Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Sok miért és hogyan kérdés

Ciaobella
Létrehozva: 2012. szeptember 30. 08:16

Sziasztok!

 

Ennek a topicnak az ötlete onnan jött, hogy a fiam annyi kérdéssel "bombáz" engem, hogy sajnos nem is tudok válaszolni mindegyikre, mert nincs is időm utánanézni vagy elolvasni egy könyvrészt ezzel kapcsolatban, máris jön a következő kérdés.

 

Kb másfél órája vagyunk ébren, már megreggeliztünk és ezeket a kérdéseket tette fel:

 

-A hangyák melyik kenyeret eszik meg előbb, a nedveset, vagy a szárazat? (Ezt ma ki fogjuk próbálni, mert őszintén szólva nem tudom.Lesz egy száraz, egy normál puha kenyér és egy eláztatott, ami körül azért nem folyik a víz.)

 

-Mekkora az a meteor, ami a Föld felszínét éppen nem éri el, mert elég?(Hát lövésem sincs.Pedig tudom, hogy gravitációval, gyorsulással és súrlódással is kellene számolni.Ennek utána kell néznem.)

 

-Gőz és füst között mi a különbség?(Ezt el tudtam mondani, de jött a következő kérdés, milyen gázokból áll a füst?Széndioxid, szénmonoxid, de még mi?Tudom, attól függ, hogy mi ég éppen.Pl:fa.)

 

-Hogy készítik a sűrített levegőt?(Úgy néz ki ezt sem tudom.Olvasni, olvasni, még mindig tanul az ember.  )

 

-Honnan veszik a héliumot, amit a lufiba töltenek? (Ezt sem tudom.Vagyis, de, a gázpalackból.De azt honnan veszik?Ok, a gáztöltő állomásról.De a természetből honnan veszik?)

 

Azt hiszem, hogy volt több kérdése is, de már nem emlékszem mindre.

 

Nálatok is vannak ilyen kérdések?És ilyen mennyiségben?Ti tudtok válaszolni rá?Nálatok miket kérdez a gyerkőc?

 

Üdv!

 

CB

 

 

  1. 2012. október 22. 23:18121.

    Hahó!

    Csak bejelentkeznék, hogy olvaslak, figyellek, bár hozzászólni nem tudok.

    Butább vagyok mint egy ötödikes. ;)

    Csodálom a gyereket a fantáziájáért, téged meg a türelmedért.

    Írjatok, csajok, kellemes perceket okoztok vele! :)

    Szép estét nektek,

    T.

     

    előzmény:
    Ciaobella (116)
    2012-10-16  09:03
  2. 2012. október 18. 13:14120.

    Nézegettem könyveket a neten, amiket jószívvel vennék a gyerekőcnek névnapra, karácsonyra, szülinapra és közben találtam pár érdekeset.

     

    Csányi Vilmos:Van ott valaki?

    A könyv az agresszióról szól. Ez inkább magamnak ajánlanám.

    http://www.libri.hu/konyv/van-ott-valaki-3.html

     

    Egy kis logika és matematika:

    A hölgy vagy a tigris (Ez kisebbeknek is jó lehet.)

    http://www.libri.hu/konyv/a-holgy-vagy-a-tigris.html

     

    Hány éves a kapitány? (És ez is.)

    http://www.libri.hu/konyv/hany-eves-a-kapitany.html

     

    (Anya magának is néz könyveket. :)  )

    http://www.libri.hu/konyv/fekevesztett-evolucio.html

  3. 2012. október 18. 12:58119.

    Legújabb kérdések:

     

    -Hogy és miért izzik az izzó?Nem vagyok nagyon jártas az elektronikában, ezért a tesóm válaszolta ezt meg.Neki ez a kisujjában van.Én is meghallgattam, de ez az a kérdés, amire jobb ha szakember felel. :)

     

    -Miért nem hal meg a galamb a dróton, amiben nagyfeszültség van?Ehhez a tesóm kellett megint.

     

    -Mi az a futótűz?A tűz, ami szárazság idején gyorsan terjed egyik növényről a másikra, esetleg lakóépületekre is.

     

    -Miből van a hegedű húrja?(A vonó lószőrből.)A húr régebben nyúl vagy báránybélből készült (sőt mendemondák szerint macskabélből is, de ez nem igaz).Ezek könnyebben elhangolódtak és elszakadtak.Manapság inkább fémhúrok vannak és azok is tekercselve.

    Érdekes, hogy ezt a kérdest nekem tette fel tegnap hegedűgyakorlás közben.PEdig ott a hegedű a kezében és láthatja, hogy miből van.Gondolom a tekercselés bizonytalanította el.

     

     

     

  4. 2012. október 16. 09:25118.

    Igen, még régen a mi kutyánk is barátkozott a nálunk született kölyökmacskával.De ezt a fiam még nem láthatta.

    Volt, hogy a kiscica tiszta nyál volt, mert a kutya hurcibálta előre a kertbe, hogy ne egyen bele a táljába.A cicus, meg mindig visszament és belemászott.Nagyon vicces volt.A kutyus meg mindig csak nagyon óvatosan vette ki a tálból és a grabancánál finoman fogta meg, pedig akár el is törhette volna a gerincét is.A cica elfért akkor még a két kezemben, annyira kicsi volt. Aztán amikor egyre nagyobb lett, a kutya volt, hogy csak mordult egyet.Addigra a cica megszokta, hogy megvárja, míg a kutya eszik és utána megy szaglászni.:D

    Pedig a macska is kapott enni, de úgy nézett ki, hogy abból a tálból jobban esett az étel..Kár, hogy lakásban lakunk és nincs kert, így lemarad ezekről az állatos jelenetekről.

    előzmény:
    payaboy (117)
    2012-10-16  09:14
  5. 2012. október 16. 09:14117.
    A kutya és a macska is lehetnek "barátok", főleg ha fiatal korukban együtt szocializálták őket. Ekkor megtanulják a másik jelzéseit. Persze ez a kivétel.
    előzmény:
    Ciaobella (116)
    2012-10-16  09:03
  6. 2012. október 16. 09:03116.

    Leginkább blogszerűen működik ez a topic, de le kell írnom a legújabb és legérdekesebb kérdéseket.

    Tegnapi termés:

     

    -A macskának miért van farka?

    Azért, hogy egyensúlyozni tudjon.De persze meséltem még az evolúcióról is.Remélem, hogy megértette.

     

    -A macsak a és a kutya sose lehetnek barátok?

    Még régebben láttam a tévében egy műsort, amiben meg is magyarázták, hogy miért nem bírja egymást a két állat.Ha a kutya csóválja a farkát, az az öröm jele.Ugyan ez a macskánál az idegességé.Ha a macska dorombol, az az elégedettség jele, ha a kutya morog, az a támadás jele.Szóval a két állat félreértelmezi egymás jeleit.A kutya szeret futkározni, a macska szeret lustálkodni.A kutya figyel az emberre, a macska legtöbbször a kaja miatt van az ember mellett.(Bár sok helyen már annyira foglalkoznak a maccsal is, hogy a macska is egyre ragaszkodóbb lesz, sőt...)Ezen kívül általában a kutya nagyobb állat, mint a macska, ezért persze, hogy tartózkodóbb a macs.

     

    -A kis kengurúnak van zsebe?

    Persze, hogy van, csak abban nincs egy még kisebb kengurú.

     

    -A kis kengurúnak miért van erszénye?

    Ezt a kérdést hallotta az apum is és kapásból viccet csinált belőle.Azt mondta azért, hogy belepakolja a játékait és úgy menjen oviba.Nagyon jót nevettünk rajta.A fiam is értette a viccet.

    Persze azért válaszoltam komolyan is.Azért van erszénye, mert így születik.Utólag már nem nőne erszénye.

     

    -Az elefánt miért nem tud repülni?

    Mert nincs szárnya.De miért nincs szárnya?(Látott egy szárnyas ló képet és innen jött az ihlet.)Azért nincs, mert nagy erő kellene ahhoz, hogy azt a hatalmas testet felemelje.Ahhoz meg még több izom és még több energia kellene.

    Ezt a kérdést is hallotta apum és ebből is viccet csinált.Ő azt mondta, hogy azért nem repülnek, mert képzeljük el, ha repülés közben pottyantanának egy tévésdoboznit.Az életveszélyes lenne.Ebben is van igazság, de apu úgy néz ki, hogy tegnap nagyon vicces kedvében lehetett.Nagyon jó délutánunk lett ezektől a kérdésektől és válaszoktól.

    Remélem, hogy tetszett.

     

     

  7. 2012. október 11. 12:54115.
    Köszi.
    előzmény:
    gezemici (114)
    2012-10-11  12:53
  8. 2012. október 11. 12:53114.
    Sebaj, imádnivaló a topikod
    előzmény:
    Ciaobella (113)
    2012-10-11  12:51
  9. 2012. október 11. 12:51113.

    Holnap az egyik könyvesboltban 20% kedvezmény lesz minden könyvre.Elmegyek és veszek már most ezt azt a nagyobbik fiamnak.Ha nem találok olyat, amiben az állatokról bővebben írnak, akkor jövő héten kedden megyünk a könyvtárba.Csányi Vilmosnak vannak nagyon jó könyvei az állatok viselkedéséről:

     

    http://bookline.hu/szerzo/csanyi-vilmos?affiliate=googlekar29&gclid=CMi-l5nk-LICFZGhzAodoWYAlQ

     

    Van olyan könyvünk, ami bemutat egy csomó állatot, de ha egyszer a gyerekeket nem az érdekli elsősorban, hogy hány kölyket fiall egy bárány, hanem az, hogy honnan tudja, hogy a farkastól félni kell, akkor másik könyvet kellkeresni.Van könyvünk, amiben a mosómedve fotók vannak,de ezt a mosószokást épp csak megemlíti a könyv.(Igaz a mosómedvés kérdés nem nálunk merült fel. :)   )

    előzmény:
    gezemici (111)
    2012-10-11  11:59
  10. 2012. október 11. 12:05112.

    A csigák általában hímnősek. Vagyis fiúként és lányként is működik. Ezt tapasztaltam is, mikor a fiam hazahozta az osztály csigáját, nyári szünetre. Őszre már egy egész kolóniát vitt vissza.

     

     

    A kagylóról is volt szó. A kagylók, egy a házukba bejutott piszok, porszem miatt kezdenek el gyöngyöt növeszteni, a piszok köré. Vagyis ez egy védekezési reakció. Persze nem minden kagyló képes erre.  

    előzmény:
    toblerone1 (103)
    2012-10-07  17:02
  11. 2012. október 11. 11:59111.

    Én meg ilyet találtam, nézd csak:

     

    Miért mos a mosómedve? 

    Az ennivalóval időnként tényleelszalad a vízhez, de nem feltétlenül azért, hogy megtisztogassa. A mosómedvék a táplálékuk jelentős részét a vízből szerzik, s ez az ösztön némelyikükben annyira eleven, hogy még a fogságban tartottállatokis elszaladnak a vízhez a tálból kivett eleséggel, hogy a vízbe mártva kivehessék onnan. Ezért kapta a faj évszázadokkal ezelőtt a nevét. Ezt a viselkedést viszont nem lehet mindenegyednél megfigyelni, hiszen természetes körülmények között sem csak a vízből szerzik be a táplálékukat.

    forrás:  http://emlosok.mindenkilapja.hu/html/17997214/render/all at-info"

     

    Kíváncsi vagyok  mi az igazság?:)))

    előzmény:
    Ciaobella (87)
    2012-09-30  21:47
  12. 2012. október 10. 16:49110.

    Ma voltunk egy játékboltban és ilyen játékokat láttam.Igaz, hogy nem vettem meg és az árát sem tudom most megmondani, de nem volt olyan vészes a többi játékhoz képest.

     

    Ime a link:

    http://www.greenr.ca/2009/11/19/green-science-at-a n-early-age-environmental-activity-kits-for-children/

     

    http://www.ape2zebra.ca/toy/12240-clean-water-science-4m-g reen-science-kit.aspx 

  13. 2012. október 8. 20:24109.

    És még 3:

     

    -A ló honnan tudja, hogy a gazdája szereti?És honnan tudja, hogy pl azért nem ad neki enni, mert nincs mit vagy azért mert nem törődik vele?

     

    -Az Antarktiszon hány féle állat él?

     

    -A gázálarc hogy működik?

    előzmény:
    Ciaobella (108)
    2012-10-08  19:19
  14. 2012. október 8. 19:19108.

    Mai két érdekesebb kérdés:

    -A tekerős borsszóróban egész bors van?És hogy működik a borsdaráló?Ezt a kézi kávédarálóval nézzük meg.Annyira kézi, hogy nekünk kell tekerni. =)

     

    -A bárány honnan tudja, hogy a farkastól félni kell?

    Nem tudom, hogy a bárány ösztönösen tudja-e vagy csak megijed a gyors mozdulattól és elkezd szaladni.

    Egy antilop esetében akár lehetne azt is mondani, hogy látja, hogy széttépik az egyik antiloptársát és onnan tudja.De pl az állatkerti tudja?Ez alapján pedig egy olyan bárány, amelyik még nem találkozott farkassal az lehet, hogy el sem menekülne a farkas elől, csak akkor amikor már egyértelműen látja, hogy feléje szalad és ugrik rá?Hmmm....

     

  15. 2012. október 7. 21:19107.

    Igen, de szerintem nekünk felnőtteknek már máson forog az agyunk.A kapcsolatok, a család, a gyerekek, a munka,  a pénz és még ki tudja, hogy kinél mi a hobbi.És szerintem az is igaz, hogy a tévé miatt az ember már sokszor nem is gondolkodik, mert készen kap egy csomó infót.

     

    Sokmindenre szerencsére tudom a választ, de mostanság egyre több az olyan kérdés, amire én sem tudok azonnal válaszolni.A lufison pedig itt kaptam meg a választ.

    előzmény:
    KovacsRebi (105)
    2012-10-07  19:26
  16. 2012. október 7. 21:13106.

    A csigák hímnős állatok.Ha találkozik két csiga, akkor két kukis nunis csiga találkozik.Na ez most így elég vicces, mert a gyereknél ez hogy jön le?

    De a találkozáskor eldöntik, hogy épp melyik melyik szerepet játsza.Önmagát nem képes megtermékenyíteni.

     

    Volt egy kísérlet, amiben kasztrálták a csigát.Tehát eltávolították a kukit, de az kb 1 héten belül visszanőtt.

     

    Van olyan csiga, amelyik a hímivarsejtet több hónapig is tudja tárolni és csak több hónap múlva tojik olyan tojást, ami megtermékenyített.(Gondolom ez attól is függ, hogy mennyi a táplálék és a nedvesség.)

    2-3 havonta 40-500 tojást rak le.

     

    Ezeket az infókat innen szedtem:

     

    http://csigasagok.mindenkilapja.hu/html/18049 458/render/a-csigak-szaporodasa

     

    A sörös csigákról pedig itt olvastam:

     

    http://www.angyalszarny.eoldal.hu/cikkek/nep i-praktikak/a-sor-felhasznalasa---.egerek-csigak--rovarok-st b.-ellen.html

     

    és itt is, bár volt, akinek nem vált be:

     

    http://www.balintgazda.hu/forum/4-balint-gazda-for um/5-kert/1462-mit-tegyek-a-csigak-ellen.html

     

    Szerintem a gyerekek kérdéseire nem lehet felkészülni.Ők még annyira máshogy gondolkodnak. azért jó készülődést. =)

    előzmény:
    toblerone1 (103)
    2012-10-07  17:02
  17. 2012. október 7. 19:26105.

    Nagyon jó ez a videó! A legjobb, amikor kihegyezi a ceruzákat!!!

     

    Furcsa dolog ez, bár gondolom többen is vagyunk így. A fiad olyan kérdéseket tesz föl sokszor, hogy bár tudom, hogy ez a dolog létezik, de sose gondolkozom el azon, hogy honnan lesz. Akár a színes ceruza, akár a hélium, meg gondolom még sok más. És biztos engem is érdekelt gyerekként sokminden, de kizárt dolognak tartom, hogy ennyire leástam volna a dolgok mélyére. De hát jó pap holtig tanul!!! Neked is egy elég intenzív korszak ez.

    előzmény:
    Ciaobella (102)
    2012-10-06  12:49
  18. 2012. október 7. 17:46104.

    Heliumot nem foldgazbol allitanak elo ipari meretben,hanem a levego cseppfolyositasa soran. Frakcionalt desztillacioval. ami igazabol az,hogy :Folyadékok keverékének (folyadékelegy) elválasztása desztillációval. Hatékony elválasztás érhető el egy desztilláló edényhez csatlakoztatott hosszú, üveggyöngyökkel megtöltött oszlop (frakcionáló oszlop) alkalmazásával. A folyadékból keletkező gőzök felemelkednek az oszlopban, majd kondenzálnak és visszafolynak az edénybe. Az oszlopban felemelkedő gőz a lefelé folyó folyadék felett áramlik és végül is az oszlopban felfelé egy csökkenő hőmérsékletgradiensű, állandósult állapot alakul ki. A gőz az oszlopban a teteje felé több illékony komponenst tartalmaz, kevesebb az illékony komponens mennyisége az alján. A keverék különböző frakciói elkülöníthetők az oszlop különböző pontjain. Az iparban a frakcionált desztillációt nagy tornyokban végzik, amelyek perforált tálcákat tartalmaznak.

     

    (forras:http://www.tankonyvtar.hu/hu/tart alom/tkt/oxford-typotex-kemiai/ch01s06.html)

    idézet:
    HataMari (55)
    2012-09-30 17:30:35

    Idézet a Linde Gáz honlapjáról:

     

    "1903-ban héliumot találtak a földgázban, mely azóta is a legfontosabb héliumforrás."

     

    "A Linde működteti a világ legnagyobb héliumüzemét a Kansas állambeli Otisban"

     

    Akkor csak tudják...

     

    Esetleg olvasd el ezt

    előzmény:
    HataMari (55)
    2012-09-30  17:30
  19. 2012. október 7. 17:02103.

    A csigáknak van neme egyáltalán? :))
    A tengerekben van csiga, az tuti.

    A sörtől meghalnak? Jééé...

    Nagyon szórakoztató kérdései vannak, hallod! Nekem még nincs gyerekem,  de most próbálok felkészülni, már ha erre lehet! :))
    Köszi a kérdéseket, ismét jól szórakoztam!

    előzmény:
    Ciaobella (102)
    2012-10-06  12:49
  20. 2012. október 6. 12:49102.

    Múlt hét végén ígértem, hogy minden hétvégén írok egy -két érdekes kérdést a gyerkemtől.Pár "gyöngyszem" az ehetiek közül:

     

    A csigáknák, hogy lehet megkülönböztetni a lány és fiú csigákat?

    A csigák mit esznek?És mit isznak?Egyáltalán isznak?

    Miért nincs csiga, ha meleg van? A tengerekben van csiga, vagy az csak a Vizipók csodapók című mesében van így?(Ezekre úgy kb tudtam válaszolni, kivéve, hogy isznak-e? De ezt azóta már tudom.Sőt, sört is isznak, aztán beledöglenek.Jó kis biokertész-találmány a csigák ellen.)

     

    Ha a grafit ceruza szénből (szén atomból) van, akkor a színes ceruza miből van? Ehhez a neten találtam egy kis videót:

    http://www.youtube.com/watch?v=5-b2q3jQ414

    Pigm entekből, viaszból ásványi anyagokból.

     

    A nagymama halála óta többször feljön a halál témája is.Tényleg van menyország?(Na erre válaszoljon az ember ha tud.)Katólikusok vagyunk, így ezt tudja, de azóta hallott a keleti vallásokról és a lélekvándorlásról is.

    Természetesen a kettőt  nem tudja összeegyeztetni.

     

    Egy beszélgetésből megtudta, hogy nem csak olyan halál létezik, ahol az ember beteg lesz vagy nagyon öreg és meghal, hanem olyan is, amit az ember magának okoz, azaz az öngyilkosság.Tehát a kérdés:Aki családos, az miért akar meghalni?(Erről sokat beszélgettünk, remélem, hogy leszűrte belőle a lényeget.Viszont bennem is felmerült a kérdést.Ha magányos valaki, akkor már érthető számára?Úgy néz ki, hogy csak rosszul tette fel a kérdést.Sehogy sem érti, hogy miért akar valaki meghalni.Szerencsére. Remélem, hogy sose fogja megérteni, mert ha igen, akkor az azt jeleni, hogy ő is átél valami nagyon komoly depressziót.

     

    Nálatok azóta milyen kérdések voltak?Írjatok!

     

    Üdv! 

    CB :)

  21. 2012. október 1. 21:26101.

    Sokat gondoltam erre az állatka-örökbefogadásra.Lehet, hogy mi is ezt tesszük majd novemberben?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_872549 (95)
    2012-10-01  11:50
  22. 2012. október 1. 21:24100.

    Övegest nagyon szereti.Sokszor nézi.(Ugyan azt akár többször is.)A könye megnézem, mert lehet, hogy még érdekesebb.

     

    Köszi.

    előzmény:
    Zsifikati (96)
    2012-10-01  12:39
  23. 2012. október 1. 21:2399.

    Ez egyre érdekesebb.Láttam a youtube-os videót is és így már egészen érthető és elképzelhető. :)

     

    Köszi. A kisfiam egészen kiművelt lesz etéren.

    előzmény:
    ORP (97)
    2012-10-01  16:25
  24. ORP
    ORP
    2012. október 1. 16:2698.
    előzmény:
    ORP (97)
    2012-10-01  16:25

Címlap

top