük van/volt. Aki esetleg sulit tud ajánlani vagy ötlete van, hogy hogyan tovább.


Találtam egy magyar-német kéttannyelvű gimnáziumot Oberwartban (Burgenland), esetleg ismeri valaki?


Előre is köszönöm a válaszaitokat!

  1. 2016. augusztus 2. 21:3518.

    A magyar egyetemek és főiskoláktól messze híresebbek és jobbak vannak külföldön, elég rápillantani a nemzetközi rangsorra... sajnos nem Magyarország a világ közepe, nagyon nem... Külföldi egyetemen szerzett diplomával vígan lehet külföldön is és Magyarországon is állást vállalni. Miért kéne a gyereket röghöz kötni??? Nem is értem. Csak azért hogy a szülőnek ne legyen olyan rossz, hogy ha elmegy a gyereke más országba pénzt keresni, élni, élni a lehetőségeivel...? Önzőségnek és elavultnak tartom ezt a fajta gondolkodásmódot. És nem a gyerek érdekeit nézed.  A világ megváltozott, jó reggelt. Tiszta vicc amit itt előadtál.

    előzmény:
    dunakanyar (17)
    2016-08-02  20:31
  2. 2016. augusztus 2. 20:3117.

    Nekem ugyan személyes tapasztalatom nincs, de mivel közeli rokonok külföldön élnek, gyerekeik túl vannak az ottani sikeres érettségin, ezért tudok valamennyit hozzászólni.


    Külföldön szerzett érettségit a magyar egyetemek, főiskolák nem fogadják el. Ezért most kell nektek előre gondolkodni, hogy milyen jövőt szeretnétek a gyerekeknek pl. 5 év múlva. Két variáció merül fel:


    - Ha mindenképp azt szeretnéd, hogy a gyermekek külföldön szerezzenek diplomát IS, odakint kell leérettségizni, a nyelvtudást behozzák 1-2 év alatt, ezen szerintem nem kellene most agyalni, hogy mi lesz a nyelvvel, mert meg fogják oldani (rokon kislány a kinai nyelvet szivta magába pár év leforgása alatt).


    - Ha magyar diplomát szánsz a kezükbe (vagy semmilyen diplomát nem szánsz), akkor tök mindegy, hogy odakint milyen iskolát végez, hogyan tanul, lényeg, hogy itthon magántanuló legyen valamelyik gimnáziumban, hazajöjjön a vizsgákra és felkészüljön a MAGYAR nyelvű érettségire. Aztán pedig jelentkezzen valamelyik egyetemre.


    Sajnos ezt most kell eldöntenetek, számolva azzal a következménnyel, hogy ha a külföldi diplomát választod, és majd  a gyerekek kirepülnek a családi fészekből, igen messzire repülnek majd. Ez történt a mi rokon gyerekeinkkel is.

    előzmény:
    KOVÁCSORSI (1)
    2016-07-29  08:38
  3. 2016. július 29. 20:5316.

    Mindenkinek nagyon köszönöm a hozzászólását és segítségét. Walmart: köszönöm neked is, hogy megosztottad a tapasztalatodat. Megerősítettél, hogy nem olyan egyszerű ez és, hogy fő a türelem...Igyekszünk! 

    előzmény:
    KOVÁCSORSI (1)
    2016-07-29  08:38
  4. 2016. július 29. 19:3815.

    Mi Ausztriában vagyunk, két gyerekkel, több mint 4 éve és a saját tapasztalatomat szívesen megosztom veled.


    A gyerekeim kisebbek voltak mikor kijöttünk, 7 és 9 évesek, de így sem volt könnyű az elején, és bizony ez eltartott két évig, amíg szépen és jól megtanultak németül. Mivel mi itthon magyarul beszéltünk és beszélünk, ezért csak az iskolában hallották a németet, nem voltak napközisek sem akkortájt, és az elején nehéz volt a barátkozás is, szóval a kortársaktól sem sikerült rögtön tanulni és  egy hullámhosszra kerülni. Viszont a 2. év után volt egy olyan minőségi ugrás mindkét gyereknél, amit szájtátva néztem... De... nagyon nehéz volt az első két év és szerintem ne legyél a gyerekekkel türelmetlen ebben az ügyben. Ők még idősebb korban kezdték a németet, tehát nehezebben megy, ez egy igen nehéz, kötött nyelv. Kéttannyelvűbe én sem iratnám, viszont beiratnám mindenféle német ingyenes Nachhilfe programra, itt Ausztriában rengeteg lehetőség van, biztos ott is van ahol éltek.


    Szóval kitartás, nem feladni, meg lesz a gyümölcse a fáradozásnak. És adj a gyerekeknek időt, semmi sem késő, semmit sem kell eldönteni még ilyen hamar. Gimibe viszont csak akkor érdemes menni, ha folyékony a nyelv, addig alternatíva lehet a Mittelschule és onnan is át lehet menni később gimibe. 


    Ne pánikolj, adj időt a gyerekeknek.


    Üdv!

    előzmény:
    KOVÁCSORSI (1)
    2016-07-29  08:38
  5. 2016. július 29. 18:0514.

    Soory - pont emiatt akartam volna irni


     

    előzmény:
    Sushi (13)
    2016-07-29  17:46
  6. 2016. július 29. 17:4613.

    Igazad lehet, es pont en nem eröltetnem a kettannyelvüt


    Ott lehet olyan osztrakok, akiknek a magyar nyelvet kellene erösiteni, ök rögtön kihasznalnak a TI ket anyanyelvi magyar gyereket.


     

    előzmény:
    soleluna (12)
    2016-07-29  17:17
  7. 2016. július 29. 17:1712.

    Ha jól értem ikrek a gyerekeid. Gondolom egy osztályba járnak, sokat vannak együtt, így nem kényszerülnek arra, hogy csak németül kommunikáljanak, nincsenek teljesen magukra utalva. Ez is lehet a gond. Az én lányom igaz kicsit fiatalabb, mi is tavaly költöztünk külföldre. Berakták egy normál osztályba, szinte nulla nyelvtudással és év végére felzárkózott. Egész nap angolul kellett beszélnie és délután is sokszor volt a barátaival. 


    Emlékszem, mikor diákként ösztöndíjjal tanultam külföldön, több magyarral együtt. Közülük páran együtt laktak és állandóan együtt voltak, így sokkal kevésbé fejlődött a nyelvtudásuk, mint azoknak, akik más nemzetiségűekkel laktak,voltak együtt, és egész nap a nyelvhasználatra voltak kényszerülve.


    Talán segítene, ha külön osztályba járnának. Vagy konkrétan a tananyag nyelvezete nehéz, nem a kommunikáció?

    előzmény:
    KOVÁCSORSI (1)
    2016-07-29  08:38
  8. 2016. július 29. 16:0111.

    Nos en talan nem a legjobb vagyok iskolavalasztas szempontjabol, mivel mi Nemetorszagban elünk. De  egy ev alatt iskolaba jarva nem fejlödött annyit a tudasuk a gyerekeknek, hogy ez ne legyen gond a tovabbtanulasnal?


    Azert ott van meg a nyolcadik, es ra kell feküdni arra a nemetre, mar megbocsass. Es nem jaratnam kettannyelvübe, mivel nagy a kisertes, hogy a többiekkel magyarul fog beszelni, mert egyszerübb neki.


    Az en gyerekemnek nem volt mas valasztasa, es en is nemetül beszeltem vele az elejen, mert a ferjem nemet, nem ertett volna semmit. Ami fontos volt, a gyereknek forditottam magyarra. Az elsö felev utan gond nelkül vette a sulit.


    Most mar többet beszelünk magyarul, hogy azt ne felejtse el. De az elejen kökemenyen nemetül ment minden.

  9. 2016. július 29. 14:5810.

    Magántanár is van németből és angolból is...

    előzmény:
    KOVÁCSORSI (9)
    2016-07-29  14:57
  10. 2016. július 29. 14:579.

    Valamilyen szinten meg lehet tanulni egy év alatt egy nyelvet. Nem tudom milyen személyes tapasztalatod van ezzel kapcsolatban. Nekem nem volt sok mielőtt kiköltöztünk... Most már látom, hogy ez a tudás, amit egy év alatt szereztek nem elég még egy gimihez. Persze még van egy év, remélem, hogy alakul még a helyzet.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_176902 (7)
    2016-07-29  13:51
  11. 2016. július 29. 14:078.

    Még van egy évetek, tessék ráfeküdni a nyelvre, ha nem megy. 2 év kint lét alatt már meg kellene tanulni annyira a nyelvet, hogy ne legyen nagy probléma a továbbtanulás.


    Szóval, ne határolja be a nyelv a pályaválasztást!


     

    előzmény:
    KOVÁCSORSI (6)
    2016-07-29  13:22
  12. Torolt_felhasznalo_189001
    Torolt_felhasznalo_189001
    2016. július 29. 13:517.

    Egy ev nem volt eleg a nemet megtanulasara?
    Idegennyelvu tanulok a magyart egy ev alatt elsajatitjak : a magyar a legnehezebb europai nyelv..
    Miert nem kerestel nyelvtanart nekik azonnal?

    Annyi magyar alberletezik Ausztriaban..ugyintezo.auto pl
    Kulonorat kellett volna adatnod a gyerekeknek...

    előzmény:
    KOVÁCSORSI (6)
    2016-07-29  13:22
  13. 2016. július 29. 13:226.

    Köszi a választ. Egyetlen olyan középiskolát találtam, ami kéttannyelvű, ez az oberwarti Burgenlandban. Azért gondoltam erre, mert talán akkor a magyar miatt lenni némi biztonságérzetük, a német meg majd csak menni fog... 

    előzmény:
    etilany (5)
    2016-07-29  12:58
  14. 2016. július 29. 12:585.

    Ja még az jutott eszembe, hogy nézz utána, nincs ott maygar nyelvű iskola? Azért elég jelentős magyar kisebbség él Ausztriába, csak lennie kellene magyar tannyelvű giminek/vagy akár csak magyar nyelvű osztálynak. (Ugye itthon is van anyanyelven való oktatás a kisebbségek számára, akár érettségiig. Meg Közép-Kelet Európa sok más országában. Miért pont Ausztriában ne lenne?) Vagy ilyesmiben nem gondolkodtok?

    előzmény:
    etilany (4)
    2016-07-29  12:52
  15. 2016. július 29. 12:524.

    Egy év is nagyon sok nyelvtudás fejlesztés szempontjából. Anno angol-magyar kétnyelvű osztályba felvételiztem középsuliba. Az angolom akkor csak annyira volt jó, hogy épp egy hajszálon múlt, hogy bekerültem (én is értettem mindent, írásban is jó voltam, de a beszédkészségem pocsék volt) Egy év alatt úgy felzárkóztam (és nem csak én, hanem a  többi gyengébb angolos is), hogy már nem látszott különbség.... Nyilván, én nem anyanyelvű osztálytársakkal "konkuráltam".

    előzmény:
    KOVÁCSORSI (1)
    2016-07-29  08:38
  16. 2016. július 29. 12:133.

    Köszi az ötletet és a biztatást. A legjobbat akarjuk a gyerekeinknek, ezért is költöztünk ide. Szóval nem szívesen "fordulnánk vissza". De azt sem szeretnénk, ha a nyelvi hiányosságok miatt nem tudnának továbbtanulni, a jövőjük ebből  a szempontból is nagyon fontos. Már év vesztesek voltak eleve, plusz most ismételtek, szóval, ha lehet, jó lenne, ha tovább tudnának menni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_790530 (2)
    2016-07-29  11:46
  17. Torolt_felhasznalo_790530
    Torolt_felhasznalo_790530
    2016. július 29. 11:462.

    Szerintem nyilván nem véletlenül költöztetek ki, szóval én mindent megtennék a maradás érdekében - hidd el, ide semmi értelme visszajönni, az oktatás jelenleg teljesen ingatag lábakon áll! Ezt úgy mondom, hogy szerencsére az én gyerekemnek már nincs gondja az érettségiig, egy jó gimibe járunk (de így sem vagyok teljesen elégedett). Teljesen lutri, hogy a jelenlegi kormányzat mit fog önkényesen bevezetni az elkövetkezendő pár évben (épp most olvastam, hogy gondolkoznak Budapest kerületeinek összevonásában, ami kész horror lenne).


    Szerintem beszélj a tanáraitokkal, esetleg volna rá lehetőség, hogy újrajárják a gyerekek a hetedik osztályt? A jegyeik is biztosan javulnának, és jövőre már magabiztosabban állhatnának a pályaválasztás elé. A kéttannyelvű suli nem rossz ötlet, ha van rá lehetőségetek, bár általában elég nagy a terhelés ilyen iskolákban (legalábbis mi német-magyar kéttannyelvűbe jártunk azelőtt, csak itt Budapesten).

    előzmény:
    KOVÁCSORSI (1)
    2016-07-29  08:38

Címlap

top