Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ikrek és nagyik

Torolt_felhasznalo_539537
Torolt_felhasznalo_539537
Létrehozva: 2015. február 16. 21:24

Tapasztalt nagymamák hozzászólását, javaslatát, tanácsát kérném születendő ikerpár ellátásánál mi a legjobb segítség az anyukának??? És úgy általában minden érdekel-nálunk a családban ők lesznek az első ikerbabák

  1. 2015. február 24. 23:3840.

     


    Szia!


     


    Sajna nincs időm végigolvasni a HSZ-eket, de felkaptam  a fejem  erre a topic címre.


    Én ikres anyuka vagyok, és saját tapasztalatomból azt tudom tanácsolni, hogy tartsd tiszteletben  a szülők kéréseit,azzal segítesz igazán, és akkor nem lehet konfliktus. Nálunk 2 nagymama van, egyik részról ez működött- müködik, másik részről nem - itt folyamatosan felülbírállás van,  általában semmi sem úgy van, ahogy be van vezetve, ahogy kérem, hanem, ahogy Ő gondolja. Ez elég sok feszkót tud okozni. A jó tanácsok 20-30 évvel ezelőttről nem biztos, hogy helytállóak, elképzelhető, hogy bejön 1-2 praktika, de mindenképp kérdezz előtte, mielőtt cselekszel. Igény szerint vegyél részt  a hétköznapjaikba, minden megbeszélés, hozzáállás kérdése.


    Eleinte sok segítségre van szükség, de ez is egyéni, mert ismertem olyat aki full egyedül nyomta egész nap 2 picivel ,amíg  a férj haza nem ért. Nálunk néha a fürdetéshez 3-an is kellettünk ....  


    ha van kérdésed szívesen válaszolok.


     


    Üdv, szép estét

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_539537 (1)
    2015-02-16  21:24
  2. 2015. február 21. 21:0139.

    Mekkora kincs egy ilyen lelkes nagymama!!!


    Főmaszat, az a legjobb, ha mindig megkérdezed, hogy mi a legjobb az ifjú szülőknek, milyen gyakran menj és mi lenne éppen akkor a legnagyobb segítség.


    Készíthetsz nekik ajándékba egy kuponfüzetet, ahová minden oldalra felírsz valami olyasmit, hogy ebédfőzés, takarítás, fél óra vasalás, ikrekkel sétálni menni, babákat fürdetni, szabadon választható egyéb segítség stb stb. És az utolsó oldalra felírod, hogy egy kupon több alkalommal is felhasználható, mert nagyon szereted őket és szívesen segítesz, ameddig erőd és egészséged engedi. Aztán később, amikor már meglesznek a babák és az ifjú anyuka karikás szemekkel ajtót nyit neked, akkor csak mosolyogva megkérdezed tőle, hogy na kislányom, ma melyik kupont szeretnéd beváltani?


    Gyakorló nagymamaként biztos tökéletesen fogod kezelni a helyzetet. Gyönyörű babákat és jó egészséget kívánok mindannyiotoknak!


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_539537 (1)
    2015-02-16  21:24
  3. 2015. február 21. 16:0738.

    Kicsit OFF leszek - elrugaszkodva az iker témától, de maradva a szülői segítség témánál.


    Nagyon ingoványos talaj ez. Van aki kiakad - látom - azon, hogy a nagyszülőt ingyen segítségnek tekintik. Szerintem sem így van - persze néhány szélsőséges véglettől eltekintve. No, azon én is megbotránkozom.


    Nekem mondjuk nincsenek ikreim. De én meg pont azzal akasztom ki anyámat, hogy semmiféle segítséget nem kérek  és nem is fogadok el tőle. És nemcsak azért, mert már marhára nem fiatal. (Hisz viszonylag jó fizikai és szellemi állapotban van.) Hanem mert nem kell, nem tartok rá igényt. Meg így legalább nem kell attól sem félnem, hogy esetleg valamikor feldobálják. Egy kivétel van: a karácsonyi bejglisütés. Azt elfogadom, mert nem kell vele bíbelődnöm. Bár őszintén szólva, tökéletesen el tudok képzelni egy bejgli nélküli karácsonyt is. Nálam nincsenek íratlan szabályok, hogy karácsonykor mit kell enni, inni, mit kell csinálni, hova kell menni, stb. stb. Az a lényeg, hogy mi jól érezzük magunkat.

    előzmény:
    sabanka (29)
    2015-02-17  15:55
  4. Torolt_felhasznalo_244793
    Torolt_felhasznalo_244793
    2015. február 18. 10:0637.

    Harangocka, így van, ahogyan írod: ikreknél az első időszakban tényleg nagyon le van anyuka amortizálva.


    Nekem az első gyerekem is császárral született: 4 nap után már fitt voltam, nem volt igényem a pihenésre. Az ikrek császárja sokkal jobban megviselt, még hónapokkal később is megfájdult egy ponton, ha jobban megerőltettem magam. Szóval egyértelmű, hogy a házimunkában kell az első hónapokban segíteni, mert fizikailag sem bírja anyuka annyira (meg persze időben sem, hiszen két piciről kell gondoskodni).


    A másik a napirend. Az első gyerekünknél is igyekeztünk betartani, de nála még jobban belefért, hogy pl. a napközbeni altatásnál kint ringattuk a nappaliban a pihenőszékében, stb. Az ikreknél ezt már sajnos nem lehet - legalábbis nálunk - kivitelezni. Ők szigorúan a kiságyukban aludtak, és bevallom, néha hagytuk őket picit sírni, továbbá nem voltunk benn elalváskor a szobájukban (persze betakargattuk, megsimiztük, stb., de kijöttünk). Szerencsére működött a dolog, de voltak alkalmak, amikor bántott, hogy hagytuk őket sírni, de tudtam, erre szükség van. Ellenkező esetben az egész napom arról szólt volna, hogy valamelyik gyereket épp altatgatom, vagy csitítgatom, hogy hagyja aludni a másikat. Szerintem a napirenden belül is ez a legfontosabb. Ezzel nyilván összefügg az étkezés is, mármint hogy egy időben egyenek. Mondjuk az ikrek nálunk sajnos tápszeresek voltak, amelynél könnyű volt kivitelezni, hogy egy időben (és gyorsan) egyenek. A szoptatás nyilván időigényesebb. 


    Összességében nekem az volt a tapasztalatom, hogy a két gyerek ellátása önmagában nem volt kétszer annyira megterhelő, mint amire egy gyerekből kiindulva számítottam.


    Nálam kb. 5-6 hónapos korukban volt egy mélypont, amikor fizikailag-lelkileg lemerültem. (Előtte extrán jól bírtam, sokan csodálkoztak is. Akkoriban a férjemnek nagyon sok munkája volt, itthon keveset tudott segíteni. Ezzel csak azt szerettem volna mondani, hogy azért ikrek mellett nem csak az első 1-2-3 hónapban kell a nagyobb volumenű segítség, hanem a későbbiekben is. Egy gyereknél azért az idő előre haladtával anyuka jobban belerázódik, feltöltődik, rutint szerez, stb., így kevesebb külső segítségre van szüksége. Ikreknél pedig az idő előre haladtával anyuka nem regenálódik olyan gyorsan.


     


    Problémamentes szülést és egészséges unokákat kívánok!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_539537 (36)
    2015-02-18  08:19
  5. Torolt_felhasznalo_539537
    Torolt_felhasznalo_539537
    2015. február 18. 08:1936.

    Köszönöm a tanácsokat, tapasztalatokat.


    Csak most jutottam a géphez, de mindjárt rohanok is tovább ápolni a beteg részét a családnak.


    Válaszolok: kétpetéjű ikrek lesznek, és remélem minden rendben lesz-ja és mind a kettő KELL!!!!


    Csak arra kérlek benneteket ne vitázzatok butaságokon.


    Tanácsok, tapasztalatok-ez kell!!!!


    Este benézek, futok tovább

    előzmény:
    sabanka (30)
    2015-02-17  16:11
  6. 2015. február 18. 06:5735.

    Sajnálom ha nem érted! Itt egyszerre, egy időben kell 2 felvételi előkészítőt és 2 sítábort fizetni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_244793 (33)
    2015-02-17  18:31
  7. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. február 17. 21:1634.

    Szerintem teljesen oké amit írsz. Ha a gyerek(ek) 1 év felett vannak. 


    De gondolj csak bele -itt épp ikrekről volt szó- elsőgyerekes anyuci az első hezekben örül ha luk van a... Szóval, sztem abvan az első pár hónapban, ha nagyi felajanlja, h segit, akkor had mondja meg anyuci, h mi legyen az a segitség. 


    Pl ne bébit abajgasson fél napig, hanem, ha bébi elaludt, akkor hagyja, h anyuci is ledőljön, addig ő nyugiban megfőzhet.


    De ha anyuci a fogzás miatt zombi -mondkuk a 6 honapos mellett- akkor nagyi jöhet es elviheti bébit sétálni 1 orára, h anyu aludjon egyet.

    előzmény:
    asztanaviszta (27)
    2015-02-17  15:34
  8. Torolt_felhasznalo_244793
    Torolt_felhasznalo_244793
    2015. február 17. 18:3133.

    KN: Tényleg nem értem, szerinted anyagilag miért húzósabb két ikergyerek, mint két különböző korú gyerek? Ezt már más fórumokon is sokszor elmondtad.


    Ha van egy gimnazista+kisiskolás testvérpár, ott egyiknek fizetik a felvételi felkészítőt, másiknak a sítábort. Egyiknek 41-es, másiknak 38-as bakancsot vesznek. Náluk is egyszerre jelentkeznek kiadások, csak nem egyformán. Azért a különböző korú gyerekek nevelésénél nem lehet arra berendezkedni, hogy örökölnek dolgokat a másiktól még akkor sem, ha azonos neműek. 


     

    előzmény:
    KN18 (28)
    2015-02-17  15:35
  9. Torolt_felhasznalo_244793
    Torolt_felhasznalo_244793
    2015. február 17. 17:4232.

    Nézd, nálunk anyósom segített heti egyszer. Nálunk nem dirigálás alapján működött a dolog, hanem megkérdezte, miben segíthet. Nem gondolom, hogy ez ördögtől való volna. Szerintem a normálisan működő családoknál ez így szokás. Nem arról volt szó, hogy - téged idézve -  a nagymamát ingyen takarítónőnek, stb. néztem. 

    előzmény:
    asztanaviszta (27)
    2015-02-17  15:34
  10. 2015. február 17. 16:2331.

    Igen volt ingyen tápszer, ki is váltottuk a kislányom 3 napig éjjel nappal sírt, felpuffadt és ment a hasa tőle. Hát maradtunk a minőséginél.


    Mi nem kaptunk sem használt, sem új dolgokat. Kicsi a család és a gyerekek is megnőttek mire én szültem.


    Messze nem a ruha a legnagyobb költség.


    De ezt ne is ragozzuk a topic a nagyikról szól és én várom, hogy mit válaszol főmaszat egy petéjű, vagy két petéjű ikrek lesznek?? 

    előzmény:
    sabanka (30)
    2015-02-17  16:11
  11. 2015. február 17. 16:1130.

    tudom, hogy megy ez, hiszen nekem is ikreim vannak :-)


    De azért nem kellett két babakocsi, sőt érdekes módon nekem elég volt egy, ami egész jó áron volt, kiságyból és etetőszékből sem kell a legdrágábbat megvenni. pl az Ikea-s etetőszék került 1500 Ft-ba (!), tökéletesen megfelelt, és kettőt vettünk belőle.


    A járókát, babakocsit, gyerekágyat, autósülést, egyebet utána el lehet adni, sőt jó minőségűt lehet használtan is venni. A gyerekcuccok meg szerintem nem olyan drágák, meg rengeteget kaptunk is, újakat ajándékba a családtól.


    Nálunk az egyik fiú, a másik lány, már 10 évesek, hát már nagyon kis koruktól másmilyen ruhákba járnak, a fiú mintha két évvel idősebb lenne, simán megörökölhetné a lányom a  fiam ruháit, de hát azok fiúsak, szóval mert ikrek, nem kerülnek többe, mint mondjuk két testvérnél, sőt szerintem néha olcsóbb is (pl. csak egy szülinapi bulit tartunk - egyenlőre)


    Se én, se a férjem nem középvezető, igen, sokba került a tápszer az elején, utólag kiderült, hogy a 36. hét előtt született babáknak ingyen járt volna ... De azért nem éreztem ezt annyira megterhelőnek anyagilag. Tudod úgy van ez, hogy mindenből lehet nagyon drágát venni és ugyanazokat meg lehet olcsóbban is venni.


    Az lehet, hogy repülős útra egyenlőre nem megyek velük, mert azt már tényleg drágának találom (4 főre annyi pénzt kifizetni,) no de most akkor csórók lennénk? mert két gyerekem van, ráadásul ikrek és nincs takarítónőm? és nem vagyunk középvezetők?


     

    előzmény:
    KN18 (28)
    2015-02-17  15:35
  12. 2015. február 17. 15:5529.

    Ha akar segíteni, akkor segítsen úgy, hogy az jó legyen ...


    amúgy nem tudom, hogy azt honnan vetted, hogy dirigáltam volna neki, hiszen épp azt írtam, hogy nem volt jó segítség, mert az elején, mikor két hónap kórház után végre otthon voltam, nem pont arra volt szükségem, hogy a babát vegye ki a kezemből ... hogy jobban tudjak netán takarítani :-D 


    De tudom, te biztos minta anya és nagyszülő vagy/voltál és a te gyerekeidet teljes mértékben mindig minden körülmények között simán el tudtad látni, soha nem hagytad volna másra a gyereket, éjjel nappal szoptattál, és a lakás is puccparádéba állt .... mindez persze szülés után két nappal, ja és tutira még fájdalomcsillapítót se kértél, minek az, tán még a szülés se fájt ...


     


     

    előzmény:
    asztanaviszta (27)
    2015-02-17  15:34
  13. 2015. február 17. 15:3528.

    Most a komplikációkról nem is beszéljünk mert ahhoz egy külön vagyon kell. Feltételezzük, hogy minden, de minden a legnagyobb rendben van.


    Tudod mi a sok, az, hogy egyszerre kell 2x annyi pénz és 2x annyi energia a szülőktől. A jól kereső középvezető férjem havi fizetésének a 65%-át költöttük speciális tápszerre és pelenkára, de ezt ma már fogalmazhatjuk úgy is, hogy minőségi tápszerre.


    És ahogyan növekednek, ezek a ráfordítások is sokszorozódnak. És nem, nem ugyanaz mint két testvér mert itt egyszerre kell, és egyszerre válik feleslegessé. Itt egyszerre kell 2 babakocsi, 2 autósülés, 2 védőoltás és 2 etetőszék, 2 bicikli és stb.. és pl. 2 nyelvvizsga 70 ezer és 2 felvételi díja 18 ezer, tehát egyszerre kell 100 ezer ft, és nem ebbe az évbe 50 ezer, meg a következőben 50 ezer. 

    előzmény:
    sabanka (25)
    2015-02-17  15:22
  14. 2015. február 17. 15:3427.

    Sokkal tapintatosabb a nagyszülőket ingyen takarítónőnek, bébiszitternek stb. használni.


    Teljesen elfogadható, ha egy nagyszülő akar és tud segíteni.


    De hagy döntse el ő, hogy ez a segítség mi legyen. Ha a gyerekre akar vigyázni legyen ez, ne pedig anyuka dirigálja, hogy ehelyett pl. pakolja ki a mosogatógépet, vagy porszívózzon.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_244793 (18)
    2015-02-17  12:38
  15. 2015. február 17. 15:2426.

    na meg redukciót csak kétpetéjű ikreknél lehet elvégezni ... egypetéjűeknél nem, mert sokszor még egy burokban is vannak ...

    előzmény:
    KN18 (24)
    2015-02-17  15:13
  16. 2015. február 17. 15:2225.

    tudom, hogy van ilyen, de azért kettős ikerterhesség esetén én nem ajánlgatnék még ilyeneket ...


    Azért két gyerek még nem a világ! Két gyereket sokan nevelnek, sőt hármat is takarítónő nélkül.


    Például én is ... És azért abszolút nem mondanám magam csórónak.


    Tudom ám, hogy mire gondolsz, veszélyes ám az ikerterhesség, sok gond lehet belőle, meg a végén sok pénzbe kerül az orvos, de például épp tegnap beszélgettem egy anyukával, ő a 40. héten szült ikreket, szóval nem mindenkinél vannak azért komplikációk.


     

    előzmény:
    KN18 (24)
    2015-02-17  15:13
  17. 2015. február 17. 15:1324.

    Nézd ezelőtt 20 évvel is el lehetett vetetni az iker babákból az egyiket ha valaki józan ésszel felmérte, hogy nem tudja tisztességgel felnevelni. Ma már meg még fejlettebb az orvostudomány. Volt olyan iker terhes anyuka akiinek 3-as ikrek fogantak és bizony 2 magzatot elvetetett.  Piszok nehéz lehetett lelkileg feldolgozni, de reális esélyt nem látott arra, hogy anyagilag meg tudnák oldani. 

    előzmény:
    sabanka (22)
    2015-02-17  15:07
  18. 2015. február 17. 15:1023.

    nálunk is az volt a helyzet, hogy a nagyszülők akartak segíteni. Csak épp első unokák/gyerekek révén még anyukám nemigen tudta, hogy mit is kéne csinálni, én meg túl fáradt voltam mindenhez ...


    utólag visszagondolva, valóban könnyen megoldható az ilyesmi, például ebédrendeléssel/takarító néni alkalmazásával, no de miután volt "segítség", nem ebben gondolkodtunk, mondhatnám, majd legközelebb okosabb leszek :-D de már nem lesz legközelebb.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_244793 (18)
    2015-02-17  12:38
  19. 2015. február 17. 15:0722.

    hát ez azért egy kicsit fura ...


    ha már ikrek, akkor ne vállaljam, mert csak "egyre futja" ????


    Mintha az úgy lenne, hogy nekem futja kettőre is, úgyhogy én akkor ikreket kérek, hm???


     



     

    előzmény:
    KN18 (21)
    2015-02-17  14:50
  20. 2015. február 17. 14:5021.

    Most végtelenül őszinte leszek:


    A leírtak alapján ma Mo-n én csak nagyon stabil anyagi helyzetű házaspárnak ajánlom, hogy be merjen vállalni egy ikerpárt. Pont azért mert én maximális empátiával át tudom érezni mások helyzetét. Főleg a gyermekekét!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_244793 (20)
    2015-02-17  14:17
  21. Torolt_felhasznalo_244793
    Torolt_felhasznalo_244793
    2015. február 17. 14:1720.

    KN: itt alapesetben arról van szó, hogy van nagymama, aki segíteni akar. Szerintem ha a nagymama meg tudja oldani a takarítást, felesleges a fizetett takarító.


    Másrészt nem szeretem a szemellenzős embereket, akik nem veszik észre, hogy a környezetükben élő emberek zömének igenis sok az általad említett 8 ezer forintos munkadíj, ami havonta több mint 30 ezer forint. Továbbra is fenntartom a véleményemet, hogy tapintatlan dolog ma Magyarországon ezt javasolni. Az ilyen dolgokra személy szerint érzékeny vagyok, bár nem vagyok érintett ebben a kérdésben (remélem később sem, de mit lehet tudni), de minimális empátiával átélhető mások helyzete.


    Említetted, nem mindenkinél van nagymama. Valóban. De szerintem ma a családok többségében az ilyen szituációkban anyuka kezeli a helyzetet, nem a takarító+gyerekfelügyelő alkalmazásában gondolkodik. Nálunk anyósom heti egy napi segítsége nem volt azért óriási, és mellette a 3 kisgyerekkel ura voltam a helyzetnek. Az ikrek 1 évesek múltak, amikor a bátyjuk családi napközibe kezdett járni heti 2 alkalommal, tehát a nagytesó sem lett a testvérei miatt bölcsibe, mindennapos oviba dugva. Mint mondottam, nálunk nem anyagi kérdés volt, szóval az én gyerekeim jövője miatt nem kell aggódnod.

    előzmény:
    KN18 (19)
    2015-02-17  12:57
  22. 2015. február 17. 12:5719.

    Nekem volt/van takarítónőm. Heti 1 alkalommal jött és óriási segítség volt, de még ma is az. 


    Mondjuk van némi ellentmondás, mert ha nem futja heti 8 ezer takinőre, akkor ott az ikrek is hatalmas teher lehet. Később meg még hatalmasabb. Gyereket vállalni nagyon nagy felelősség, én legalább is így gondoltam akkor is és most még inkább.


    No és van ahol a nagyszülő is még dolgozik, vagy olyan messze lakik, hogy egyszerűen nem tud segíteni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_244793 (18)
    2015-02-17  12:38
  23. Torolt_felhasznalo_244793
    Torolt_felhasznalo_244793
    2015. február 17. 12:3818.

    Asztanaviszta: A házi munkához valóban fel lehet venni fizetett segítséget, ámbár:


    1.) Két ikergyermek (+ nálunk a 2 évvel idősebb nagyobb) mellett nekem nem lett volna türelmem egy vadidegent kerülgetni, aki elvégzi a házimunkát. Nem tudom, neked vannak-e ikreid, de azért mellettük az ember fáradtabb, leterheltebb, stb. mint egy gyerek mellett. Én tapasztaltam, egy gyerek mellett időmilliomos voltam, az ikrek mellett azért az ingerküszöböm alacsonyabb lett:a kezdetekkor engem idegesített volna pl. egy takarítónő. Kb. az ikrek 1 éves korától járt újra hozzánk.


    No és a normális nagyszülők is szeretnének érdemben segíteni, amibe bele tartozhat a házimunka is. Nekem pl. anyósom mindig megkérdezte, mit segítsen.


     


    2.) Nem mindenki engedheti meg magának a fizetett segítséget, pl. takarítónőt. Ilyen szempontból elég tapintatlan a megjegyzésed: ahol én lakom, kb. 1.300-1500 Ft a takarítás óradíja, ami sokak számára - főként gyed idején - szerintem nem kevés. Szóval nem kellene ilyen kategórikus tanácsokat adni. Mondom mindezt úgy, hogy szerencsére nálunk nem anyagi kérdés volt a dolog, de tényleg gondolkoznod kellene az ilyen tanácsok előtt.

    előzmény:
    asztanaviszta (12)
    2015-02-17  11:23
  24. 2015. február 17. 12:3417.

    Ó, lehet ám nagyobb unokáknak is a kedvébe járni. Én hallok olyanról, hogy a nagyinál esznek az unokák, mert az ugye sokkal jobb mint amit anya főz . Más városban lakó nagyihoz költöznek a középiskolás, egyetemista gyereke. Vagy csak a hétvégi buli után ha a mami közelebb, akkor ott alszanak. 

    előzmény:
    Liza (8)
    2015-02-17  10:27

Címlap

top