Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kisgyereknek angoltanulás

vkatalin1982
Létrehozva: 2016. február 4. 15:31

Sziasztok,


Véleményeket szeretnék kérni, tapasztalatokkal, hogy egy kb 2 éves kisgyereknek hol jobb a nyelvtanulás (angol, német): otthon, pl. a szülőkkel képeskönyvekből, zenehallgatással.....egyáltalán ez hatékony lehet-e, vagy inkább jobb a közösségi nyelvtanításra járni, ahol más gyerekekkel van együtt a gyerek?


Családi, ismerettségi körben nagyon megoszlik erről a vélemény....én bennem meg az merült fel, hogy minek fizessek egy vagyont egy tanárnak, ha ezeket a könyveket én is tudom nézegetni a gyerekemmel és ezeket az alapszavakat én is jól meg tudom neki tanítani....de ott van a kérdés bennem, hogy nem tanul-e hamarabb közösségben....bár, pont az ő korában még sok kisebb is van egy csoportban, akik még nem is beszélnek egyáltalán magyarul sem. TŐlük nem sokat tud tanulni.

  1. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 10. 08:04116.

    látod? valami ilyesmi a jó út, így gondolom


    valahogy nálunk is igy volt 50 éve is


     

    előzmény:
    vkatalin1982 (1)
    2016-02-04  15:31
  2. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 8. 18:36115.

    én a saját példámon tapasztaltam, hogy az angol volt a legfontosabb


    és 26 éve élek olyanok közt akikből elég kevésnak volt az anyja nyelve az angol


    és "anyanyelvi szinten" akik az angolt tudják azok juthattak valamire


    igen az olasz az olasz marad mindig, de jobban beszél amcsiul mint olaszul


    és ezt nagyon jól belátták azok akik felnőtten kerültek oda, nem az olasz nyelv lett a fő a gyerekeiknél, hogy azok már ne szopjanak mint ők


    nem véletlen a latin-amerikaiak a csicskák a szép spanyol anyanyelvükkel


     

    előzmény:
    Caithleen (114)
    2016-02-08  15:44
  3. 2016. február 8. 15:44114.

    Ize, en elolvastam, sot ertelmeztem is, es rajtad kivul senki nem liheg a teman, hogy folosleges a magyart (vagy mast), mint anyanyelvet apolni.


    Nos, igen, vannak "hulye elmeletek", ez, amit folyamatosan szajkozol, pont ilyen.


    Es ugy tunik, tenyleg nem birod folfogni, hogy a masodik, harmadik nyelv magasszintu ismeretet nem gatolja, hanem pont tamogatja, segiti, ha nem sorvad el az anyanyelv. Nezzel mar utana, nem en mondom, hanem teny... (Egy mernokdiploma nem lehet akkora akadaly arra, hogy mas szakteruletek informacioit is megtalald, ertelmezd, hm?)


    Ez az olasz peldad megint fenyesen bizonyitja, hogy egyszeruen nem azt olvasod, amit leir valaki... 


    (Pont az olaszok egyebkent az egyik legjobb etnikai pelda, hogy szinte mindig megorzik a nyelvi-kulturalis hatteret emigracioban is. Nem veletlenul.)


    En nem gondolom, hogy "mindent tudok", sot. Viszont tenyleg csak ahhoz szolok hozza, amirol van is relevans ismeretem.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (113)
    2016-02-08  14:26
  4. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 8. 14:26113.

    szerintem olvasd el ki mit ír mielőtt előadod, hogy te mindent jobban tudsz


    hülye elméletek vannak


    amcsiban pölö a sok olasz NEM az olasz jó tudását favorizálta, mert azzal baszhatta volna meg a gyereke jövöjét


    egy baromság az anyja nyelvezés


    azt kell magasfokon tudni, amin élni akar valaki


    engem az angol sokkal jobban érdekelt gyereknek is mint az anyámék német nyelve, mert németországba rohadtul nem akartam élni


    tehát nem a német anyanyelvem tudtam a legjobban és mégis magyarul gépészmérnökségig 4.5 átlaggal mentem végig


     

    előzmény:
    Caithleen (111)
    2016-02-08  13:06
  5. 2016. február 8. 13:22112.

    Fullmoon, koszonom a boldog szulinapi kivansagokat. Ugy telt, ahogy eppen jo volt nekem.

    előzmény:
    vkatalin1982 (1)
    2016-02-04  15:31
  6. 2016. február 8. 13:06111.

    Hat, eleg nagy tevedesben vagy, ha azt hiszed, a magyarok tudnak oroszul... Eleve tobb mint 20 eve nem tanitjak kotelezokent csak elve'tve, de elotte sem volt annyira jo a helyzet. Vagy te talan jol tudsz oroszul? Tudtommal Mo-on jartad ki az iskolak nagy reszet, es akkor, amikor meg kotelezo volt


    Anyanyelv fontossaga: nem tudom, szandekosan vagy nem, de megint felreerted. Senki nem mondja, hogy ne tanuljon egy ember (vagy nep) idegennyelveket, csak annyit, hogy ne az anyanyelv rovasara. Ugyanis az anyanyelv magas szintu muvelese a kulcsa nemcsak a kesobbi idegennyelv-tanulasnak, de az osszes tanulasi folyamat sikeressegenek. Es tokmindegy, hogy az anyanyelv torok, magyar v epp koreai.


    En elhiszem, hogy te sose hallottal meg errol vagy nem tanultal ilyesmit, bar kicsit furcsa, mert manapsag mar hetkoznapi ismeretnek szamit, nemcsak a nyelveszet vagy pszicholingvisztika foglalkozik vele.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (108)
    2016-02-08  06:41
  7. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 8. 07:31110.

    még annyit, mert látom nyomják az anyanyelvbe beőrülést


    amcsiban nagyon sok nép van


    sok olyan gyerek akinek az anyja apja még más országban született (nem is beszélnek normálisan angolul)


    viszont a gyerekek az értelmiképességükhöz mérten angolul beszélnek jól


    persze anyja apja nyelvét is beszéli valahogy


    DE FŐ az angol, mert az életben angolul viheti csak valamire


    aki nem tud angolul az nem tud tanulni és az anyja nyelvén csak csicskás lehet


    magyarral is pontosan így


     

    előzmény:
    vkatalin1982 (68)
    2016-02-05  14:26
  8. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 8. 06:46109.

    Köszi az ötletet, tényleg nagyon jónak látszik, de nem bp-iek vagyunk (csak környékiek), illetve szerintem az anyagilag is nagy falat lenne. Bár nem látom a honlapon a díjukat. Tudsz esetleg valamit erről?

    idézet:
    vkatalin1982 (68)
    2016-02-05 14:26:34

    igazán semmit nem tudok magyarban mi van


    hallom, hogy van pár ilyen külföldi


    és biztos pusziért nincs


    de a gyerekbe is pénzt kell tenni, mint mindenbe, ha eredmény kell


    25 évesen kerültem spanyolok olaszok környezetébe, olaszokkal üzleteltem, DE a nyelvet soha nem tudtam úgy megtanulni már akkor mint amiket gyerekként

    előzmény:
    vkatalin1982 (68)
    2016-02-05  14:26
  9. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 8. 06:41108.

    Igen, azt levettem, hogy a "mindenkit" egy kimondottan szuk ertelemben hasznaltad (vagyis =akikkel te talalkoztal).


    En csak a tenyeket irtam le. Egyaltalan nem mindenki beszel a koloniakon angolul, es nem kicsikorban vezetik be az angolt. Ezen nem valtoztat egy szubjektiv elmeny.

    idézet:
    Caithleen (64)
    2016-02-05 14:08:27

    de tuti 1000x többen mint a magyarokból akik ruszkiul beszélnek 40 év gyarmat után


    és a finnek is tudnak, mert 64től erre ráment az állam


    mert tudták, hogy vége az országnak, ha nép nem tud angolul


    nokia se nagyon lett volna ekkora az tuti


     

    előzmény:
    Caithleen (64)
    2016-02-05  14:08
  10. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 8. 06:37107.

    Ez is benne lehet, de sose felejtsük el, hogy a magyar nyelv milyen mértékben különbözik a többi európai nyelvtől - hát nagyon! Pont azért is nem tud ráállni az agyunk az angol mondatszerkezetekre, szóösszetételekre - a nyelv logikája valahogy teljesen más...

    idézet:
    Sakura1443613592 (57)
    2016-02-05 10:43:10

    és semmi nem is segíti elő, pedig nagyon fontos lenne


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (57)
    2016-02-05  10:43
  11. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 8. 06:35106.

    Azt el tudom képzelni, hogy ha az ember tanul / tanult angolul, akkor a filmnézés sokat segít a beszédértésben, de hogy aki nem tanult, csak bámul az ettől megtanul valamit, hááát...


    Tudom, mindig kering a neten a példa, hogy a kisgyereket letámasztod a TV elé, belövöd neki angolul a Tom&Jerry-t és úgy áll fel, hogy tud angolul, már ha elég időre ott felejtetted, de ezt elég nehezen hiszem. :-)

    idézet:
    évi* (56)
    2016-02-05 10:38:49

    nyilván tanulni is kell mellé, MINÉL apróbban


    és minél több időt angolul beszélők között töltve


     

    előzmény:
    évi* (56)
    2016-02-05  10:38
  12. 2016. február 6. 17:50105.

    Igaz nem nyelvtanulás, de a mondandódhoz passzol. Ismerős apuka az óvódás gyerekének betanította a matek alapműveleteket, még a szorzótáblát is. Elsőbe ment a kislány, tanítónők dicsérték milyen ügyes, ez a kislány matekzseni. Aztán később kiderült, hogy nem is jó matekos, a gyerek meg ott bőgött az apjának, hogy nem őt küldik a matek versenyre, pedig ő a matekzseni. 

    előzmény:
    Sissi52 (104)
    2016-02-06  16:59
  13. 2016. február 6. 16:59104.

    Csinalja mindenki ugy, ahogy akarja. Ugyis ugy csinalja. Azert szolok hozza, mert tobb reszbol is kompetens vagyok.


    Egeszen pici gyereket folosleges 'kulonorakra' jaratni. Meg 'orak'sincsenek. Az, hogy par szot megtanul idegen nyelven,de tulajdonkeppen semmire sem hasznalja, annak semmi ertelme. Mellesleg, akik tehetos szulok es koran tanittatjak csemeteiket pl idegen nyelvre, az meg is tanul valamennyire. Majd iskolaba kerulven, ahol valoban tanitjak az idegen nyelvet, elszor o lesz az okos, lenezi a 'hulyeket', akik semmit sem tudnak, ugy kb fel evig, majd a'hulyek' raketa sebesseggel elhuznak mellette, ha o abbol probal megelni, amit addig tanult.


    Pici gyereket elso perctol kezdve 'erdemes' ket nyelven tanitani, 'erdemes' kerdezem, pl ha az egyik szulonek az egyik,a masiknak a masik az anyanyelve. Azert erdemes, hogy anyanyelvi szinten tudjon kommunikalni a szulovel. Akcentusal, nem helyes kiejtessel folosleges. A rossz beidegzodes csak art.


    Ezert hagytam ott pl egy amerikai egyetem angolkurzusat kulfoldieknek, ahol modern okitassal ugy akartak engem? tanitani hogy beszelgessek koreai, indiai stb.. csoporttarsaimmal, mondjuk ismerkedjunk fel oran keresztul. Fel ora alatt en otthon bevagtam egy egesz lecke mennyiseget rengeteg szoval.


    Volt ovodaskoru magantanitvanyom, a szuloknek oszinten megmondtam, mire lehet szamitani. De ok ragaszkodtak, hat legyen.


    Lanyom apja mas anyanyelvu volt. En tanitgattam gyermekemet magyarul, amikor kerdezte, az mi, mondtam, szek stb.... Az apja meg csak daralt meg motyogott elotte. Na, mondom, ez a gyerek semmit sem tud a te nyelvedbol. Soha egy szot sem mondott. Aztan egyszer az apja raszolt az o nyelven, hogy ne ugralj a heveron,mert leesel. A gyermek magyarul mondta, hogy nem. Tehat ertette,de nem beszelte.


    Iskolaban tagozaton tanulta az angolt, en meg megtanitottam neki egy masik idegen nyelvet otthon. Elsos gimis koraban lekorozte az egesz gimit. Egy rongyos konyvbol tanult, meg kazetta sem volt, a rongyos konyvet en tanultam elotte rongyossa, o meg cafattokka.


    30 eves ven? en 50 evesen kezdtem angolt tanulni, ma abbol elek es jol!!! Orosz? Egy tanitvanyom imadta, mindig ram hivatkozott, hogy o azert tud oroszul,mert jo tanara volt. Ma abbol el es jol. Feher hollo, akik akkor lehulyeztek, ma irigylik. Mert ki tud oroszul? Aki meg jol tud, az megel belole, hol a vetelytars?


    Ja, sajat gyermek ma 4.5 nyelven beszel, Magyar ugye anyanyelve, angol kell a munkajahoz, egy, ami az adott orszag nyelve, ahol ma el a fel a masik hivatalos nyelv az orszagban, amit tulajdonkeppen nem hasznal, es egy masik nyelv a rokonai miatt. Tobbi minek, ha nincs ra szukseg? Nekem a magyar anyanyelv, angol, az itteni hivatalos nyelv.  Orosz, nemet alszik. Nem kell.


    Tenyleg mindIg eltunodtem, milyen folosleges hoskodes, az en gyermekem mar all, jar, ,a tied meg nem, az enyem mar toltottkaposztat eszik, te meg bebietelt adsz neki.. Felnottkorban a par honap kulonbseg hu de nagyot szamit. Tenyleg nem az szamit, amit tud az ember, azt mire hasznalja? Vagy csAk azert, hogy hoskodni lehessen vele?


    Modern korban elunk, a kutyuk ismerete fontos, de itt is ertelmetlen a vetelkedo, hogy en kicsit jobban ertek hozza, tehat kicsit kulonb vagyok. Pl baratnommel elmegyunk egyutt kicsit kiruccanni, majd hivja a csAladja sorban telefonon, es beorditjak a telefonba, amit szemelyesen nem mernek, pedig otthon leulve nyugodtan meg lehetne beszelni. Hazamegyunk, na milyen jo volt az egyutt toltott ido, na ja. Akkor jo, ha tenyleg kinyomja a telefont, azt meg nem teszi, mert barmi tortenhet.


    Gondolom, egy 2 eves komoly informaciokat szerez a netrol. Inkabb megtanulna a szobatisztasagot meg kanallal villaval enni, stb...Gombot sokkal biztonsagosabban nyomogat majd par ev mulva.


    3. osztalyban okos kislany kenterbe verte a alapokat,majd, amikor komoly tananyag kovetkezett, megallt a tudomany.  


    Semmit nem mondtam senkinek,csak hangosan gondolkodtam.


     

    előzmény:
    vkatalin1982 (1)
    2016-02-04  15:31
  14. 2016. február 6. 13:16103.

    Tudtam még az állatneveket, bemutatkozni, hány éves vagyok és hasonlókat, de pl. ragozni nem. 


    Szegény anyukám csak jót akart....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (99)
    2016-02-06  12:58
  15. 2016. február 6. 13:13102.

    Igen, egyetértek, saját "gyászos" tapasztalataim okán.


    Viszont a topiknyitónál ennek feltételei szerintem nem állnak fenn. 


     


     


     

    előzmény:
    Sushi (100)
    2016-02-06  13:04
  16. 2016. február 6. 13:08101.

    Lehet, német gyökereim okán, de az angolnál sokkal jobban ment, hamarabb(évekkel korábban) tettem le belőle a középfokút, mint angolból-holott utóbbit kb 4-5 évvel korábban kezdtem el tanulni-, németből pedig csak harmadikban kezdődött az oktatás, iskolai keretek között.


    Azért is utáltam a külön angolt, mert a csoporttársak érzéseim szerint mind előrébb jártak, jobban értették az anyagot, mert általánosban is az angol volt az első nyelvük, nem úgy, mint nekem....


     


    Úgy emlékszem, hivatalosan(gimnázium) 9.-ben kezdtem el az angolt-akkor kezdett kikristályosodni, miket prüntyögtem korábban...


     


     


     


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (99)
    2016-02-06  12:58
  17. 2016. február 6. 13:04100.

    Akkor meg egyszer mondom: arrol a helyzetröl volt szo, hogy egy gyerekkel allandoan egyik szülö (vagy akarki) egy bizonyos nyelven, a masik szülö(vagy akarki) egy masik nyelven beszel. Mindezek a szemelyek allando napi kapcsolatban vannak a gyerekkel. Ebben az esetben az elsö pillanattol kezdve lehet - es velemenyem szerint kell - masik nyelven is beszelni a gyerekkel.


    a heti 2szer 45 perc semmit nem er ebben a korban. Iskolaban heti 5ször 45 percnel kezdödik az erdemi nyelvtanitas. Iskolaban. Nem ovis korban es nem ketevesen.

  18. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2016. február 6. 12:5899.

    Mintha csak magamat olvasnám. 5-6 évesen már jártam ovis angolra, majd 2.-os koromtól külön angol s 3. osztálytól angoltagozat végig általános iskolában. Illetve gimiben is heti 5x angolóra. Aztán az érettségi előtt félévvel, ott álltam és azt se tudtam hány igeidő van...pff..persze az ódmegdonác nekem is marhára ment...

    előzmény:
    Viola* (98)
    2016-02-06  12:50
  19. 2016. február 6. 12:5098.

    (Na, nem babaangol, hanem még általános előtt, óvodában kezdtem, saccra 4-5 éves lehettem, utána pedig folyamatosan különóra...utáltam...)

    előzmény:
    Viola* (95)
    2016-02-06  12:37
  20. 2016. február 6. 12:4597.

    Persze lehet, én vagyok ilyen nyomi, akin nem fogott az óvodai angol...


    Pedig úgy emlékszem, egy Debbie nevű afro lány tartotta, aki nem is tudott magyarul.


     

  21. 2016. február 6. 12:4096.

    Gondolom, anyanyelvi környezet(óvoda, szülők) minőségi változást jelentett volna, de ez a heti 90 perc bohóckodás nem adott sokat azon kívül, hogy megtanultam a színeket és énekeltették velem az Olc McDonalds had a farm-ot, amit ómekdonálcelefánt-nak értettem...

    előzmény:
    Viola* (95)
    2016-02-06  12:37
  22. 2016. február 6. 12:3795.

    Járattak anno babaangolra, heti talán 2*45 percet. Eredménye: semmi. :)


    Németül harmadikos koromban kezdtem el tanulni; kb egy év alatt behoztam az angol nyelvtudásom...

  23. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2016. február 6. 12:0994.

    Nem vagyunk egyformák.Én már azt várom, hogy ücsörögjünk egy jó pohár bor mellett a felnőtt fiacskámmal és csak beszélgessünk.


     

    előzmény:
    évi* (92)
    2016-02-06  12:00
  24. 2016. február 6. 12:0393.

    Én értettem, h nem neked sürgős. ☺


    Csak annyi helyről hallani, h ezt és ezt csináld, h a gyerek ezt és ezt előbb megtanulja. Hát nekem nem sürgős. Megtanulnak mindent a maga idejében. Ki előbb, ki később.

    előzmény:
    Sushi (91)
    2016-02-06  10:48

Címlap

top